Anasayfa Sektörel Binance Avustralya'ya Lisans Darbesi: İptal Kararı Geldi!

Binance Avustralya'ya Lisans Darbesi: İptal Kararı Geldi!

Sektörel

Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC), Binance Avustralya'nın türev borsası lisansını iptal etti.

Binance Avustralya'ya Lisans Darbesi: İptal Kararı Geldi!

Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC), Binance Australia Derivatives adıyla ticaret yapan Oztures Trading Pty Ltd'nin Avustralya finansal hizmetler lisansını iptal etti.

Karar, ASIC tarafından perakende ve toptan satış müşterilerinin sınıflandırılması da dâhil olmak üzere Binance'in Avustralya'daki finansal hizmetler işiyle ilgili hedeflenmiş bir incelemenin ardından geldi.

İptal şartlarına göre; müşteriler, 14 Nisan 2023'ten itibaren Binance ile türev pozisyonlarını artıramayacak veya yeni pozisyon açamayacak.

Binance, müşterilerin 21 Nisan 2023'ten önce mevcut tüm türev pozisyonlarını kapatmalarını zorunlu kılacak. Borsa, söz konusu gün içerisinde kalan tüm açık pozisyonları kapatacak. İptal, Binance'in 8 Nisan 2024'e kadar Avustralya Mali Şikâyetler Kurumu üyeliğini sürdürme gerekliliğini etkilemeyecek.

ASIC Başkanı Joe Longo, perakende ve toptan satış müşterilerini yasaya göre doğru bir şekilde sınıflandırmanın önemini vurgularken kripto türevleri ticareti yapan perakende müşterilerin Avustralya'daki finansal hizmetler yasaları kapsamında önemli haklara ve tüketici korumalarına sahip olduğunu yineledi. Longo; aynı zamanda ASIC'in devam eden incelemesinin, tüketici zararlarının boyutuna odaklanacağının altını çizdi. 

ASIC Başkanı: Birçok Kripto Ürün ve Hizmeti Tarafımızca Düzenlenmiyor!

Binance Avustralya'ya Lisans Darbesi: İptal Kararı Geldi!

ASIC, potansiyel kullanıcıları kriptonun riskli ve karmaşık olduğu konusunda defalarca uyarmış olsa da kripto türevleri, kaldıraç işlemi yoluyla tüketiciler için ek riskler oluşturuyor. 

Longo, birçok kripto ürün ve hizmetinin ASIC tarafından düzenlenmediğini ve kullanıcıların kriptoya yatırdıkları tüm fonları kaybetmeye hazırlıklı olmaları gerektiğini ekledi.

Binance'in Avustralya finansal hizmetler lisansının iptali münferit bir durum değil. ASIC, kendi yetki alanındaki zararın ve suistimalin önüne geçmek ve caydırmak için harekete geçmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca ASIC; sırasıyla lisanssız hareket, yetersiz risk ifşası ve yanıltıcı ifadeler iddiasıyla Finder Wallet Pty Ltd, Block Earner ve BPS Financial aleyhine hukuki ceza davası açtı.

Binance grubu varlıkları; İngiltere Finansal Yürütme Otoritesi, Japonya Finansal Hizmetler Ajansı ve Singapur Para Otoritesi dâhil olmak üzere birçok denizaşırı düzenleyiciden uyarılar ve eylemlerle karşı karşıya kaldı.

ABD'deki Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu da hem Binance'in CEO'su hem de Binance platformunu işleten üç kuruluş aleyhine Emtia Borsası Yasası ve CFTC düzenlemelerini ihlâl etmekle suçlayan bir hukuk davası açtı.

Binance Avustralya'ya Lisans Darbesi: İptal Kararı Geldi! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
BtcTurk Nedir? BtcTurk Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik