Anasayfa Rehber Axie Infinity (AXS) Nedir? Nasıl Alınır?

Axie Infinity (AXS) Nedir? Nasıl Alınır?

Rehber

Axie Infinity (AXS) Coin, Axie Infinity oyununda kullanılan kripto paradır. AXS Coin hakkındaki ayrıntılar için tıklayın!

Axie Infinity (AXS) Nedir? Nasıl Alınır?

Axie infinity nedir konusuna girmeden önce ilk olarak değiştirilemez tokenlerin (NFT) ne olduğuna kısaca bir göz atmamız gerekiyor. NFT’ler 2021 yılında popülerlik kazanan sanat eserleri ve videolar gibi kripto koleksiyonlarıdır. Twitter, Instagram ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında avatar resmi olarak kullanılmalarının yanı sıra NFT’ler blockchain tabanlı oyunlar, metaverse arsaları, dijital resim ve müzikler ve diğer alanlarda kullanılmaktadır. NFT’ler ana akım medya tarafından benimsendiğinde gelecek vaat eden Axie İnfinity kripto para oyunu büyük oranda popülerlik kazandı. Bunun tam tersi olduğunda yani NFT patlaması azaldığında bile blok zinciri oyunu büyümeye devam etti.

Axie İnfinity Nedir?

Axie infinity nedir? Axie infinity oyuncuların Axie yaratıklarını yetiştirmesine, büyütmesine ve savaştırmasına olanak sağlayan Ethereum (ETH) ağında oluşturulmuş oyna ve kazan (P2E) modeline sahip sıra tabanlı bir kart oyunudur. Oyun kendini özel yaratıklar, yetenekler, arsalar ve diğer oyun içi varlıkları temsil etmek için değiştirilemez tokenler kullanan Pokemon ve Tamagothi’den ilham alan bir oyun olarak tanımlıyor. Oyuncular Adventure ya da Arena modlarını oynayarak iki farklı tokenden kazanabilir: Axie İnfinity Shards (AXS) ve Smooth Love Potion (SLP). Axie İnfinity Shards (AXS) token sahiplerinin oyunun geleceği hakkında oy vermelerine olanak sağlayan yönetişim tokeni olarak görev görmektedir. İkinci varlık ise kullanıcıların savaşlardan ödül olarak elde ettiği oyun içi tokendir. Aynı zamanda kullanıcıların Axies yetiştirmesinde kullanılır.

AXS Nedir?

AXS nedir? Axie İnfinity Shards (AXS) Axie evreninde kullanılan ERC 20 standartları ile yapılan Ethereum (ETH) blok zinciri tabanlı bir yönetişim tokenidir. Oyunun yerel para birimi olarak düşünülebilinir, sahipleri token staking yaparsa pasif gelir elde eder, oyun içinde kullanılır ve önemli yönetişim süreçlerinde oy vermek için kullanılır. Şu anda kullanıcılar tarafından yaratıkların yetiştirilmesi ve büyütmesi için kullanılmaktadır. Ayrıca AXS staking yaparak pasif gelir elde edilebilir ve ilerleyen zamanlarda protokol staking getiri oranlarını yükseltmeyi ve tokeni yönetişim açısından daha kapsamlı olarak kullanmayı planlamaktadır. AXS coin, geliştiriciler ve oyunu gerçekten oynayan kişiler arasındaki çıkarları aynı sayfaya getirmek için oyunun geliştiricisi Sky Mavis tarafından Axie İnfinity yönetişimini ve sahipliği merkeziyetsiz bir hale getirmek için kastılı olarak çıkarılmıştır. Zaman içinde Axie İnfinity tam topluluk yönetişimine ulaşmak için merkezi olmayan otonom organizasyon (DAO) olmayı hedeflemektedir.

Smooth Love Potion (SLP) Nedir?

Smooth Love Potion, Axie İnfinity oyununda savaş ya da macera modu oynayan kişilere verilen ödül olarak verilen ve ERC 20 standartları ile yapılmış bir fayda tokenidir. Axie İnfinity kripto parasının aksine son zamanlarda ABD doları karşısında iyi bir performans sergilememiştir. Ayrıca AXS’nin 270 milyon adetlik sabit arzına karşın SLP’nin arzı sınırsızdır. Bu tokenler oyunda savaş kazanarak elde edilebilir ve Axie yaratıklarını yetiştirmek için kullanılır.

Smooth Love Potion (SLP) Nedir?

Axie İnfinity Pazar Yeri

Blockchain protokolünün pazar yeri 2018’de yayınlandı ve kullanıcıların Axies, diğer NFT varlıkları, sanal arazi ve diğerlerini satın almasına olanak sağlamaktadır. Kullanıcılar yetiştirdikleri Axie yaratıklarını buradaki piyasa üzerinde satabilir. Nisan 2022’de pazar yerinin piyasa hacmi 22 milyon doları görmüştür.

Sanal Arazi

Axie’lerin evi olan Lunacia, Terra adı verilen tokene dönüştürülmüş sanal arazilerden oluşmaktadır. Oyuncuların ana karargâhı olarak görev yapar. Oyun hala geliştirilmekte olsa da bu sanal arazilerin arkasındaki fikir kullanıcıların bu arazileri satın alma, kiralama ve geliştirme fikrine dayanmaktadır. Sanal arazi sahipleri Lunacia evreni boyunca çıkan çeşitli kaynaklara ek olarak kendi arazilerinde AXS tokeni bulabilir. Bu kaynaklar Axies ve metaverse arsalarını geliştirmek için kullanılır. Bu kavram hala yapım aşamasındadır ve gelecekte oyunun popülerliği ve sınırsız olması üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır.

Axie İnfinity Nedir? Nasıl Çalışır?

Axie İnfinity blok zinciri oyununu oynamak için kullanıcıların ilk olarak Ronin Wallet indirmesi ve hesap açması gerekir. Bu cüzdan Axie yaratıklarını gibi NFT’lerin ve ETH, AXS, SLP gibi kripto para birimlerinin saklanmasına yarar. Kullanıcılar Ronin Wallet uygulamasını indirdikten sonra Binance, FTX ya da diğer kripto para birimi borsalarından Ethereum (ETH) aldıktan sonra bu varlıklarını Ronin cüzdanına göndermesi gerekir. Bundan sonra oyuna başlamak için kullanıcıların fonları ile pazar yerinden en az 3 adet Axie yaratığı alınması gerekir. Bu adım da tamamlandıktan sonra oyun oynanabilir. Axie İnfinity blockchain oyunu 3 farklı parçadan oluşmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 1. Yetiştirme: Oyuncular 2 Axie yaratığını birbiri ile çiftleştirerek yavru oluşturabilir, böylece yetiştirmeye açık ve savaşabilen yeni bir değiştirilemez token ortaya çıkar. Bunu yapan kişinin iki Axies yaratığını çiftleştirmeden önce yaratıkların özelliklerine dikkat etmesi gerekir. Bu süreçte iki yaratık ortaya çıkan yavrunun özellikleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Yaratıkları yetiştirmek hem AXS hem de SLP tokeni karşılığında yapılır ve çiftleştirme her bir yaratık için sadece 7 kez ile sınırlıdır. Her bir çiftleştirme daha fazla token gereklidir. 5 gün içinde çıkan yavru, diğer yaratıklar ile çiftleştirmek için kullanılabilinir ya da doğruda pazar yerinde satılabilinir.
 2. Savaşma: Oyuncular üç Axie yaratığını kullanarak diğer oyuncular ile PVP ya da oyunun kendisi ile PVE savaş yapabilir. Savaşları kazanan taraf benzer diğer oyunlarda olduğu gibi oyun içi sıralamalarına bağlı olarak SLP token ödülü kazanır. Bu oyunun merkezinde Axie’lerin Yetenek Kartları bulunmaktadır. Bu kartlar yaratıkların rakiplerini alt etmek için kullanabileceği yeteneklerdir. Her bir kart vücut yapısı ve kategorisine bağlı olduğundan dolayı kendi Axie yaratığına özeldir. Arena ve turnuvada savaşmak Axies yaratıklarının seviye kazanması ve oyuncunun token ödülleri kazanması içi en iyi seçenektir. Ayrıca kullanıcılar daha çok macera temelli bir yolda da gidebilir. Oyuncular Axie İnfinity dünyasını keşfedebilir ve hatta Axie İnfinity dünyasındaki oyuncu olmayan Chimera adlı düşmanlarla savaşabilir.
 3. Arazi: Lunacia evreninde 90.000’den fazla Terra arazisi vardır. Sahipleri arazilerindeki kaynakları toplayabilir, Chimera adlı düşmanlarla savaşabilir ve kendi dijital arazi NFT’lerinin oyunun gelişimine nasıl katkıda bulunabileceğini belirleyebilir.

Axie İnfinity Nedir? Nasıl Çalışır?

Diğer sıra tabanlı oyunlar gibi Axie yaratıkları savaşmak içindir ve bu yaratıkların savaşlardaki verimliliklerini 4 istatistik tarafından belirlenir:

 • Health bir yaratığın bayılmadan önce ne kadar hasar alabileceğini gösterir.
 • Speed bir yaratığın savaştaki sırasını belirler, en hızlı olan ilk saldırır.
 • Skill bir yaratık aynı anda birden fazla kart kullanırken ne kadar hasar vuracağına yapılan eklemedir.
 • Morale bir yaratığın düşman yaratıkları bayıltılma yeteneğini belirleyen kritik hasar vurma ihtimalidir.

Axie İnfinity Kim Tarafından Kuruldu?

Axie İnfinity Vietnam temelli ve CEO’su Trung Nguyen olan oyun stüdyosu Sky Mavis tarafından geliştirilmiştir. Nguyen blockchain alanına ilk olarak CryptoKitties oyunu ile katılmıştır. Bu blockchain oyununun kedi temalı parlak atmosferinden ve yetiştirme mekanizmasından büyük oranda etkilenmiştir. Bunlar Axie’yi sıfırdan yaratmak için bir geliştirici olarak becerilerini ve oyun tutkusunu kullanması için kendisine ilham vermiştir. Oyunun kavramları ve geliştirilmesi 2017 yılında başlamış ve şirket resmi olarak 2018 yılında kurulmuştur. Aynı yıl yaratık yetiştirme ve savaşlar tanıtılmıştır. İlk olarak bir Ethereum (ETH) katman 2 çözümü olan Loom’da yer alsa da oyun 2021’in başlarında kendi yan zincirine geçmiştir.

Erken satış sırasında satılan Axie yaratıkları projeye toplamda 900 ETH (o zamanlarda 650.000 dolar) sermaye sağlamıştır. Daha sonra takım 2019 ila 2020 arasında Terra sanal arazisi satarak 4.600 ETH’den (o zamanlarda 600.000 dolar) sermaye elde etmiştir. NFT satışlarına ek olarak geliştirici takım Blockwater Capital ve Mark Cuban gibi çeşitli risk sermayesi kaynaklarından yatırım almıştır. Mayıs 2021’de oyunun düzenlediği 7.5 milyon dolarlık bir yatırım etkiliğine Mark Cuban ve Reddit’in ortak kurucusu Alexis Ohanian katılmıştır.

AXS Nedir? Nasıl Alınır?

AXS coin Bitcoin (BTC) ve diğer dijital varlıkların bulunduğu Binance, FTX, Huobi Global gibi merkezi kripto para birimi borsalarından alınabilen bir kripto para birimidir. Bunlara ek olarak Uniswap ve SushiSwap gibi merkezi olmayan borsalardan da (DEX) satın alınabilir. Bir merkezi borsadan almak için tercih ettiğiniz borsada hesap açmanız, kimlik doğrulaması yapmanız ve hesabınıza fon yatırmanız gerekir. Bundan sonra AXS varlıklarını itibari paralar, stablecoin varlıkları ve diğer kripto para birimleri kaşılığında alabilirsiniz. Uniswap gibi merkezi olmayan bir borsadan satın almak için ise bu borsada hesap açmanız ve cüzdanınızı bağlamanız gerekir. Daha sonra cüzdanınıza ETH ya da Ethereum temelli ERC 20 varlıklarından yatırmanız gerekir. ETH’yi Binance ya da diğer merkezi borsalaradan alarak cüzdanınıza gönderebilirsiniz. Uniswap borsasında Axie İnfinity satın almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Borsaya cüzdanınızı bağladıktan sonra karşınıza çıkan listeden Axie İnfinity seçin.
 • Satın almak istediğiniz miktarı ve değeri girin.
 • Swap tuşuna basın ve işlem girdiğiniz fiyattan gerçekleşecektir.

AXS Nedir? Nasıl Alınır?

AXS Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Axie İnfinity Shards tokenleri şu anda en çok yeni Axie yaratıklarını yetiştirmek için kullanılmaktadır. Diğer kullanım alanları aşağıdaki gibidir:

 1. Ödemeler: Oyuncular AXS coin kullanarak oyunu oynayabilir ve ödemeler yapabilir. Kullanıcıların ticari işlemleri yapmak ve yeni NFT satışlarına katılması için bir miktar AXS’ye sahip olması gerekmektedir.
 2. Yönetim: AXS’nin yönetişim token fonksiyonları şu anda geliştirme aşamasında olsa da projenin geliştiricileri oyunun ekosistemini merkeziyetsiz bir yönetişime geçirmeyi hedeflemektedir. Böylece oyuncular AXS coin miktarlarına bağlı olarak proje üzerinde belirli bir oranda hakka sahip olacaktır. Bu özelliklerin ilk kısmı 2021 yılının sonlarında kullanıma açılmış olup geri kalan kısmının 2023’de oylamaya açılması bekleniyor.
 3. Staking: AXS tokeni staking yapan kullanıcılar pasif gelir elde edebilir. Protokolün kendi stake mekanizması kullanılarak kullanıcılar kolay bir şekilde AXS coin stake yapabilir. Şu anda stake getiri oranları yıllık olarak %46’ya kadar çıkmaktadır.

Axie Infinity (AXS) Nedir? Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)