Bitcoin HaberleriKripto Para Haberleri

Avustralya’da saldırganlar 35 bin dolarlık Bitcoin çaldı

Avustralya’da yaşanan kripto para saldırısı vakasında 35 bin dolar çalındı. Siber saldırganlar ülkede kurulu olan Bitcoin ATM’sini kullanarak kendilerine 35 bin dolar gönderilmesini sağlayacak şekilde cihazı ayarladılar ve kurbanlarına 35 bin dolarlık para göndermesini isteyerek daha sonrasında kayıplara karıştılar. Türkiye’de olmasada dünyada sürekli olarak farklı bölgelerde kripto para ATM cihazları kuruluyor ve kurulan bu ATM cihazları sayesinde ülkelerde gerek insanlar, gerek kurumsal yatırımcılar bu ATM cihazlarına son derece fazla ilgi gösteriyorlar.

Avustralya’da yaşanan olay ise Bitcoin ATM’si aracılığı ile yapılan ilk dolandırıcılık olarak tarihe geçti. Tarihe geçen bu vakada kurbanlara bankadan nakit olarak paralarını çekmeleri ve göçmen olan kurbanların vergi borçları olduğu bahanesi kullanılarak eğer ödeme yapmazlar ise 4 kurbanında ayrı ayrı telefon aracılığı ile hapse girecek oldukları iddia edilmiş ve hepsinden ayrı ayrı tutarlarda vergi borçlarını ödemeleri istenmiş.

Avustralya’da yaşanan vaka örnek olmalı

Bitcoin ATM’si cihazlarının yerinde durduğu kadar güvenilir olmadıkları ve bu cihazlar aracılığı ile insanların dolandırılabilecek olduklarını akıllarından çıkarmamaları gerekiyor. Aksi durumda binlerce dolarlık bu vakada olduğundan farksız olarak dolandırıcılık sorunları yaşamaları muhtemel iken, bu dolandırıcılık vakasında paranın geri alınması da neredeyse asla mümkün olmuyor.

Bitcoin ATM’si ile yapılan ödemelerin kime ulaştığı veya kimin adına hesaba ulaştığı bilinmediğinden dolayı yatırımcıların bu konuda ATM cihazını kullanırken son derece dikkatli olması ve cüzdan numarasını kontrol ederek ve sahte bir kimlik numarası kullanılmadığından, doğru bilgiler olduğundan emin olarak hareket etmesi öneriliyor. Avustralya polisinin konu hakkında soruşturma başlattığı ve soruşturmanın sonucuna göre gelecek günlerde ülkede uyarılar yapabilecek olduğu, daha çok göçmenlere yönelik olarak uyarılar yapabilecek oldukları bekleniyor. Ülkede henüz bu konuda yasalar olmasada gelecek aylarda bununla ilgili yasa teklifleri verilmesi bekleniyor.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu