Anasayfa Sektörel Bakanlık Doğruladı: Coinbase Borsası Bu Ülkede Engellendi!

Bakanlık Doğruladı: Coinbase Borsası Bu Ülkede Engellendi!

Sektörel

Kripto para borsası Coinbase'in, Kazakistan'da engellendiği öğrenildi.

Bakanlık Doğruladı: Coinbase Borsası Bu Ülkede Engellendi!

Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Enformasyon Bakanlığı, büyük kripto para borsası Coinbase'in engellendiğini doğruladı. Yerel basında yer alan bir habere göre; Kazak hükûmeti, yerel yasaların ihlal edildiğini gerekçe göstererek kripto sektörüne yönelik katı bir düzenleyici tutum sergiliyor.

Bu arada diğer uluslararası kripto borsalarıyla birlikte bu platformlara erişimi kısıtlama hamlesi, Kazakistan'ın dijital varlıklara yaklaşımıyla ilgili soruları gündeme getirdi.

Kazakistan, Coinbase'i Engelledi

Güçlü kripto para madenciliği endüstrisiyle bilinen Kazakistan, son zamanlarda hükûmetinin büyük kripto para platformlarına erişimi engelleme çabalarıyla manşetlere çıktı. Kazakistan Kültür ve Enformasyon Bakanlığı, Coinbase web sitesine erişimi kısıtladığını resmen doğruladı.

Yasağın; Coinbase'in, Şubat 2023'te yürürlüğe giren Kazakistan'ın Dijital Varlıklar Kanunu'nu ihlâl etmesine ilişkin endişeler nedeniyle getirildiği belirtiliyor.

Bakanlık Doğruladı: Coinbase Borsası Bu Ülkede Engellendi!

Bu arada söz konusu yasa, ulusal lisans olmadan dijital para birimlerinin ihraç edilmesini ve ticaretini ve kripto para değişim işlemlerini yasaklıyor. Kazakistan'da özel bir ekonomik bölge olan Astana Uluslararası Finans Merkezi (AIFC), faaliyet göstermek için ulusal lisanslar vermekten sorumludur.

Binance, Bybit, CaspianEx, Biteeu, ATAIX, Upbit ve Xignal&MT dâhil olmak üzere çeşitli platformlar, bu lisansları alarak Kazakistan'da faaliyet göstermeye uygun hale geldi.

Yabancı Brokerler ve Kripto Borsaları Etkilendi

Coinbase, bu kısıtlamalardan etkilenen tek platform değil. Kültür ve Enformasyon Bakanlığı, Interactive Brokers ve New York Mercantile Exchange (NYMEX) web sitelerinin engellenmesinin ardındaki nedenleri de açıkladı. Rapora göre, Kazakistan'ın yasal çerçevesine aykırı olan kripto para ticareti de dâhil olmak üzere faaliyetlerindeki ihlâlleri gerekçe gösterdiler.

Enformasyon Bakanlığı, Interactive Brokers'ın Finans Piyasası Düzenleme ve Geliştirme Ajansı (ARFRD) tarafından Cybernadzor sistemi veri tabanına dâhil edildiğine dikkat çekti. Ajans, şirketin faaliyetlerinde "finansal piramit ve diğer hileli işlemler" belirtileri tespit etti.

NYMEX web sitesinin, Astana Finansal Hizmetler Düzenleme Komitesi'nden (AFSA) çalışma izni almadan, AIFC'nin yetki alanı dışında kripto para vadeli işlemlerinin ticaretine izin verdiği için engellendiği bildirildi. İlginç bir şekilde ilk yasağın ardından Interactive Brokers ve NYMEX web sitelerinin engeli, Finansal İzleme Ajansı'ndan gelen taleplerin ardından kaldırıldı. Fakat bu geri dönüşün nedenleri açıklanmadı.

Kazakistan'ın yerli ve yabancı şirketleri endişelerini dile getirdi ve bazıları bu web sitelerinin engellenmesinin bir hata olduğunu düşünüyor. Bu arada finans analisti Andrey Chebotarev, yabancı brokerlerin ve kripto borsalarının Kazakistan'dan neredeyse erişilemez olduğunu ve bunun da yerel yatırımcılar için zorluklara neden olduğunu vurguladı.

Buna ek olarak hükûmetin eylemleri, Kazakistan'ın kripto para birimleri ve yabancı finansal hizmet sağlayıcıları konusundaki tutumu hakkında soru işaretleri yaratıyor. Bu son baskı, bölgedeki kripto endüstrisinin karşı karşıya olduğu zorlukları ve belirsizlikleri ortaya koyarak ülkenin düzenleyici yaklaşımı hakkında daha fazla tartışmaya yol açtı.

Kaynak: CoinGape

Bakanlık Doğruladı: Coinbase Borsası Bu Ülkede Engellendi! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan