Kripto Para Haberleri

Binance Borsasına Japonya FSA tarafından uyarı da bulunuldu

Kripto ticaret platformu Binance, Japonya’daki finansal düzenleyicilerle bir kez daha karşı karşıya gelebilir.

Cuma günü, Finansal Hizmetler Ajansı (FSA)  , Binance’i ülkede kayıt olmadan kripto değişim hizmetleri sunmakla suçlayarak bir uyarı yayınladı. Ajans , Mayıs ayında kripto türevleri ticaret platformu Bybit’e de benzer bir uyarıda bulundu.

Çin 2017’de kripto ticaretini yasakladıktan sonra Binance, diğer birçok Çinli borsayla birlikte Japonya’ya taşındı.

Kısa bir süre sonra, FSA, Japonya’yı, diğer gerekliliklerin yanı sıra, ülkede faaliyet göstermek isteyen platformlar için zorunlu ulusal kayıt ve lisanslamayı zorunlu kılan açık ve net kripto değişim kuralları geliştiren ilk yargı yeri haline getirdi.

Houbi gibi borsalar FSA’nın direktiflerine uyarken, Binance faaliyetlerini Mart 2018’de Malta’ya taşımayı seçti. Cointelegraph tarafından daha önce bildirildiği üzere Binance, ilk olarak Ocak 2020’de Japonya’dan gelen müşterileri kısıtlama planlarını açıklamıştı.

Japonya’nın 2020’nin ikinci çeyreğinde yürürlüğe giren değiştirilmiş Ödeme Hizmetleri Yasası, daha katı düzenleyici hükümlerle de olsa ülkedeki kripto borsaları için daha fazla netlik sağladı.

Japonya merkezli dijital varlık borsası TaoTao ile planlı bir ortaklık da Ekim ayında düştü ve Binance için ülke pazarına yeniden giriş girişimlerini durdurdu. Japon finansal hizmetler devi SBI, Binance ile müzakereleri sonlandırdıktan birkaç gün sonra sonunda TaoTao’yu satın aldı.

fsa

Bir Binance sözcüsü Cointelegraph’a, borsanın “şu anda Japonya’da borsa işlemleri yapmadığını ve aktif olarak Japon kullanıcıları talep etmediğini” söyledi ve düzenleyici konular hakkında yorum yapmadığını da sözlerine ekledi. Dediler:

“Söyleyebileceğimiz şey, düzenleyicilerle çalışırken işbirlikçi bir yaklaşım benimsiyoruz ve uyum yükümlülüklerimizi çok ciddiye alıyoruz. Bu yeni alanda değişen politikaları, kuralları ve yasaları aktif olarak takip ediyoruz.”

Kripto borsası devi, çeşitli yargı bölgelerindeki düzenleyici kurumlar tarafından inceleme altına alındı. Şirketin hem Amerika Birleşik Devletleri İç Gelir Servisi hem de Adalet Bakanlığı tarafından soruşturma altına alındığı bildiriliyor .

Binance hisse senedi ticareti , Nisan ayında Alman ve İngiliz menkul kıymetler bekçilerinin de dikkatini çekti. Eylül 2020’de Mali Eylem Görev Gücü, Binance’in yetki atlamasını, düzenlemelerden kaçınmak isteyen bir kripto borsasının göstergesi olarak nitelendirdi.

Ancak Binance CEO’su Changpeng Zhao, daha önce, borsanın Müşterinizi Tanıyın ve Kara Para Aklamayı Önleme politikalarına uygun olduğunu belirterek yasa dışı faaliyet iddialarına yanıt vermişti.

Perşembe günü tweet atan Zhao, Birleşik Krallık Güney Doğu Bölgesel Organize Suçlar Birimi’nden borsanın darknet uyuşturucu satıcılarına karşı mücadele çabalarını öven bir takdir mektubu yayınladı.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 2 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu