Anasayfa Sektörel Binance Borsasına Dava: FTX Çöküşünde Parmağı mı Var?

Binance Borsasına Dava: FTX Çöküşünde Parmağı mı Var?

Sektörel

Binance ve CEO Changpeng Zhao, FTX'in finansal istikrarını etkileyen piyasa manipülasyonu iddiasıyla toplu bir dava ile karşı karşıya.

Binance Borsasına Dava: FTX Çöküşünde Parmağı mı Var?

Binance'in sorunları, bir Kaliforniya sakini tarafından hem borsaya hem de CEO Changpeng Zhao'ya karşı açılan bir dava ile yoğunlaştı.

Nir Lahav tarafından Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesinde başlatılan yasal işlem, CZ'yi FTX'in çöküşüne katkıda bulunmak için tweet'lerini kullanmakla suçluyor.

Kaliforniya'da ikamet eden kişi, haksız rekabetle ilgili hem federal yasaların hem de Kaliforniya yasalarının birden fazla kez ihlâl edildiğini öne sürüyor. Bu ihlâller, Binance'in rakibi FTX'e zarar vererek kripto para piyasasında tekel kurma girişimleri etrafında dönüyor.

Davanın özü, FTX'in çöküşüne denk gelen Kasım ayı başlarında CZ tarafından atılan tweet'ler etrafında dönüyor. Zhao, 6 Kasım'da Binance'in FTX'in utility tokeni FTT şeklindeki varlıklarını satma kararını kamuoyuna duyurdu.

Davacılar, bu duyurunun yalnızca yanıltıcı olmakla kalmayıp aynı zamanda kötü niyetli olduğunu da iddia ediyor. Binance'in FTT varlıklarını tweet'ten önce zaten satmış olduğu ve duyurunun FTT'nin piyasa fiyatını manipüle etmek ve düşürmek için tasarlandığı ileri sürülüyor. Başvuruda, ayrıca şu ifadelere yer veriliyor:

Zhao, (satın alma teklifinin geri çekilmesine ilişkin) bu bilgiyi Twitter ve diğer sosyal medya platformlarında FTX Varlıklarına zarar vermek için alenen yaymış ve sonuçta FTX Varlıklarının aceleyle ve benzeri görülmemiş bir şekilde çökmesine yol açmıştır.

FTX'in Çöküşü, CZ'nin Büyük Planının Bir Parçası Mıydı?

Binance Borsasına Dava: FTX Çöküşünde Parmağı mı Var?

Zhao'nun tweet'inin ardından FTT'nin fiyatında önemli bir düşüş yaşandı. FTT fiyatı, 23,1510 dolardan 3,1468 dolara düşerek FTX'i mali sıkıntıya itti. Ayrıca, yöneticilerinin yanı sıra yönetim kurulunun da ayrılmasını teşvik etti. Bu, kargaşa içerisinde ve krizi çözmekten aciz bir şekilde yapıldı.

Bu unsurlar göz önüne alındığında davacılar, bunun kasıtlı bir eylem olduğunu ima ediyorlar. Dava, ayrıca Zhao'nun eylemlerinin münferit olaylar olmadığını savunuyor. Bu, daha ziyade FTX'i çökertmeye yönelik kapsamlı bir stratejinin parçası olarak görülüyor.

Bu izlenime kapılan tek kişi de Lahav değildi. Tanınmış Amerikalı yazar Michael Lewis, 60 Minutes programına katıldı ve şunları söyledi:

Harika bir gerçek işleri vardı. Kimse işlerine gölge düşürmeseydi, müşterilerin mevduatlarına hücum olmasaydı, hala tonlarca para kazanıyor olurlardı.

Bununla birlikte kripto para topluluğu, hızla CZ'yi desteklemeye başladı. Topluluk içindeki pek çok kişi, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nu (SEC) ve başkanı Gary Gensler'i işaret etti. 

Hatta bazıları, Lewis'i yukarıda bahsedilen açıklamayı yapması karşılığında FTX'ten fon almakla suçlayacak kadar ileri gitti. CZ, henüz davanın yanı sıra kendisine ve Binance'e yöneltilen suçlamalara yanıt vermedi.

Binance Borsasına Dava: FTX Çöküşünde Parmağı mı Var? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik