Anasayfa Rehber Band Protocol (BAND) Nedir, Nasıl Alınır?

Band Protocol (BAND) Nedir, Nasıl Alınır?

Rehber

Fiziksel dünyadan aldığı verileri, blok zincirde işleyip akıllı sözleşmelere bağlayan teknoloji Band Protocol nedir? BAND nedir? Nasıl alınır?

Band Protocol (BAND) Nedir, Nasıl Alınır?

Blockchain ve DeFi (merkeziyetsiz finans), yıllar içinde dünyanın finansal sistemini bir hayli değiştirdi. Merkezi olmayan uygulamalar (dApp) geliştiricileri, güvenilir ve doğru dünya verilerine erişmek gibi bir engelle karşılaştı. Tahmin edersiniz, bu verilerin kaynakları blockchain teknolojisinin dışında kalır ve zincir sistemine dahil edilmelidir. O dönemde, bu problemi bir çözüme kavuşturmak için Band Protocol gibi bir ekosisteme ihtiyaç duyulmuş olabilir mi? Bu sorunun cevabı için Band Protocol nedir, BAND coin nedir öğrenmemiz gerekir. Peki Band Protocol nedir?

Fiziksel Dünya ve Blockchain Arasındaki Köprü: Band Protocol Nedir?

Fiziksel Dünya ve Blockchain Arasındaki Köprü: Band Protocol Nedir?

Band protocol nedir? Band Protocol (BAND), farklı blok zincirlerinde birden fazla projeye hizmet sağlayan ve merkezi olmayan uygulamaları bir araya getiren bir veri platformudur. Bu ekosistemde doğrulayıcılar, zincir dışı talep edilen bilgileri toplar, zincire entegre eder ve merkezi olmayan uygulamalar olan dApp'lere dağıtılır. Zincirler arası platform Band Protocol, verileri toplar ve bunları API'lere ve akıllı sözleşmelere bağlar. Band, fiziksel dünya verilerini kullanır. Bu veriler arasında çeşitli istatistikler, rastgele sayılar ve hava durumu tahminleri gibi veriler bulunur.

API’ler (Application Programming Interface), iki uygulamanın birbiriyle iletişimine olanak sağlayan bir aracı olan Uygulama Programlama Arayüzü’nün kısaltmasıdır. API’ler, uygulamanın sahip olduğu yeteneklerin dış kaynaklardan izin verilen sınırlandırmalar dahilinde kullanılabilmesini sağlar.

Daha ayrıntılı bir şekilde bahsetmek gerekirse; 2017 yılında Soravis Srinawakoon, Paul Chonpimai ve Sorawit Suriyakarn tarafından oluşturulan bu ekosistem, merkezi olmayan uygulamalar (dApp) için zincir dışı ve zincir içi veri kaynakları arasında bilgi alışverişini sağlar. İlk başlarda Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilen ERC-20 projesi, maliyetleri optimize etmek için 2020 Haziran ayında Cosmos ağına geçti. 2.0 güncellemesi ile en sonunda Cosmos teknolojisini kullanarak, kendi blok zincirini oluşturdu. BAND coin, daha önce Ethereum ağında yer almış olsa da, Bandchain üzerine inşa edilerek yeniden başlatıldı. Bandchain ise kendine özgü Oracle teknolojisiyle öne çıkar.

Cosmos Network (ATOM), birbirlerinden bağımsız olarak çalışan blok zincirlerini birbirine bağlayan merkeziyetsiz bir ağdır. Blok zincirlerinin birbirleri arasında etkileşime girebildiği, ölçeklenebilir blok zinciri ekosistem olarak bilinir. Bu ağdaki transferler için kullanılan dijital varlığa da Atom adı verilir.

Band Protocol’ü ilgi çekici kılan özelliklerden biri, üzerine inşa edildiği Oracle teknolojisidir. Bir Oracle ağı olan Band Protocol, dünya, zincir dışı veriler ve blok zincirleri arasında bir aracıdır. Akıllı sözleşmelerin, zincir dışı verilere dayanarak yürütülmesine izin verir. Merkezi olmayan uygulamalar (dApp), Oracle olmadan, güvenilir ve merkezi olmayan bir şekilde çalışmakta zorlanır. Bandchain Oracle’ın başlıca görevi; merkezi olmayan uygulamalardan (dApp) gelen veri isteklerini işlemek olsa da, görevi yalnızca bundan ibaret değildir. Aynı zamanda, ilgili sağlayıcılardan gelen verileri sorgular ve sonuçları geri bildirir. Böylelikle, blok üretiminde ve doğrulamasında oldukça önemli bir rol alır.

Oracle şu şekilde çalışır;

 1. Bir merkezi olmayan uygulamalar (dApp), özelleştirilmiş Oracle teknolojisine göre veri talep eder.
 2. Bu talep doğrultusunda, belirtilen veri kaynağından veri çekerek yanıt veren rastgele bir doğrulayıcı grubu tarafından alınır.
 3. Farklı doğrulayıcılardan gelen veri raporları, komut dosyalarına göre toplanır.
 4. Toplanan veriler, Bandchain'de kalıcı olarak depolanır ve bir veri kanıtı üretilir.
 5. Doğrulanmış veriler, talebi yapan merkezi olmayan uygulamalara (dApp) veya blok zincirlerine aktarılır.

Daha gelişmiş bir yöntem olarak, zincirler arası veri aktarımı için, Inter Blockchain Communication (IBC) isimli protokol planlandı ve bu protokol, 2021 yılında piyasaya sürüldü. IBC, devasa sunucular yerine tüm blok zinciri ağlarını birbirine bağlar. Böylelikle kullanıcılar, tüm IBC blockchain ağlarında çalışan bir zincirler arası hesap oluşturabilir. Yani, tek bir yerden birden fazla zincir için DeFi'ye trade yapabilirsiniz. Peki, bu projeyi diğerlerinden hangi durumlar ayırır?

Band Protocol;

 • Daha hızlı ve daha verimli olacak şekilde, tüm veri isteklerini minimum gecikmeyle karşılayabilmek üzere tasarlanmıştır.
 • Oldukça basit bir akıllı sözleşme entegrasyonu sunar.
 • Çoğu blok zinciriyle ve akıllı sözleşme geliştirme çerçevesiyle uyumludur.
 • Çok sıkı güvenlik protokolleri ile çalışır.

Band Protocol nedir öğrendikten ve çalışma mantığına yeterince adapte olduktan sonra, borsa ve yatırım kısmına geçebiliriz. BAND coin nedir? Bu soruya cevap verelim.

BAND Nedir? Band Coin Nasıl Alınır?

BAND Nedir? Band Coin Nasıl Alınır?

BAND coin nedir? BAND coin, Band Protocol tarafından 2017 yılında ortaya çıkarılmış bir kripto para birimidir fakat madenciliği yapılan bir kripto para türü değildir. BAND token, yatırım dalında en yüksek değeri 15 Nisan 2021 tarihinde 23.19 dolar ve en düşük değeri 25 Kasım 2019 tarihinde 0.2042 dolar olarak gördü. Toplam arzı 100.000.000 BAND token, dolaşımdaki arzı 20.494.033 BAND token şeklindedir. Yatırımcılar, BAND token ile ilgili paylaşımları ve coin hakkındaki son dakika haberleri rahat bir şekilde Koinbox üzerinden takip edebilir.

BAND coin almak isteyen kullanıcılar, işlem görülen borsalardan Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Tether (USDT) gibi token çiftleri kullanarak alım satım işlemini gerçekleştirebilir. Türk Lirası ile satın almak çok kolay ve hızlı bir işlemdir. Band coin, Binance, Coinbase, Huobi, Kucoin, FTX, Gate.io, Kraken, Uniswap, PancakeSwap, Bittrex, Coinone, Bitglobal, Paribu gibi yerli ve global borsalarda işlem görmektedir. Bu borsalardan birini seçip, eksiksiz bir şekilde üye olduktan sonra cüzdanlarına para yatıran yatırımcılar, BAND coin satın alabilir. 

Çoğu borsada yatırım adımları, genel anlamda aynıdır:

 1. Kimliğinizi doğrulayarak bir hesap oluşturun.
 2. Bir ödeme yöntemi seçin ve ekleyin. Banka hesabı veya banka kartı kullanabilir ya da havale işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 3. Çoğu sitede, Band Protocol coin varlığını aramak ve seçmek için bir Satın Alma paneli bulunur.
 4. Band Protocol’ü bulduktan sonra, varlığı seçerek satın alma ekranını açabilirsiniz.
 5. Harcamak istediğiniz tutarı yerel para birimi cinsinden girdikten sonra, tutarınızın otomatik olarak BAND coin cinsinden karşılığı gözükecektir.
 6. Tüm bilgileri kontrol edin ve hazır olduğunuzda satın alma işlemini gerçekleştirin.

Kripto para nakit dönüşümü için, borsalar üzerinden satış işlemi yapılabilir. Aynı şekilde kripto para birimleri de borsa üzerinden satılarak, karşılık gelen para tutarı EFT veya havale yoluyla çekilebilir.

Kripto para birimleri, Bitcoin (BTC) ve Ethereum’dan (EHT) sonra, özellikle son bir yılda piyasa hakimiyetini ciddi miktarda artırmış durumdadır. Birçok yeni yatırımcının ve borsanın da piyasaya girmesi ile token ve kripto para birimlerine olan ilgi artmış durumdadır. Kripto para birimleri, kazandırdıkları kadar teknolojik alanda da getirdiği yenilikler ile oldukça ilgi çekmektedir. Bu anlamda bir dizi yenilik getiren blockchain teknolojisini kullanan token olan BAND coin de, bir hayli ilgi çekmektedir.

Band Protocol nedir ve BAND coin nedir öğrendik. Artık coin yatırımı konusunda daha fazla bilgiye ve tecrübeye sahibiz. BAND token yatırımı yaparken teknik ve temel analiz yapmayı lütfen unutmayın. Her zaman kendi araştırmanızı kendiniz yapmanız tavsiye edilir ve kaybedemeyeceğiniz miktarlarda coin yatırımı yapmamanız, önemle rica olunur.

Band Protocol (BAND) Nedir, Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)