Binance hacklendi!

4 Dakikada Okunabilir


Binance, Salı günü “büyük çaplı bir güvenlik ihlali” yaşadığını açıkladı.

Genel müdür Changpeng Zhao tarafından kaleme alınan yazı, 40 milyon dolar değerinde 7.000 Bitcoin’in (BTC) Binance’ın sıcak cüzdanından silindiğin, ve siber saldırganlar tarafından çalındığını gösterdi. Dünyanın en büyük kripto para borsası olan ve 18 milyondan daha fazla kripto para yatırımcısının hesabı bulunan kripto para borsasında tarihte ilk kez bu kadar büyük çaplı bir kriz yaşandı.

Binance’a bu açıklamadan hemen sonra tepkiler dinmek bilmezken, binlerce Binance kullanıcısı bu saldırının olmasının ardından Changpeng Zhao’nun almak istemediği ve bütçe ayırmak istemediği güvenlik önlemleri olduğunu açıkladı. Binance CEO’su geçmişte güvenlik önlemlerine daha fazla para ayırmanın gereksiz  olduğunu açıklamış ve Binance ve diğer kripto para borsalarının asıl en önemli sorunlarından birisinin güvenlik olmadığını iddia etmişti.

Binance Siber Saldırısından Sonra Panik Yaşanıyor!

CZ imzalı blog yazısına göre, “bilgisayar korsanları” yukarıda belirtilen kripto para birimini, alım satım botları ve üçüncü taraf portföy yöneticileri tarafından kullanılan API anahtarları da dahil olmak üzere bir dizi anahtar kullanıcı bilgisi alarak elde etmeyi başardı; ve bir kişinin hesabının güvenliğini arttırmak için yeterince ironik olan, iki faktörlü kimlik doğrulama kodları ele geçirildi ve bu sayede kripto paralar çalındı. Bunun büyük bir güvenlik ihlalinden dolayı olabileceği ve asıl önemli olan sistemin neden bu kadar korumasız bırakıldığı sorusu ise cevapsız kaldı. Binance, bunun nasıl gerçekleştiğini çözmeyi araştırdıklarını açıkladı:

Bilgisayar korsanları, phishing, virüs ve diğer saldırılar gibi çeşitli teknikler kullandılar. Hala kullanılan tüm olası yöntemleri araştırmaya devam ediyoruz. Henüz tespit edilmemiş etkilenmiş hesaplar da olabilir.

Binance’ın “kullanıcı fonları etkilenmeyecek” diye öne sürdüğünü belirtmek bu noktada büyük önem taşımaktadır; bu, borsadaki sıcak cüzdandan çalınan 7.000 BTC’nin “SAFU” fonu ile geri ödenmek istediğini ortaya koymaktadır. Farkında olmayanlar için, Binance’ın Kullanıcılar için Güvenli Varlık Fonu, Salı günü yaşanan siber saldırı gibi olaylarda geri ödeme yapabilmek için bir sigorta fonu olarak duruyor ve olası siber saldırılar durumunda içerisinde milyonlarca dolar değerinde bir paranın olduğu biliniyor.

ABD denetleyebilir

Pek çok kişi bu maddeye bakarak rahatlarken, Binance, platformun “iyi düzenlenmiş” olarak adlandırdığı saldırının yoğunluğu nedeniyle bir güvenlik denetimine ihtiyaç duyulduğunu açıkça belirtti. “Güvenlik incelemesi, sistemlerimizin ve verilerimizin tüm bölümlerini içerecektir” diyen CZ, bu denetimin para yatırma ve çekme işlemlerinin tamamen askıya alınacağı bir hafta kadar sürmesini beklediğini belirtti. Diğer taraftan, ticaret işlemleri tamamen aktif kalacak.

Bu haberin bir sonucu olarak, kripto topluluğu oy birliğiyle elbette çılgınca bir şekilde Binance’a bu adımı atarken işlemleri bozmaması uyarısında bulunmaya başladı. Bir kullanıcı, bu hamlenin, büyük ölçüde düzenleyici bir gri alanda var olan Binance’ı, ABD’nin finans merkezli kuruluşları ve benzer bir kalibreli uluslararası kuruluşlar tarafından incelemeye alabilecek olduğunu ve kripto para borsasının uluslararası denetleyicile tarafından güvenlik nedeniyle denetlenmesinin tüm gizliliği ortadan kaldırabilecek kadar büyük ve kabul edilemeyecek bir adım olacağını açıkladı. Binance’a tepki gösteren kullanıcılar Zhao’nun güvenlik ile ilgili bu siber saldırı ile ne kadar önemli bir sorun olduğunu anladığını, Zhao’ya bir kez daha kripto para borsaları için en büyük sorunun güvenlik problemleri olduğunun hatırlatılması gerektiğini açıkladı.

Daha fazla olası siber saldırılar durumunda Binance’ın sigorta fonunun tüm zararı karşılaması mümkün olmayabilir ve Mt.Gox borsası gibi kayyum atanmak zorunda kalabilir ve dünyanın en büyük 2 kripto para borsasından birisi olan Binance daha büyük yasal sorunlarla karşı karşıya kalabilir; platformun tam teşekküllü bir şekilde kapatılması bazı devlet kurumlarının dikkatini çekebilir. 

CZ’nin tüm zararı Binance’ın karşılayacak olduğunu açıkladığı ve bu zararın karşılanacak olsa bile 40 milyon dolar kadar büyük bir zararın Binance sigorta fonundan karşılanmasının ardından sigorta fonuna tekrar bu kadar büyük bir paranın nasıl eklenecek olduğu merak ediliyor. Binance kripto para borsasının güvenlik denetimlerinden hemen sonra komisyon oranlarını artırmasını öneren yatırımcılar var.

Binance 446 milyon dolar değerinde 2018 karının ardından dünyanın en fazla kazanan kripto para borsalarından birisi oldu. Malta merkezli kripto para borsasına saldıran siber saldırganların Pekin hükümeti destekli gruplar olabilecek olduğu iddia edilirken, siber saldırganların yakalanması için Malta merkezli olarak yetkililere haber verildi. Binance’a yönelik olarak Malta hükümetinin yeni önlemler alıp almayacak olduğu ve ABD merkezli denetleyicilerin bu siber saldırı sonrasında Binance hakkında denetim kararı verip vermeyecekleri merak konusu oldu.

Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun kripto para borsasını 1 hafta boyunca güvenlik için kapatması durumunda yatırımcıların tepkisinin nasıl olacağı da şimdilik merak konusu. Yatırımcıların milyonlarca dolarları güvenip yatırdığı kripto para borsası milyarlarca dolar değerindeki kripto paraları kontrol altında tutuyor.

Dolayısıyla, Binance kısa vadede bu siber saldırı sonucundan çok olumsuz etkilense bile, ayı piyasasında “BUIDL” olma niyetinin uzun vadede iyi bir kazanç elde edebileceği gerçeğini değiştirmiyor. Ancak, söylemek için henüz çok erken olabilir. Binance hakkında olası denetim kararında tüm işler sarpa sarabilir.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
363
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
363
Şaşkın
Lol Lol
80
Lol
Harika Harika
364
Harika
Korkunç Korkunç
322
Korkunç
error: Kopyalama Engellendi!