Anasayfa Rehber Barimeks Nedir? Barimeks Güvenilir mi?

Barimeks Nedir? Barimeks Güvenilir mi?

Rehber

Barimeks nedir? Barimeks güvenilir mi? Kripto para borsası ile ilgili merak ettiğiniz tüm ayrıntılar burada!

Barimeks Nedir? Barimeks Güvenilir mi?

Barimeks Nedir?  

Barimeks nedir? sorusunun yanıtı şu şekildedir: Kripto para almayı ve satmayı hedefleyen müşterileri buluşturan bir Türk kripto para borsası olarak karşımıza çıkıyor. Barimeks kripto para borsası, söz konusu müşterilerin serbest piyasa koşulları altında kripto para birimleri ile alım satım yapmalarına imkân tanıyor.    

Barimeks kripto para borsası, aynı zamanda 7 gün 24 saat boyunca aktif bir platform olduğunu ifade ediyor. Barimeks kripto para borsası, kullanıcı dostu bir ara yüze sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Hem kripto para dünyasına yeni adım atanlara hem de finans uzmanlarına birinci sınıf hizmet sunmak isteyen Barimeks kripto para borsası, ülkenin en iyi Bitcoin borsası haline gelmek için geliştirme faaliyetlerini hız kesmeden sürdürüyor.    

Barimeks kripto para borsası; misyonunu "Türkiye'de bulunan ve kripto alanında yatırım yapan kişilere güvenli ve hızlı bir şekilde işlem gerçekleştirebilecekleri, aynı zamanda uygun maliyetli, kullanıcı dostu ve kolay ulaşılabilir araçlar sunmak" olarak açıklıyor.  

Barimeks Kime Aittir?  

Barimeks Nedir? Barimeks Güvenilir mi?

Barimeks Teknoloji, yazılım ve bilişim alanında toplam 45 yılın üstünde deneyime sahip olan üç mühendisin 2017 yılında hayata geçirdiği bir şirkettir. Söz konusu şirket; iki yıl boyunca yazılım ve iş geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra önemli bir piyasa araştırmasına imza atmış ve 2019 yılında sektöre adım atmıştır.    

Barimeks Teknoloji kurucu ortakları arasında İbrahim Demir ve Ahmet Bahadır Bozdağ yer alıyor. Demir, Orta Doğu Teknik Üniversitesinde Elektromanyetik ve Mikrodalga alanında lisansüstü eğitim almıştır. Elektronik ve elektromekanik sistem tasarlayıp üreten Ar-Ge odaklı Ortana şirketinde çalışan Demir, daha sonra ParanaVision şirketinde teknoloji çözümleri yöneticisi-ortak olarak yer almıştır. Demir, kariyer yolculuğuna Barimeks Teknoloji kurucu ortağı ve TyX Technologies kurucu CEO'su ve baş teknoloji sorumlusu olarak devam etmiştir.    

Bozdağ ise Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans mezunudur. Nurd Innovation Center Turkey ve Level 01 Technologies'te geliştirme müdürü olarak çalışan Bozdağ, ilerleyen süreçte Barimeks Teknoloji kurucu ortağı olmuş ve ardından Limina Financial Systems şirketinde kıdemli yazılım mühendisi olarak görev yürütmeye başlamıştır.    

Barimeks Nasıl Çalışır?  

Barimeks Nedir? Barimeks Güvenilir mi?

Barimeks nedir? sorusuna yanıt ararken platform çalışma sisteminden bahsetmekte fayda var. Barimeks kripto para borsası kullanıcılarının, kripto para ticareti gerçekleştirebilmeleri için ilk olarak platforma kaydolmaları gerekiyor. Söz konusu kullanıcıların, ön onay alabilmek için hem kimlik bilgilerini hem de adres bilgilerini girmeleri gerekiyor. Kullanıcılardan bunun için T.C. kimlik numarası, ikâmet adresi ve doğum tarihi bilgilerini girmeleri isteniyor.    

Gerçek kimlikleriyle yalnızca bir hesap açmalarına izin verilen kullanıcılar, kimlik ve adres bilgilerinin doğrulanması halinde TL yatırma ve çekme ya da kripto para yatırma işlemlerini yapabiliyorlar. Kripto para çekme işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için kullanıcıların, öncelikle AML (Kara Para Aklanmasının Önlenmesi) ve KYC (Müşterinizi Tanıyın) kuralları doğrultusunda kimlik ve adres dokümanlarını yükleyip hesap onayı almaları önem arz ediyor.    

Barimeks kripto para borsası, birbirlerini tanımayan müşteriler arasında güvenli bir şekilde işlem gerçekleştirilebilmesi için alım süreçlerinde kullanılacak TL'yi ve satılacak kripto para birimlerini kendi hesaplarında güvence altına alıyor. Böylece alım satım yapan kişiler, borsa tarafından sunulan güvence altında işlem gerçekleştirebiliyorlar.    

Kripto para almayı düşünen kişiler, TL yatırma ekranını kullanarak almayı düşündükleri miktar kadar TL'yi Barimeks banka hesaplarına gönderiyorlar. Kripto para satmayı düşünen kişiler ise ilgili kripto para biriminin yatırma ekranını kullanarak Barimeks kripto adreslerine kripto varlıklarını transfer ediyorlar.

Barimeks kripto para borsası hesaplarına transfer edilen TL ve kripto paralar, borsa kullanıcı hesaplarına bakiye olarak tanımlanıyor. "Varlıklarım" sayfasına giderek bütün bakiyelerini görme imkânına sahip olan kişiler, hesaplarına tanımlanmış olan TL ve kripto paralar ile ticaret yapabiliyorlar.    

Barimeks kripto para borsası, her bir kripto para birimi için iki tahta sunuyor. Bu tahtalardan biri "alış tahtası" iken diğeri ise "satış tahtası" olarak ön plana çıkıyor. Alış tahtasına bakacak olursak kripto para satın almak isteyen kişiler tarafından girilen emirler, alış fiyatları doğrultusuna büyükten küçüğe yani bir başka deyişle satıcı bakımından en iyi alıştan en kötü olana doğru sıralanıyor.

Satış tahtasına bakacak olursak da kripto para satmak isteyen kişiler tarafından girilen emirler, küçükten büyüğe yani bir başka deyişle alıcı bakımından en iyi satıştan en kötü olana doğru gösteriliyor. Burada önemli bir kavram ortaya çıkıyor: Piyasa yapıcı emir, bu tahtalara uygun bir alıcı veya satıcı bulunduğunda yerine getirilmek üzere verilen emir anlamına geliyor.  

Barimeks kripto para borsası üzerinden kripto para almak isteyen kişiler, satış tahtasında yer alan fiyatlara göz gezdirerek buradaki fiyatlarla hızlı bir şekilde alım yapabiliyorlar. Tahtada beklemekte olan bir emir ile eşleşen ve yerine getirilen emirler, piyasa alıcı emir olarak adlandırılıyor. 

Bir kullanıcı, satış tahtasında yer alan en düşük fiyatın daha da altında bir fiyatla alış gerçekleştirmek istemesi halinde alış tahtasına dilediği fiyattan bir alış emri girebiliyor. Kullanıcı, bunun üzerine eşleşen bir satış emri için bekleyişe geçebiliyor. Emrin alış tahtasına yazılması durumunda kullanıcının "alışın gerçekleştirileceği para biriminde bulunan bakiyesi", komisyon oranı ve alış tutarı kadar bloke ediliyor.    

Barimeks kripto para borsası üzerinden kripto para satmak isteyen kişiler ise alış tahtasında yer alan fiyatlara bakarak buradaki fiyatlarla hızlıca satış yapabiliyorlar. Bir kullanıcı, alış tahtasında yer alan en yüksek fiyatın daha da üstünde bir fiyatla satış gerçekleştirmek istemesi halinde satış tahtasına dilediği fiyattan bir satış emri girebiliyor. 

Emrin satış tahtasına yazılması durumunda kullanıcının "satışın gerçekleştirileceği para biriminde bulunan bakiyesi", satış tutarı kadar bloke ediliyor. Kişiler arasında ticaret yapıldığı zaman Bitmeks kripto para borsası hesapları arasında ilgili kripto para ve TL bakiyeleri aktarılıyor.    

Kişiler, bakiyelerinde yer alan ve bloke edilmemiş olan TL ve kripto varlıklarını kendi kripto cüzdanlarına ve banka hesaplarına çekme olanağına sahip oluyorlar. Bunun için TL çekme ekranından veya ilgili kripto para biriminin çekme ekranından faydalanılıyor.

Barimeks kripto para borsası komisyon oranları ise şu şekilde:

  • 30 günlük ticaret hacminin 500,000.00 TL'ye kadar olması halinde komisyon oranı piyasa yapıcı olarak yüzde 0,10 ve piyasa alıcı olarak yüzde 0,20 oluyor.
  • 30 günlük ticaret hacminin 500,000.00 TL-2,500,000.00 TL arası olması halinde komisyon oranı piyasa yapıcı olarak yüzde 0,08 ve piyasa alıcı olarak yüzde 0,16 oluyor.
  • 30 günlük ticaret hacminin 2,500,000.00 TL-5,000,000.00 TL arası olması halinde komisyon oranı piyasa yapıcı olarak yüzde 0,06 ve piyasa alıcı olarak yüzde 0,12 oluyor.
  • 30 günlük ticaret hacminin 5,000,000.00 TL-10,000,000.00 TL arası olması halinde komisyon oranı piyasa yapıcı olarak yüzde 0,04 ve piyasa alıcı olarak yüzde 0,10 oluyor.
  • 30 günlük ticaret hacminin 10,000,000.00 TL-20,000,000.00 TL arası olması halinde komisyon oranı piyasa yapıcı olarak yüzde 0,03 ve piyasa alıcı olarak yüzde 0,08 oluyor.
  • 30 günlük ticaret hacminin 20,000,000.00 TL üstü olması halinde komisyon oranı piyasa yapıcı olarak yüzde 0,01 ve piyasa alıcı olarak yüzde 0,08 oluyor.  

Peki, Barimeks güvenilir mi? Bunun yanıtı için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.    

Barimeks Güvenilir mi?  

Barimeks Nedir? Barimeks Güvenilir mi?

Barimeks güvenilir mi? sorusunun yanıtı kullanıcılar için oldukça önemlidir. Barimeks kripto para borsası, müşterilerinin kripto para varlıklarının minimum yüzde 95'ini çevrim dışı olan yani internet bağlantısına sahip olmayan cüzdanlarda saklıyor. Çoklu imza cüzdanlarını tercih eden Barimeks kripto para borsası, bu güvenlik tedbirini yalnızca Bitcoin için değil bütün kripto para birimleri için uyguluyor.    

Barimeks kripto para borsası hesabınıza girerken kullanıcı adı ve şifre haricinde bir doğrulama yöntemi daha kullanarak hesabınızı güvence altına alabiliyorsunuz. Bunun için Google Authenticator veya SMS yöntemlerinden birini seçebiliyorsunuz. Sisteme kayıt olur olmaz SMS ile doğrulama etkinleştiriliyor. Böylece Barimeks kripto para borsası hesabınıza girerken telefonunuza tek kullanımlık bir şifre yollanıyor. Bunun için hiçbir şekilde ücret talep edilmiyor.    

SMS yerine Google Authenticator yöntemini kullanarak da hesabınızın güvenliğinizi artırabiliyorsunuz. Bunun için hesabınızda Google Authenticator yöntemini etkinleştirmeniz yeterli olacaktır.    

Öte yandan, Barimeks kripto para borsası hesabınıza her girdiğiniz zaman cihaz ve tarayıcı bilgileriniz, işletim sisteminiz ve IP adresiniz kayıt altına alınıyor. Söz konusu bilgiler, kayıtlı durumdaki e-posta adresinize gönderiliyor. Böylece hesabınızla sisteme girildiği zaman size bilgi veriliyor. Dilediğinizde geçmiş işlem hareketlerini kontrol etme fırsatını da elde ediyorsunuz. Başarısız olan giriş denemeleri de aynı şekilde size bildiriliyor.  

Yatırım yapan kişilerin varlıklarını güvenli bir şekilde korumayı amaçladığını dile getiren Barimeks kripto para borsası, belirli aralıklarla bağımsız denetim şirketleri tarafından denetlendiğini de belirtiyor. Barimeks kripto para borsası, ayrıca fon ya da bilgi hırsızlığına karşı güvenlik uzmanları tarafından çok sayıda mekanizma ve tedbirin geliştirildiğine de dikkat çekiyor.  

Barimeks güvenilir mi? sorusunun yanıtı için yukarıda yer verdiğimiz bilgiler bir bakış açısı sunabilir ancak günümüzde hack ve iflas olayları çok yaygın. Bu nedenle herhangi bir kripto para borsası için güvenilirlik bakımından kesin bir yorum yapmak hatalı olur.  

Barimeks Nedir? Barimeks Güvenilir mi? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)