Coin Rehberi

Arz ve Talep Dağılımı Nedir?

Fiyatın nerede olduğu ve hangi düzeylerde bulabileceği ve görebileceği konusunda daha yüksek bir zaman dilimine bakmak gerekiyor.

2 Hafta

2 hafta zaman aralığı daha yüksek zaman aralığı düzeylerini en iyi şekilde tasvir eder.

Bundan ne elde edilir?

14 bin dolar kadar büyük bir ralli vardı. O zamandan beri fiyat düşüş trendi içinde ve fiyat lower high ve lower low’lara gidiyor. 7,600 dolarda kalan son destek seviyesi, 10 bin dolarda düşüş arzının yeniden test edilmesini sağladı ve bundan sonra fiyat düştüğünden ve şimdi direnç olarak hareket etmesi gereken bir yukarı harekete neden olan düşüş eğilimine yol açtı.

Ayrıca, fiyatın şimdi mavi kutu ile gösterilen önemli bir önemli alanda olduğu da belirtilmelidir. Sadece bu değil 2 haftalık grafikte kanıtta vardır; fiyat gerçekten burada talep görmüştür ve bu da 14 bin dolara doğru yükselişe neden olmuştur.

Burada ne yapabiliriz?

Bu noktada uzun bir pozisyona körü körüne girmek tavsiye edilmez, önceki 2 haftalık mum güçlü düşüş hareketini gösterir ve fiyatın yukarıda belirtilen mavi kutuya nasıl tepki vereceğini beklemek zorundayız.

1 Gün

Fiyat hedefimize yaklaştıkça daha düşük bir zaman aralığına, örneğin yukarıdaki resimde olduğu gibi günlük zaman aralığına bakmak gerekir. Piyasaya boğaların dönüp dönmediğinin hala bir kanıtı yoktur ve bu nedenle uygun bir tepkiyi beklemek zorundayız.

1 Gün

Fiyat talep alanına yaklaştıkça boğaların fiyatı mavi kutunun üzerine nasıl çıkardığını ve soldaki swing low’un nasıl kırıldığını görebiliriz ve böylece SFP oluşur ve düşüş olarak görülmemesi gereken direncin (siyah) yeniden test edilmesiyle reddedildiğini görebiliriz. Bu sadece seviyeye doğal bir tepkidir ve burada önemli olan şu anda fiyatın nerede olduğu ve daha önce yaptığı harekettir.

1 Saat

Biraz daha fazla yakından bakarsak ilginç kısmı görebiliriz.

Günlük ön yargımızdan elde ettiğimiz gibi fiyat makro talebe daldı ve düşük dirençte toparlanmaya başladı. Analize göre, boğalar bu seviyelerde aktiftir ve bu yüzden burada uzun pozisyonlara girmek için fırsat arayabiliriz.

Hedef Ne?

Bu konuda tecrübe gereklidir ancak bu yöntem her zaman ve her yerde uygulanabilir. Piyasa dengesizliklerine bakmak gerekir.

Fiyat hangi seviyede kuvvetle uzaklaştı. Bugünlerde çoğu kişi bunun bir grafik üzerinde nasıl göründüğünü bilmesi gerekiyor

Talep Bölgesi

Yukarı doğru çıkmadan önce aşağı yönde mum

Tedarik Bölgesi

Aşağı doğru hareket etmeden önce yukarı mum

Yukarıdaki 1 saatlik grafikte bu tür dengesizliği tam olarak tespit edebiliriz. Bu bilgi, fiyatın makro talebe gerilemesi ve günlük bir SFP’nin oluşmasıyla birleştiğinde bu tedarik bölgesine (gri kutu) ve yaklaşık haftalık direnç seviyesine (kırmızı) kısa bir ralli olmasını bekleyebiliriz.

Bu aşamada yapılmaması gerekenler:

Bu noktada desteğin ya da direncin kırılması beklenemez. Destek ya da direncin zayıfladığına dair bir kanıt yoktur. Dolayısıyla sadece küçük hamleler yapılabilir.

1 Saat

Güvenli davranabilir ve günlük seviye 7,2 bin dolar gibi mantıksal direnç seviyelerinde kar elde edebilir ya da kırmızı kutu civarında 7,4 bin dolara stop ve TP koyarak izleyebilirsiniz. Bu hareketin ne kadar süreceğini bilmek önemlidir. Aylarca görülen düşüşlerden sonra tam tersine dönüşler gerçekleşmez.

4 Saat

4 saatte açıkça görüldüğü gibi, biraz daha yüksek bir zaman diliminde yükseliş hareketinin devam etmesi daha açık bir şekilde görülüyor. 4 saatlik mum önceki düşük seviyeleri gösterdi, 1 saatlik mumda talep düşüşteydi ve konsolidasyonda fiyat kapandı. Özellikle 4 saatte fiyatın daha fazla toparlanma ve günlük direnç seviyesini (siyah) aşma potansiyelini görebiliriz.

1 Saat

Fiyat mumu 1 gün seviyesinin üzerine çıkarırken, bir kez daha direnç seviyesine karşı doğal bir tepki verdi. Günlük SFP’ye her şeye bağlama hala 1 saatlik mumdan elde edilen bilgilere göre daha güçlüdür.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  iki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) Nedir?

4 Saat

4 saatlik SFP’den sonra 4 saatlik mumlarının nasıl kapandığı göz önüne alındığında, bu noktada düşüş yanlısı olmanın mantığı yoktur.

Yapılmaması gerekenler:

Son zamanlarda kırılan haftalık destek seviyesinin tekrardan kırılmasını beklemek mantıklı değildir. Bu seviye şimdi dirence dönüşmüştür.

Aksi kanıtlanana kadar dirençtir.

4 Saat

Fiyat hareketi geliştikçe, haftalık direnç seviyesinde hareketin yavaşladığını görünebilir. Fiyat bu seviyeden uzaklaşırsa teyit edilir.

4 Saat

36 saat sonra burada short pozisyona girmenin işe yaramayacağını görüyoruz.

Şimdi burada bir çeşit tecrübe gerekiyor. Ancak 4 saatlik mumlarını yakından gözlemlersek, kırmızı kutu içindeki düşüş hareketinin haftalık seviyeye (kırmızı) ilk kez dokunduktan ve kırmızı kutu ile haftalık seviye arasında sıkışmasının fiyatı nasıl bir düşüş hareketine soktuğunu görebiliriz.

Bu tür durumlarda kendinize şu soruları sorabilirsiniz:

“Direnç ise fiyat neden daha da düşmüyor?”

“Destek ise fiyat neden daha artmıyor?”

“Düşüş hareketi varsa fiyat neden düşmüyor?”

“Fiyat neden direncin altında?”

“Fiyat düşüyorsa neden dirençten geri çekilmiyor?”

4 saat

Bir kez daha bu tecrübedir, ancak bunun sahte bir hareketlenme olduğuna dair kanıtlar bulunabilir.

Bu sahte hareket nasıl tespit edilir?

 1. Fiyat büyük bir düşüş trendinde.
 2. Daha yüksek bir zaman diliminde (1 gün veya daha fazla) görülmediği sürece, değer aralığının tersine döndüğünü gösteren herhangi bir kırılma dikkatle ele alınmalıdır.
 3. Trend değişmedi, higher high’lar higher low’lar yok.

Eğer sabırlı olursak fiyatın menzile nasıl geri döndüğünü ve haftalık direnç seviyesinin altına düştüğünü fark ederdik. Hareketin yavaşlamasının bir başka göstergesi de “kırılmadan” sonra 4 saatlik mumların içinde birden fazla fiyat hareketine devam edemeyen mumlardır. Burası HFT ticaretinin kısa vadeli bir ralliden daha önemli olduğu bir noktadır

4 Saat

Zaman ilerledikçe fiyat aşağı doğru geri çekilmeye devam ederek taze arz yaratıyor.

Bu bilgilerle ne yapabiliriz?

HTF trendi uzun süre boyunca shortların işine yarıyor, ancak yeni geliştirilen aralıktaki orta menzilde görülen yüksek ve düşük değere küçük sıçramalar olduğu sürece long pozisyonlara girilebilir.

Fiyatın önceki gri kutuya gerilediğini ve buradan uzaklaştığını biliyoruz. Şimdi bu bölgede satın almanın hala elverişli olduğunu varsaymak mantıklı olacaktır, ancak değildir. Talep mumu, insanların stop loss emirlerini hemen altına koymaları için mükemmel bir seviyedir. Yani fiyat bu alana geri dönerse daha derin bir geri çekilme olabilir

Bir sonraki mantıksal ilgi alanı 7,160 dolar civarı 4 saatlik konsolidasyondur.

Fiyat düşmeye devam ettikçe 1 günlük seviyesinde bir miktar konsolidasyon görüyoruz ve fiyat 7.2 bin dolarda destek direnç değişimine küçük bir geri dönüş yapıyor.

Fiyat aşağı yönlü kapanıyor ve bir noktada devam etmesi bekleniyor.

4 Saat

Fiyat hafta sonu boyunca düştükçe CME vadeli işlemler tablosunda bir boşluk ortaya çıktı. Böylece bu boşlukların doldurulması ihtimali arttı. Ancak sadece bu değil, CME boşluğunun etrafında girilebilecek yeni bir 1 saatlik tedarik bölgesi var.

Şimdi fiyat ilk ilgi alanımıza geri dönüyor. Bu noktadan itibaren her şey oldukça basit. Gri kutu kırılır ve fiyat kutunun altında kapanırsa fiyatın gerileyip 6,8 bin dolar civarında durması muhtemeldir.

4 Saat

Daha yüksek zaman dilimi görünümü göz önüne alındığında, bu noktada shortlar hala tercih edilmektedir. Büyük düşüş trendi hala değişmemiştir. Eğer günlük yatırımcısıysanız, bu küçük zıplamalarda piyasaya girilebilir.

1 Saat

1 saate yaklaşınca, fiyatın bu noktada tersine dönebileceğine dair henüz bir kanıt yoktur ve bu nedenle bir kez daha beklemek gereklidir.

1 Saat

Yukarıdaki grafikte yer alan yapısal elemanları da takip etmek önemlidir.

 1. Ayıların kontrol altında olduğunu gösteren bir dizi lower high var.
 2. Bu lower high’lar tedarik bölgesinin tam altınadır.
 3. Fiyat çok önemli bir alana geriliyor.
 4. CME boşluğu var.
 5. Fiyat önemli seviyesini kıramıyor.

Bu yukarıdaki grafikte 1 saatlik boğa SFP’sinden sonra, geç girilen short pozisyonlarının tasfiye edilmesini ve CME boşluğuna potansiyel bir geri dönüşün fiyatın düşmeye devam etmesinden daha muhtemel olduğu gösteriyor. Daha garip bir şekilde: Likidite bu seviyenin altında değil üstündedir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin Halvingden Nasıl Yararlanılır?

Tüm bunlar bize iki seçenek sunuyor:

 1. Long pozisyona girin ve kısa bir kırılmadan önce lower high oluşmasını bekleyin.
 2. CME boşluğunun etrafına alım emri girin.

15 Hafta

Yukarıda ki 1 günlük grafikte olduğu gibi fiyatın bir destek seviyesini kırması, kısa bir süre için konsolide olması ve hemen tersine dönmesi olağan dışı değildir. Bu durumun tam tersi de mümkündür ve daha önceki 4 saatlik grafikte vardır.

15 haftalık zaman diliminde, fiyatın en düşük seviyelere nasıl ulaştığını ve hemen desteğin üzerine geri döndüğünü görüyoruz ve böylece olası bir geri dönüşün olabileceği hakkında bilgi elde ediyoruz. Daha yüksek zaman aralığı göz önüne alındığında, yukarıdaki grafiklerde gösterildiği gibi lower high’ların kırılması artık daha olasıdır. Hükümsüzlük kılma seviyesi ise yakın zamanda görülen düşük seviyelerin altındadır.

1 Saat

Eğer long pozisyona girmeye karar vermiş olsaydınız ve kırmızı kutu, haftalık direnç veya 1 saatlik arz (gri kutu) iyi bir fikir olurdu. Bir kez daha, büyük düşüş trendinin değişmediğini ve fiyatın aşağı ya da yukarı yönlü kırılmasını beklememek önemlidir.

1 Saat

İleriye baktığımızda bir sürü fiyat hareketi var. Bununla birlikte, haftalık direnç hala güçlü bir seviyede hareket ediyor ve fiyatın daha da yükselmesini sürekli olarak reddediyor.

Burada CME boşluğuna doğru mum bir anomali olarak görülebilir ve bu nedenle bir swing low seviyesi olarak göz ardı edilebilir. Bu yalnızca satıcıların kontrol altında olduğunu gösterir. Fiyat yükseldikçe gri kutuya dikkat etmek önemlidir.

