Anasayfa Bitcoin Binance-DOJ Anlaşması, Bitcoin ETF'leri için Ne İfade Ediyor?

Binance-DOJ Anlaşması, Bitcoin ETF'leri için Ne İfade Ediyor?

Bitcoin

Binance ile ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) arasındaki 4,3 milyar dolarlık anlaşmanın, spot Bitcoin ETF umutlarını artırdığı rapor edildi.

Binance-DOJ Anlaşması, Bitcoin ETF'leri için Ne İfade Ediyor?

Binance'in kurucusu ve eski CEO'su Changpeng Zhao, "Banka Gizlilik Yasası"nı ihlâl etmekten suçlu bulundu. Binance'e yöneltilen suçlamalar arasında kara para aklama ihlâlleri, lisanssız para transferi işine girmek için komplo kurma ve ABD yaptırımlarının ihlâli yer alıyor. ABD'li yetkililerin Binance'i, kullanıcı fonlarını kötüye kullanmak ya da piyasa manipülasyonu yapmak ile suçlamadığını belirtmek gerekir.

Yaşanan son gelişmelerin, ABD'de spot tabanlı bir Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) beklenen onayını hızlandırması bekleniyor.

Spot Bitcoin ETF Beklentileri için Bir Katalizör mü?

Kripto para piyasası, 21 Kasım'da Binance ile Adalet Bakanlığı, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu ve ABD Hazinesi de dâhil olmak üzere ABD makamları arasında 4,3 milyar dolarlık bir anlaşmanın duyurulmasının ardından beklenmedik bir türbülansla karşı karşıya kaldı.

Buna ek olarak Binance'in eski CEO'su Changpeng Zhao, borsayı ilgilendiren ceza ve hukuk davalarını ele alan uzlaşmanın bir parçası olarak ağır bir suçu kabul etmeyi planladığını açıkladı. Matrixport analisti Markus Thielen yeni bir raporda; bu gelişmenin, spot Bitcoin ETF'ine yönelik beklentilerin artması için bir katalizör görevi görebileceğini söyledi.

Thielen, kripto para endüstrisi artık geleneksel finans firmaları (TradFi) tarafından takip edilen düzenlemelere uymak zorunda kalacağından, spot Bitcoin ETF olasılığının muhtemelen yüzde 100'e yükseldiğine inanıyor. Bu artan yasal uyumluluk, kurumsal oyuncuların Bitcoin'i benimseme durumunu güçlendirebilir ve Bitcoin'i yatırımcıların portföylerinde güvenli bir liman olarak konumlandırabilir.

Binance-DOJ Anlaşması, Bitcoin ETF'leri için Ne İfade Ediyor?

Ayrıca, FTX borsasının önümüzdeki aydan itibaren ABD menkul kıymetler yasalarıyla uyumlu bir yönetim ekibine satılması ve geçiş yapması ve borsanın 2024 yılının üçüncü çeyreğine kadar yeniden faaliyete geçmesi bekleniyor. Rapora göre, ABD'de listelenen herhangi bir Bitcoin ETF'ine 24-50 milyar dolarlık giriş beklentisi ve CME'de listelenen kripto türevleriyle ilgilenen kripto firmalarının artan varlığı, kurumsal yatırımcılara hizmet veren düzenlenmiş ve uyumlu platformlara doğru bir eğilim olduğunu gösteriyor.

Buna ek olarak ABD kurumları tarafından yıl boyunca gerçekleştirilen yaptırım eylemleri, düzenlenmemiş perakende odaklı borsalardan kurumlar için tamamen düzenlenmiş platformlara doğru bir geçişe işaret ediyor.

Binance için Olumlu Sonuç

Matrixport analistine göre, CZ'nin istifa etmesi ve uygulanan para cezasının 10 milyar dolardan daha az olması ile Binance'in önümüzdeki 2-3 yıl boyunca ilk üç kripto para borsasından biri olarak konumunu koruması bekleniyor.

Bununla birlikte şu anda 6.000 kişiyi istihdam eden şirket, operasyonlarını düzene sokma baskısıyla karşı karşıya kalabilir. SEC'in dâhil olmadığı savunma anlaşmasına rağmen bu, CZ ve Binance için olumlu bir sonucu temsil ediyor.

Binance-DOJ Anlaşması, Bitcoin ETF'leri için Ne İfade Ediyor? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar