Binance CEO’sundan tepki çeken açıklamalar

2 Dakikada Okunabilir


Önde gelen kripto para borsası Binance, bugün daha önce yapılan bir hack olayından sonra 40 milyon dolar kaybederek rekor düzeyde kayıplar yaşadı. Bitcoin sahiplerinin kripto para borsasını kullanmasının arkasında yatan en önemli nedenler arasında olan daha önce hacklenmemiş olması konusu blog yazısı ile resmen doğrulanan hack olayından sonra son buldu.

CEO Changpeng Zhao, 7.000 BTC’nin çalındığını ve kripto para borsasının çalınan BTC’leri geri alamadığını, gerekli güvenlik çalışmalarını başlattıklarını ve gerekli olan güvenlik ile ilgili tüm denetimlerin en kısa süre içerisinde başlatılacak ve 1 hafta boyunca güvenlik denetimlerinin aralıklarla sürecek olduğunu açıkladı.

Tepki çekti

Malta merkezli kripto para borsasının hacklenmesi olayı ise gündeme damgasını vurdu. Kripto para yatırımcıları yaşanan bu olaydan ders çıkarması gerektiklerini ve hiçbir kripto para borsasının ne kadar güvenli olduğunu iddia ederse etsin siber saldırganların büyük çaplı kripto para borsası saldırılarına maruz kalabilecek olduğunu açıkladı.

Zhao: Firmanın, büyük madencilerden ve madencilik havuzlarından uzlaşma için ağın toplam karma gücünün yüzde 51’inden fazlasını toplamasını gerektiren bir Bitcoin ağ işlemlerini geri almayı düşünüp düşünmediği üzerine soruları yanıtladı,

DÜRÜST OLMAK GEREKİRSE, MUHTEMELEN BİRKAÇ GÜN İÇİNDE BUNU YAPABİLİRİZ. ANCAK, BU ÖLÇEKTE BİTCOİN AĞINDA GERİ DÖNÜŞ YAPARSAK, BİTCOİN İÇİN GÜVENİLİRLİĞİ İMHA ETMEK AÇISINDAN BAZI OLUMSUZ SONUÇLARI OLABİLECEĞİNE DAİR ENDİŞELER VAR!

Açıkçası, CEO, böyle bir hareket için büyük etik olmayan sonuçların farkındadır; bu, büyük madenciler ve havuzlar için ağın toplam gücünün yüzde 51’ini yönetmesi konusunda fikir birliği talep etmesi kaydıyla, yine de başarılması zor olacaktır. Bitcoin ağı için “etik ve itibar değerlendirmeleri olduğunu” bunun sonucunda karar  verecek olduklarını açıkladı. Zhao’nun böyle bir kararı olumlu olarak karşılamasına izin vermeyen kripto para yatırımcıları ise bu kararın kripto paraların Binance yoluyla yok edilebilecek olduğuna imza atan bir karar olacağını açıkladı.

Zhao konuştu

Her şey eşitse, Binance’ın Bitcoin topluluğunu böyle bir harekete ikna etmesi pek olası değil ve bu kripto paraların erken bitişi demek. Zira yatırımcılar böyle bir konuya asla izin vermeyecek olsalar bile Zhao’nun geçmişte beğenilmeyen güvenlik açıklamalarında olduğu gibi bu tür bir karara varmasının mümkün olup olmadığı bir süre bir yönetim ekibinin tartışma konusu olarak üzerinde duracakları bir konu olabilir.

Ethereum, yalnızca bunu yapan ilk yüksek profilli kripto para birimi ve Blockchain projesi olduğu için rezil bir şekilde not edildi.

Zhao ayrıca, borsaya, Kullanıcıları Güvenli Varlık Fonu’ndan  (SAFU fonu) zararı telafi etmek için yeterli kaynağa sahip olduğuna güvence verdi. Binance tüm kripto para birimi sahibi olan 40 milyon dolar kaybeden Binance hesap sahibi kripto para yatırımcılarının zararının karşılanacak olduğunu açıkladı. Binance’ın bu açıklamasının ne zaman gerçekleşeceği hakkında ise henüz resmi bir açıklama bu saate kadar yapılmadı.


error: Kopyalama Engellendi!