Kripto Para Borsaları

Binance Kaldıraçlı İşlem

Binance 2017 yılında kurulmuş bir kripto para birimi borsasıdır. Binance hem kullanıcı hem de toplam ticaret hacmi açısından şu anda lider kripto para borsasıdır. Spot ticarete ek olarak kaldıraçlı işlemler ve vadeli işlemler gibi çeşitli özelliklere sahiptir. Bugün Binance kaldıraçlı işlemlerine bakacağız.

Binance Kaldıraçlı İşlem Nedir?

Binance kaldıraçlı işlemleri yani Binance marjin ticareti, yatırımcıların kripto para birimlerini kaldıraçla ticaret yapmasına izin vermek için spot ve vadeli işlem unsurlarını birleştiren bir sistemdir. Spot ticarete benzer bir şekilde, Binance kaldıraçlı işlemleri bir kripto paranın anında satılıp alınmasına olanak tanır. Aradaki fark, işleminizi 3x ile 10x arasında herhangi bir yerde çarparak, kaldıraç oranını bu işlemlere dahil etme seçeneğidir.

Binance kaldıraçlı işlemlerinde bu iki temelin ötesinde başka özellikler de vardır. Örneğin, kaldıraçlı fonları kullanmak için tüccarlar teminat yatırmalı (marj olarak bilinir) ve ardından ticaret yapmak istedikleri kaldıraç oranını (2x, 10x, gibi) seçmelidir.

İlgili içerik: Binance Margin Trading Nasıl Kullanılır?

Binance kaldıraçlı işlemi yaparken tüccarlar, marjin çağrıları sıklıkla gerçekleşebileceğinden, özellikle kripto paralarda meydana gelen piyasa değişikliklerine karşı uyanık olmalıdır. Bir ticaret tüccarın aleyhinde gittiğinde marjin çağrısı yaşanır ve bu potansiyel olarak tüccarın kaldıraç oranlarına bağlı olarak büyük miktarlarda zarara uğramasına neden olur. Bu gibi durumlarda Binance, tüccarın iki seçeneğinin olduğu bir teminat tamamlama çağrısı gerçekleştirir: Birincisi pozisyonu azaltma veya teminat eklemedir. Bu tüccar, tasfiye edilmekten kaçınmak için pozisyonun kavramsal maruziyetini azaltabilir, dolayısıyla pozisyonun kaldıracını azaltabilir. İkinci olarak tüccar, ticaretine devam etmek için yeterli paraya sahip olduğunu kanıtlamak adına daha fazla marjin yatırımı yapabilir.

Binance kaldıraçlı işlemleri birkaç durumda kullanılır. En popüler kullanım durumlarından biri, bir portföy veya başka bir varlığa karşı korunmaktır. Riskten korunma, mevcut pozisyonlarla negatif korelasyon gösteren yeni pozisyonlar açmayı içerir. Yatırımcılar ve tüccarlar, potansiyel kayıpları azaltmak için portföylerini bir sigorta biçimi olarak korurlar.

Binance kaldıraçlı işlemleri, büyük karlar elde etmenize yardımcı olsa da stop-limit emirleri kullanmak gibi stratejiler uygulamadan asla yapılmamalıdır. Aksi takdirde, en küçük piyasa değişiklikleri bile bir tüccar için son derece maliyetli olabilir. Aynı zamanda bir kişi yüksek kaldıraçla başarıyı yakalayabileceği gibi, aynı büyüklükte bir kayıp da verebilir.

İlgili içerik: Bitcoin Margin Ticareti Nedir ve En İyi Borsalar Hangileridir?

Binance Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır?

Binance kaldıraçlı işlemleri nasıl yapılır? Adım adım Binance kaldıraçlı işlemlerine bakalım.

 1. Binance hesabınıza giriş yapın.
 2. Ana sayfadan “Trade” menüsüne gelin ve “Margin” seçeneğinin üzerine tıklayın.

Binance Kaldıraçlı İşlem

 1. Binance marjin hesabı açarken karşınıza çıkan uyarıyı okuyun.

Binance Kaldıraçlı İşlem

 1. Binance marjin hesabı açmak istediğinizi onaylayın.

Binance Kaldıraçlı İşlem

 1. Karşınıza Binance kaldıraçlı işlemleri ticaret sayfası çıkacak.

Binance Kaldıraçlı İşlem

 1. Binance kaldıraçlı işlemleri sayfasında kırmızı alanlardan işlem yapabilirsiniz.
 2. Binance kaldıraçlı işlemleri yapmak için marjin hesabınıza para yatırmanız gerekiyor.
 3. Aynı kırmızı alanda “Transfer” seçeneğine tıklayın ve marjin hesabınıza para gönderin.
 4. Çapraz marjin ve izole marjin kullanarak Binance kaldıraçlı işlemlerine başlayabilirsiniz.

Çapraz marjin: Aynı teminat varlığı altındaki tüm çapraz pozisyonlar, aynı varlık çapraz teminat bakiyesini paylaşır. Tasfiye durumunda varlık, açık kalan pozisyonları ile tüm marjin bakiyesi kaybedilebilir.

İzole marjin: Her pozisyona tahsis edilen marjin miktarını kısıtlanır, bireysel pozisyonlardaki riskinizi kendinizi yönetirsiniz. Bir pozisyonun teminat oranı %100’e ulaşırsa bu pozisyon tasfiye edilir. İzole marjin kullanılarak pozisyonlara marjin eklenebilir veya kaldırılabilir.

Binance kaldıraçlı işlemleri için: https://www.binance.com/en/trade-margin/BTC_USDT

Binance Kaldıraçlı İşlem Riskli midir?

Binance kaldıraçlı işlemleri son derece riskli bir ticaret yöntemidir. Hatta, bir Binance kaldıraçlı işlemleri hesabı açarken karşınıza ilk olarak bir uyarı çıkar ve daha sonra risk sözleşmesi onaylaması yaparsanız. Kripto para ticaretine yeni başlıyorsanız Binance kaldıraçlı işlemlerine girmemeniz tavsiye edilir.

İlgili içerik: Binance Komisyon Oranları

Binance Kaldıraçlı İşlem Komisyon

Binance borsasında yer alan çoğu işlemde olduğu gibi Binance kaldıraçlı işlemlerinde komisyon oranı vardır. Binance kaldıraçlı işlemleri komisyonları aşağıdaki gibidir:

 1. Alım Satım komisyonları: Alım ve satım komisyonları Binance kaldıraçlı işlemlerinde de aynıdır.
 2. Katılma komisyonları: Binance kaldıraçlı işlemleri kullanıcıları şu anda %0.1’lik katılma komisyonu öder.
 3. Paraya çevirme komisyonları: Kullanıcılar paraya çevirme yaparken %0.1’lik komisyon öder.
 4. Yönetim komisyonları: Türkiye saati ile gece 03.00’da bir günlük komisyon olan %0.01 alınır ve bu kaldıraçlı varlıkların net değere yansır.
 5. Fonlama komisyonları: Fonlama komisyonları bir varlığın fonlama oranına göre ödenir ve bu kaldıraçlı varlıkların fiyatına yansır. Binance fonlama oranı transfer ücreti almaz, bu işlem kullanıcılar arasında gerçekleşir.

Binance kaldıraçlı işlem komisyon oranları: https://www.binance.com/en/margin-fee

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 20 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add your own review

Rating

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün