Anasayfa Coin Fiyatı Avalanche (AVAX) Fiyatı ve Grafiği – 1 Avalanche (AVAX) TL Kaç Dolar?

Avalanche (AVAX) Fiyatı ve Grafiği – 1 Avalanche (AVAX) TL Kaç Dolar?

Coin Fiyatı
Avalanche (AVAX) Fiyatı ve Grafiği – 1 Avalanche (AVAX) TL Kaç Dolar?

Avalanche (AVAX) Nedir?

Avalanche, merkeziyetsiz finans (DeFi) endüstrisinde faaliyet gösteren bir protokoldür. DeFi endüstrisi; merkezi bankacılık işlevlerini, blok zincirinde “akıllı sözleşmeler” olarak bilinen kodla değiştirmeyi hedefler. Akıllı sözleşmeler, geleneksel kodlardan farklıdır. Söz konusu sözleşmeler, herhangi bir merkezi koruyucu olmaksızın kripto varlıkları blok zincirinde tutabilir. Avalanche, işlemleri bir saniyeden az bir sürede neticelendiren tek DeFi platformudur. Bu nedenle eşi benzeri yoktur.

Öte yandan, birden fazla blok zincirine bağlanan Avalanche, kullanıcıların Ethereum gibi popüler blok zincirlerinde bulunan platformlara erişim sağlamalarına imkân tanır. Blok zinciri teknolojisine güç kazandırmanın iki yolu vardır. Bunlardan biri iş kanıtı, diğeri ise hisse kanıtıdır. İş kanıtı, dağıtılmış bilgisayar düğümleri ağından gelen hesaplama gücüyle birlikte Ethereum ve Bitcoin gibi kripto para birimlerine güç sağlar. İş kanıtının dezavantajları ise yüksek işlem ücretleri ile düşük işlem hacmidir.

Hisse kanıtı ise blok zincirinde yapılan işlemleri güvence altına almak amacıyla kripto para biriminde finansal bir paya sahip olan doğrulayıcı düğümleri kullanır. Söz konusu blok zincirleri, iş kanıtı blok zincirlerine kıyasla enerji bakımından daha verimli olmakla birlikte daha ölçeklenebilirdir. Avalanche’nin blok zinciri, hisse kanıtı denilen konsensüs mekanizması altında çalışır. Söz konusu blok zinciri, işlemlerin saniyeler içerisinde gerçekleşmesine imkân sağlar.

Finansal varlıkları, DeFi uygulamalarını, alım-satım işlemlerini ve diğer hizmetleri başlatmak için kurulan Avalanche, herhangi birinin istediği bir varlık türünü piyasaya sürmesine, alım-satımını yapmasına veya söz konusu varlık türünü modern teknolojiler ve akıllı sözleşmeler aracılığıyla merkezi olmayan bir biçimde kontrol etmesine imkân sağlayan global bir platform olmayı amaçlıyor.

Ava Labs geliştiricileri, Avalanche’nin, işlemlerin bir saniyeden az bir sürede sonuçlandırılmasını sağlayan ilk akıllı sözleşmeler ağı olduğuna dikkat çekiyor. 2020 senesinin Eylül ayında ana ağını başlatan Avalanche’nin yerel tokeni AVAX olarak biliniyor. Avalanche’de farklı görevleri yerine getiren AVAX, kullanıcılar için ödül ve ödeme sistemi işlevi görüyor.

İlgili İçerik: Avalanche (AVAX) Nedir, Nasıl Alınır?

Avalanche (AVAX) Hangi Borsalarda Bulunur?

Avalanche (AVAX), serbestçe alım-satımı yapılabilen bir tokendir. Avalanche (AVAX), Binance, Huobi Global, Gate.io, KuCoin, Bitfinex ve OKEx gibi popüler kripto para borsalarında bulunur. Binance ve Huobi Global gibi borsalar, “fiat on-ramps” olarak biliniyor. Yani söz konusu borsalarda, itibari para birimlerine karşılık kripto para birimi satın alınabiliyor. Direkt olarak bir kredi kartı ya da banka kartı kullanarak kripto para birimlerini satın alabiliyorsunuz. Fakat bunun için öncelikle hesabınıza para yatırmanız ve itibari paranızı BTC, ETH ya da diğer para birimlerinden herhangi birine dönüştürmenize gerekiyor.

Son Dakika Avalanche (AVAX) Fiyatı 2021

Avalanche (AVAX) fiyatı şu anda dolar seviyesinde. Türk Lirası karşılığına baktığımızda, Avalanche (AVAX) fiyatı şu anda TL seviyesinde. Avalanche (AVAX), 31 Aralık 2020 tarihinde 2,79 dolar ile tüm zamanların en düşük seviyesini gördü. Öte yandan, Avalanche (AVAX), 10 Şubat 2021 tarihinde 59,94 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Avalanche (AVAX) Piyasa Değeri

Avalanche (AVAX) piyasa değeri şu anda dolar olarak ifade ediliyor. Avalanche (AVAX) piyasa değeri, 2021 senesinin başında 281,960,683 dolar olarak kayıtlara geçmişti. Avalanche (AVAX) toplam arzı 385,922,102 AVAX olarak belirtiliyor. Şu anda dolaşımda 172,418,164 AVAX bulunuyor. Maksimum arz ise 720,000,000 AVAX ile sınırlandırılıyor.

Avalanche (AVAX) Hacmi

24 saatlik Avalanche (AVAX) işlem hacmi şu anda dolar olarak ifade ediliyor. Avalanche (AVAX) işlem hacmi, 2021 senesinin başında 81,260,736 dolar olarak gerçekleşmişti.

Avalanche (AVAX) Grafiği

Avalanche (AVAX) grafiğine baktığımızda, 24 Temmuz 2020 tarihinde 4,61 dolar seviyesinde işlem görmeye başladığını ve 31 Aralık 2020 tarihinde tüm zamanların en düşük seviyesi olarak kabul edilecek şekilde 2,79 dolara kadar gerilediğini görüyoruz. Avalanche (AVAX), söz konusu tarihte 241,244,545 dolarlık piyasa değerine ve 18,953,615 dolarlık işlem hacmine sahipti.

16 Ocak 2021 tarihinde 10 doların üstüne çıkan Avalanche (AVAX), 10 Şubat 2021 tarihinde 59,94 dolara kadar yükseldi. Bu da tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kabul edildi. Avalanche (AVAX), söz konusu tarihte 4,254,502,157 dolarlık piyasa değerine ve 2,235,807,129 dolarlık işlem hacmine sahipti. Haziran ayında açılışı 18,16 dolar seviyesinde yapan Avalanche (AVAX), şimdi dolar seviyesinde işlem görüyor. Şu anda dolarlık piyasa değerine sahip olan Avalanche (AVAX) işlem hacmi ise dolar olarak gerçekleşiyor.

Avalanche (AVAX) grafiği şu şekilde:

Avalanche (AVAX) Alınır mı?

Wallet Investor, Avalanche (AVAX) için “bir senelik yatırım bakımından harika bir seçenek” değerlendirmesini yapıyor. İyi bir getiri sağlamak isteyenlerin Avalanche (AVAX) tercih edebilecekleri belirtiliyor. Avalanche (AVAX) fiyatının bir sene içerisinde 42,661 dolara kadar ulaşabileceği, yani yüzde 250’den fazla kâr elde edilebileceği ifade ediliyor. Bu nedenle söz konusu kripto para birimime yatırım yapmanın kârlı olabileceğine dikkat çekiliyor.

5 senelik tahminlerine de yer veren Wallet Investor, 27 Haziran 2026 tarihinde Avalanche (AVAX) fiyatının 167,125 dolar seviyesinde olabileceğini aktarıyor. Bu durumda şimdi yapacağınız 100 dolarlık bir yatırım, 2026 senesinde 1,400 doları geçebilir.

İlgili İçerik: AVAX Coin Geleceği 2021 – Avalanche Coin Alınır mı?

Avalanche (AVAX) Madenciliği

Avalanche (AVAX) madenciliği yapılamıyor. Kullanıcılar, ağ üzerinde staking aracılığıyla AVAX ödüllerini kazanabilirler. Staking için gerekli olan donanım, diğerlerine kıyasla daha makuldür. Doğrulayıcıyı çalıştırmak için en az bir çift çekirdekli işlemci, 4 GB bellek ve 40 GB SSD (Solid State Disk) gerekiyor. AVAX stake edenler, ortalama olarak yüzde 9,69 ile yüzde 11,54 arasında değişiklik gösteren ödülleri alıyorlar.

Doğrulayıcının minimum 2,000 AVAX stake etmesi gerekirken, delegatörün de yetki vermesi için gerekli olan tutar en az 25 AVAX olarak ifade ediliyor. Doğrulama ve delegasyon için varlıkların en az 2 hafta, en fazla 1 sene içerisinde stake edilmesi gerekiyor. Doğrulayıcılar tarafından birden fazla alt ağ doğrulanabilir. Fakat birincil ağı doğrulamak zorunludur. Öte yandan, tokenlerini bir doğrulayıcıya devredebilen kullanıcılar, katılımları için de ödüller alabiliyor.

AVAX stake etmek için şu adımları izleyin:

  1. İlk olarak AVAX Web Wallet’a erişim sağlayın. Yeni bir cüzdan oluşturmak için “Create New Wallet” butonuna tıklayın.
  2. Stake etmek istediğiniz AVAX miktarını Platform Zinciri’ne (P-Chain) aktarmanız gerekiyor. Sağ tarafta yer alan “Earn” seçeneğine tıkladıktan sonra “Transfer” butonuna basın. Stake etmek istediğiniz miktardan emin olun. Öte yandan, 0,001 AVAX transfer etmeyi de unutmayın. Bu, zincirler arasında transfer yapmak için gerekli olacak.
  3. Onay vermek için yeniden “Transfer” butonuna basın. Delegasyon için gerekli olan minimum miktarın 25 AVAX olduğunu hatırlayın. Bu yüzden Değişim Zinciri’nden (X-Chain) Platform Zinciri’ne (P-Chain) en az 25 AVAX + 0,001 AVAX aktarın.
  4. Daha sonra “Earn” sayfasına geri gidin ve delegatör eklemek için “Add Delegator” seçeneğine tıklayın.
  5. Doğrulayıcıyı seçtikten sonra “Select” butonuna tıklayın. Daha sonra karşınıza delegatör sayfası çıkacak. Burada staking dönemini ve devretmek istediğiniz AVAX miktarını seçme imkânınız olacak.
  6. Gerekli bilgileri girin ve bu bilgileri onaylamak için “Confirm” butonuna, delegasyonu onaylamak için de “Submit” butonuna basın. İşleminiz tamamlandı. AVAX kazanmaya başladınız!

Avalanche (AVAX) Yorumları

Avalanche (AVAX) hakkında yapılan yorumlar şu şekilde:

Gelecek vadettiğine dair yorumlardan sonra büyük miktarda AVAX aldım ama hayal kırıklığı oldu. Yatırımdan iyi para kazanmanın kolay olmadığını bildiğim için hala tutmaya devam ediyorum. Bitcoin’i de 10 dolardan alıp 40 bin dolardan satan çok az kişi vardır. İniş-çıkışların olması çok normal. AVAX için de böyle olmasını ümit ediyorum.

12 dolardan alıp pişmanlık içerisinde 25 dolardan sattım. Yine de harika bir proje olduğunu düşünüyorum. AVAX’tan para kazanmak istiyorsanız stake edip pasif gelir kazanabilirsiniz.

Altyapı ve teknoloji bakımından kullanılabilir ve cazip olduğunu düşünüyorum. Bu projenin dünya çapında benimseneceğine inanıyorum. Yeni bir konsensüs protokolü kullanmasına da hayranım. Rakamsal değerinin ilerleyen dönemde nasıl olacağını bilmiyorum ama geniş bir kullanım alanı bulacağı fikrindeyim. Kısacası gelecek vadeden bir araç olduğunu söyleyebilirim.

Kripto para piyasasında maksimum AVAX’a sahip olmak gibi bir stratejim var. Avalanche ağının ilerleyen dönemde en büyük DeFi pazarı olacağını düşünüyorum. Bu nedenle söz konusu ağdan fayda sağlamak için çabalıyorum.

Avalanche (AVAX) Geleceği 2021

Digital Coin Price tarafından yapılan tahminlere göre; Avalanche (AVAX), 2021 senesinin Temmuz ayında ortalama 16,25 dolar, Ağustos ayında ortalama 18,41 dolar, Eylül ayında ortalama 17,53 dolar seviyesinde işlem görebilir. Ekim ayında ortalama 18,7 dolar seviyesine ulaşacağı tahmin edilen Avalanche (AVAX), Kasım ayında ortalama 19,02 dolar ve Aralık ayında ortalama 18,83 doları görebilir.

Gov Capital tarafından yapılan tahminlere göre ise Avalanche (AVAX), Temmuz’un son günü 37,781 dolar, Ağustos’un son günü 32,711 dolar, Eylül’ün son günü 37,818 dolar, Ekim’in son günü 37,634 dolar, Kasım’ın son günü 39,918 dolar ve Aralık’ın son günü 44,935 dolar seviyesine ulaşabilir. Avalanche (AVAX), 2022 senesinde açılışı 44,712 dolar ile yapabilir.

Avalanche (AVAX) Güvenilir midir?

Avalanche (AVAX) tarafından hisse kanıtı (proof-of-stake) denilen konsensüs mekanizması kullanılıyor. Ava Labs, güvenlik açıklarına neden olan durumların önüne geçebilmek için Avalanche’nin harekete geçtiğini ve saldırganların gizlice konsensüse erişmelerinin neredeyse imkânsız hale getirileceğini ifade ediyor.

Fiyat bakımından güvenilir midir? sorusuna yanıt arıyorsak, Digital Coin Price tarafından yapılan tahminlere göz gezdirelim. Söz konusu tahminlere göre, Avalanche (AVAX) fiyatı, ilerleyen zamanlarda en düşük 47,13 dolar, en yüksek 58,49 dolar seviyesini görebilir.

Avalanche (AVAX) fiyatının gelecekte artabileceğine ve bu nedenle kârlı bir yatırım olabileceğine dikkat çekilirken, söz konusu fiyatın bir sene içerisinde 17,94 dolara ulaşabileceği belirtiliyor.
Avalanche (AVAX) fiyatının 2 sene sonra 22,7 dolar, 3 sene sonra 27,75 dolar, 4 sene sonra 31,19 dolar, 5 sene sonra 44,36 dolar, 6 sene sonra 35,76 dolar ve 7 sene sonra ise 56,25 dolara kadar ulaşacağı tahmin ediliyor.

Avalanche (AVAX) Nereden Satın Alabiliriz?

Avalanche (AVAX); Binance, Huobi Global, Gate.io, KuCoin, Bitfinex ve OKEx gibi borsalardan satın alınabilir. Binance, dünyanın büyük bir bölümü için en iyi seçenek olarak görülüyor.

Avalanche kullanıcıları, dijital varlıkları kolaylıkla oluşturabilme ve alıp-satabilme imkânına sahip oluyor. Yeni oluşturulan tokenler, geliştiricinin ihtiyaçlarına uygun bir şekilde hazırlanabiliyor. Böylece Avalanche, DeFi platformlarının oluşturulması bakımından ideal bir konumda bulunuyor.

Deflasyonist bir blok zinciri olan Avalanche’de farklı işlemlerden ücretler toplanıp yakılmak üzere gönderiliyor. Tokenlerin yakılmasıyla birlikte dolaşımda bulunan AVAX miktarı azalıyor. Bunun sonucunda tokenlere yönelik talebin kontrol edilebilmesi ve fiyatların dengelenmesi bekleniyor.

1 Avalanche (AVAX) Kaç TL?

1 Avalanche (AVAX), şu anda TL seviyesinde. Avalanche (AVAX), şu ana kadar en yüksek 522,94 TL’yi gördü. En düşük seviye ise 24,33 TL olarak kayıtlara geçti.

1 Avalanche (AVAX) Kaç Dolar?

1 Avalanche (AVAX), şu anda dolar seviyesinde. Avalanche (AVAX), şu ana kadar en yüksek 59,94 doları gördü. En düşük seviye ise 2,79 dolar olarak gerçekleşti.

Avalanche (AVAX) Yükselir mi?

Digital Coin Price tarafından yapılan tahminlere göre, Avalanche (AVAX), 2022 senesinde 20,94 dolar, 2023 senesinde 25,29 dolar, 2024 senesinde 30,37 dolar, 2025 senesinde 36,14 dolar, 2026 senesinde 39,4 dolar, 2027 senesinde 35,76 dolar, 2028 senesinde ise 54,16 dolara kadar ulaşabilir.

Wallet Investor, Avalanche (AVAX) fiyatının bir sene içerisinde 42,661 dolar, 5 sene içerisinde ise 167,125 dolara kadar yükselebileceğini ifade ediyor. Bu durumda şimdi yapacağınız 100 dolarlık bir yatırımın, 2026’da 1,400 doları geçebileceği söylenebilir.

Gov Capital tarafından aktarılan tahminlere göre ise Avalanche (AVAX) fiyatı, 2022’nin başında 44,172 dolar, 2023’ün başında 71,381 dolar, 2024’ün başında 100,496 dolar, 2025’in başında 141,898 dolar, 2026’nın başında 172,768 dolar seviyesinde işlem görebilir.

Avalanche (AVAX) Ne Zaman Çıktı?

Ava Labs, 2020 senesinin Ağustos ayında hem özel hem kamu yatırımlarından 60 milyon dolar elde ettikten sonra 2020 senesinin Eylül ayında Avalanche’nin ana ağını tanıttı. AVAX tokeni de proje için fon toplama hedefi doğrultusunda Ağustos ayında piyasaya sürülmüştü. Polychain Capital ve Adreesen Horowitz gibi önemli risk sermayesi firmaları tarafından Avalanche’ye destek veriliyor.

Avalanche (AVAX) Kurucusu Kim?

Ava Labs, üç kurucu ortağa sahip. Bunlardan biri de Emin Gün Sirer. Merkeziyetsiz ağlarla ve Bitcoin ile yakından ilgili olan Sirer, çok tecrübeli bir bilgisayar bilimcisi olarak tanınıyor. Sirer, Bitcoin ölçeklendirmesiyle uzun bir zamandır ilgileniyor. Avalanche, Bitcoin’den çok daha yüksek işlem hacimlerine imkân tanıyor.

Robert Koleji’nden mezun olan Sirer, daha sonra Princeton Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimi eğitimi gördü. Sirer, Washington Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimi doktorası yapmasının ardından Cornell Üniversitesi’nde asistan oldu. 2007 senesinden beri söz konusu üniversitede doçent olarak görev yürüten Sirer, 2019 senesinde Ava Labs’ın kurucu ortağı oldu.

Ava Labs’ın diğer kurucu ortakları ise Maofan Ted Yin ve Kevin Sekniqi olarak biliniyor. Sirer, ayrıca Bilgisayar Bilimi alanında doktora yapan Maofan Ted Yin’in danışmanlığını da yapıyor.

Avalanche (AVAX) Fiyatı ve Grafiği – 1 Avalanche (AVAX) TL Kaç Dolar? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)