Anasayfa Rehber Beacon ETH (BETH) Nedir?

Beacon ETH (BETH) Nedir?

Rehber

BETH nedir, ne işe yarar? ETH 2.0 nedir? ETH 2.0 staking ve konu ile ile ilgili diğer tüm ayrıntıları burada bulabilirsiniz.

Beacon ETH (BETH) Nedir?

Beacon Chain, 1 Aralık 2020'de piyasaya sürüldü ve 15 Eylül 2022'de Birleşme yükseltmesiyle Ethereum'un konsensüs mekanizmasını resmi olarak hisse kanıtları (PoS) haline getirildi. Esasen, bir staker ağını yöneten PoS konsensüs mekanizmasıdır.

Beacon Chain BETH Nedir?

Beacon zinciri 1 Aralık 2020’de yayınlandı ve ETH 2.0’ın temelinde bulunmaktadır. Doğrulayıcıların kaydını saklar, yönetir ve shard (parça) zincirleri koordine eder.

Beacon ETH, yepyeni bir hisse kanıtı (PoS) blok zinciridir. Yeni ETH 2.0 sisteminin tamamını destekleyen omurga, sistemi canlı tutan kalp ya da tüm oyunculara ne yapmalarını söyleyen bir teknik direktör olarak tanımlanabilir. Başka iyi bir metafor, Beacon Chain'i işlem verileri denizinde bulunan büyük bir deniz feneri olarak düşünmektir. Sürekli olarak etrafı tarar, onaylar, oy toplar ve blokları doğru bir şekilde onaylayan doğrulayıcıları ödüllendirir, çevrimiçi olmayanların ödüllerini azaltılır ve kötü niyetli aktörlerden ETH ödüllerini keser.

Beacon Chain'in temel işlevi, PoS protokolünü ve tüm parça zincirleri yönetmektir. Parçalar bölünmüş blockchain ağının bağımsız küçük bölümleridir. Parça zincirler, sanal madencilerle ve parçalara atanan doğrulayıcılarla işlemleri doğrulayan ve işleyen alt küme düğümleridir. Beacon ETH, genişletilmiş shard ve staking ağını yürütür ve koordine eder. Beacon ETH, güvenli, sürdürülebilir ve ölçeklenebilir bir Ethereum (Ether) ağı için temel bir bileşendir. Şu anda ekosistem, ağın kapasitesini artırmak ve işlem hızını iyileştirmek için PoS üzerinde parça zincirler kurmaya çalışıyor. Beacon Chain’in ana sorumlulukları aşağıdaki gibidir:

 • Doğrulayıcıları ve doğrulayıcıların paylarını yönetmek,
 • Her adımda her parça için seçilen bloğu öneren kişinin aday gösterilmesi,
 • Önerilen blokları oylamak için onaylayıcıları komitelerde organize etmek,
 • Konsensüs kurallarının uygulanması,
 • Doğrulayıcılara ödül ya da ceza vermek,
 • Parçalar arası işlemleri kolaylaştırmak için parçaların durumlarını kaydettiği bir bağlantı noktası olmak.

Yine de en önemli nokta, Beacon zincirinin akıllı sözleşmeler çalıştıramadığıdır, parça zincirler bunun için kullanılacaktır.

BETH Nedir?

Beacon ETH, yeni blokların oluşturulmasından, bu yeni blokların geçerli olmasını sağlamaktan ve ağı güvende tutmak için ETH ile doğrulayıcıları ödüllendirmekten sorumlu olan yeni ağın koordinasyon mekanizmasıdır. Proof of stake (hisse kanıtları ya da PoS) mekanizması uzun süredir piyasa değeri ile en büyük 2. kripto para birimi Ethereum'un yol haritasının bir parçası olmuştur ve iş kanıtı blok zincirlerinin erişilebilirlik, merkezileştirme ve ölçeklenebilirlik gibi zayıflıklarına cevap bulmaktadır. Madencilerin blokları doğrulamak için enerji harcaması yerine, rastgele seçilen doğrulayıcılar (her biri 32 ETH'nin katlarını stake etmiştir), yeni bloklar önerir ve bu bloklar diğer doğrulayıcılar tarafından oylanır.

Beacon zinciri ve hisse kanıtı sistemi artık yürürlüktedir ve BETH token bu zincirin yerel varlığıdır. BETH, Beacon Chain üzerinde ETH staking yapan kişilere verilir ve böylece stakerlar stake edilmiş Ethereum üzerinden pasif gelir elde eder ve istedikleri zaman staking işlemlerini durdurabilirler.

Ethereum2.0'ın bir sonraki aşaması, Ethereum'un veri kapasitesini yükseltecek, ağı daha hızlı ve daha ölçeklenebilir hale getirecek sharding (parça zincirler) yükseltmesidir. Ethereum2.0, ağ yükü 64 ayrı parçaya yayılacak ve tüm bu ağı Beacon Chain yönetecektir.

BETH Nedir ve Nasıl Kullanılır?

BETH nedir? Bu kripto para, Beacon ETH ekosisteminin yerel tokeni ve Ethereum2.0 zincirinin çekirdeğidir. Teknik belgenin önerdiği gibi, Ethereum2.0 üç aşamadan oluşmaktadır. Beacon zinciri, ağın konsensüs mekanizmasını değiştiren ve ağa staking getiren sıfır aşamasıdır. Kullanıcılar, Ethereum blok zincirinde PoS konsensüsü çalıştırmak için ETH'yi stake edebilir ve karşılığında BETH coin alır. Aynı zamanda Binance borsası ve bazı diğer borsalar benzer bir ürün çıkarmıştır. Çoğunun adı BETH şeklindedir ve tamamen aynı işlevselliğe sahiptir. Örneğin BETH coin Binance, borsasında ETH staking yapanlara verilmektedir. Bu kişiler Binance Ethereum staking havuzuna katılarak pasif ETH madenciliği yaparak pasif gelir elde eder. Huobi ve OKX borsaları da kendilerine ait benzer bir ürüne sahiptir. MEXC borsası Binance’ın ürününü listelemiştir. BitMart borsası ise Beacon ETH ürününü listelemiştir. Coinbase borsası da benzer bir ürüne sahiptir ancak Coinbase Wrapped Staked ETH (CBETH) olarak adlandırılmıştır.

BETH Nedir?

Tüm bu karışıklığın nedeni Ether staking ödüllerinin Birleşme güncellemesi ile dağıtılamamasıdır. Bu ödüller Şangay güncellemesi ile dağıtılacaktır. Bundan dolayı Binance ve diğer kripto para borsaları kullanıcılarını mağdur bırakmamak için staking havuzundan BETH cinsinde ETH staking ödülleri dağıtmaktadır.

Böylece BETH’nin genel olarak stake edilmiş Ether karşısında verilen kripto para olduğu ortaya çıkıyor. Kullanıcılarına stake yapma açısından özgürlük vermektedir. Binance borsasında BETH’si staking yapılabilir, Kazan ödüllerine likidite sağlayabilir, getiri çiftliği ve borç verme aracı olarak kullanabilir, PancakeSwap havuzlarına likidite sağlayabilir ve BNB Chain’deki DeFi uygulamalarında kullanabilir.

Beacon ETH, Ethereum2.0 sürümünün bir aşamasıdır; bu nedenle, arkasındaki ekip Ethereum ile aynıdır. Ayrıca bu token, ETH’nin kullanıldığı her alanda kullanılabilir.

Beacon ETH (BETH) Token Nasıl Alınır?

Beacon ETH (BETH) satın almanın en kolay yolu ETH stake yapmaktır. Bunu, Beacon ETH stake ekosisteminde ve kripto para birimi borsalarında yapabilirsiniz. Örneğin Binance borsasında Ethereum stake ettiğinizde borsa size ödül olarak BETH tokenlerinden verir.

Bu token diğer borsalarda da listelenmiştir. BETH/ETH spot ticaret çiftini kullanarak satın alım yapabileceğiniz borsaların listesi aşağıdaki gibidir:

 • PancakeSwap
 • Huobi
 • OKX
 • MEXC
 • BitMart
 • BakerySwap
 • MDEX
 • XT.com
 • CoinTiger
 • CoinSwap Space
 • Jubi

BETH coin alımı yaparken burada özellikle dikkat edilmesi gereken konu; bu alımın ETH karşılığında yapılmasıdır. İkisi temelinde 1’e 1 oranında fiyat eşitliğine sahiptir. Ancak USDT, USDC, BUSD ve tokenin diğer ticaret çiftlerinde az da olsa bu fiyat eşitliği sağlanamamaktadır.

ETH 2.0 Nedir?

Ethereum staking mekanizması, kripto para birimi madencilerinin hash olarak bilinen karmaşık matematiksel işlevleri tamamlamak için yüksek güçlü bilgisayarlar kullandığı iş kanıtı modelinin yerini alıyor. Bu eski madencilik süreci, Ethereum işlemlerini halka açık blok zincirine kaydedilmeden önce doğrulamak için sürekli artan miktarda elektrik gerektiriyordu.

İş kanıtı sistemleri genel olarak muazzam miktarda elektrik tüketir. Örneğin, Bitcoin (BTC) madenciliği şu anda yıllık 155 Terawatt-saat (TWh) oranında elektrik tüketiyor. Bu, şu anda tüm Norveç ülkesinin güç tüketiminden daha yüksektir.

ETH 2.0 Nedir?

Proof of work (PoW) konsensus mekanizması ile çalışırken Ether ağı, kabaca Finlandiya'ya eşit bir yıllık güç tüketimine sahipti ve İsviçre'ye benzer bir karbon ayak izi üretiyordu. Birleşme sonrasında Ethereum'un karbon ayak izi %99,95'e azaldı ve bu da kripto para birimine yönelik en büyük eleştirilerden birini ortadan kaldırmış oldu.

ETH 2 0 güncellemesi, aslında 1 Aralık 2020'de yayına giren Beacon Chain adlı ilk yükseltmesi ile bu sürece başladı. 15 Eylül 2022’de Ethereum2.0 olarak anılan Birleşme yükseltmesi Beacon zinciri ile Ether ana ağını birleştirdi. Bu yükseltme ağdaki işlemleri staking yoluyla doğrulamak için ağı iş kanıtlarından hisse kanıtı konsensüs mekanizmasına geçirdi.

Son aşama, Ethereum ağının ölçeklendirilmesinde önemli bir rol oynayacak olan parça zincirleridir. Parça zincirleri, tüm işlemleri tek bir blok zincirinde düzenlemek yerine bu işlemleri 64 yeni zincire yayar. Bu aynı zamanda, belirli bir makinede depolanması gereken çok daha az veri olacağından, bir ETH düğümünü çalıştırmanın donanım açısından çok daha kolay olacağı anlamına geliyor.

Ethereum Vakfına göre, Ethereum2.0'ın tüm yükseltmeleri 2023 yılında tamamlanacak.

Beacon ETH (BETH) Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)