4 Saat

Ne kadar çok fiyat hareketi olursa, bu noktadan itibaren yükselişin hareketinin devam etmesi ihtimal bile olmaz. Bu özel fiyat hareketinde son nokta 1 haftalık reddediliş ve SFP’nin 1 haftalık arza (gri kutu) girmesiyle bir önceki high’ların kırılması ve fiyatın bu şekilde kapanmasıdır.

1 Saat

1 haftalık reddedilişten sonra fiyat benzer 3 tane düşük seviyenin kırılmayı beklediği değer alanının orta aralığına geri dönüyor.

1 Saat

Bir kez daha ileri bakıldığında aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi, gri kutuda boğalar yukarı doğru gitmek için bir kez daha deneme yaptı, ancak mum önceki mumların altında kapandı ve böylece trend düşüş yönlüdür.

Daha önce de hatırlayacağınız gibi, swing seviyesi (A) özellikle ilgilenilen bir alan değildir. Destek kaybından da vardır ve bu nedenle gri kutu, düşüş devamın bir göstergesi olacaktır. Ancak fiyatın nereye gittiğini unutmamak önemlidir. Büyük mavi kutu hala önemli bir destektir ve sadece birkaç kez test edilir ve kırılırsa fiyatın bunun üstüne çıkabileceği düşünülebilir. Aksi kanıtlanana kadar destektir. Bu noktada talebin az olduğunu düşünmek tavsiye edilmez.

Şimdilik odak noktası ikinci swing noktasıdır (B).

Fiyat burada ne yapacak?

1 Saat

Sonunda fiyatlanma geri döndü ve 1 haftalık yükseliş SFP’sine büyük talepte ulaşarak fiyat olası bir geri dönüşü işaret ediyor. Bu, temelinde fiyatın gri kutu talep alanına 7,1 bin dolara ulaşması ile aynı sinyaldir.

Fiyat düşük seviyeyi kırar ve hemen destek seviyesini geri alır. Likidite lower high’ların üstündedir. Ayrıca yukarıda fiyatın çıkmadığı bir 1 haftalık arz bölgesi de (kırmızı kutu) var.

Ama neden 6,8 bin dolar tedarik bölgesi iyi bir kar alma alanı veya potansiyel bir short pozisyon değil?

 1. Fiyat büyük bir talepte.
 2. Fiyat büyük bir düşüş seviyesini (B) kırdı.
 3. Direncin anında yeniden test edilmesi düşüşü göstermez, seviyenin kendisi ile tekrar test edilmesi arasında zaman ve boşluk yoktur.

Ve böylece gri kutuda, 1 günlük seviyede ve / veya 1 günlük tedarikte (kırmızı kutu) kar elde etmek daha olasıdır.

1 Saat

4 saatlik zaman aralığına geri dönünce 4 saatlik mumun arkasında güçlü bir hareket olduğunu görürüz. Evet fiyat bu alakasız arzda duruyor, ancak fiyatın ralliye başladığı daha yüksek zaman aralığını hatırlarsak burada shortların işe yaraması pek mümkün değildir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Uniswap Protocol Token (UNI) Nedir? Nasıl Alınır?

4 Saat

1 günlük seviye direnç olarak işlev görür, daha yüksek zaman aralığı seviyelerinden herhangi birinde kar elde etmek burada hiçbir zaman yanlış değildir. Büyük düşüş trendi hala değişmemiştir.

4 Saat

Haftalık kapanış ve haftalık SFP

Fiyat konusunda işimize yarayabilecek gün içi yön sapmasını elde etmemize yardımcı olabilecek iki HTF seviyesi de vardır

1 Hafta

Büyük bir swing-high ve swing-low olduğu için bu noktaya %50 orta seviyesi eklenerek fiyatın gün içi yönü hakkında bir fikir elde edilebilir.

1 Gün

Haftalık seviyelerin (yukarıdaki grafikler) nerede olduğunu not etmek önemlidir. Bu seviyeler genellikle “bu olduysa sonradan bu olur” durumu için ipuçları verir ve kırılmaları tahmin etmeye veya önemli destek ve direncin olduğu yerleri belirlemeye yardımcı olur.

Artık orta seviyenin burada her türlü şeyle çok birleştiğini görebiliyoruz.

 1. Çok önemli gri kutu.
 2. %50 orta seviye
 3. Haftalık destek (mor)
 4. Yıllık açılış

Yani, fiyat orta aralığın üzerinde kalırsa yüksek aralığın ve bu durumda haftalık direnç seviyesinin tekrardan test edilme olasılığı daha yüksektir.

4 Saat

İleriye gidildiğinde fiyatı bir kez daha haftalık dirence geri döndü ve ardından 4 haftalık düşüş eğilimi devreye girdi. Büyük düşüş trendi hala kırılmadı. Yukarı fiyat hareketlerinde hala satılıyor.

Ancak ilginç bir şekilde, haftalık destek seviyesinde (mavi) bulunan 4 haftalık arz “kırıcı” bir seviyeye dönüştü. Ayrıca, fiyatın orta seviyede ve gri kutunun altında biriken satış noktalarında ne kadar zaman harcadığı da dikkat çekicidir.

4 Hafta

Fiyat haftalık direnç seviyesinin üzerinde kapanamadığından, kapsamlı bir şekilde test edilmiş orta aralığa doğru geriliyor. Aşağı doğru destek bölgeleri oluşuyor ve bu seviyeler scalp shortları (gri kutular) hedefi ile kullanılabilir. Hangi arz bölgesinin test edildiği ve hangisinin olasılık geliştirici olup olmadığına dikkat etmek çok önemlidir.

En başa doğru bakarsanız bazı benzerlikler vardır. Bir dengesizliğin ve dolayısıyla talebin nerede arttığına bakabilirsiniz (gri kutu 6.9). Yani burada birden fazla birleşme türü var:

 1. Kırıcı
 2. Talep bölgesi
 3. Haftalık destek seviyesi

1 Saat

Bir kez daha ileriye bakarsak haftalık direnç seviyesinde önceki fiyat reddini bağlamda kavramsallaştırılmak için, haftalık seviyedeki üst gri kutunun (mor) yeniden testinin geçerli olması için yeterli zaman ve alan olmuştur. Fiyat orta aralığa geri dönerse, kapsamlı bir şekilde test edildikten sonra artık bir kırılma yapma olasılığı daha yüksektir.

1 Saat

Yıllık açılış orta seviye, haftalık destek (mor) ve önemli gri kutu ile birlikte fiyat hareketinin yönü hakkında bilgi edinmek için kullanılabilir.

Zayıflatılmış desteğe döndükten sonra destek kırıldı ve düşük seviyeler süpürüldü. Fiyat haftalık destek seviyesinde (mavi) daha önce bahsedilen 1 saatlik arz seviyesine doğru geriledi.

4 Saat

Yakından bakarsak daha önce karşılaştığımız benzer bir davranışı tekrardan gözlemleyebiliriz:

 1. Fiyat desteği kırdı.
 2. Düşük seviyeler süpürüldü.
 3. Daha sonra destek hemen geri alındı.

15 Hafta

Bir kez daha geç short pozisyonları korku içinde bırakarak satın alma durakları süpürülüyor ve sihirli bir şekilde taze kaynağa, orta seviyeye ve yıllık açılışın üzerine geri dönülüyor.

4 Saat

Aksi ispatlanana kadar destek ve direnç buradadır.

Fiyat bir swing seviyesine sahip dokunulmamış (8 bin dolar civarında) bir tedarik bölgesine sahiptir. Herhangi bir seviyeye körü körüne girmeden önce onaylama beklemek her zaman mantıklıdır. Aşırı abartılı bir hamle ile fiyatın yükselmesi ve daha sonra tekrar aşağıdaki aralığa geri çekilme ihtimali tamamen imkansız değildir.

12 Saat

Sonuç

 1. Bir fiyat seviyesi birden fazla test edilmeden ve zayıfladığına dair kanıt olmayana kadar destek, direnç veya orta seviyeden bir kırılma hareketi beklememek gerekir.
 2. Büyük trend aksi ispatlanana kadar geçerliliğini korur.
İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

Osman Kolat

Osman Kolat, 1987 Ankara doğumludur. Ekonomi, kripto paralar, fintech üzerine çalışmalar yapmaktadır. Aynı zamanda ekonomi okur yazarlığı yanı sıra, mevcut ekonomik düzeni daha iyi anlayabilmek ve okuyucularına aktarabilmek adına akademik çalışmalar yürütmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu