Bitcoin Haberleri

Bitcoin 38.000 doların üzerine çıktı! Yeni bir ralli mi geliyor?

Bitcoin fiyatı dün gece keskin bir hareket ile 38.000 doların üzerine çıktı. Bu son yükselişte kripto para borsalarına giriş yapan stabilcoinlerin akışı dikkat çekti.

Bitcoin (BTC) fiyatı, 14 Ocak’ta iyileşme sürecini uzatarak 38.000 dolarlık direnç seviyesinin üzerine çıktı. Buna ek olarak haftalık mum, bu hafta başındaki %28’lik düşüşe rağmen art arda 5. haftada yeşile döndü.

CryptoQuant’tan alınan verilere göre şu anda stablecoinler kripto para borsalarına adeta akın ediyor. Bu giriş oranlar kenara itilmiş sermayenin BTC’ye geri döndüğünü gösterdiğinden dolayı kısa süreli olarak Bitcoin yeni bir ralliye başlayabilir.

Stabilcoinler akışları Bitcoin fiyatını nasıl artırır?

Kripto para piyasasında, birçok tüccar Bitcoin gibi kripto paraları nakit paralar ile değil de stablecoinler ile satın alır. Tether (USDT) gibi stablecoinler, ABD dolarına eşittir ve kripto para borsaları arasında ticareti yapılabilir.

Çoğu borsa, banka havaleleri için karmaşık bir Müşterinizi Tanıyın (KYC) doğrulama süreci gerektirir ve borsalara nakit para yatırma işlemi uzun sürebilir. Bu nedenle, bir balina veya yüksek net değerli bir yatırımcı milyonlarca dolar değerinde Bitcoin alıp satmak isterse, stablecoin’ler nakit paradan çok daha uygundur.

Tüccarlar arasında stablecoinlere duyulan bu talep artışı son aylarda Tether’in piyasa değerinin artmasına neden oldu. Geçen ay Tether’in piyasa değeri 20 milyar doları aştı. Şu anda Tether’in piyasa değeri 24 milyar doların üzerinde ve bu kripto para piyasasında kenara alınmış sermayede bir artış olduğunu gösteriyor.

Kripto para borsalara yeni para giriyor

Aynı zaman diliminde kripto para borsalarına giriş yapan yeni stablecoin depozitoları son 24 saat içinde önemli ölçüde arttı.

Büyük borsalarda, stabilcoin depozitoları 13 Ocak’ta Bitcoin fiyatı toparlanmaya başladığında gözle görülür şekilde yükseldi. 13 Ocak’ta Bitcoin’in fiyatı, yaklaşık 1 milyar dolarlık vadeli işlem sözleşmeleri tasfiye edildikten sonra 32.500 dolara kadar düştü.

Yatırımcıların stabilcoin depozitolarına yönelmesi ve Bitcoin vadeli işlem piyasasında açık pozisyon değeri ile dip seviyelerden aktif bir satın alım geldiği kanıtlandı. Sonuç olarak, Bitcoin bir gecede %10’dan fazla yükselerek geri döndü.

Peki sırada ne var?

Kripto para analisti Alex Saunders, stablecoin’lerin genellikle yükseliş trendinin göstergesi olduğunu söyledi.

Bitcoin’in toparlanmasından önce ünlü analist Michael van de Poppe, Bitcoin’in 38.000 doları tekrardan aşması durumunda tüm zamanların en yüksek seviyesinin muhtemel olduğunu söyledi. Bitcoin’in fiyatı bir gecede Michael van de Poppe’un belirlediği 38.000 dolarlık direnç seviyesinin üzerine çıktı. Bu nedenle analist kısa vadede BTC’nin rekor seviyesini yeniden test etme yolunda ilerlediğini söyledi.

Michael van de Poppe:

Bitcoin’de pek bir şey değişmedi. 33.000 dolarlık direnç seviyesini desteğe çevirdi ve bu nedenle 37.000-38.000 dolar seviyesini test etti. Bu seviyelerin desteğe dönmesi gerekiyor. Böyle bir şey olursa bitcoin tekrardan yeni tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkabilir. Tam tersi bir durum olursa muhtemelen daha fazla konsolidasyon göreceğiz.

Bitcoin’in bugünkü rallisi 13 Ocak’ta Grayscale ürünlerinin açılışıyla da aynı zamana denk geliyor. Bitcoin’in değeri artmaya devam ederse, kurumsal ve doğrulanmış yatırımcılara odaklanan Grayscale Bitcoin Trust, GBTC ürünü aracılığıyla bu yatırımcıları BTC’ye maruz kalmaya teşvik edebilir.

Ayrıca GBTC’nin yeniden açılması ile başlayan Bitcoin yükselişinin perakende yatırımcılar tarafından değil kurumlar tarafından yönlendirildi iddiaları da var.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu