Anasayfa Rehber Binance USD (BUSD) Nedir?

Binance USD (BUSD) Nedir?

Rehber

Binance USD (BUSD) Nedir? Binance USD (BUSD) Ne İşe Yarar? Binance USD (BUSD) Nereden Alınır? Binance USD (BUSD) Nasıl Alınır?

Binance USD (BUSD) Nedir?

Binance USD (BUSD) nedir? Amerika Birleşik Devletleri’nde regüle edilmiş ve ABD doları ile desteklenen stablecoin varlığıdır. Popüler Bitcoin (BTC) kripto para borsası Binance ve stablecoin şirketi Paxos 2019 yılında ABD dolarına eşit olan bu stablecoin projesini duyurdu. 1 BUSD kripto para birimi Paxos’un sahip olduğu ve kontrol ettiği ABD bankalarında bulunan 1 USD itibari para birimine eşittir.

Binance USD - BUSD Nedir?

BUSD, Paxos ve Binance tarafından oluşturulmuş stablecoin projesidir. Paxos blockchain teknoloji kullanarak Hizmet olarak Stablecoin ürününü diğer şirketlere sunmaktadır. Daha öncesinde Paxos, PAX Gold (PAXG) adlı altın destekli stablecoin çıkarmıştır. New York Eyaleti Finansal Servisleri (NYDFS) BUSD ve PAXG tokenlerini regüle etmektedir. teknik açıdan Binance USD, ABD doları sabitliğini sağlayan itibari para destekli stablecoin ürünüdür. Paxos tarafından BUSD’nin toplam arzı kadar ABD doları saklanmaktadır, bu rezervler ABD Hazineleri ya da FDIC sigortalarına sahip ABD bankalarından saklanmaktadır. ABD dolarının fiyatı artığında ya da düştüğünde Binance USD fiyatı da aynı şekilde hareket eder. Bu en genel ve geleneksel stablecoin modelidir.

Binance USD coin ticari işlemlerde üç ana özelliğe sahiptir. Bunlar; erişilebilirlik, esneklik ve hız şeklindedir. Tokene Paxos ya da Binance aracılığıyla herkes kolayca erişilebilir. BUSD tokenlerini Binance borsasından ve itibari para geçit hizmetlerinden alabilir ya da Paxos’a ABD doları göndererek aynı miktarda Binance USD tokeni basarak elde edebilirsiniz. Ayrıca Binance USD coin kullanan kişiler küresel olarak çok düşük işlem ücretleri ile para gönderebilir ve alabilir.

Paxos BUSD tokenini Ethereum (ETH) blockchain ağında çıkarmıştır. Buna ek olarak olarak Binance borsası BUSD tokenini BNB Chain üzerinde de sunmaktadır. Borsa Binance-Peg BUSD (BEP 20) tokenini sunak için bir Ethereum (ETH) blockchain adresinde BUSD saklar ve Binance-Peg BUSD tokeni basa basar, bu iki yöntemle Binance borsası tarafından oluşturulan kripto paralar borsanın rezervlerde tutulan BUSD tokenlerine tekabül eder. BUSD (ERC 20) ve BUSD (BEP 20) sahipleri ihtiyaçlarına bağlı olarak bu iki ağ arasında tokenlerini değiştirebilir. Bu işlem Binance borsası aracılığıyla yapılır.

Son olarak Binance-Peg BUSD bir Binance ürünüdür. Paxos tarafından çıkarılmamıştır ve NYDFS tarafından regüle edilmemiştir.

Binance USD Nedir? Nasıl Çalışır?

BUSD’nin fiyatını 1 dolar eşitliğine getiren mekanizma diğer stablecoin türlerine kıyasla çok basittir. Her bir BUSD tokeni rezervlerde bulunan 1 USD ile değiştirilebilir. Binance USD tokenlerini Paxos’a gönderen kişilerin tokenleri yakılır ve bu kişilere itibari para karşılığı verileri. Bu mekanizma arz ve rezervleri sürekli olarak 1:1 oranında sabit tutar. Binance USD 1 dolar fiyatının altına düştüğünde arbitrajcılar devreye girerek yüklü miktarlarda BUSD alır. 0.98 dolar fiyat bile arbitrajcılar için büyük bir kâr elde etme fırsatıdır. Yüklü miktarda alım yaptıktan sonra arbitrajcılar tokenlerini Paxos platformu aracılığıyla ABD doları itibari para birimine çevirir. BUSD’ye olan talep artışı ile doğal olarak fiyat 1 dolar sabitliğine geri döner.

Binance USD Nedir? Nasıl Çalışır?

2022 yılında Bitcoin (BTC) teminatı kullanan TerraUSD (UST) stablecoin projesinin çöküşünden sonra birçok stablecoin ihraççı şirketi kendi kripto para birimlerini destekleyen varlıkları açıklamıştır. 30 Haziran 2022 tarihinde Paxos, Binance USD coin destekleyen varlıkların %96’sının itibari para birimi ve itibari para birimi eşdeğerlerinde bulunduğunu ve kalan %4’ün ABD Hazine devlet tahvillerinde olduğunu açıklamıştır. Ayrıca şirketin itibari para birimi bakiyelerinin hepsi Amerika Birleşik Devletleri tarafından sigorta edilen kurumlarında ve itibari para birimi eşdeğerleri en fazla 3 ay vade tarihli, gecelik repo anlaşmalarında ve aşırı teminatlandırılmış ABD devlet tahvillerinde saklanmaktadır.

BUSD Nedir? - Ekosistemi Nasıl Çalışır?

BUSD ekosistemi özellikle 2021 yılında kanlanarak büyümüştür. Stablecoin 2021 yılının başındaki 1 milyar dolar toplam piyasa değerine sahipken 14 Kasım 2022 itibariyle 23.3 milyar dolar toplam piyasa değerine ulaşmıştır. Bu BUSD’yi toplam piyasa değeri ile Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) arkasında en büyük üçüncü stablecoin yapmaktadır. Bu büyümenin ana kaynağı daha fazla kullanıcının ekosistemde yer alan cüzdanları, platformları, hizmetleri benimsemesi ve merkezi olmayan ve merkezi borsaların bu stablecoin’e destek eklemesidir. Şu anda BUSD saklanmasına izin veren en iyi cüzdanlar arasında Metamask, Trust Wallet, Trezor, Zapper ve diğerleri yer almaktadır. Platform ve hizmetler açısından stablecoin Travala seyahat rezervasyon web sitesi, Moonpay ve Banxa gibi ödeme ağ geçitleri, Wyre ödeme API hizmeti, ivendPay ve Paylot gibi çoklu para ödeme sistemleri yer almaktadır. Ayrıca BNB Chain ekosistemindeki en popüler merkezi olmayan borsa PancakeSwap’a ek olarak diğer merkezi olmayan borsalarda BUSD coin desteklemektedir. Bunlar arasında, Uniswap, 1inch exchange, Curve Finance, Ellipsis, MDEX, SushiSwap, 0x ve diğerleri bulunmaktadır. Merkezi olmayan borsaların kullanıcıları Binance ya da Binance’nin diğer yerel ülke borsaları dışında BUSD’yi kullanabilir. Yerel borsasına ek olarak KuCoin, Coinbase, Gate.io, WazirX, MEXC ve diğerlerinde listelenmiştir.

BUSD ile getiri çiftliği ve borç verme ile pasif gelir elde etmek ile ilgilenen kişilerde Binance ve bazı merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerini kullanarak getiri elde edebilir. Örneğin Aave, yearn.finance, Venus gibi en iyi DeFi protokolleri kullanıcıların BUSD’leri aracılığıyla gelir elde etmesine olanak sağlar.

BUSD Nedir? Kime Ait?

2019 Eylül ayında yayınlanan Binance USD (BUSD) kripto para birimi borsası Binance ve Paxos ortaklığı ile oluşturulan itibari para teminatlı bir stablecoin projesidir. BUSD coin, borsanın Venus projesi parçası olarak oluşturulan ilk stablecoin projesidir. Paxos ile olan ortaklığı sayesinde token NYDFS tarafından onaylanmış olarak yayınlanmıştır. Binance USD tokenleri ABD New York eyaleti finansal kurumu tarafından onaylanmış bir şirket olan Paxos tarafından çıkarılmaktadır. Paxos CEO’su Charles Cascarilla’dır. Paxos takımı Wall Street ve Silikon Vadesi gibi çeşitli alanlarda çalışmış ve farklı deneyimlere sahip olan kişilerden oluşmaktadır. Binance kripto para borsası ise kurucusu ve CEO'su Changpeng Zhao tarafından yönetilmektedir.

BUSD tokenleri dijital varlıkların yüksek işlem hızları, esneklik ve erişilebilirlik açısından kullanıldığı sorunsuz küresel bir ağ oluşturarak daha büyük finansal ekosistemi geliştirmek için yapılmıştır.

Binance USD Nedir? Yasal Mıdır?

Amerika Birleşik Devletleri’nin New Yok eyaletinden bulunan regülatörler Paxos şirketi, Binance borsası ve bir stablecoin projesinin nasıl çalışması üzerinde bazı önlemleri uygulamıştır. Token ürününün tamamen teminatlandırılmış olduğundan emin olunmasına ek olarak Paxos şirketi Binance USD tokenlerinin yakılması ve ihraç edilmesi süreçlerini dikkatli bir şekilde kontrol etmek zorundadır. Paxos ayrıca yasa dışı faliyetler tespit edildiğinde hesap dondurma ve fonları kaldırma hakkına sahiptir. Bu ilkelerin hepsi stablecoin için geçerli olan Trust Charter ve New York bankacılık yasalarına uygundur.

Tokenin akıllı sözleşmelerinin içinde yapılmış olan ‘SetLawEnforcementRule’ özelliği stablecoin ürününün regülasyonlarını yansıtan bir işlevdir. Bu küçük kod satırı Paxos şirketinin NYDFS regülasyonlarına uymak için yukarıda bahsedilen güçlerini kullanmasına olanak sağlar. Yukarıda bahsettiğimiz gibi sadece Paxos tarafından Ethereum (ETH) ağında çıkarılan Binance USD tokenleri bu regülasyonlara tabiidir. BNB Chain ağında çıkarılan Binance-Peg BUSD tokenleri farklı prosedürleri izleyerek çalışır ve ne Paxos ne de NYDFS tarafından regüle edilmemiştir. Binance USD coin birlikte çalışılması çok zor bir düzenleyici kurum olan NYDFS uyumluluğu ile övünmektedir. Şimdiye kadar sadece 3 diğer stablecoin NYDFS’den benzer bir onay almıştır. Bunlar arasında kripto para birimi borsası Gemini tarafından çıkarılan Gemini Dollar (GUSD), Z.com USD (ZUSD) ve Paxos şirketi tarafından çıkarılan Pax Dollar (USDP) şeklindedir.

Binance USD Nedir? Yasal Mıdır?

Binance USD Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Yukarıda listelenen özellikler temel alınarak BUSD coin ve Binance-Peg BUSD kripto para birimi yatırımcıları ve trader’ları tarafından kullanılmak üzere çeşitli kullanım durumlarına sahiptir. Bunlardan bazıları kripto para birimi piyasasındaki fiyat dalgalanmalarından korunmak, itibari para birimlerine geçiş yapmadan elde edilen kârları güvence altına almak ve risk olmadan arbitraj yapmak yer almaktadır. Öne çıkan bu üç kullanım durumunun detayları aşağıdaki gibidir:

 1. Kripto para birimi piyasasındaki fiyat dalgalanmalarından korunmak: Kripto para birimi piyasasında fiyatlar çok değişkendir. Geleneksel finansal piyasalarda olduğu gibi kripto para birimi piyasasında da istikrarlı varlıklara talep vardır, özellikle piyasadaki fiyat oynaklığı yüksek olduğunda bu tür varlıklara olan talep yükselmektedir. Varlıkları itibari para birimleri ya da menkul değerler ile değiştirerek geleneksel yatırımcılar fiyat değişkenliğinin yüksek olduğu zamanları atlatabilir. BUSD ve Binance-Peg BUSD kripto para birimi yatırımcıları ve trader’ları için aynı fırsatı sunmaktadır.
 2. İtibari para birimlerine geçiş yapmadan elde edilen kârları güvence altına almak: Bir kişi yatırımından çıkmak ve kâr almak istediğinde BUSD coin ve Binance-Peg BUSD coin bunu yapmak için yüksek likidite sunar. Bir borsadan banka hesabına itibari para aktarmak için beklemeye gerek yoktur. Başka bir pozisyona girmek ya da başka bir varlığı almak için de kullanıcıların hesaplarına itibari para birimi yatırmalarına da gerek yoktur.
 3. Arbitraj yapmak: Hem Binance USD coin hem de Binance-Peg BUSD coin bulundukları blockchain ağlarında ve BNB Chain otomatik market yapıcılarında (AMM) oldukça popüler stablecoinlerdir. Bu likidite havuzları üzerinde bulunan farklı otomatik piyasa yapıcılarında fiyatlar değişkenlik gösterdiğinde arbitraj fırsatları ortaya çıkabilir. BUSD coin ve Binance-Peg BUSD coin tutan arbitrajcılar borsalar arasında fonlarını hızlıca hareket ettirebilir ve farklı platformlardaki fiyat farklılıklarından risk olamadan, hızlı ve güvenli olarak kâr elde edebilir. Ayrıca Binance USD coin satın alıp bu tokenleri ABD dolarları ile değiştirme gibi bir arbitraj fırsatının çıkması da olasıdır.

Diğer kullanım alanları arasında aşağıdakiler yer almaktadır:

 • Kullanıcılar istediği zaman ve istediği yerden düşük işlem ücretleri ile blockchain üzerinde Binance USD coin transferi yapabilir.
 • Farklı merkezi borsalar ve merkezi olmayan borsalarda Binance USD ile ticaret yapılabilir.
 • Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve diğer kripto para birimlerinin alınmasını kolaylaştırır.
 • Pasif gelir elde etmek için Binance USD coin depozitosu yapılabilir.
 • Hizmet ve servisler için bazı bölge ve ülkelerde Binance USD ile ödemeler yapılabilir.
 • Teminat ve borç verme varlığı olarak kullanılır.
 • Vadeli işlemlerde cross teminat olarak kullanılır.
 • Bir borsa cüzdanı ya da diğer cüzdanda saklanabilir.

Binance USD Nedir? Nerelerde Kullanılır?

BUSD Nedir? Nasıl Alınır?

BUSD coin satın almanın birden fazla yöntemi vardır. Bu tokenlerden satın almak için Binance gibi bir kripto para borsası kullanılabilir. Diğer stablecoin’ler ve ABD doları gibi itibari para birimleri ile alınabilir. Ayrıca Paxos’a USD gönderilerekte alınabilir. Detaya girecek olursak Binance borsası gibi bir ikinci piyasa kullanılarak Binance USD stablecoin satın alınabilir. Bu borsa üzerinde Binance USD karşılığında işlem gören birçok kripto para birimi vardır. Bitcoin (BTC) gibi diğer kripto para birimleri, Binance ya da diğer kripto para birimi borsalarında bulunan itibari para birimleri ve banka ya da kredi kartı ile Binance USD coin alınabilir. Son olarak itibari para geçitleri kullanılarak da BUSD coin ve Binance-Peg BUSD coin satın alınabilir.

Binance USD Nedir? Diğer Stablecoin’lerden Farklı mıdır?

Binance USD temelinde piyasada bulunan rakip stablecoin projelerinden farklıdır. İlk olarak Binance USD coin itibari para destekli stablecoin kategorisine girer. Rezervlerinde Bitcoin (BTC) kripto para birimlerini saklayanlara projelere kripto-destekli stablecoinler adı verilir. Buna en iyi örnek DAI coindir. Ayrıca herhangi bir teminatlandırma modeline sahip olmayan algoritmik stablecoinlerde vardır. Bu projeler stablecoin arzını algoritmalar kullanarak kontrol eder, basım ve yakım yapar. BUSD’nin rakiplerinden farklı olduğu ilk nokta ihraççısı Paxos şirketinin belirli aralıkları denetlemeler yayınlaması ve böylece rezervlerinin 1’e 1 oranında USD ile desteklendiğini kanıtlamasıdır. 

Regüle edilmiş bir kripto para birimi özelliği için BUSD’nin bu denetimlerini muhasebe firması Withum gerçekleştirir. Çoğu stablecoin projesi bu tarz denetimlerden geçmez ve bazı itibari para destekli stablecoin projeleri iddia ettikleri rezervlere gerçekte sahip değildir. Örneğin New York Başsavcısı Tether (USDT) rezervlerinin %100 oranında itibari para destekli olmadığını iddia etmiştir. Bu iddia daha önce Tether ihraççısı tarafından açıklananlara karşı yapılmıştır.

Binance USD (BUSD) Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)