Kripto Para Borsaları

Binance DEX ve Binance Chain nedir?

Binance‘in merkeziyetsiz yeni borsa oluşumu Binance DEX’in testnet denemeleri için dakikalar kaldı. Mainnet için daha sonraki bir tarih düşünülmektedir. KoinBox ekibi olarak siz değerli takipçilerimiz için Binance Chain Nedir ? ve Binance DEX Nedir ? sorularını cevapladık. ERC20 altyapısına sahip olan BNB artık ana amiral gemisi olma yönünde! Binance Chain, Binance ve topluluğu tarafından yaratılmış bir blokzincir’dir. Binance DEX, Binance Chain blockchain’inin üstüne tasarlanmış merkezi olmayan bir borsadır.

Binance Chain Tasarım İlkeleri Nelerdir?

Binance Chain’in tasarım ilkeleri:

 • Sermaye koruması yoktur: Ticaret yapan kişiler kendi özel anahtarlarını ve sermayelerini kontrol etmek zorundadır.
 • Yüksek performans: düşük gecikme, çok kullanıcı ve yüksek verimlilik, yüksek oranlarda likidite ticareti. 1 saniye blok zamanı ile 1 son doğrulamaya ulaşmayı hedefliyoruz.
 • Düşük ücretler: hem ticaret ücreti hem de likidite ücreti.
 • Kullanıcı yanlısı platform: Binance.com kadar kullanıcının yanında bir platform.
 • Adil ticaret: olasılıkları arttırmak için önde gidenleri azaltmak.
 • Gelişime açık: Sonsuza kadar geliştirilebilecek teknoloji, alt yapı ve fikirler.

Binance Chain’de Ne Yapabilirsiniz?

 • BNB alabilir ve gönderebilirsiniz.
 • Yeni token çıkartabilirsiniz.
 • Tokenleri alabilir, gönderebilir, otomatik işleme kapatabilir/açabilir, yeni token basabilir ve yakabilirsiniz.
 • İki farklı token arasından değişim teklifi sunabilirsiniz.
 • Zincirde oluşturulan ticaret eşleri arasında mal varlığı alabilir ve satabilirsiniz.

Binance Chain’e Daha Fazla Özellik ve Ticari İşlem Çeşidi Gelecek mi?

Evet, Binance takımı ve topluluğu teknolojik gelişmelere, gerekli trendlere, mal varlıklarının döngüsünün sağlanmasına değer veriyor.

Binance Chain’de ki Yerel Koin Nedir?

Binance Coin yani BNB Binance Zincirinde ki yerel mal varlığı olacaktır. Toplamda 200 Milyon BNB vardır. Madenciliği yoktur. Var olan token yakımları ve dondurulmuş koinler yeni Binance Chain blok zincirinde de geçerli olacaktır.

Çoktan yakımı yapılmış olan BNB ERC20 tokenleri kadar BNB koin yok edilecektir.

Binance Chain işleme başladıktan sonra tüm BNB ERC20 tokenleri Binance Chain koinine dönüşecektir. BNB ERC20 tokenine sahip olan herkes tokenlerini Binance.com hesabına gönderebilir. Para çekme talimatı gönderildiğinde cüzdanlarına yeni Binance Chain yerel koini gönderilecektir.

Binance Chain/DEX’e Nasıl Katılabilirim?

Kayıt olmanıza gerek yok. Tek sahip olmanız gereken şey Binance Chain’i destekleyen cüzdanlar tarafından yaratılabilen Binance Chain adresidir.  Bu adreste BNB ya da diğer mal varlıklarınızın ticaretini yapabilirsiniz.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Koineks'e Nasıl Para Yatırılır ?

Binance DEX’den Nasıl İşlem Yapabilirim?

Emir verme:

Binance DEX’de belirli mal varlıklarını almak ya da satmak için “Yeni Emir” sekmesine tıklamanız yeterli. Açık emirleri iptal etmek için “iptal et” sekmesine tıklayabilirsiniz.

Aynı zamanda yeni emirleri göndermek ya da iptal etmek için cüzdanınızı kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra Binance DEX otomatik ticaret için API sunmaktadır.

Binance DEX v1.0’ın emir verme aşağıdakileri içerecektir:

 • Sembol: blok zincir üzerindeki ticaret eşi
 • Side: al ya da sat
 • Fiyat: sadece sınırlanmış sipariş fiyatları Binance Chain v1.0’da yer alacak.
 • Miktar
 • Yürürlükte geçen zaman: Binance DEX IOC (Immediate or Cancel) ve GTE (Good Till Expiry) emir tiplerini destekleyecektir. IOC emir tipi bir koin’in hemen alım ve satım yapıldığı emir tipidir. GTE emir tipi ise istediğiniz değerden alım/satım imkanı sunan emir tipidir. GTE emirleri diğer emirler tarafından doldurulmadan daha önceden belirlenmiş sınırlı fiyat doğrultusunda borsaya fiyat verebilir ya da müşteri iptal edebilir ya da 72 saat sonra süresi dolar.

Ağ düğümleri emirleri inceleyerek doğruluklarını kontrol eder. Emirler kabul edildikten sonra bir sonra ki blokta yer ayrılır ve buna göre eşleştirilir.

Eşleşme:

Binance DEX eşleşmelerin tümünü blockchain de yapar. Örneğin tüm düğümler eşleri kontrol eder ve aynı sonuca ulaşmayı hedefler. Maksimum saydamlığa ulaşmak ve önde gidenleri azaltmak için bu tür önlemler alınır. Blok üreticileri içinde bunlar geçerlidir. Eşleşme altyapısı zaman içinde gelişime açıktır ve kapasite olarak büyüyecektir.

Binance DEX çoğu merkezi borsada olduğu gibi sürekli eşleşme yapmaz. Hatta, geçmişte alınan tüm açık siparişler ve eski bloklar için düzenli müzayede eşleşme sistemini kullanır. İlerleyen zamanlarda Binance tarafından eşleşme sistemine ait daha çok detay açıklanacaktır.

Alım/Satım:

Emirler dolduktan sonra, karşılıklı mal varlıkları alıcının adresine otomatik olarak gönderilir. Doğrulama anında gerçekleşir ve daha sonraki blokları beklemek zorunda kalmazsınız. Alıcılar aldıkları mal varlığını anında kullanabilir, başka bir adrese gönderebilir ya da ticaretini yapabilirler.

Mal Varlıklarımı ve Ticaretlerimi Nerede Kullanabilirim?

Mal varlık bakiyenizi kontrol etmek, açık emirleri incelemek ve (isteğe bağlı) alım/satım geçmişinize bakmak için Binance Chain’i destekleyen cüzdanları kullanabilirsiniz. Binance Chain Explorer kullanarak da bakiyenize ve ticaret işlemlerinize bakabilirsiniz.

Girilen Emirler Blockchain’de Ne Zaman Görünür?

Çeşitlilik gösterebilir. Normalde, hızlandırılmış düğümlere bağlanırsanız emirleriniz 1-3 saniye içinde kabul edilir. Girilen alım/satım emir değeri pazarlanabilir ise emir gerçekleşir ve 1-3 saniye içinde alım/satım gerçekleşir. Kendi kurulumuna sahip uzak bir düğüme emirlerinizi gönderirseniz ya da ağ trafiği yüklü ise emirlerin doğrulamaya (blok üreticisine) ulaşması biraz daha fazla zaman alabilir.

Başka Kişilerin Bakiyelerini ya da Emirlerini Görebilir miyim? Diğer Kişiler Benim Emirlerimi ya da Bakiyemi Görebilir mi?

Evet, herkes birbirinin emirlerini görebilir ve gerekli adrese sahipseniz başka kişilerin bakiyesini de görebilirsiniz. Ticari işlemler ve bakiyeler de Binance Chain %100 saydamdır.

Ücret Altyapısı Nedir?

Ağın çalışmasını sağlamak, kötüye kullanımı ve saldırıları engellemek, ağ kullanımı ücretlerini ödemek için ücretler blok üreticileri (doğrulayıcılar) tarafından alınır.  Tüm kullanıcı ticari işlemleri ve hatta transferler, yeni emirler, emir iptalleri vs. bloklarda ve zincirde kayıt olduğundan dolayı ücret farklı ticari işlemler arasında paylaşılır. Ağ kullanımını arttırmak için yeni emirlerden ücret alınmaz ve ağın sağladığı likidite faydalarından dolayı büyük ticaretlerden daha fazla ücret alınır. Aynı zamanda emir iptalleri ve süre dolmaların da herhangi bir likidite olmadığında ücret alınır.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Binance Singapur Kullanıcısının Hesabı Şüpheli Bir Şekilde Donduruldu

Komisyon ücretleri dışında başka bir tür ücret (gas) yoktur.

Herhangi bir mal varlığı ile ücretler ödenebilir ama ağ ilk olarak BNB üzerinden ücret alır ve adreste BNB varsa indirim yapar.

Ücretler de tavsiye oylama prosedürü ile doğrulayıcıların kabulü üzerine değişiklikler yapılabilir.

 • Ticaret ücretleri farazi bir değer üzerinden hesaplanır fakat ticari işlem ücretleri sabittir.
 • Yeni bir GTE siparişi göndermek, yarı dolmuş siparişi iptal etmek yada yarı dolmuş bir siparişin süresinin dolması bedavadır.
 • Ticaret ile alakalı olmayan ticari işlemlerden ticari işlem gerçekleştikten sonra ücret alınır ve bu ücret sadece BNB ile ödenebilir. Adreste yeterli miktarda BNB yoksa bu ticari işlem gerçekleşmez.
 • Ticaret ile alakalı ticari işlemlerden ticari işlem dolduktan, iptal edildikten/süresi dolduğunda/dolmadan IOC zamanı bittiğinden sonra ücret alınır. Ücret için yeterli miktarda BNB varsa BNB alınır aksi takdirde BNB olmayan ücret temin edilir.
 • Alınan mal varlığında tüm emir değeri ve bedava bakiye yeterli değilse alınan mal varlığının tümü ve arta kalan bakiye ücret olarak alınır.

Sipariş Süresi Dolması Nedir?

Binance DEX tarafından kabul edilen emirler diğer girilen emirler tarafından doldurulur ya da emir defterinde kalır fakat bu emirler, emir defterinde sonsuza kadar kalamaz. Bu emirlerin süresi dolar ve emir kabul edildikten 72 saat sonra emir kitabından gece yarısı kalkar. Emirde dolma miktarı yoksa ağın kullanılmasından dolayı küçük bir ücret alınır. (Ticaret yapmaya istekli olmamak.)

Cüzdanıma Ait Özel Anahtarımı Unuttum, Nasıl Geri Alabilirim?

Alamazsınız. Özel anahtarınızı korumak konusunda adres sahibinin tam sorumluluğu vardır. Binance Chain ya da resmi cüzdanlar sizin özel anahtarınıza sahip değildir.

Hackerlar Özel Anahtarımı Çaldı, Mal Varlıklarımı Nasıl Alabilirim?

Özel anahtara sahip olmak ve bunu korumak konusunda tam sorumluluğunuz vardır. Binance Chain ya da resmi cüzdanlar sizin özel anahtarınız kaydetmez ya da bu anahtarı başkalarına göndermez.

Cüzdan ve API Kullanım Ücreti Var mıdır?

Herhangi bir ücret ya da komisyon yoktur.

Hangi Market Verilerine Ulaşabilirim?

Cüzdanlar ve API’lerin sunduğu market verileri Binance.com verilerine benzerdir. Bunlar, ticker verileri, emir defteri, emirler ve KLine verileridir. Bunları cüzdandan ve REST’den ya da Websocket API’den kontrol edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Binance API belgelerini kontrol edin.

Hızlandırılmış Düğüm Nedir?

Kullanıcılar ticari işlemlerini normal, kendini yöneten düğümlere gönderebilir fakat hızlandırılmış düğüm daha güvenlidir ve Binance Chain’de daha hızlı işlem yapar.

Hızlandırılmış düğüm daha hızlı ticari işlem, daha zengin ve hızlı kullanıcı ara yüzü sunmak için özel olarak bir doğrulayıcı etrafında tasarlanmıştır  Dünya genelinde farklı şirketlerin sahip olduğu bir kaç tane hızlandırılmış düğüm vardır bu düğümlerden istediğinizi seçebilir ya da cüzdanız sizin yerinize seçebilir. Hızlı API erişimi veya daha iyi performans almak için bir tane hızlandırılmış düğümü kullanmak gerekmektedir.

TICK Boyutu ve LOT Boyutu Nedir? Bu Oranlar Sabit Midir?

Tick boyutu bir mal varlığı sipariş değerinin en düşük miktarını arttırmak ya da azaltmaya yarar. Lot boyutu ise bir mal varlığı siparişinin miktarını arttırmaya ya da azaltmaya yarar. Bu değerler Binance.com’da bulunan boyutlarda farklıdır. API’lerden ya da Cüzdan ara yüzünden bu sorgulanabilir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Kraken Nedir? Kraken Güvenilir mi?

Tick boyutu ve lot boyutu sabit değildir. Doğru sipariş boyutu ve düzenli aralıklarla kavramsal değerleri Binance Chain otomatik olarak geçirir.

Binance Chain/DEX’de Fiyatlar İçin Ondalık Tamlık Nedir?

Miktarlar tam sayılar tarafından temsil edilir ve tüm koinler sabit 8 ölçeğine sahiptir. Kısaca 100000000 bakiyesi bir cüzdan toplayıcısına gönderilecekse bu miktar 1 koini temsil eder.

Bir Mal Varlığını Nasıl Çıkartabilirim?

Herkes ücret ödeyerek ve aşağıda ki gerekli bilgileri sağlayarak Binance Chain’de token çıkartabilir.

 • Token adı: 21 harften az
 • Sembol: [0-9, A-Z] , içeriğine sahip 9 harften az bir tanımlayıcı
 • Toplam Arz: 90 milyarda az ya da eşit pozitif rakam.
 • Mint-able: İlerleyen zamanlarda tokenin toplam arzını arttırıp arttıramayacağını belirtmek.

Binance Chain’in Kullandığı Ortak Fikir Algoritması Nedir?

Nitelikli doğrulayıcıların bloklar üretmesi için Binance Chain BFT kullanıyor ve ilerleyen zamanlarda PoS ortak fikir mekanizması kullanmaya başlayacak. Bu EOS ve NEO gibi popüler blockchain platformlarının kullandığı alt yapıya benzer.

Binance Chain İçin Tam Düğüm Kullanabilir Miyim?

Evet, kullanabilirsiniz. Tam düğüm Binance Chainin tüm bilgilerini ve uygulama mantığına sahiptir. Blokları ve ticari işlemleri hatta diğer tam düğümleri ve doğrulayıcıları alabilir ve yayınlayabilir.  Tam düğüm bir doğrulayıcı değilse ortak fikre katılamaz.

Binance Chain Akıllı Anlaşmaları Destekler Mi?

Hayır. Sistemin performansını arttırmak ve gereksiz özellikleri desteklememek için özellikle böyle tasarlanmıştır.

Kullanmayı sevdiğiniz özellikler varsa akıllı anlaşmalar kullanmadan bunları yerel ek olarak ekleyebilirsiniz. Bunlar hakkında Binance topluluğunda konuşmaktan çekinmeyin.

Diğer Blockchainlerden Bitcoin gibi Kripto Paraları Nasıl Aktarabilirim?

Binance Chain ilk versiyonunda yerel zincirler arası mekanizma desteklenmez, bu özellik gelecek bir zamanda eklenebilir. Binance.com Binance Chain ve diğer chainler arası token aktarımı için köprü görevi görebilir. Diğer blokchainler ile dijital mal varlık ticareti için Binance Chain’e Peg tokeni eklenebilir.

Binance DEX’de Ticaret Eşi Nasıl Oluşturulur?

Binance DEX ticaretlerin tek bir sipariş defteri kullanarak en ucuz ve en verimli yoldan yapılması için özel olarak tasarlanmıştır. Rastgele olmayan eşleşme mantığı ile tüm tam düğümler bu tek sipariş defterini kontrol eder ve kopyasını alırlar.

İki mal varlığı arasında eşleşme sağlamak ne kadar kolay gelse de, bunun yapılması sadece ağ için pahalı değil aynı zamanda uzun süreli kullanıcılar içinde pahalıdır. (Ve likidite ücretleri çok daha fazladır). Ağı verimli bir şekilde kullanmak için Biannce Chain mal varlıklarının BNB ve diğer kabul görmüş mal varlıkları ile eşleştirir.

Bir mal varlığı çıktıktan sonra, küçük bir ücret alınır ve herkes doğrulayıcılara mal varlığı için “teklif” sunabilir. Bundan sonra doğrulayıcılar teklifi oylar. Ağı kötüye kullanımı engellemek için belirli bir ücret alınır. Teklif kabul edildikten sonra mal varlığı sahibi kişi ticaret eşini listeleyebilir.

3.Parti bir Yazılım Binance Chain ve Binance DEX ile Nasıl Entegre Olabilir?

Bir cüzdan sağlayıcı sadece Binance Chain özelliklerini yani teminat cüzdanları, adresler, bakiyeler ve transferleri desteklemeyi seçebilir  Uygulamalarını geliştirmek için, ticareti, sipariş geçmişini, iptalleri ve grafik özelliklerini getirecek Binance DEX’i entegre edebilirler.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu