Binance ‘marj ticareti’ için adım atıyor

3 Dakikada Okunabilir


Geçtiğimiz hafta, bazı söylentiler potansiyel olarak marj alım satım özelliğinin başlatılması konusunda Binance hakkında gündemde son dakika olarak dolaşmaya başladı. Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance tüm dünyada milyonlarca kripto para sahibi insanın ilk olarak güvendiği kripto para borsaları arasında bulunuyor ve adı artık standart olmuş bir şekilde telafuz edilebiliyor.

Talepler, Binance’ın milyonlarca kullanıcısına marj alım satım fırsatlarına erişim sağlama sınırında olduğunu iddia ederken, Binance’a yakın bir kaynak basına açıklama yaparak olaya açıklık getirdi.

Bugüne kadar bazı ipuçları ortaya çıkmış olsa da henüz bazı soru işaretleri bulunmuyor değil. Kripto ticaret devinin marj ticareti yapmayı düşündüğünü öne sürmek için resmi Binance rest API belgelerinde bazı özel bu iş için kodlar tespit edildi.

Takma adıyla ‘enriquejr99’, bu konuda bazı kodların varlığını yayınlayan isim olmuştur. Bu kodları Reddit isimli internet sitesinde paylaşan isim, kripto para borsasının marj ticareti konusunda bazı çalışmaları olduğunu ortaya sermiştir.

 Bunu, 5 gün önce API belgelerinin daha da değiştirildiğini belirten ‘lifofifo’ tarafından gönderilen bir gönderi takip etti. Bu, ‘isMarginTradingAllowed’ bayrağının çeşitli BTC, BNB, ETH çeşitlerinden oluşan 9 kripto para için etkinleştirildiğini gösteren bir kod dizesiydi. USDT ve XRP kombinasyonlarından oluşturulan bir kod bulunuyordu.

CZ’den onay

Yakın tarihli Binance hacklenmesi olayından hemen sonra CEO CZ, gelecekte Margin Trading’in Binance’e geleceğini doğruladığı AMA’yı gerçekleştirdi:

Marj ticareti, geçen yılki popülariteyi önemli ölçüde artırdı, açıkça en yüksek kaldıraç sağlayıcıları olan BitMEX ve PrimeXBT, hem işlem hacmini hem de yeni kullanıcı sayılarını arttırdı. Binance’in, kripto tüccarları ve pazarları olgunlaştıkça bu eğilimden yararlanmayı düşündüğü, dolayısıyla daha sofistike ticaret stratejileri gerçekleştirmek istediği varsayılabilir.

Kaldıraç miktarına bağlı olarak Binance, başarı sağlayabilir veya sağlamayabilir, marj alım satım hizmetlerini müşterilerine sunan ilk kripto alım satım platformu olmayacaktır. Diğer borsalar arasında Kraken, Bitfinex, OkEX ve en önemlisi BitMEX ve Prime XBT sayılabilir.

BitMEX ve Prime XBT, temelde olduğu gibi, üstün marjlı işlem platformları olarak öne çıkıyor.

BitMEX, BTC işlemlerinde 100 kata varan kaldıraç (uzun ve kısa pozisyonlar) sunarak 50x’ten ETH’ye, 33.3x’ten LTC’ye ve 20x’den BCH’ye, XRP’ye ve ADA’ya izin veriyor.

Prime XBT ayrıca 100x’e kadar kaldıraç sunar ancak BTC, ETH, LTC, EOS ve XRP dahil olmak üzere tüm büyük kripto para varlıklarında kullanılabilir.

Yeni çıkan Prime XBT, yakın zamanda, özellikle forex, emtia ve hisse senedi endekslerini 1000x’e kadar değişen kaldıraç ödenekleri içerecek şekilde varlık tekliflerini genişletmeye, daha fazla dikkat çekici kararlar almaya başladı.

Binance’a tepki!

Binance kripto para borsası olarak dünyanın en çok bilinen kripto para borsalarından birisi olabilir, bu onu en iyisi yapmaz. Dünyanın en güvenilir kripto para borsası olan Coinbase tüm yatırımcılarına sadece ABD merkezli bir kripto para borsası olması ile bile güven verir durumda. Binance ise Malta merkezli ve Çin ile ilgili geçmişte bağlantıları  olduğundan, son yaşanan hacklenme olayından sonra Coinbase’ye oranla daha az güvenilir görülmeye başlamış durumda.

Çok fazla işlem platformu olduğunda, her işlem platformunun kendisine göre bazı avantajları olabilir. Kripto para borsasının birisi çok güvenilir iken, diğeri de çok daha iyi hizmetler sunuyor ve destek açısından en iyisi olabilir.

Hangi yöne bakarsanız bakın, kripto marjı ticaretinin burada kalacağı açıktır. Binance gibi büyük bir oyuncu elini kaldıraç havuzuna soktuğunda, bu tür gelişmiş ticaret stratejileri için ciddi talep görmekte olduğu veya gelecekte görecek olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, Binance’in kaldıraç ticareti için ‘gidilecek yer’ olarak BitMEX veya Prime XBT’nin yerini alması pek olası ve beklenen hamle olmayacaktır.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
121
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
121
Şaşkın
Lol Lol
242
Lol
Harika Harika
121
Harika
Korkunç Korkunç
80
Korkunç
Uğur Acar
28 yaşındayım, 6 senedir gazetecilik yapıyorum ve kripto para yatırımcısı olmamdan ötürü Bitcoin haberleri konusunda yazılarımı okuyucular ile buluşturuyorum. İngilizce biliyorum ve sürekli fotoğraf çekmek hobilerimden sadece bazıları.
error: Kopyalama Engellendi!