Anasayfa Rehber NFT Coin Hangileri?

NFT Coin Hangileri?

Rehber

NFT Coin hangileri? NFT coin ne demek? NFT coin ne işe yarıyor? NFT coinler ile ilgili detaylı rehbere buradan ulaşabilirsiniz.

NFT Coin Hangileri?

NFT Nedir?

NFT, açılımı non-fungible token olan ve “değiştirilemez token” anlamına gelen dijital varlıklar olarak adlandırılabilir. Kripto paralardan farklı olarak daha küçük birimlere ayrılamayan NFT, yapısı gereği benzersizdir. Fungible token (değiştirilebilir token) olan Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin gibi kripto paralar birbiriyle takas edilebilir. Daha küçük birimlere ayrılarak satılır ya da alınır. NFT varlıkları ise üretildiği andan itibaren değiştirilemez ve daha küçük parçalara bölünemez. 

Çeşitli sanat eserlerinin yanı sıra fotoğraf, ses, video, yazı ya da bir gif, çeşitli platformlar aracılığıyla NFT’ye dönüştürülebilir. Bu NFT platformlarından en ünlüleri OpenSea, Rarible, Solanart, NBA Top Shot ve CryptoPunks gibi pazarlardır. 

Bu platformlara yüklenen dosyalar, kripto teknolojisi ile şifrelenir ve dosya paylaşım protokolü olan IPFS sistemi üzerine yüklenir. Madenciler tarafından doğrulanan bu işlemlerin kayıtları ise blok zincirlerinde tutulur. Bu  kayıtlarda; NFT’yi üreten kişi, sonraki satışlardan kazanılacak komisyon oranı, NFT’nin fiyatı ve kaç adet üretileceği gibi bilgiler bulunur.

NFT Coin Hangileri?

NFT coin hangileri? sorusunun cevabı, özellikle son zamanlardaki NFT furyasının ardından merak edilmeye başlandı. NFT coinler, değiştirilemez dijital varlıklar olan NFT’lerin kullanıldığı platformlarda işlev gören kripto varlıklardır. Ethereum, Binance Smart Chain, Flow ya da Tezos gibi blok zincirlerinin NFT kullanımına ilişkin kendi standartları bulunuyor. 

NFT coin örneklerinden bazılarına yer verelim.

 • Axie Infinity (AXS),
 • Chiliz (CHZ),
 • Illuvium,
 • THETA,
 • Enjin Coin,
 • Fetch,ai,
 • Decentraland,
 • WIDT Datalink,
 • Flow (Dapper Labs),
 • The Sandbox,
 • Rarible,
 • Bakery Token,
 • NFTX,
 • Whale,
 • Aavegotchi,
 • Sportcash One,
 • CoPuppy,
 • GET Protocol,
 • Audius,
 • Super Farm,
 • Unisocks,
 • Super Rare,
 • Atari,
 • XMON,
 • CryptoZoon,
 • Feisty Doge NFT,
 • Bondly,
 • UFO Gaming,
 • Refinable.

NFT coinlerin daha detaylı listesine, güncel fiyatlarına, işlem hacimlerine ve piyasa değerlerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

NFT Coin Ne İşe Yarıyor?

Peki NFT coin ne işe yarıyor? NFT tabanlı coinler, çeşitli platform ve oyunlardaki NFT varlıklarının alınıp satılmasını sağlıyor. Örneğin; My Neighbor Alice, Axie Infinity, Decentraland ve The Sandbox gibi oyunlardaki karakter ve eşyalar NFT özelliği taşıyor. My Neighbor Alice oyununda alınıp satılabilen her arazi parçası, bir NFT olarak işlev görüyor. Böylece hem NFT’lerin kullanım alanı genişliyor hem de kripto piyasası işlem hacmi artıyor. 

Bunun dışında NFT coinler; gerçek varlıklar, sanat eserleri ve koleksiyon parçaları alışverişine de olanak sağlıyor. Bu kripto varlıklar sayesinde, “kripto paraların kullanım alanı yok” ve “kripto paraların değeri yok” gibi düşüncelerin temeli zayıflıyor. NFT coinler sayesinde kripto paralar, kullanım alanlarını genişleterek “geniş kesimler tarafından kabul görme” yolunda emin adımlarla ilerliyor.

En İyi NFT Coinler

En iyi NFT coinler, popüler olan ve oyun içi karakter satın alma gibi kullanım alanları bulunan kripto varlıklardır. Bu en iyi NFT coinlerden 4 tanesine yazımızda yer verdik.

My Neighbor Alice (ALICE)

My Neighbor Alice (ALICE), en iyi NFT coinlerinden biri olarak kabul ediliyor. Bir NFT coin olan ALICE kullanılarak My Neighbor Alice oyununun içindeki karakterler ve eşyalar alınıp satılabiliyor. Oyunda sanal adalar satın alınabiliyor, diğer oyuncularla iletişim kurulabiliyor ve tuhaf eşyalar toplanabiliyor. My Neighbor Alice oyunundaki arazi parçaları, birer NFT coin olarak işlev görüyor.

Axie Infinity (AXS)

Axie Infinity oyunundaki Axie denilen şirin canavarlar olan NFT karakterleri, en az 350 dolar karşılığında satın alınabiliyor. Oyuna başlamak için en az 3 adet Axie satın almak gerekiyor. Bu satın alma işlemi, bir NFT coin olan Axie Infinity Shards (AXS) token ile gerçekleştiriliyor. Oyun içinde toplanan parçaları birleştiren oyuncular, Axie karakterleri oluşturabiliyor. Oyuncular, birer NFT olan bu Axie karakterlerini oluşturduktan sonra satabiliyor ya da koleksiyonunu genişletmek için satın alabiliyor.

Decentraland (MANA)

En iyi NFT coinlerinden biri olan Decentraland (MANA), aynı adlı oyunuyla hem NFT hem de oyun meraklılarının ilgisini çekiyor. Decentraland oyunu, oyuncuların birbiriyle iletişime geçebileceği sanal bir dünya oluşturuyor. Oyun içi satın almalarda  ERC-20 tokeni olan MANA coin kullanılıyor. Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan Decentraland oyununun içinde kara parçaları alınıp satılıyor. “Metaverse” denilen bu sanal dünyanın içinde 90 binden fazla sayıda arazi bulunuyor. Bu arazilerin her biri, alınıp satılabilen bir NFT’yi temsil ediyor. 

Kripto pazarında alınıp satılamayan ERC-721 tabanlı LAND token, bu arazilerin tapusu işlevini görüyor. Her biri NFT olan LAND adındaki bu araziler de MANA coin ile satın alınıyor. Her kullanıcı, kendi arazisini dilediği gibi oluşturabiliyor. Markalar, satın alınan arazilere reklam yerleştirebiliyor.

NFT Coin Hangileri?

Enjin (ENJ) Coin 

Enjin (ENJ) coin, online oyunlarda bulunan silah, giysi, malzeme ve karakter satın almalar için kullanılan bir NFT coindir. Bir oyun platformu olan Enjin, oyun içi varlıkların alım satım işlemleri için Enjin coini oluşturmuştur. 2018’de piyasaya sürülen Enjin’in yaratıcısı olan Vitek Radomski, aynı zamanda Ethereum’un ERC-1155 token standardını  ortaya çıkaran isimlerden biridir. Oyun platformları arasındaki satın alma ve transferleri blok zinciri üzerinden güvenli şekilde gerçekleştiren Enjin, oyuncu dostu bir kripto varlıktır.

NFT Tokenler Neden Yükseliyor?

NFT tokenler neden yükseliyor? sorusunun cevabını son zamanlarda gittikçe popülerleşen NFT pazarında aramak gerekir. Bir NFT, sınırlı sayıda ve benzersiz olduğu için değerinin hangi seviyelere ulaşacağı kestirilemez. Örneğin; Twitter kurucusu Jack Dorsey’in 2006 yılında platform üzerinde paylaştığı ilk tweet, NFT’ye dönüştürülmüş ve 1630 Ethereum karşılığında satılmıştır. Burada NFT’nin değerini, onu üretenler ve talep gösterenler belirliyor.

Eserini NFT’ye dönüştürerek satan sanatçıların ve her alandan üreticilerin kimliği de burada önem kazanıyor. Popüler ve güvenilir birisi, basit bir çizimi NFT’ye dönüştürerek binlerce dolara satabilir. Örnek olarak Cem Yılmaz tarafından paylaşılan bir NFT projesi, sanatsal değerine bakılmaksızın değer görecektir. Öte yandan fazla tanınmayan ancak son derece usta işi bir çizim yapan kişinin ürettiği NFT, beklediği kadar ilgi görmeyebilir. Dolayısıyla NFT tokenler neden yükseliyor? sorusunun cevabı için arz ve talep arasındaki ilişkiye bakmak gerekir.

NFT Coin Kaç TL?

NFT coin şu anki fiyatının TL olduğu görülmektedir. NFT coinin USDT cinsinden değeri ise dolardır. Uniswap (V2), Bibox ve Hoo piyasalarında işlem gören NFT coinin piyasa değeri ise dolardır.

NFT Coin Hangileri?

NFT Coinler Binance

En büyük kripto para borsası olan Binance üzerinden NFT alım ve satım işlemleri yapılabiliyor. NFT coinler için Binance borsasını kullanmak isteyen kullanıcıların cüzdanında; BUSD, ETH ve BNB kripto para birimlerinden biri bulunmak zorunda. Binance üzerinde şu anda sadece bazı ortaklar ve Binance sanatçıları NFT oluşturabiliyor. Yakın zamanda bütün kullanıcılar Binance borsasını kullanarak NFT oluşturabilecektir.

Binance borsasının NFT coinler ile ilgili rehber yazılarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Ape NFT Coin Nedir?

Ape NFT coin, Tron blok zinciri üzerindeki ilk NFT platformu olan APENFT pazarının yardımcı tokenidir. NFT projelerinin Bittorent dosya sistemi üzerinden blok zincirine kaydedilmesine olanak sağlayan APENFT, Ethereum ve Tron ağını destekliyor.

Temmuz ayında gerçekleştirdiği yaklaşık 2,5 milyon dolarlık token yakımı ile gündeme gelen Ape NFT (APENFT) coin, Sotheby’s ve Christie’s gibi müzayede evleriyle ortaklık kurmuştur. Nifty Gateway ve Beeple gibi ünlü NFT sanatçıları da APENFT ile işbirliği kuran isimlerdendir.

Yorumlar(0)

Henüz yorum yazılmamış.