Binance DEX Nasıl Kullanılır

9 Dakikada Okunabilir


Binance’in merkeziyetsiz yeni borsa oluşumu Binance DEX’in testnet süreci başlamıştı. Mainnet için daha sonraki bir tarih düşünülmektedir. Bir önceki yazımızda Binance DEX ve Binance Chain nedir? inceledik. Bu yazımız detayları ile birlikte Binance DEX Nasıl kullanılır? hakkındadır.

Cüzdan Oluşturma

Başlangıç olarak Binance DEX’e girin ve ekranınızın sağ köşesinde ki “Create Wallet” sekmesine tıklayın. İnternet sitesinde nasıl cüzdan oluşturacağınız hakkında bir öğretici bağlantı açılacaktır. Binance DEX kullanıcısı olarak fonlarınızdan sadece siz sorumlusunuzdur. Özel anahtarınızı, ipucunuzu, anahtar dosyanızı kaybederseniz kimse bundan sorumlu değildir.

Cüzdan oluşturduktan sonra, alttakiler sizin için yaratılacaktır. Güvenli bir yerde saklayın.

  • Anahtar dosyası (şifrelenmiş)

Anahtar dosyası sizin özel anahtarınızı, genel anahtarınızı ve adresinizi içerir. (Bunların ikisi de size ait özel anahtardan üretilir). Bu dosya şifrelenmiştir ve sadece şifre ile açılabilir. Cüzdan donanım cihazına sahip değilseniz cüzdanınıza tavsiye edilen erişim yöntemi bu şekildir.

  • Mnemonic İpucu:

Bu ipucu BIP39 kelime listesi kullanılarak yaratılır. İpucunu kullanarak cüzdanınıza girebilirsiniz fakat ipucunuzu çok sık bir şekilde kullanmamanız tavsiye edilir. İpucunuzu her zaman yedek olarak kullanmanız tavsiye edilir.

  • Özel anahtar

Özel anahtarınızı kullanarak cüzdanınıza girebilirsiniz fakat özel anahtarınızı çok sık bir şekilde kullanmamanız tavsiye edilir. Özel anahtarınızı her zaman yedek olarak kullanmanız tavsiye edilir.

Anahtar dosyası oluşturmak ve dosyaya erişim sağlayabilmek için bir şifre belirlemeniz gerekmektedir. Binance DEX hesabınıza girerken bu şifre sizin oturum şifreniz görevi görecektir. Şifrenizi girdikten sonra “Download Keystore File” sekmesine tıklayın.

Bir sonra ki adımda mnemonic ipucunuz oluşturulacaktır. Bu süreçte kimsenin ekranınıza bakmadığından emin olunuz. Bir sonra ki adıma geçtiğinizde ipucunuzu yazmayı bitirdiğinizde, ipucunuzu görecek ve özel anahtarınızı “View my private key” sekmesine tıklayarak görebileceksiniz.

Cüzdanınıza anahtar dosyası ve desteklenen donanım cihazları ile erişim sağlamanız tavsiye edilir.

Mnemonic İpucu ve özel anahtar saklama ipuçları:

  1. Şifrelerinizi bilgisayar, telefon vb. elektronik cihazlarda saklamayın.
  2. Çıktılarını almayın. Yazıcılar çıktı aldıkları dosyanın bir kopyasını saklar.
  3. Bir kâğıda elle yazın.
  4. Özel anahtarınızı ya da mnemonic ipucunuzu cüzdanınızda saklamayın.
  5. Ateşe ve suya dayanıklı bir kasada saklayın.

Binance Chain’de cüzdan oluşturdunuz. Artık cüzdanınızı Binance DEX’de kullanabilirsiniz.  Cüzdanınızı nasıl açacağınız öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz


error: Kopyalama Engellendi!