Bir ifade daha çıktı: Blockchain yorgunluğu

2 Dakikada Okunabilir


“Blockchain yorgunluğu” terimini hiç duydunuz mu? Bu soruya cevabınız hayır ise, endişelenmeyin, ne anlama geldiğini merak ederek kendi kendinize soran tek kişi siz değilsiniz. Fakat şimdi bir Gartner anketi bu terimi sözlüklerimize koydu, ne anlama geldiğini araştırmanın ve ilk kullanıldığı bağlamı açıklamanın en iyisi olduğunu düşünüyoruz.

Bir Gartner çalışmasına göre, tedarik zincirinde blok zinciri kullanan projelerin %90’ı “2023 sonuna kadar blok zinciri yorgunluğundan muzdarip.” Bu nedir? Neden oluşur? Hadi birlikte bulalım, söz siz bulmayacaksınız, siz sadece okuyacak ve öğreneceksiniz…

“Blockchain Yorgunluğunu” Anlamak

Adından da anlaşılacağı gibi Blockchain yorgunluğu, tedarik zinciri yönetimi ihtiyaçları için Blockchain kullanımında bir tükenme anlamına gelen bir kavramdır. Bunun nedeni, tedarik zinciri yöneticilerinin ve yetkililerinin, şu anda blok zinciri yardımcı bandını çalıştırmaya devam etmenin yollarını kullanması nedeniyle ortaya çıkıyor. Şimdi, blok zincirin faydalı olabileceği uygun kullanım durumlarından faydası çok iken, böyle bir sorunun ortaya çıkması doğal olarak bazı endişelere sebep olabilir.

Gartner son zamanlarda kullanıcıların ihtiyaçlarını ve isteklerini değerlendirmek için bir tedarik zinciri teknolojisi araştırması yaptı. Sonuçlar, katılımcıların sadece yüzde 19’unun Blockchain’in iş ihtiyaçlarını gidermek için çok kullanışlı bir teknoloji olarak gördüklerini ve bunun sadece tek bir seçenek olduğunu düşündüğünü ortaya çıkardı.

Ankete katılanların sadece %9’u, teknolojiye de yatırım yaptığını ve yatırım yapmaya devam edecek olduklarını açıkladı. Rapor esas olarak, tedarik zinciri alanındaki Blockchain uygulamasının bu özel kullanım kapsamını çevreleyen kullanım oranlarını da gösteren bir rapor olarak kayıtlara geçti.

Bu araştırma firmasında kıdemli araştırma analisti olan Alex Pradhan şunları söyledi:

Tedarik zinciri, blok zinciri projeleri çoğunlukla özgünlüğü doğrulamaya, izlenebilirliği ve şeffaflığı artırmaya ve işlem güvenini artırmaya odaklanmıştır. Bununla birlikte, çoğu teknoloji gibi Blockchain teknolojisinin yeterince bilinmiyor ve yeterince hakkında bilgi sahibi olunmaması, standartların eksikliği, aşırı iddialı kapsam ve blok zincirin tedarik zincirine gerçekten nasıl yardımcı olabileceği ya da olması gerektiği konusunda yanlış anlaşılması nedeniyle pilot projeler sınırlı veya eksik olarak kalmak zorunda kalmıştır. Kaçınılmaz olarak, bu pazarın blok zinciri yorgunluğunu tecrübe etmesine neden olmaktadır.

Blockchain endüstrisinin yeni doğası, tedarik yönetimi alanında yüksek değerli kullanım durumları bulmayı oldukça zorlaştırmaktadır. Şirketler, yararlı bir yöntem bulmak için deneme yanılmalarına dayanan birçok pilot çalışma yapmalılar ancak birçok şirket para harcamak istemediği için bunu yapmamaktadır. Bunun yanı sıra, blok zinciri sistemleri için satıcı ekosistemi de tamamen geliştirilmemiştir ve bu da sürecin önünde engel teşkil eden en önemli konular arasındadır.

Pradhan şöyle devam etti:

Ticari blok zinciri uygulamaları için canlı bir pazar olmadan, şirketlerin çoğunluğu, özellikle de pazar alanı hızla geliştikçe çözümlerin nasıl değerlendirileceğini, değiştirilebileceğini ve kıyaslanacağını henüz bugün için bilmiyor. Vurgu, konsept, deney ve sınırlı kapsamlı girişimlerin kanıtlanması için daha fazla şirket daha fazla çalışma yapmalı. Çok yüksek maliyetli, yüksek riskli, stratejik konulara dikkat edilmeli.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
40
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
40
Şaşkın
Lol Lol
161
Lol
Harika Harika
40
Harika
Korkunç Korkunç
403
Korkunç
error: Kopyalama Engellendi!