Kripto Para Borsaları

Binance TR Komisyon Oranları

Binance TR Nedir?

Binance TR, kripto para borsası olan Binance Global’in kurduğu yerel borsadır. Binance TR sayesinde Türk kripto yatırımcıları, Binance Global hesaplarına ücretsiz şekilde para gönderebilmektedir. Ücretsiz gönderim için Binance TR hesabı ile Binance Global hesabını birbirine bağlamak gerekiyor. Binance TR hesabınızda yer alan Cüzdan-Bakiyeler-Binance Transfer sekmelerini sırayla seçerek hesapları birbirine bağlayabilirsiniz.

Binance TR Ne Zaman Kuruldu?

Binance TR, 9 Eylül 2020’de resmen kuruldu. Bu tarihten sonra Türkiye’de bulunan Binance kullanıcıları, Binance’a daha fazla entegre oldu. Binance TR hesabını kullanan yatırımcılar, para gönderme ve çekme işlemlerini kolaylıkla halletmeye başladı.

Binance TR’nin resmi Twitter hesabından paylaşılan video ile, Binance TR’nin kuruluş yıl dönümü kutlandı.

https://twitter.com/BinanceTR/status/1436074963140812805

Binance TR Komisyon Oranları Nasıl Belirlenir?

Binance TR komisyon oranları, son 30 gün içerisinde yaptığınız işlem hacmine göre belirleniyor. Binance TR sistemi, yapılan işlem hacmi üzerinden yatırımcıları; bronz, gümüş, altın, platinum ve elmas olarak beşe ayırmıştır. Komisyon oranları da yapılan işlem hacmi üzerinden belirlenmektedir. 

Örnek olarak aşağıdaki fotoğrafta 30 günlük TRY (Türk Lirası) işlem çiftleri komisyon oranlarını, bronzdan elmasa kadar sıralanmıştır.

Binance TR Komisyon Oranları - Koinbox.Net

Binance TR Komisyon Oranları

Binance TR komisyon oranlarını öğrenmek için Binance TR’nin ana sayfasında imlecinizi aşağı doğru kaydırın. Hakkında bölümünün altında göreceğiniz Ücretler sekmesine tıklayarak komisyon oranlarına ulaşabilirsiniz.

Buradan Ücret Tablosu sayfasına girdiğinizde Binance TR komisyon oranlarının yüzde 0,1 olduğunu görüyorsunuz. Komisyonlar için BNB kullanın kutucuğunu işaretleyince bu komisyon oranı yüzde 0,075’e düşüyor. 

Türk Lirası üzerinden gerçekleşen Binance TR komisyon oranlarına bakalım.

Bronz üyeler: 0 ila 1,000,000 Türk Lirası tutarındaki işlemlerde ödenecek komisyon oranı yüzde 0,1’dir. BNB komisyon indiriminden yararlanıyorsanız komisyon oranı yüzde 0,075; hem BNB komisyon indirimi hem de referans indiriminden yararlanıyorsanız ise komisyon oranınız yüzde 0,067 olacaktır.

Gümüş üyeler: 1,000,000 ila 5,000,000 Türk Lirası tutarındaki işlemlerde ödenecek komisyon oranı piyasa yapıcılar için yüzde 0,09 iken, piyasa alıcılar için yüzde 0,1’dir. 

Altın üyeler: 5,000,000 ila 10,000,000 tutarındaki işlemlerde ödenecek komisyon oranı piyasa yapıcılar için yüzde 0,08 iken piyasa alıcılar için yüzde 0,1’dir. 

Platinum üyeler: 10,000,000 ila 50,000,000 Türk Lirası tutarındaki işlemlerde ödenecek komisyon oranı piyasa yapıcılar için yüzde 0,04 iken piyasa alıcılar için yüzde 0,1’dir.

Elmas üyeler: 50,000,000 Türk Lirası tutarından fazla yapılan işlemlerde ise ödenecek komisyon oranı piyasa yapıcılar için yüzde 0,02 iken piyasa alıcılar için yüzde 0,1’dir.

Buraya tıklayarak Gümüş ve üzerindeki üyelerin BNB indirimi ve refarans indiriminden yararlanması halinde ödeyecekleri komisyon oranları verilmiştir.

Piyasa Yapıcı Emir ve Piyasa Alıcı Emir Nedir? 

Peki piyasa yapıcı emir ve piyasa alıcı emir nedir? Örneğin; Ripple’ın şimdiki fiyatı 1 dolar olsun. Siz bu anlık fiyat üzerinden Ripple almak istemiyorsunuz ve 0,90 dolara emir koyarak fiyatın düşmesini bekliyorsunuz. Bu durumda sizin girdiğiniz emir piyasa yapıcı emir oluyor. Piyasa yapıcı emir, daha az komisyon öder.

Piyasa alıcı emirde ise bir kripto paranın o anki anlık fiyatı ne ise o fiyattan alım işlemi gerçekleştirilir. Ripple’ın 1 dolar olduğunu gördünüz ve hemen almak istediniz. Anlık fiyattan almak istediğiniz için alım emri hemen yerine getirildi. Bu emir ise piyasa alıcı emir olarak adlandırılıyor.

Binance TR Komisyon Oranları - Koinbox.Net

Binance TR Yatırma ve Çekme Ücretleri

Binance TR yatırma ve çekme ücretleri, her kripto para için değişiklik gösteriyor. Binance TR Ücret Tablosu sayfasında işlem hacmi en fazla olan kripto paraların yatırma ve çekme ücretleri yer alıyor. Burada; minimum çekim tutarı, yatırma komisyonu ve çekme komisyonu kısımları yer alıyor. Bazı kripto paraların yatırma ve çekme ücretlerini verelim.

ADA Coin (Cardano) için Cardano ağını kullanırsanız minimum çekim miktarı 10 adettir. Yani en az 10 adet ADA Coin çekmelisiniz. Bu çekim sonucunda ödeyeceğiniz komisyon ise 1 ADA Coin’dir. 

Eğer Binance Chain (BEP2) ya da Binance Smart Chain (BEP20) ağını kullanırsanız minimum çekim oranı 0,17 ADA’dır. Burada ödeyeceğiniz çekim komisyonu ise 0.083 ADA’dır. 

ADA Coin örneğinden hareketle aşağıdaki kripto paraların yatırma ve çekme ücretlerine bakalım.

Binance TR Komisyon Oranları - Koinbox.Net

Binance TR Para Yatırma ve Çekme Ücretli mi?

Binance TR para yatırma ve çekme tamamen ücretsizdir. Yatırımcılar, Binance TR’yi kullanarak Ziraat Bankası ve Vakıfbank’tan 7/24 havale yapabilir. Diğer bankalar ise sadece EFT işlemlerine açıktır. Havale işlemleri her gün ve her saatte yapılabilirken, EFT işlemleri sadece iş saatleri içinde gerçekleşmektedir.

Öte yandan Binance TR ile Binance Global hesaplarınız arasında ücretsiz şekilde kripto para göndermek de mümkündür.

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 50 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add your own review

Rating

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün