Avrupa Merkez Bankası’ndan kripto para bildirisi

2 Dakikada Okunabilir


Avrupa’nın para birimlerinden sorumlu olan ve AB ülkelerinin para politikasını yöneten kuruluş olan Avrupa Merkez Bankası, ‘Kripto Varlıkları: Finansal istikrar, para politikası ve ödemeler ve piyasa altyapısına olan etkileri’ başlıklı bir bildiri yayınlayarak Bitcoin ve kripto para birimlerinin son durumu hakkında araştırmalarını sürdürmeye devam edecek olduklarını açıkladı.

Twitter hesabından pdf dosyası olarak açıklanan yeni Avrupa Merkez Bankası bildirisinde kripto para yatırımcılarına dair bir açıklama yoktu.

Banka, “Para politikasının olası etkileri” bölümünde, Bitcoin [BTC] ve diğer kripto para birimlerinin şu anda “paranın işlevlerini yerine getirmediğini” belirtti ve bununla ilgili henüz herhangi bir etki bulunmadığını açıkladı.

Dijital para birimlerinin “reel ekonomi üzerinde somut bir etki yaratmadığını” belirten Avrupa Merkez Bankası bildirisi, kripto paraların direkt veya dolaylı yoldan ekonomiye etkisinin olmadığını ifade etti. Banka, kripto paraların  real para politikası için önemli etkileri açıkladı. Ancak, banka kripto para birimleri hakkında “nakit para ve mevduat için güvenilir bir ikame” olarak değerlendirilirse bu durumun değişebileceği uyarısında bulundu.

Raporda, Bitcoin’i mal ve hizmetleri için bir ödeme şekli olarak kullanan düşük sayıda tüccarın, en büyük kripto para biriminin “fiyat belirleme” üzerinde “hiçbir etkisi olmadığı” sonucuna varıldığı ve tüccarların kripto para birimlerinin fiyatını belirlemede neredeyse hiçbir etkisinin olmadığını açıkladı.

Kripto varlıklarının yüksek volatilitesi, merkez bankası desteğinin olmaması ve tüccarlar arasındaki sınırlı kabul, kripto varlıklarının şu anda nakit ve mevduat yerine kullanılmasının yanı sıra kripto varlıklarının özellikleri yerine getirmesini çok zorlaştırıyor yakın bir gelecekte parasal varlıkları etkilemesi çok zor.

Ek olarak, banka Bitcoin [BTC] ve diğer kripto para birimlerinin “ekonomik gelişmeler ve para politikası ile ilgili etkilerinin diğer varlık piyasalarına benzer olduğunu” açıklayan raporunda kripto para birimlerinin gelişiminin herhangi bir fiat risk yaratmadığı uyarısında bulunmayı uygun buldu.

Ayrıca, raporda stabilcoinlerin para politikası üzerindeki etkisi de pdf kapsamındaki resmi Avrupa Merkez Bankası raporunda açıklanmış olduğu belirtildi.

Madeni paralar merkez bankası rezervleri tarafından teminatlandırılırsa, stabilcoinler daha dengeli hale gelebilirdi. – Avrupa Merkez Bankası


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
363
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
363
Şaşkın
Lol Lol
80
Lol
Harika Harika
363
Harika
Korkunç Korkunç
322
Korkunç
error: Kopyalama Engellendi!