Anasayfa Sektörel Bankalara Zorunluluk Getirildi: Kripto Varlıklarını Açıklayacaklar!

Bankalara Zorunluluk Getirildi: Kripto Varlıklarını Açıklayacaklar!

Sektörel

Yeni BIS planı, bankalara kripto varlıklarını açıklama zorunluluğu getiriyor.

Bankalara Zorunluluk Getirildi: Kripto Varlıklarını Açıklayacaklar!

Basel Bankacılık Denetim Komitesi, bankaların kripto para varlıklarını açıklamalarını gerektirecek yeni bir plan açıkladı.

Bu gelişme, birkaç büyük kripto firmasının yanı sıra kripto odaklı bankalar olan Signature ve Silicon Valley Bank'ın çöküşüne tanıklık eden çalkantılı bir yılın hemen ardından geldi.

Uluslararası düzenleyiciler, bu çöküşlere katkıda bulunan bir faktör olarak kripto para birimlerinin popülaritesindeki ani artışa işaret ederek Basel Komitesi'ni harekete geçmeye teşvik etti.

BIS, Kripto Varlıkların Tam Olarak Açıklanması Konusunda Israrcı

Geleneksel finans alanında standartlar oluşturmaktan sorumlu olan komite, daha önce bankaların Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi desteklenmeyen kripto para birimlerini karşılamak için önemli miktarda sermaye ayırmaları gerektiğini kabul etmişti. Komite, şimdi bir adım daha ileri giderek bu varlıkların tam olarak açıklanması konusunda ısrar ediyor.

Basel Komitesi, yakında yayınlanacak bir istişare belgesinde, bankaların kripto varlık riskleriyle ilgili kapsamlı bir dizi açıklama gerekliliği sunacak. Bu gereklilikler, Aralık ayında tamamlanan dijital varlıklar için mevcut sermaye yetkilerini tamamlayacak. Söz konusu hamle, finansal sistem içindeki potansiyel bulaşmayı önlemek için proaktif bir önlem olarak görülüyor.

Bankalara Zorunluluk Getirildi: Kripto Varlıklarını Açıklayacaklar!

Basel Komitesi İngiltere, ABD ve AB'yi İçeriyor

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Avrupa Birliği gibi büyük oyuncular da dâhil olmak üzere 28 küresel yetki alanından gelen banka denetçilerinin oluşturduğu Basel grubu, daha önce kripto ile ilgili normları izleme ve gerekli değişiklikleri yapma konusundaki kararlılığını belirtmişti. Bununla birlikte ayrı ifşa kurallarının getirilmesi, kripto alanında şeffaflığı artırmaya yönelik önemli bir adımı temsil ediyor.

Kısa süre önce yayınlanan bir raporda Komite, 2008 mali krizinden bu yana "sistem çapında en önemli bankacılık stresi" olarak adlandırdığı durumun altını çizdi ve kripto para birimleri kilit bir odak noktası olarak seçildi.

Rapor, kripto paraların popülaritesindeki ani artışı, Mart ayında geleneksel finansta yaşanan mali çalkantıdan dolaylı olarak sorumlu olan üç yapısal eğilimden biri olarak tanımladı.

Diğer iki eğilim ise banka dışı finansal aracılığın büyümesi ve mevduat sahiplerinin hızla para çekmesine olanak tanıyan daha hızlı dijital ödeme sistemlerinin ortaya çıkmasıydı.

Raporda, kripto piyasasındaki istikrarsızlıkla ilgili endişelerin diğer müşterileri de fonlarını çekmeye teşvik ederek durumu daha da kötüleştirdiği vurgulandı.

Kaynak: Cryptonews

Bankalara Zorunluluk Getirildi: Kripto Varlıklarını Açıklayacaklar! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar