Anasayfa Sektörel Binance, Rusya'dan Tamamen Çıkabilir! Yeni Kısıtlamalar Geldi...

Binance, Rusya'dan Tamamen Çıkabilir! Yeni Kısıtlamalar Geldi...

Sektörel

Rus müşterilerine yönelik yeni kısıtlamalar getiren Binance, Rusya pazarından tamamen çıkabilir.

Binance, Rusya'dan Tamamen Çıkabilir! Yeni Kısıtlamalar Geldi...

Kripto oara borsası Binance, Rus müşterileri için yeni kısıtlamalar getirdi. Şirket, özellikle Rus kullanıcıların Rus rublesi dışında herhangi bir itibari para biriminde eşler arası (P2P) işlem yapmasını yasakladı.

Rusya pazarında Binance hizmetlerini kullanmanın gözden geçirilmiş koşulları, ülke dışında ikamet eden Rus vatandaşlarının alım satımları için euro, ABD doları ve Türk lirası dâhil olmak üzere önemli küresel para birimlerine erişim yasağını da içeriyor.

İşlemlerle ilgili bir sorunu ilk fark edenler oyuncular oldu. Steam, PlayStation ve Xbox oyun mağazalarında alışveriş yapmak için Türk lirası alamadılar.

Rus rublesi ile işlem yapma yetkisine sahip olmak için kullanıcıların iki temel gereksinimi karşılamaları gerekiyor: Rusya'da Müşterinizi Tanıyın (KYC) doğrulama sürecinden geçmek ve Rusya'da ikamet ettiğine dair doğrulanabilir bir kanıt sunmak.

Binance, Telegram kanalı üzerinden resmî bir duyuru yaptı. Birçok kullanıcı hayal kırıklıklarını dile getirdi ve Binance'e ateş püskürdü ancak şirket, herhangi bir yorumda bulunmadı.

Bu nedenle, kısıtlamaların geçici mi yoksa kalıcı mı olduğu belli değil. Bir Binance temsilcisine göre; borsa, Rusya pazarıyla ilgili olarak "tam çıkış" da dâhil olmak üzere tüm seçenekleri değerlendiriyordu.

Binance, Rusya'dan Tamamen Çıkabilir! Yeni Kısıtlamalar Geldi...

Mart 2023'te Binance, Avrupa Birliği'nin Rusya'ya yönelik bir başka yaptırım paketini gerekçe göstererek Rusların P2P hizmeti aracılığıyla ABD doları ve euro alıp satmasını yasaklamıştı.

Binance'in Ruslar için getirdiği tüm kısıtlamalara rağmen borsanın, ülkede işlem yaptığına dair raporlar vardı. Birden fazla kaynak, kullanıcıların ülkede verilen banka kartlarını kullanarak Rus rublesi, euro, İngiliz sterlini ve diğer para birimlerini yatırabildiklerini belirtti. Buna ek olarak borsa, Rusya bağlantılı hesaplarda 10.000 euro'dan fazla bakiyelerin üzerindeki limitleri kaldırdı. 

Bu yılın başlarında Binance, Rusya'daki gizli faaliyetlerinin bir sonucu olarak yasal mücadelelerle karşı karşıya kaldı. Mayıs ayında ABD Adalet Bakanlığı'nın ulusal güvenlik bölümü; Binance'in, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle ilgili ABD yaptırımlarını ihlâl ederek Rus müşterilerin borsaya erişmesine izin verip vermediğine dair bir soruşturma başlattı.

Binance, Belçika'ya Dönüş Yolunu Buldu

Daha önce Binance; Belçika Finansal Hizmetler ve Piyasalar Otoritesi'nin (FSMA), Kara Para Aklamayı Önleme ve Terörizmin Finansmanıyla Mücadele gerekliliklerinin ihlâli nedeniyle kripto borsası ve saklama cüzdanı hizmetleri sunmayı durdurma emrinin ardından Belçika'daki işlemlerini de sınırlandırmıştı.

Fakat Binance, bir çözüm buldu. Şirket, Belçikalı kullanıcılarına Polonya'daki kuruluşu tarafından hizmet verilmesini teklif etti.

Binance, şöyle bir açıklamada bulundu:

Belçikalı kullanıcılar, Binance Polonya'nın Belçikalı kullanıcılar için Kullanım Koşulları'nı kabul ederek Binance platformunu kullanmaya devam edebilirler. Ayrıca, Polonya'daki yasal gerekliliklere uymak için kullanıcılardan bazı gerekli Müşterinizi Tanıyın (KYC) belgelerini yeniden göndermelerini isteyebiliriz.

FSMA; Binance'in, Belçika'da "Avrupa Ekonomik Alanı'nın başka bir üye devletinin yasalarına tabi olan ve kendi üye devleti tarafından usulüne uygun olarak yetkilendirilmiş bir tüzel kişilik" aracılığıyla faaliyet gösterebileceğini öne sürdü. Polonya buraya dâhil olduğundan Binance, Belçika'da yönetmeliklere uygun olarak hizmet vermeye devam edebilir.

Binance, Rusya'dan Tamamen Çıkabilir! Yeni Kısıtlamalar Geldi... içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik