Anasayfa NFT Beeple NFT’lerin Geleceği Hakkında Konuştu

Beeple NFT’lerin Geleceği Hakkında Konuştu

NFT

Popüler NFT sanatçısı Mike “Beeple” Winkelmann kısa süre önce yaptığı bir röportajda NFT ve NFT'lerin geleceği hakkında tahminlerde bulundu.

Beeple NFT’lerin Geleceği Hakkında Konuştu

Popüler NFT sanatçısı Mike “Beeple” Winkelmann Mart 2021'de tek bir NFT'yi 69 milyon dolara sattı. Bu satış ile Beeple hem NFT’lerin benimsenirliğini hem de kendisinin servetini artırdı.

Beeple'ın ‘EVERYDAYS: THE FIRST 5,000 DAYS’ NFT’sinin satışı, NFT'ler için çığır açan bir çağı ve geleneksel sanat dünyasını NFT ve bunları kullanan sanatçılara dikkat etmeye zorladı.

Mike Winkelmann kendisi birden NFT sanat hareketinin yüzü ve sesi haline geldi. Yeni sermayesi ile Beeple kendisini bir sonraki projesi için tam bir yaratıcı özgürlüğe sahip olmanın imrenilecek bir konumda buldu.

Beeple NFT’lerin Geleceği Hakkında Konuştu

Bir sonraki projesinde Beeple ilk dijital ve fiziksel heykel olan HUMAN ONE’ı yarattı. Geçen yıl gerçekleşen bir Christie's satışında bu NFT 29,3 milyon dolara satıldı. Şu anda eser, İtalya'nın artık tanınmış müzelerinden biri olan Torino'daki Castello di Rivoli Çağdaş Sanat Müzesinde bulunuyor. Human One NFT’si küratörlüğünü müzenin direktörü Carolyn Chritov-Bakargiev'in yaptığı “Kırıklarla İfadeler” adlı grup sergisinin bir parçası olarak sunuluyor.

Beeple Human One NFT’si

Yavaşça dönen 4 LED ekranla kaplı 7 metrelik maun çerçeve içinde yer alan HUMAN ONE, kimliği bilinmeyen bir astronotun bilinmeyen bir hedefe doğru yürüdüğü, dinamik olarak gelişen yakın geleceğe yakın bir manzarayı tasvir ediyor. Sadece insanın ilerleme arzusuna değil, aynı zamanda kesin olmayan bir şey hisseden bir geleceğin sosyal kaygısına da hitap ediyor.

Beeple kısa süre önce yaptığı bir röportajda: “Bu, daha fazla ilerleme göreceğini düşündüğüm dijital ve fiziksel dünyanın bir tür karışımı” dedi.

Beeple NFT’lerin Geleceği Hakkında Konuştu

Beeple NFT Sanatının Geleceği Hakkında Konuştu

Şu anda HUMAN ONE Ukrayna bayrağının renklerini kullanıyor, ancak renkler istenildiği zaman değişebiliyor ve değişecektir. Beeple, bu dinamik NFT'lerin sanat dünyasında "Devasa" hale gelmesini beklediğini söyledi. Beeple devam ederek, "Sanırım insanlar artık NFT’lere daha az değişmez gözle bakacak ve bence zamanla değişen, yaşayan, nefes alan bir belge olabilecek tuvaller olacaklar" dedi.

Beeple, “Bu çalışma, bir açıklamadan daha çok devam eden bir konuşma gibi geliyor” dedi. “Bir resim, zamanın bir ifadesidir; sonradan türetilen yeni bir anlam ve anlayış olabilir ama asıl açıklama yapıldı ve değişmedi.” Dedi.

Beeple, “Human One gelişmeye devam edecek. Şu anki konuşmamız bu parçayı etkileyecek. Biri bir şey söyleyebilir, bir şey olabilir ve bu parçayı etkiler. Bence bu, dijital sanatta giderek daha fazla göreceğiniz bir şey olacak. Bence bu NFT’lerin onun gerçek potansiyelini anlatıyor.” Dedi.

Beeple NFT’lerin Geleceği Hakkında Konuştu

Beeple, parçalı NFT'ler gibi merkezi olmayan finans (DeFi) kavramlarıyla daha az ilgilendiğini de belirtti. Beeple: “Bana göre, NFT’lerin çoğu daha çok para ve spekülasyonla ilgili, ki bu benim için pek de ilginç bir şey değil. Daha önce yapamadığınız şeyleri sanatsal olarak yapabilme konusundaki yenilikler ve olanaklarla artık DeFi'nin derinliklerine inmek ve bunun gibi şeylerle çok daha fazla ilgileniyoruz.”

NFT alanının, çok daha uzun bir zaman ölçeği olduğunu düşünen müze dünyasından “bazı dersler alabileceğini” söyledi. “Bu, NFT alanında kötü bir şekilde kullanabileceğimizi düşündüğüm bir şey, çünkü insanlar şu anda sürekli olarak kazan, kazan, kazan moduna aşırı derecede odaklanmış durumdalar." Beeple NFT alanının “parçalara bölüneceğini” ve “tek bir alandan daha çok topluluk grupları gibi olacağını” tahmin etti.

Daha ilerleyen zamanlarda ise Beeple NFT’ler hakkında şunları söyledi: 

“Saf yaygın spekülasyonlara karşı duygusal bağlantıya veya faydaya daha fazla odaklanılacak NFT'leri destekleyen teknolojiye daha az dikkat edilecek. Teknolojinin kendisi, kimin umurunda? Teknoloji ne yapmamıza izin verebilir?”

NFT
Beeple NFT’lerin Geleceği Hakkında Konuştu içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)