Bitcoin HaberleriKripto Para Haberleri

Bitcoin, 2020 yılında altından 10 kat daha fazla performans gösterdi

ABONE OL:

Bitcoin fiyatı 2020’de yaklaşık olarak %300 artarak altın ve Dow Jones borsasının toplam kazançlarından 10 kat daha iyi performans gösterdi. Bitcoin 2020 Mart ayında 5.000 doların altında işlem görürken son zamanlarda BTC neredeyse 30.000 dolara yükseldi.

Bitcoin’in bu başarılı performansı bazı analistlerin 11 yıllık BTC tarihinde 3. büyük fiyat rallisinin ortasında olduğumuzu iddia etmesine neden oldu. Şu anda Bitcoin yatırımcılar arasında spekülatif bir yatırım veya nakit alternatifi olarak değil dijital altın olarak görülüyor.

Altın, petrol ve Dow Jones’a kıyasla Bitcoin nasıl performans gösterdi?

Bitcoin, 2017 yılının sonlarında 20.000 dolarlık psikolojik direncine yaklaştığından günümüze kadar 2 yıl boyunca istikrarlı bir serbest düşüşteydi. Bitcoin Covid-19 salgınının tüm boyutlarının anlaşılmaya başlamasıyla birlikte geri dönüş yaptı. Dünya genelinde büyük ekonomiler dururken, fonlar borsalardan, altına ve daha sonra kripto paralara aktı.

Bitcoin-Altın-Dow Jones ve Petrol

ABD borsalarında listelenen 30 büyük şirketin performansını izleyen Dow Jones Industrial Average 900 milyar dolarlık Covid-19 destek paketinin imzalanmasıyla 29 Aralık’ta toparlandı ve rekor seviyelere ulaştı.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Max Keiser'den çok önemli iddia! Bitcoin birkaç gün içinde 28.000 dolara yükselecek

ABD’nin 2. destek paketi ile Dow Jones 2020 başından bu yana sadece %6,8 arttı, petrol ise Nisan ayındaki keskin düşüşten henüz toparlanmadı ve Ocak ayından bu yana petrol %20’den fazla düşüş yaşadı.

Büyük fiyat artışına ne sebep oldu?

Bitcoin hükümetlere veya finans kuruluşlarına bağlı olmayan yenilikçi bir “eşler arası elektronik para” olarak 2008 finansal krizinde doğdu. Bitcoin’in ana akım olarak benimsemesi için hala önünde uzun bir yol var. Ancak yatırımcılar artık gittikçe daha fazla çok oynak Bitcoin’i güvenli liman varlığı olarak görmeye başladı ve hatta bazı analistler Bitcoin’e “dijital altın” demeye başladı.

Korona virüs salgınının getirdiği jeopolitik belirsizlik, dünya genelinde borsaların çöküşüne neden oldu ve tipik olarak yatırımcılar nakit veya altın gibi istikrarlı varlıklara döndü. Altının Mart ayından bu yana yükselişi bunu kanıtlasa da Bitcoin’in boğa koşusu büyük ölçüde kripto paralara doğru hareket eden büyük kurumsal yatırımlardan kaynaklandı.

Bunun bir nedeni Bitcoin’in sınırlı arzıdır. Dünyada yalnızca 21 milyon Bitcoin olacaktır. Yani Bitcoin nicel genişleme gibi yapay enflasyon tekniklerine duyarlı değildir. Kurumsal yatırımcılara ek olarak kripto para piyasaya giren ve dolaşımdaki sınırlı sayıda Bitcoin satın alan diğer büyük oyuncular da oldu. Bunların arasında birkaç ay önce 2021’in başlarında dünya çapında yaklaşık 350 milyon kullanıcısına kripto para desteğini açacağını duyuran PayPal var.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin Hash Oranı Yeni Rekor Kırdı

Online yatırım platformu eToro analisti Simon Peters:

Bitcoin’de talep, arzı geride bırakmaya devam ediyor ve kurumsal yatırımcıların Bitcoin iştahı her geçen artıyor. Bu hem Bitcoin’in 20.000 doların üzerine çıkmasına hem de Bitcoin’in bu seviyenin üzerinde kalmasını neden olmuştur.

Yatırımcılar son zamanlarda manşetlerde yer alan hızlı Bitcoin fiyat artışına rağmen, Bitcoin’in gerçek potansiyelinin aylar ve yıllarca değil de uzun vadeli bir yatırım olduğunu fark etmeye başlıyor.

Bitcoin 2021’de yükselmeye devam edecek mi?

Geçmiş trendlere bakıldığında bazı kripto para piyasa analistleri potansiyel olarak düşmeden önce Bitcoin’in büyüme görmeye devam edeceğini umuyor.

Üst düzey Wall Street analisti Tom Fitzpatrick Kasım ayında; “Bitcoin’in 2021’de 318.000 dolara ulaşabileceğini ve ardından keskin bir düzeltme yapacağını söyledi.

‘Bitcoin: 21st Century Gold’ başlıklı Citibank raporu:

Olanak dışı olsa da Bitcoin 102 kat değer kazanabilir. En yüksek fiyata doğru bir ralli Bitcoin’in şimdiye kadarki en ikna edici durumda olacaktır.

2013’den beri Bitcoin’in fiyat hareketi

Diğer analistler ise küresel olarak Covid-19 aşısının yapılması ile ekonomik ve jeopolitik durumun toparlanma aşamasına gireceğini ve böylece yatırımcıların kripto para yatırımlarından uzaklaşacağını ve geleneksel pazarlara geri döneceğine inanıyor.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Binance US Ticaret İşlem Ücreti Almıyor

20 Ocak’ta gelecek olan Biden yönetimi, kısa vadede Bitcoin’in büyümesini kısıtlayabilecek bir dizi düzenleyici zorluğu da beraberinde getirebilir.

Ünlü Jesse Cohen:

Birçok kişi Bitcoin rallisinin 2021’de devam etmesini beklerken, ben daha çok Biden yönetiminin kripto paralar için ne anlama gelebileceğiyle ilgileniyorum. Yeni Hazine Bakanı Janet Yellen, daha önce Fed Başkanı olduğu süre boyunca yatırımcıları Bitcoin konusunda uyardı ve Bitcoin’i istikrarlı bir değer deposu olarak değil, oldukça spekülatif bir varlık olarak nitelendirdi.

Daha fazla inceleme ve daha sıkı düzenleme potansiyeli göz önüne alındığında Bitcoin’in yeni yılda olumsuz yönde oldukça değişken kalmasını bekliyorum. Bu, fiyatların rekor seviyelerden geri düşeceğini anlamına gelmektedir.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu