Kripto Para Borsaları

Binance Nedir? Nasıl Kullanılır? Detaylı Binance Rehberi

Binance Nedir? Nasıl Kullanılır? Detaylı Binance Rehberi

Bitcoin, 2009 yılından bu yana hayatımızda bulunsa bile kripto para piyasaları halen tam olarak gelişimini tamamladı denemez. Bunun sebebini de piyasanın lideri Bitcoin’in bir alternatifinin bulunması amaçlanarak ortaya çıkan Altcoin’lerin halen çok yeni olması olarak söyleyebiliriz.

Piyasaların bu denli yeni ve sürekli gelişiyor olması nedeniyle de birçok ülkenin bu piyasaya yönelik kanun ve yönetmeliklerinin henüz tamamlanmadığı söylenebilir. Bu da dolandırıcılık olaylarının kanunen halen önünün kapanmadığını ve güvenli işlemler yapabilmek için doğru kuruluşlarla çalışmanın önemli olduğunu bize gösterir.

Dünya genelinde 6000’in üzerinde Altcoin’in bulunması ile beraber yatırım yapabileceğiniz borsa sayısı da oldukça fazladır. Bu da hangi borsada işlem gerçekleştirmeniz gerektiği ile ilgili soru işaretlerini ortaya çıkarabilir. İşte tüm bu soru işaretlerinden kurtulmak için yalnızca Binance üyesi olmanız yeterli olur.

Binance anasayfasına buradan ulaşabilir ve üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Binance Nedir? Nasıl Kullanılır? Detaylı Binance Rehberi

Binance Nedir?

Binance, Bitcoin ve Altcoin ticareti yapmanızı sağlayan kökeni Çin’e dayanan bir kripto para borsasıdır. Altcoin değerlerinin özellikle 2017 senesi içerisinde oldukça hızlı bir artış göstermesi, piyasalara olan taleplerinde artmasını sağlamıştı. Bu artıştan dolayı o dönem ki borsalar bu hıza ayak uyduramamış ve üyelikleri dondurmaya kadar varan önlemler almak zorunda kalmıştı.

İşte bu dönem içerisinde oldukça sağlam temellere dayanan bir alt yapısı bulunan ve üye alım işlemlerini gerçekleştiren Binance, günümüzün güvenilirliği en yüksek olan ve en büyük kripto para borsasıdır.

Biz de ilk defa kripto para piyasasına adım atacakların Binance üzerinden başlamalarını tavsiye ediyoruz.

Binance Nasıl Kullanılır?

Binance kullanımı, özellikle geçmişinde internetten Forex veya hisse senedi işlemi bulunanlar için oldukça basit olacaktır. Altcoin’lerin takas işleminin yapıldığı ekran üzerinde alış ve satış yapacakların fiyatları liste halinde yer alır. Defterin dengeye ulaştığı fiyat da spot fiyat olmak üzere işleme uğrar. İşte siz de bu deftere gireceğiniz alım veya satım emirleri sayesinde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Binance Nedir? Nasıl Kullanılır? Detaylı Binance Rehberi

Binance Para Yatırma İşlemi

Dünya’nın en büyük kripto parası olarak hizmetlerini sürdüren Binance, artık Türkiye’den de havale ve EFT seçenekleri ile TL gönderilmesine olanak sağlıyor. İlk olarak Papara üzerinden TL yatırma işlemlerini aktif hale getiren Binance, Akbank ile yaptığı anlaşma ile beraber banka hesabınızdan havale yaparak veya EFT işlemi yaparak para yatırmanızı sağlıyor. Peki bu işlemler nasıl yapılıyor? Gelin bu sorunun cevabına geçelim…

İlk olarak belirtmemiz gerekir ki bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için Binance üzerinde bir üyeliğiniz bulunması gerekiyor. Üyeliğiniz var ise veya üyelik işlemini tamamladıysanız nasıl para yatırılacağına geçebiliriz.

 • Sitenin sağ üst tarafından para birimini TL’ye çevirebilir ve sitenin dilinin Türkçe yapabilirsiniz.
 • Yine burada yer alan ‘Cüzdan’ kısmının altında ortaya çıkan ‘Spot Cüzdanı’ seçeneğini tıklıyoruz.
 • Daha sonra karşımıza çıkan sayfanın solunda yer alan ‘Yatırma’ seçeneğine basıyoruz.
 • Burada da bize ‘Kripto’ ve ‘İtibari Para’ olmak üzere iki ayrı seçenek sunuluyor.
 • Biz ‘İtibari Para’ kısmının seçerek devam ediyoruz ve altta çıkan para birimlerinden TL’yi seçiyoruz.
 • Karşımıza çıkan ekranda ‘Miktar’ kısmına 100 ile 50000 TL aralığında olmak üzere yatırmak istediğimiz miktarı yazıyoruz ve altında bulunan ‘Ödeme Yöntemi’ seçeneğinden ‘Bank Transfer’ seçeneğini tıklıyoruz.
 • Daha sonra ise karşımıza havale veya EFT işlemini yapacağımız Akbank hesabının IBAN bilgisi ve bir ‘Yatırma Kodu’ çıkıyor. Bu kodun mutlaka açıklama kısmına yazmanız gerekiyor.
 • Bu işlemleri yapmamızın ardından yalnızca beklememiz gerekiyor.
 • Dilerseniz ‘Yatırma ve Çekme Geçmişi’ kısmından paranızın durumunu kontrol edebilirsiniz. Eğer burada ‘Pending’ yazıyorsa işleminizin beklemede olduğunu, ‘Successful’ yazıyorsa da işleminizin başarıyla gerçekleştiğini anlayabilirsiniz.

Binance Nedir? Nasıl Kullanılır? Detaylı Binance Rehberi

Binance Para Çekme İşlemi

Binance üzerinden para yatırma işlemini anlattıktan sonra, şimdi nasıl para çekeceğimize gelelim…

 • İlk olarak yine sayfanın sağ üstünde yer alan ‘Cüzdan’ kısmından ‘Spot Cüzdanı’ seçeneğini seçiyoruz.
 • Buraya girmemiz ile birlikte karşımıza bakiyemizi gösteren bir sayfa çıkacaktır.
 • Burada TL bakiyesinin en sağında bulunan ‘Withdraw’ kısmına geliyoruz.
 • Daha sonra karşımıza çıkan sayfadan çekim işlemi yapmak istediğiniz miktarı giriyoruz ve ödeme yöntemi olarak tıpkı yatırma işlemindeki gibi ‘Bank Transfer’ seçeneğini tıklıyoruz ve ‘Next’ tuşuna basarak ilerliyoruz.
 • Bundan sonra gelen sayfa IBAN numaramızı bizden yazmamızı isteyecek. Buraya yazılacak IBAN numarası, sadece kendi adımıza olan banka hesabının olmalı. Ayrıca Binance üyeliğimizin de onaylı hesap statüsünde olması gerekli.
 • Hesap bilgilerini eksiksiz bir şekilde girmemizin ardından ‘Submit’ seçeneğine tıklayarak ilerliyoruz.
 • İşlem özetinizi gösterecek sayfanın açılması ile beraber son kontrollerimizi sağlıyor ve ‘Confirm’ seçeneğine basarak işlemimizin onayını gerçekleştiriyoruz.
 • Bu onayın ardından, hesabımızın 2 adımlı doğrulamasının aktif olması halinde Google Authenticator uygulaması üzerinden bir kod üretmemiz isteniyor.
 • Buradan üreteceğimiz kodu girmemizin ardından, üyeliğimizi aldığımız e-posta adresimize bir onay maili geliyor. Maili açtığımızda çıkan yerde bulunan ‘Confirm Withdraw’ seçeneğine basarak işlemlerimizi tamamlıyoruz.
 • Aradan kısa bir süre geçmesi ile beraber paramız hesabımıza yatmış olacak.

Binance Nedir? Nasıl Kullanılır? Detaylı Binance Rehberi

Binance Papara Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Aktif bir hesabınızın bulunduğu Binance üzerinden Papara vasıtasıyla para çekmek için şu adımları takip etmemiz gerekiyor:

 • Öncelikle ana sayfanın sağ üstündeki ‘Cüzdan’ kısmının altındaki ‘Spot Cüzdanı’ seçeneğini tıklıyoruz.
 • Burada karşımıza bakiyemizi göreceğimiz bir sayfa geliyor. ‘Nakit Bakiye’ kısmının altında yer alan TRY seçeneğinin en sağında yer alan ‘Çekme’ kısmını seçiyoruz.
 • Buradan da ‘İtibari Para’ seçeneğini seçiyoruz. Para birimimizi ‘TRY’, ödeme yöntemimizi de ‘Papara’ olarak belirliyoruz. ‘Çekim Bilgileri’ kısmında yer alan ‘Miktar’ kısmına da çekim işlemi yapacağımız miktarı yazıyoruz ve ‘Devam Et’ butonuna basıyoruz.
 • Yine karşımıza ‘Çekim Bilgileri’ sayfasının devamı gelecek. Burada bizden vatandaşlık numaramızın yanı sıra Papara hesabımızın numarasını ve Papara hesabımıza kayıtlı olan telefon veya e-posta adresimizi girmemizi istiyor. Bu bilgileri girdikten sonra alttaki ‘Gönder’ butonuna basıyoruz.
 • Karşımıza çıkan ‘Çekim Onayı’ penceresi üzerinden son kontrollerimizi gerçekleştiriyoruz ve ‘Onayla’ butonuna tıklıyoruz.
 • Seçmiş olduğumuz 2FA yöntemine göre ilk onayımızı vermemiz ve bunun ardından e-posta adresimize gelen onay mailine ‘Confirm Withdraw’ butonuna basarak onay vermemiz ile işlemlerimizi tamamlıyoruz.

Binance Nedir? Nasıl Kullanılır? Detaylı Binance Rehberi

Binance Türkiye Komisyon Oranları Nelerdir?

Binance’ın alım satımındaki komisyon oranları aylık alım satımlarınıza göre değişmektedir. Ay içerisinde yapmış olduğunuz işlem hacminizin 50 BTC değerinin altında olması durumunda her alım satımınızdan %0.10’luk bir komisyon kesilecektir.

Bunu şu şekilde örnekleyebiliriz; 1000 TL değerinde BTC almanız durumunda sizden %0.10 tutarında bir komisyon kesintisi yapılacak ve hesabınıza 999 TL değerinde BTC geçişi olacaktır.

Binance Mobil Uygulama

Binance, App Store, Google Play ve Android platformlarına indirebileceğiniz mobil uygulamalara sahiptir.

Bu uygulamalara erişmek için buraya tıklayınız.

Binance Nedir? Nasıl Kullanılır? Detaylı Binance Rehberi

Binance Nasıl Üye Olunur?

Binance üzerinden bir üyelik oluşturmanız için izlemeniz gereken adımları şu şekilde sıraladık:

 • Öncelikle ana sayfanın sağ üstünde yer alan ‘Kayıt Ol’ butonuna tıklıyoruz.
 • Karşımıza çıkan ekranda bizden bir e-posta adresi girmemizi ve şifre belirlememizi istiyor. Ayrıca burada bir kod yazıyor. Eğer Türkiye üzerinden üyelik alıyorsanız, bu kodun 12582881 olması gerekiyor.
 • Bu bilgileri doldurduktan sonra aşağıda yer alan şartları kabul ettiğinizi onaylayacak butonu işaretliyoruz ve ‘Register’ butonuna basıyoruz.
 • Buradan sonra karşınıza güvenlik sorusu benzeri bir puzzle çıkacak. Burada eksik olan parçayı, altta yer alan butonu sağa çekerek gerekli kısma oturtuyoruz ve böylece bu adımı da tamamlıyoruz.
 • Şimdi vermiş olduğumuz e-posta adresimize bir mail gelecek. Burada ‘Verify Email’ butonuna tıklayarak hesabımızı aktifleştiriyoruz.

Binance Stop Limit Nasıl Kullanılır?

Binance Stop-Limit’in nasıl kullanılacağını hem alış hem de satış için iki ayrı örnek ile anlatabiliriz.

Satış durumunda; 15000 USDT bandından aldığımız BTC’in şu an 20000 USDT civarında olduğunu varsayalım… Tahmin edildiği üzere şu an yapılacak satış ile iyi bir kâr sağlayabiliriz. Ancak biz biraz daha fazla kâr etmek istiyoruz ve yükseldiği zaman satmak istiyoruz. İşte bu sırada piyasadaki dalgalanmalar nedeniyle zarar etme riski bizim korkmamıza neden oluyor. Böyle bir durumda stop değerinin 18000 USDT, limit değerini de 17000 USDT olarak giriyoruz. Bu da en yüksek alış emrinin 18000 USDT’nin altına inmesi halinde 17000 USDT değerine kadar elimizdeki BTC satışlarının gerçekleştirilmesine yönelik bir emir vermemizi sağlıyor. Limitin, stoptan daha az olmasının sebebi de işlemin kesin olarak gerçekleşmesini sağlamaktır.

Alış durumunda ise yine BTC değerini 20000 USDT olarak ele alalım. Ancak bu değere gelmeden önce 23000 USDT olduğunu varsayalım. BTC’nin artış göstereceğinden emin olduğumuz fakat takip edemeyeceğimiz zamanlarda yine Stop-Limit emri veriyoruz. Stop için 21000 USDT, limit için de 22000 USDT değerlerini giriyoruz. Bu da en düşük satış emrinin 21000 USDT değerini geçmesi halinde 24000 USDT’ye kadar alış emri vermemizi sağlıyor.

Binance Nedir? Nasıl Kullanılır? Detaylı Binance Rehberi

Binance 2fa Nasıl Yapılır?

Binance üyeliğini oluşturmamızın ardından karşımıza bir doğrulama ekranı çıkar ve buradan hesabımızın doğrulamasını nasıl yapacağımızı belirlememiz istenir. Dilersek daha sonra da yapabileceğimiz bu işlem, hesapta yüklü bakiyesi olanlar için son derece faydalıdır.

2FA, iki aşamalı doğrulama olarak da bilinir ve Google Authenticator veya SMS yoluyla aktif hale getirilebilir. Ancak ülkemizde kısa mesaj yoluyla aktifleştirme henüz sistem içerisinde bulunmuyor. Bu nedenle Google Authenticator’ı mobil telefonumuza indirerek devam etmemiz gerekiyor. İndirdikten sonra ilk olarak ‘Account’ sayfasına gitmemiz ve ‘Two-Factor Authentication’ bölümünden ‘Google Auth’ kısmını ‘Enable’ yapmamız gerekiyor. Daha sonra bize özel bir QR kod verilecek. Bu QR kodu telefonumuza indiriyor ve Google Authenticator programından okutuyoruz. Google Authenticator tarafından bize dakikada 2 adet yeni şifre oluşturuluyor ve bu şifreleri Binance girişlerinde kullanıyoruz.

Binance Güvenilir mi?

Yatırımcıların en önemli kriterleri arasında tabi ki güvenilirlik geliyor. Binance kullanıcı olmadan önce de güvenilirliğini kontrol etmek istiyorlar. İşte bu nedenle sordukları ‘Binance Güvenilir mi?’ sorusunun cevabına gelin birlikte bakalım.

Binance, güvenilir kripto borsası dendiğinde akla ilk gelenlerden olmayı her zaman başarıyor. Bunun altında yatan nedenlerin en önemlisi ise SMS doğrulamasına sahip olması. Bunun yanı sıra robot doğrulamasına da sahip olması nedeniyle herhangi bir şekilde hesabınızın başka biri tarafından ele geçirilmesi mümkün olmuyor. Ayrıca iki aşamaları doğrulamaya da sahip ve hem SMS hem de Google üzerinden doğrulama yöntemi mevcut.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı Binance’ın tamamen güvenilir olduğunu ve hesabınızın emin ellerde olduğunu söyleyebiliriz.

Binance Nedir? Nasıl Kullanılır? Detaylı Binance Rehberi

Binance Hangi Ülkenin?

Dünya üzerinde yer alan en meşhur kripto para borsası olan Binance, Çin merkezlidir. Fakat, burada kripto paraya getirilen kısıtlamalar sonucunda Avrupa’ya geçiş yapmış ve Malta ülkesinde bir merkez oluşturmuştur.

Binance Referans Kodu Nasıl Alınır?

Binance üyeliğinin oluşturulması ile beraber komisyonda indirim imkanına sahip olan referans ve QR kodları oluşturabilirsiniz. Bu kodlar ile arkadaşlarınızı üye olmaya davet edebilir ve onların gerçekleştirdiği her bir işlemden çeşitli ödüller kazanabilirsiniz. Arkadaşınızın gerçekleştirmiş olduğu alım satım işlemleri başına eş zamanlı yüzde 40 komisyon payı kazanma şansınız da mevcut…

Binance Nedir? Nasıl Kullanılır? Detaylı Binance Rehberi

Binance Trade Nasıl Yapılır?

Binance üzerinden trade yapmak için öncelikle marjin ticaret hesabı açmanız gerekmektedir. Hesabınızdaki ‘Bakiye Detayları’ kısmının altında bulunan ‘Marjin’ kısmına gelerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bunun için kimlik doğrulaması işlemini yapmış olmanız, bulunduğunuz ülkenin kara listede olmaması ve 2FA etkinleştirmesini yapmış olmanız gerekir. Gerekli adımların takip ederek oluşturduğumuz marjin ticaret hesabının üzerinden trade nasıl yapılır şimdi bunun cevabına bakalım…

 • Öncelikle standart Binance cüzdanınızdan, marjin ticaret cüzdanınıza fon aktarımı gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için ‘Cüzdan’ kısmına gelerek, ‘Marjin’i seçmeli ve sağdaki ‘Transfer’ butonuna tıklamalısınız.
 • Bunun ardından aktarmak istediğinizin coin seçimini yapmalı, istediğiniz miktarı girmeli ve ‘Transferi Onayla’ butonuna basmalısınız.
 • Coinlerin transferini gerçekleştirdikten sonra, fon borç almak adına bu coinleri teminat olarak kullanmanız mümkün. 3’te 1 sabit oran vardır. Örneğin; 1 BTC bulunduruyorsanız, 2 BTC borç almanız mümkündür.
 • Borç almak istediğiniz miktar ve coin seçiminin yapılmasının ardından ‘Borç Almayı Onayla’ butonuna basmanız gerekiyor.

Binance Nedir? Nasıl Kullanılır? Detaylı Binance Rehberi

Stop Loss Emri Nasıl Verilir?

Stop-Loss emri, işlemlerin sizin zararınıza gitmesi durumunda belirlemiş olduğunuz pozisyonun kapatılmasını amaçlar. Bu emirleri daha sonradan değiştirebilir veya iptal edebilirsiniz. Peki Stop-Loss emri nasıl verilir? Bunun cevabına gelin yazımızın devamında bakalım…

Buna bir örnek vererek açıklık getirmek daha doğru olacaktır. 1 BTC’yi 10000 USD üzerinden aldığımızı varsayalım. Aradan geçen zamanın ardından ise BTC değeri 15000 USD oldu diyelim. İşte burada, daha fazla kazanma arzusu ağır basabilir. Ancak, yaşanabilecek riskler de düşündürür. Bunun önüne geçmek için de Stop-Loss emri verilir. Verilecek bu emire göre BTC değerinin 10300 USD’ye düşmesi halinde sahip olduğum BTC’leri 10299 USD fiyatından sat demiş oluyoruz. Bu da herhangi bir zarara karşı önlem almamızı sağlıyor.

Binance Nedir? Nasıl Kullanılır? Detaylı Binance Rehberi

Binance Volume Ne Demek?

Binance Volume, coinlerin toplam alım listelerini, hacimlerinde yaşanan artışlarını ve yüzdelerini verme gibi özellikleri bulunan bir programdır. Ayrıca, balina adı verilen büyük piyasa yapıcılarının hareketlerini de gözlemleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu kişilerin coin toplama zamanlarını ve seçeceğiniz kriterler doğrultusunda coin detaylarını da görebilirsiniz.

Binance Kilitli Hesap Nasıl Açılır?

Binance hesabınız mı kilitlendi? İşte çözümü burada:

 • İlk olarak ana sayfaya giderek, uyarı penceresinde çıkan ‘Kilidi Aç’ butonuna tıklıyoruz.
 • Daha sonra karşımıza çıkan kutuları dikkatlice okuyarak işaretliyoruz ve ‘Hesabı Tekrar Aktifleştir’ butonuna basıyoruz.
 • Eğer LV2 kullanıcıysanız mutlaka yüz doğrulaması yapmanız gerekiyor. Bilgisayarınız üzerinden yüz doğrulaması yapamamanız durumunda ise Binance uygulaması üzerinden QR kod tarayarak bu işlemi tamamlayabilirsiniz.
 • İşlemi başlatmak için öncelikle ‘Pc Doğrulama’ veya ‘Telefonumdan Doğrulayacağım’ butonlarından birini seçiyoruz ve ‘Onayla’ butonuna basıyoruz.
 • Yaptığınız bu işlemler sonucunda, başvurunuz değerlendirilecek ve bir sorun görülmemesi halinde hesabınız açılacaktır.

Binance Nedir? Nasıl Kullanılır? Detaylı Binance Rehberi

Binance Şimdiye Kadar Hacklendi mi?

Binance 2019 yılında, bütün işlemlerini bakımda olduğu gerekçesiyle durdurduğunu açıklasa da aradan geçen saatler sonrasında hack saldırısı altında olduğu öğrenilmiştir. Buna benzer bir durum da 2020 yılının Şubat ayında gerçekleşti. Yine bütün işlemlerini askıya alan Binance, gelen tepkileri en aza indirmek adına plansız bir bakımın gerçekleştiğini ve endişeye gerek olmadığını iletti. Dünya’nın en büyük kripto para borsası olması nedeniyle sürekli hackerların da hedefinde bulunuyor.

Binance Küsurat Sıfırlama

Binance kullanıcılarının en çok merak ettiği konulardan biri de hesaplarında kalan küsuratın nasıl sıfırlanacağıydı. İşte bu sorunun cevabını sizler için hazırladık…

 • İlk olarak ‘Fonlar’ sayfasına gidiyoruz ve daha sonra ‘Bakiyeler’ bölümüne geliyoruz.
 • Bunun ardından karşımıza çıkan ‘Convert to BNB’ butonuna basıyoruz.
 • Burada küsurat olarak gözüken kripto paraların seçimini gerçekleştiriyoruz.
 • Seçimlerimizi yaptıktan sonra ise ‘Exchange’ butonuna basarak işlemimizi tamamlıyoruz.

Belirtmemiz gerekir ki bu işlemi, gün içerisinde sadece bir kere yapabiliyorsunuz.

Binance Nedir? Nasıl Kullanılır? Detaylı Binance Rehberi

Binance Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Binance hesabının silinmesi mümkün olmasa da hesabı dondurabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlardan ilki ise daha önceden giriş işlemi gerçekleştirdiğiniz IP adresi ile tekrar giriş yapmanız… Ardından önce ‘Ayarlar’ daha sonra da ‘Hesap Ayarları’ kısmına gidiyoruz. Burada karşımıza çıkan sayfada ‘Disable Your Account’ butonuna basarak hesap dondurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu işlemi tamamlayabilmek için, ilk kaydınızı yaptığınız e-posta adresinizi, IP adresinizi ve telefon numaranızı bilmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri bilmemeniz halinde, hesabınızı dondurma işlemini tamamlamanız mümkün değildir.

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 2 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün