Binance’in hacklenmesi ”güvenlik” konusunun önemini gösterdi

3 Dakikada Okunabilir


Tarih bize bir şey öğretti ise, platformlarını geliştirirken ve güncellerken göz önünde bulundurabilecekleri tüm güvenlik önlemlerine rağmen, hiç kimsenin bilgisayar korsanlarına karşı asla korunmadığı ve korunmasının mümkün bile olamadığıdır.

En büyük şirketler bile bilgisayar korsanlarına karşı tamamen korumalı değil, özellikle de tüm işleri kripto para birimleri olan kripto para borsaları siber saldırganlara karşı asla güvende değiller. Bu, bugünün en büyük kripto borsalarından biri olan Binance için geçerlidir. Bir kamuoyu açıklamasına göre, Binance, bir saldırıya maruz kaldığını itiraf etti.

 Binance’e göre, bilgisayar korsanlarına alım satım işlemlerinde kullanılan sıcak cüzdanlarından birine erişim sağlayarak güvenlik protokollerindeki bir güvenlik açığından yararlandılar ve 40 milyon dolar değerinde kripto para birimini dakikalar içerisinde sistemde tam yetki erişimi sahibi olarak elde ettiler.

Ne yazık ki, bilgisayar korsanları ayrıca Binance için önemli bir riski temsil eden bazı API anahtarlarına ve 2FA kodlarına da erişebildi. Bilgisayar korsanları tarafından kullanılan teknik hala bilinmemektedir ve kripto borsası şu anda sistemlerinin saldırıya uğradığı tam yolu belirlemek için tüm potansiyel tehditleri araştırmaktadır.

Bilgisayar korsanları, birkaç dakika içinde yaklaşık 40 milyon dolar değerinde 7.000 Bitcoin’i (BTC) çalabildiler. Hack gerçekleştikten sonra, 7.000 BTC, takip edilmesini zorlaştıracak şekilde çoklu cüzdanlara bölündü. Bu, Binance’in Bitcoin hisselerinin %2’sini temsil eden, kripto tarihinin en büyük 6. başarılı hack girişimi oldu.

Görünen o ki, bilgisayar korsanı yalnızca bu özel sıcak cüzdanına saldırdı ve güvenlik ihlalinden başka hiç biri etkilenmedi.

Saldırıya uğradıktan hemen sonra Binance, daha fazla kripto para çalınmasını önlemek için tüm para yatırma ve çekme işlemlerini güvenlik önlemi olarak askıya aldı. Haberin yayınlanmasından sadece birkaç saat sonra, Justin Sun, Twitter’da kişisel hesabından BTC’nin 7.000’ini Binance’a yatırma isteği olduğunu ve isterse Binance’in zararını karşılayabilecek olduğunu açıkladı.

Raporlara göre, çalınan miktar bizim için çok büyük görünebilir, ancak Binance için, dünyadaki en büyük 6. kripto borsası olmasından dolayı bu kayıpları toparlamak sadece 47 gün sürecek, günde 800 bin dolardan fazla para kazanan Binance kripto para borsası milyarlarca dolar kazanabilecek potansiyele sahip. Neyse ki, Binance için, bir acil durum sigortası fonu olan Kullanıcılar için Güvenli Varlık Fonu olan SAFU vardı ve bu zararlar oradan karşılanacak. Binance CEO’su jest için Justin Sun’a teşekkür etti, özel nedenden dolayı yardımı reddetti.

Bugünden itibaren Binance, çalınan Bitcoin’lerinin bir kısmını kurtarmak için durmaksızın çalışmaya devam edecek olduklarını açıkladı.

Ne yazık ki, kripto para birimi takasları, gerçek zamanlı olarak varlıkları ele aldıkları için bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız olmaya devam edecekler ve asla bir kripto paranın tamamen güvenli olması %100 olarak sağlanamayacak. Kripto para borsalarının alması gereken önlemler ise artık daha fazla göze çarpacak ve insanlar kripto para birimi borsalarının mevcut olarak güvenlik önlemlerine daha fazla dikkat etmesi ve daha fazla güvenlik için milyonlarca dolar parayı ayırması gerekecek.

Bitcoin sahiplerinin ise kripto para borsalarında tek bir cüzdanda kripto para birimlerini tutmak yerine 2 farklı güvenli kripto para borsasında kripto paralarını tutması öneriliyor. Bazı kripto paraların işlemlerin gerçekleştirilmesi için sıcak cüzdanlarda olması gerekiyor ve sıcak cüzdanlar kripto para borsalarının mecburi olarak kullanmak zorunda oldukları cüzdanlar. Bu gibi durumlardan dolayı, hükümetlerin kripto para birimleri karşısında olumsuz durduğu ve kripto para birimi borsalarına ilişkin düzenlemelerini sürekli olarak yasal kapsamda genişletmek yerine daha sıkı tutmayı sürdürdüğü biliniyor. Kripto para borsalarının alması gereken önlemler ise sadece bunlarla sınırlı değil.


error: Kopyalama Engellendi!