Kripto Para Haberleri

Avrupa Merkez Bankasının CBDC Düzenlemesi 2 Temel Seçeneğe Bağlı Olabilir

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri veya CBDC’ler artık dünyadaki devlet kurumları tarafından hafife alınmıyor. Çin devlet kontrollü bir kripto para çıkaracağını açıkladıktan sonra dünyadaki diğer ajanslar da kendi CBDC’lerinin gelişimini uygulamak için kendi görev güçlerini kuruyorlar.

Avrupa Merkez Bankası da aynı ilgiye tutuldu ve ECB Başkanı Christine Lagarde’nin daha hızlı ve etkin sınır ötesi ödemeler yapma amacıyla CBDC geliştirilmesine yönelik olumlu yaklaşımı da büyük ilgi topladı.

Ancak, yapılması gerekenler göründüğü kadar basit değildir.

Fransa Bankası tarafından yayınlanan yeni bir araştırmada, ECB’nin bir CBDC başlatma olasılığı tartışıldı. Hukuki metinlerin yeniden değiştirilmesinden kaçınmak için mevcut düzenlemelere entegre edilmesi gerekeceğinden, CBDC çıkartan ülkenin kripto parası için seçilen yönergelere bağlı kalacağını belirtti.

Rapor, CBDC düzenlemesinin “sadece teknik bir prosedürün” ötesine geçmesi durumunda, ECB’nin uygulamayı kolaylaştırmak için iki ana seçeneği olacağını açıklığa kavuşturdu.

İlk seçenek, CBDC’nin banknotlara eşit olacak bir şekilde, ücretlendirilmemiş bir perakende CBDC senaryosuna karşılık gelecek şekilde CBDC’yi dijital banknotlar şeklinde eşitlemektir. Böyle bir örnek, CBDC’nin özelliklerini önemli ölçüde sınırlayacak ve önemli bir kısıtlama getirecektir.

Dijital paralar halinde çıkartılması üye devletlerden, çıkartılan paradan toplu olarak sorumlu oldukları için bir ortak fikir gerektirecektir. [TFEU Madde 128 (2)] Yeni paraların benimsenmesinden müştereken sorumlu oldukları için Konseyin yasal bir eylemi de gerekecektir.

Burada, CBDC’lerin fiziksel banknotlar ve koinler olarak başlatılmasının, ECB başkanı tarafından vurgulanan amaca çok aykırı bir şekilde sınır ötesi işlevlerini azaltabileceğine dikkat edilmelidir.

Raporun ortaya koyduğu ikinci seçenek, “kaydileştirmenin” artması ve para politikasına uygulanmasının kolaylaştırılması nedeniyle CBDC çıkartılmasının kabul edilmesi ile aynı doğrultudadır. Böyle bir durum tokenleştirilen varlıkların parasal işlemlerde teminat olarak kabul edilmesini sağlarken, ödeme sistemlerinin de daha sorunsuz çalışmasını teşvik eder.

Bununla birlikte, bir CBDC’nin yasal ihale statüsüne ulaşmasının önemli bir sonucu, mevcut senaryoda bunun bir ödeme şekli olarak kabul edilmesinin zorluğudur.

Rapora göre:

“Alacaklıların, CBDC’de ödeme alabilmek için gerekli teknik donanıma sahip olması eşit erişime sahip olunma sorularını ortaya çıkartır.”

Daha önce, ECB Denetleme Kurulu Başkan Yardımcısı Yves Mersch, bir CBDC’nin çıkarılmasıyla ilgili endişelerini dile getirerek “tüm ekosistemi etkileyebileceğini ve bankacılık sistemini silebileceğini” belirtti.

Raporda sunulan ilk seçenek, Başkan Yardımcısı tarafından belirtilen eksikliklerle örtüşmektedir, ancak bir başka olasılık, ESCB’nin diğer paralar ile CBDC değişimini kolaylaştırabileceği ve bu tür bir taahhüdün yasal statüye eşdeğer olarak algılanması gerekeceği yönündedir.

“Yasal ihale statüsüne sahip veya yukarıda belirtilen döviz taahhüdü kapsamında olan bir perakende CBDC, ikincisinin zorunlu olarak eski haline dönüştürülmesini garanti ederek kamu ve özel para arasındaki bağın korunmasını mümkün kılacaktır. Böylece finansal sisteme olan güvenin korunmasına yardımcı olur.”

Fransa Merkez Bankası’nın ECB’nin bir CBDC çıkarma olasılığını vurgulayan bir rapor yayınlaması çok önemlidir. Sadece birkaç ay önce ECB Yönetim Kurulu Üyesi Benoit Coeure, ECB’nin Avrupa genelinde bir CBDC çıkarmayı ve uygulamalara başlamaya hazırlandığını söylemişti.

Bundan birkaç ay önce, Avrupa Merkez Bankaları Sistemi (ESCB), daha fazla finansal yenilik için kripto paraların ve durağan koinlerin araştırdığını doğruladı.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu