Kripto Para Borsaları

Binance Nasıl Bu Kadar Hızlı Büyüdü? 

ABONE OL:

Kripto para birimi borsası alanında halihazırda kurulmuş şirketlerin zaten mevcut olduğu 2017 yılında kurulmuş olmasına rağmen, Binance hızla lider kripto para birimi borsası haline geldi ve rekabetini geride bıraktı. Bir borsa seçerken tüccarları etkileyen birçok faktör vardır: likidite, oynaklık, belirli ticaret çiftlerinin mevcudiyeti, vb. Ve ayrıca bir borsada önemli bir medya varlığı ve güvenilir bir üne sahip olmak zorunludur.

Bir şirket piyasaya hakim olursa ve erişimini endüstrinin her köşesine genişletiyorsa, tehlikeli bir emsal oluşturabilir. Bir şirket piyasayı tekelleştirmeyi başarırsa, kendilerine hangi seçenekleri sunabileceğini belirler.

Bu, potansiyel olarak endüstrinin sağlıklı gelişimini durdurabilir ve nihai ürünün kalitesini bozabilir. Binance’e bunu göz önünde bulundurarak, platformun yıllar boyunca yeni kullanıcıları nasıl geliştirdiğini ve çektiğini ve olası rekabeti engellediğini ve oraya ulaşmak için hangi taktikleri kullandıklarını görelim.

Binance Nereden Geldi?

Binance, Blockchain.info için blockchain alanında geliştirme başkanı olarak çalışmaya başlayan ve daha sonra OKCoin’de baş teknoloji sorumlusu olarak biraz zaman geçiren Changpeng Zhao tarafından kuruldu. Binance için fikri, fiat para birimlerinden bağımsız bir ticaret platformu yaratmaktı.

Roger Ver ve Ben Reeves gibi Bitcoin evanjelistleriyle yakın çalışarak, kara para aklama riskini arttırdığı için fiattan tamamen uzaklaşacaksa, bir değişim platformunda fiat para birimlerini kullanarak gelen bazı düzenleyici komplikasyonlardan kaçınabileceğini keşfetti.

Binance ICO, Temmuz 2017’de patlayan bir endüstride başladı ve yatırımcılar da oldukça mutlu bir şekilde 15 milyon dolar yatırım yaptı. Varlığının sadece ilk üç ayında, şirket günlük 500 milyon dolarlık işlem hacmi bildirdi. Her işlem için %0,1 ücret uygulandığında Binance, Ekim 2017’ye kadar sadece komisyon ücretlerinden 7,5 milyon dolar komisyonu elinde tutuyordu.

Binance Doğru Zamanda Doğru Yerdeydi

Şirket, pazara girmek için daha iyi bir zaman seçemezdi. 2017 yılında Bitcoin’in piyasa kapitalizasyon oranı %15 oranında arttı ve toplam kripto piyasası değeri yaklaşık %3,400 artışla yaklaşık 17,5 milyardan 612 milyara çıktı.

O zamanlar, Bittrex, 190’dan fazla kripto para birimi ve 2,6 milyar dolar günlük işlem hacmi yaklaşık ile önde gelen altcoin borsalarından biri olarak kabul edildi ve bu da CoinMarketCap’e göre Bittrex’i hacim ölçüsüne göre üçüncü en büyük borsa haline getirdi. Ancak, halkın ilgisini çeken artış nedeniyle, Bittrex artan trafiği kaldıramadı ve nihayetinde yeni kullanıcılar için platformda kaydı durdurmadan önce teknik konular için çok fazla eleştiriyle karşılaştı. O zamana kadar Binance zaten 230’dan fazla işlem çifti teklif ediyordu ve ücretleri Bittrex’in % 0.25’inden oldukça düşüktü.

Tesadüfen, aynı yıl Çin kripto baskısına başladı ve Çin merkezli borsaların çoğu kapatıldı. Yasağın açıklanmasından sadece bir hafta önce, Zhao’nun ekibi tüm sunucularını ana kara Çin’den Hong Kong’daki yeni bir ofise taşıdı. Bu olaylar zinciri Binance’ı Çin hükümetinin incelemesinden korudu ve 2017 yılının sonuna kadar varlığını sürdürmesinden sadece 6 ay sonra önde gelen bir altcoin borsası haline geldi.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Binance DEX Nasıl Kullanılır

Binance İnternet Sitesi: https://www.binance.com/tr

Güvenlik İhlali

Şirket, 2018 yılına kadar platformda 2 milyon kullanıcıya sahip olmaktan 10 milyondan fazla kullanıcıya geçti. Kripto savunucusu ve McAfee Associates’in kurucusu John McAfee, Binance kullanıcılarının bildirdiği sayısız teknik güçlük raporundan dolayı borsanın hacklendiği kanısına varması ile birlikte bu popülerlik Şubat 2018’de olay oldu. Şirket, tüm kullanıcı fonlarının güvenli olduğunu kanıtlamak için cüzdan adreslerini herkese açık olarak yayınladı.

Sadece bir kaç soruyu cevaplayın lütfen: Planlanmış kesintiler genellikle bir şirketin kullanıcı tabanına önceden duyurulur. Sizinkinin sürpriz yönü beni endişelendiriyor. Dahası, büyük ihtimalle üzerlerinde oynanmış olsa da bir çok kişiden gelen ve bir siber saldırıya işaret eden bir çok görüntü mevcut. Açıklama yapabilir misiniz?

– John McAfee (@officialmcafee) 8 Şubat 2018

Ancak McAfee, bilgisayar korsanları tarafından fonların çalındığını iddia etmedi, fakat ani bakım çalışması duyurusuna yol açan bir güvenlik ihlali nedeniyle platformun tehlikeye atıldığını ima etti.

Şirket tarafından paylaşılan halka açık adresler de incelemeye tabi tutuldu. Bellingcat tarafından yayınlanan bir soruşturmada, bu adreslere hem ABD hem de AB tarafından ambargo uygulanan Al-Qassam terörist grubuna bağış yollamak için kullanılan adreslerin bağlarını ortaya koyan bir kümeleme analizi yapıldı. Bu söylentilere asla değinilmedi. Ancak bir ay sonra Binance, kara para aklama karşıtı (AML) politikalarını güçlendirmek için blockchain analitik şirketi CipherTrace ile ortaklık kurdu.

Mayıs ayının ilerleyen günlerinde şirket, hackerların 40 milyon dolarlık Bitcoin çaldığını doğruladığı bir saldırıya maruz kaldı. Binance tarafından yayınlanan bir açıklamaya göre, bilgisayar korsanları, kullanıcı hesapları için API anahtarlarına erişmek ve aynı zamanda şişirilmiş alış ve satış siparişlerini yürütmek için kimlik avı taktikleri kullandılar.

Borsa güvenlik sistemi güncellendi ve kullanıcıları platformda tutmak için 1 BTC’nin üzerinde işlem hacmi olanlara 50,000 BNB’lik bir hediye verildi. Bu, tabii ki, daha küçük tüccarlar kazanmak için şirkete pek de yardımcı olmadı. Saldırı, ayrıca McAfee’nin önceki şüphelerinin doğru olup olmadığı ve  bunun aslında borsa devinin ilk güvenlik ihlali olup olmadığını da kullanıcılara sorgulattırmış oldu.

Liste Ücreti mi yoksa “Uzun Vadeli Ödeme” mi?

2018, lider kripto borsa platformu için başka bir tartışmaya sahne oldu. Binance’in teklif edilen yaklaşık 400 işlem çifti ile yeni kripto para birimlerini hızlı bir şekilde listelemeye açık olduğu ortaya çıktı.

Aynı yılın Ağustos ayında, Blockchain platformu Expanse’nin kurucu ortağı Christopher Franko, bir Twitter gönderisinde şirketin Expanse’in (EXP) listelenmesi karşılığında 400 BTC teklif ettiğini açıkladı. Vertcoin gönüllüsü olduğu iddia edilen başka bir kullanıcı, Binance’in listeleme ücreti olarak 90 bin dolar istediğini iddia etti. Elbette Zhao, listeleme teklifinin sahte bir e-posta olarak geldiği iddia ederek şirketinin itibarını savundu.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Kraken Nedir? Kraken Güvenilir mi?

Bununla birlikte, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılmış bir BlockStack şikayeti, STX tokenini listelemek için Binance’a 250,000 dolarlık bir ödeme yaptığını açıkladı. BlockStack ayrıca, ek bir pazarlama ücreti ile birlikte üç yıllık ek kayıt süresini karşılamak için yaklaşık 250.000 dolar değerinde üç ödeme yapacaktı. Toplamda, Binance’in listeleme ücretleriyle ilgili önceki açıklamalarıyla doğrudan çelişen toplam 1.1 milyon dolar ücret ödeyeceklerdi.

Bir noktada, elde ettikleri tüm liste ücretlerini hayır kurumuna bağışlamaya söz verdiler. Bir şirket sözcüsü, alınan ödemenin BlockStack’ın ortaya attığı bir pazarlama ücreti olduğunu söyledi: “Uzun vadeli bir ödeme ücreti, BlockStack tarafından Binance için tokenin borsada listelenmesini sürdürmek adına teklif edilen bir teşviktir. Bu Blockstack tarafından önerilen yeni bir ödeme ücreti.”

Bu bir giriş ücreti olarak kabul edilmediğinden, hayır kurumuna bağışlanmadı. Tartışmaya yanıt olarak, OKEx ve Kraken kripto borsalarından temsilciler, listeleme değerlendirmesinin çok fazla süreç içermesi ve dikkate alınması gerektiğini ve süreç için herhangi bir listeleme ücreti almadıklarını söyledi. Changpeng Zhao’ya göre, Binance DEX, ekonomik ve teknik uygulanabilirliği çok az olan veya hiç olmayan tokenlerin eklenmesini önlemek için gerekli olan 1,000 BNB’lik standart bir sabit liste ücreti alıyor.

Binance Tarafından Ele Geçirilen Varlıklar Davası

Bu bizi başka bir tartışma ile başlayan 2020’ye getiriyor. Şirketin eski bir çalışanı olan Steven Reynold, mahkemeden, şirketin bu davadan kendisine 337,500 dolardan daha düşük bir tazminat ödemesi yapmaması yönünde bir talep ile dava açtı.

Steven, resmi Binance Telegram kanallarında, özellikle de ‘Binance Support’da (@binance_support) yer aldı ve Temmuz’dan Aralık 2017’ye topluluk moderatörü olarak çalıştı. İddiaya göre, söz konusu Telegram grubu Steven’ın kontrolünde kaldı. Daha sonra Binance ekibi, grubu kaldırmak ve şirkete değinen herhangi bir şeyi silmek için ona ulaştı. Reynolds, şikayetine göre bu talebe uydu.

Bir Binance temsilcisi, Steven’ın bu talebe uymadığını ve gruba ve kullanıcılarına kişisel kazançları adına grubu kötüye kullandığını iddia etti. Gruptaki kullanıcıları koruyamasalar da Binance, Steven’ın platformdaki hesabını elinde tuttuğu her şey ile dondurdu, para çekme sınırını 0’a ayarlayarak varlıklarını yasadışı bir şekilde ele geçirdi. Temsilci ayrıca Reynolds’a dava açmak istediklerini ancak onu bulamadıklarını iddia etti. Bu şikayete ilişkin henüz bir haber gelmediği için mahkeme kararını bekliyoruz.

Bağımsız Veri Toplama

Bu küçük pürüz Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’nun en büyük kripto veri toplayıcısı CoinMarketCap’i satın almalarıyla ilerlemesini durduramadı. Satın alma işlemi 31 Mart’ta kamuya açıklandı. Ödenen tutar açıklanmadı, ancak 400 milyon dolar olduğu söylenmekte.

Şirket daha önce CMC ile rekabet etmeye çalışarak kendi veri toplayıcısı Binance Info’yu başlattı. Ancak, kripto endüstrisinde en çok referans alınan fiyat izleme kaynağı kadar kullanıcı kazanamadı. Bu nedenle Zhao, CMC’nin kurucusu Brandon Chez ile Binance tarafından şu ana kadar yapılan en büyük satın alım ile sonuçlanan görüşmelere başladı. O sırada Zhao, yeni sahipliğin CoinMarketCap’in bağımsızlığından ödün vermeyeceğini açıkça belirtti:

“Binance’in CoinMarketCap sıralamasında bir etkisi yoktur. CoinMarketCap, Binance’ın uzmanlığından, kaynaklarından ve ölçeğinden yararlanırken sektördeki en doğru, dakik ve kaliteli kripto para birimi verilerini sunmayı taahhüt eder. ”

Ancak, CoinMarketCap’in sıralama yöntemleriyle işler hızla değişti. Satın almadan önceki en önemli güncelleme CMC’nin Likidite ölçeğiydi. Olası şişirilmiş hacimlerde hesaplamayı önleyen kripto borsaları için daha doğru bir sıralama olarak konumlandırıldı. Bu özellik uygulandığı andan itibaren HitBTC, likiditede endüstri liderliği ile sıralamada zirveye yerleşti, ancak satın alma sonrasında diğer liderlerin çoğu ile birlikte yerini kaybetti. Binance, elbette, sayılarda hızlı bir büyüme gösterdi.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Coinbase Nasıl Kullanılır, Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Ölçek değişikliğiyle ilgili resmi anlatım, parasal değerleri kullanmayı bırakıp 0-1,000 arasındaki yeni bir ölçek getirerek, toplama sitesinin kullanıcılar için verileri basitleştirebilmesiydi. Ancak, borsaların konumlarının neden bu kadar ciddi bir şekilde değiştiği asla açıklanmadı.

Bir diğer önemli güncelleme ise yeni bir “Web Trafik Faktörü” metriğinin sunulmasıydı ve güncelleme CoinMarketCap tarafından 31 Mayıs’ta yazılan bir blog yazısı ile duyuruldu. Şu anda, Binance maksimum puanlama olan 1000 üzerinden 1000 puanla sıkı bir şekilde sıralamanın en üstünde yer alıyor. Birleştirilmiş puanlar ayrıca Binance’ı genel döviz sıralamasında 1 numaraya yerleştirdi.

Haklı eleştiri, kamunun şu anki CEO’su olan CoinMarketCap baş strateji görevlisi Carylyne Chan tarafından yapılan geçmiş ifadeleri hatırlamasıyla ortaya çıktı. Daha önce bu ölçeği eleştirerek şunları söylemişti:

“Başkalarının sizin söylediğiniz, web trafiğini [borsaların meşru olduğunu doğrulamanın bir yolu olarak] kullanmak gibi şeyler yaptığını gördük,  ama insanlar API anahtarları kullanarak ticaret yapıyorlar, bu yüzden web trafiği iyi bir gösterge değil.”

Yine de, CoinMarketCap’in bağımsız bir varlık olduğunu ve yeni sahibinin çıkarları tarafından sallanmadığını garanti ediyor:

“Kimsenin amaçları için algoritmaları veya sıralamaları güncellemiyoruz, bu tamamen CoinMarketCap’in tarihine ve değerine ters düşüyor”.

 

Akıllıca Seçimler

Şirketin kısa tarihine yapılan bu derin dalış, kripto para birimi endüstrisindeki birkaç ortak noktanın çok iyi bir örneğidir. Bazı şirketler büyüme adına kurtlar sofrasını andıran eylemlerde bulunmakta, her ne kadar bu, Binance’in de böyle hareketlerde bulunduğunun bir göstergesi olmasa da yukarıdaki keşifler anlamaya değecek önemli bir kaç noktaya değiniyor.

Binance’in büyümesinin çoğu, muhteşem bir PR ekibine ve adını manşetlerde tutan bir CEO’ya atfedilebilir. Bununla birlikte, geleneksel finans dünyası ile kripto para birimi arasındaki itibar beklentilerinde bir tutarsızlık olduğu görülmektedir. Günün sonunda, muhtemelen Binance örneğinde olduğu gibi merkezileştirilmiş herhangi bir kripto para birimi değişimine güvenmeden önce göz önüne alınacak şeylerde itibar önemli bir rol oynamalıdır.

“21 Milyon Bitcoin Çıkarıldıktan Sonra Ne Olacak?” adlı rehberimizi okumak için: https://www.koinbox.net/21-milyon-bitcoin-cikarildiktan-sonra-ne-olacak/

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu