Anasayfa Rehber Avalanche Satın Alma Rehberi: En Kolay ve Güvenli Yöntemler

Avalanche Satın Alma Rehberi: En Kolay ve Güvenli Yöntemler

Rehber

Avalanche satın almak için kullanabileceğiniz en kolay ve en güvenli yöntemler hangileridir? Ayrıntılar burada...

Avalanche Satın Alma Rehberi: En Kolay ve Güvenli Yöntemler

Avalanche; merkeziyetsiz, küresel olarak dağıtık ve güvenli ağ işlevini görecek şekilde hayata geçirilmiş bir blockchain ekosistemidir.  

Geliştiricilerin üstüne inşa edebileceği birlikte çalışabilir ve güvene dayalı olmayan bir yapı oluşturmak amacıyla X-Chain, C-Chain ve P-Chain olmak üzere üç farklı blockchain'den faydalanan Avalanche ekosisteminin yerel kripto para birimi ise AVAX olarak biliniyor.  

AVAX ile kullanıcılar, ağdaki işlem ücretlerini ödüyor ve staking ödülleri alıyorlar. Bu rehberimizde kısa ve uzun vadeli işlemler için AVAX satın almanın temel yöntemlerini mercek altına alacağız.

Uygun Bir Kripto Para Borsası için Araştırma Yapın

Avalanche alım satım deneyiminizin hızlı ve güvenilir olması için kripto para borsası seçerken birtakım faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu faktörlerden ilki güvenliktir. Hassas bilgilerin şifrelenmesi, fonlar için soğuk depolama ve iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) gibi güçlü güvenlik tedbirlerinin alındığı bir borsa arayışında olun.  

Kullanıcıların internet ortamındaki eleştiri yazılarını ve geri bildirimlerini okuyarak borsanın itibarı hakkında bir fikir sahibi olun. Güvenilirlik, şeffaflık ve müşteri desteği bakımından sağlam bir geçmişe sahip olmasına özen gösterin.  

Bütçenize uygun, düşük işlem ücretlerine sahip bir platform bulun. Kredi/banka kartları ve banka havalesi gibi ödeme seçeneklerinden hangisini tercih ediyorsanız onun mevcut olup olmadığını kontrol edin.  

Borsanın kolay bir şekilde gezinmenize ve herhangi bir güçlük yaşamadan işlem gerçekleştirmenize imkân tanıyan kullanıcı dostu bir arayüze sahip olmasına dikkat edin. Öte yandan, borsanın yeterli işlem hacmine sahip olduğundan ve kolay bir şekilde AVAX alıp satabileceğinizden emin olmak için likidite faktörünü de hesaba katın.

AVAX; şu anda Binance, Coinbase, KuCoin, Kraken, OKX, Bybit, Huobi, Crypto.com, BtcTurk, Paribu ve Bitexen gibi popüler kripto para borsalarında işlem görüyor. Borsaların güncel olarak takibini yapmak için CoinMarketCap platformuna giderek arama çubuğuna "AVAX" yazabilir ve "Piyasalar" sekmesine tıklayabilirsiniz.  

Avalanche Satın Alma Rehberi: En Kolay ve Güvenli Yöntemler

Borsada Hesap Oluşturun

Avalanche satın almak için kripto para borsası seçimi yaptıktan sonra söz konusu borsada bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Hesap oluşturmak için takip etmeniz gereken prosedürlerin borsalar arasında farklılık gösterebildiğini fakat yine de belli başlı adımların var olduğunu hatırlatalım.

İlk olarak borsanın web sitesini ziyaret edin. "Hesap Oluştur" butonuna tıkladıktan sonra hesap bilgileri bölümüne e-posta adresinizi ve telefon numaranızı girin. Hem eşsiz hem de güçlü bir şifre yazın.

Kişisel bilgiler bölümüne ise adınızı ve soyadınızı, doğum tarihinizi, vatandaşlığınızı ve T.C. kimlik numaranızı girin. En sonunda ise "Hesap Oluştur" butonuna basın.

Avalanche Satın Alma Rehberi: En Kolay ve Güvenli Yöntemler

KYC Sürecini Tamamlayın

Avalanche alım satım işlemlerine geçmeden önce hesap oluştururken Müşterinizi Tanıyın (KYC) olarak bilinen kimlik doğrulama sürecini de tamamlamanız önem arz ediyor. KYC, yasa dışı faaliyetlerin önüne geçilmesi ve şüpheli faaliyetlerin hızlı bir şekilde belirlenmesi amacıyla gerçekleştiriliyor.  

Bunun için borsanın web sitesine gitmeniz ve profilinizin yer aldığı bölümdeki "Kimlik Doğrulama" seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Bu aşamada kimlik kartınızı ya da ehliyetinizi seçerek söz konusu belgenin hem ön yüzünün hem de arka yüzünün fotoğrafını düzgün bir şekilde çekmelisiniz.  

Daha sonra bir selfie çekmeniz de talep edilebilir. Yüzünüzün net olarak göründüğü bir selfie çekerek kimlik doğrulama sürecini başarıyla tamamlayabilirsiniz. Bu süreci tamamlamazsanız borsanın AVAX için sunduğu bütün işlevlere erişim sağlayamayabilirsiniz.  

Avalanche Satın Alma Rehberi: En Kolay ve Güvenli Yöntemler

Hesabınıza Para Yatırın

Avalanche alım satım işlemlerine geçmeden önce yerine getirmeniz gereken bir adım daha bulunuyor. Bu aşamada borsadaki hesabınızı kripto para veya itibari para ile finanse etmeniz gerekiyor. Banka transferi, yaygın olarak tercih edilen para yatırma yöntemlerinden biridir. Bunun için bankanızın internet bankacılığı sayfasını ya da mobil uygulamasını kullanabilirsiniz.  

Paribu borsasındaki hesabınıza Türk Lirası yatırmak istediğinizi düşünelim. Bunun için "Cüzdan" menüsüne giderek "TL Yatır" butonuna tıklamalısınız. Karşınıza çeşitli bankalardaki Paribu hesaplarının yer aldığı bir liste çıkacak. Dilediğiniz bir hesabı seçtiğiniz zaman havale/EFT işlemleri için gerekli olan "Alıcı Adı" ve "IBAN" bilgilerini göreceksiniz. Bu bilgileri kullanarak kripto para borsasındaki hesabınıza Türk Lirası yatırabilirsiniz.  

Banka kartı ya da kredi kartı gibi para yatırma yöntemlerini de tercih edebilirsiniz. Bunun için kartınızı kripto para borsasındaki hesabınız ile ilişkilendirmeniz ve yatırmak istediğiniz Türk Lirası tutarını girmeniz yeterli olacaktır. Bu tutarın bakiyenize eklenmesi üzerine AVAX/TRY çifti ile alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.  

Öte yandan, borsalar arası kripto para transferi yapmanız da mümkün. Örneğin; herhangi bir borsada yer alan hesabınızdan USDT çekebilir ve BtcTurk borsasında yer alan hesabınıza yatırabilirsiniz. Bu şekilde USDT karşılığında rahatlıkla AVAX token satın alabilirsiniz.  

Avalanche Satın Alma Rehberi: En Kolay ve Güvenli Yöntemler

Alım Emri Verin

Hesabınızı finanse ettikten sonra artık Avalanche için alım emri verebilirsiniz. Bunun için tercihlerinize bağlı olarak piyasa emri, limit emri ya da stop limit emri verebilirsiniz. Piyasa emri ile anında ve mümkün olan en iyi fiyattan Avalanche satın alabilirken limit emri ile kendi belirlediğiniz bir fiyattan alım gerçekleştirebilirsiniz.  

Diğer yandan, stop limit emri ise piyasa fiyatının birdenbire artış göstermesi halinde alım fırsatından yararlanmak üzere kullanabileceğiniz bir emir türüdür. Bunun için emrinizin deftere eklenmesini istediğiniz fiyatı (tetikleme fiyatı) girmeniz yeterlidir. Piyasa fiyatının tetikleme fiyatına ulaşması halinde emrinizin kaydedildiğini göreceksiniz.

Avalanche Satın Alma Rehberi: En Kolay ve Güvenli Yöntemler

Varlıklarınızı Saklamak için Cüzdan Seçin

Avalanche için alım emrini verdikten sonra varlıklarınızı saklamak için bir cüzdana ihtiyacınız olacak. Donanım cüzdanları, yüksek güvenlik sağlayarak sıcak cüzdanlarla ilişkili hack riskini neredeyse ortadan kaldırıyor. En güvenli donanım cüzdanlarından biri olan Ledger Nano X, Avalanche cüzdanı arayanların gözdesi haline gelmiştir.

AVAX coin varlıklarınızı saklamak Trust Wallet, Coinbase Wallet, OKX Web3 Wallet, Crypto.com DeFi Wallet, ELLIPAL Titan, BlockWallet, CoolWallet Pro ve Exodus gibi popüler cüzdanları da tercih edebilirsiniz.  

Deneyim seviyenize bağlı olarak başlangıç seviyesindeki bir cüzdanı ya da deneyimli kullanıcılar için gelişmiş özellikler sunan bir cüzdanı tercih edebilirsiniz. İhtiyaçlarınızı karşılamasının yanı sıra güvenlik ve rahatlık sağlayan bir cüzdan seçmeniz çok önemlidir.  

AVAX coin varlıklarınızı saklamak için herhangi bir seçim yapmadan önce güvenlik, uyumluluk, müşteri ve dil desteği, ücretler, eleştiri yazıları ve itibar gibi kriterlerin yanı sıra cüzdanın çoklu kripto desteği, merkeziyetsiz uygulamalar ve NFT'ler gibi ek özelliklere sahip olup olmadığına da bakabilirsiniz.

Avalanche Satın Alma Rehberi: En Kolay ve Güvenli Yöntemler

Avalanche satın almak için yukarıdaki yöntemleri takip ederek gelecek vadeden ekosistemdeki konumunuzu sağlamlaştırabilirsiniz.  

Araştırmaya, güvenliğe ve ihtiyata verdiğiniz önem ile başarılı bir şekilde kısa ve uzun vadeli işlemler gerçekleştirebilir ve yatırım yaparak hem finansın demokratikleştirilmesine hem de daha kapsayıcı ve merkeziyetsiz bir küresel ekonominin oluşturulmasına katkıda bulunabilirsiniz.  

AVAX ile ilgili olarak herhangi bir yatırım kararı almadan önce ihtiyaçlarınızı hesaba katmanız, kendi araştırmanızı yapmanız ve risk tolerans düzeyinizi belirlemeniz önemlidir. Böylece daha bilinçli bir karar verebilirsiniz.  

Avalanche Satın Alma Rehberi: En Kolay ve Güvenli Yöntemler içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)