Bitcoin Haberleri

Küresel Belirsizlik Yüzünden Bitcoin, Altına Geri Dönüyor

Bitcoin’in 2020 yılının ikinci çeyreğinde 4.000 dolardan 9.000 dolara yükseliş hareketi diğer makroekonomik varlıkları dehşete düşürerek geri dönüyor. İki hafta önce, BTC fiyatının bir yıldan daha uzun bir süre içinde ilk kez 12.000 doların üzerine çıkaran patlamadan önce, piyasalara endişe bir dalgalanma hakimdi. Mayıs başından 22 Temmuz’a kadar BTC, Mart 2019’dan bu yana en istikrarlı zamanını geçirdi.

Bitcoin, S&P500 ve Altın İlişkisi

TradingView S&P500 endeks fiyatı: http://tradingview.com/symbols/SPX/

22 Temmuz’dan günümüze kadar, BTC fiyatı %20’nin üzerinde arttı. 2 Ağustos’taki %8’lik saatlik düşüşü göz ardı eden bu durum tüccarların 12.000 dolarlık seviyeye bir boğa tuzağı yerleştirmeleriyle sona erdi ve son iki haftada tutarlı bir fiyat artışı görüldü. Son 14 gündeki izole fiyat artışından asıl öğrenilmesi gereken şey kripto para piyasalarının özellikle makroekonomik rakipleri altın ve S&P500’e göre ilerlemekte olduğudur.

Ecoinmetrics tarafından yapılan yakın tarihli bir rapora göre, BTC rallisi volatiliteyi geri getirmekten daha fazlasını yaptı; lider kripto para S&P500 ile korelasyonunu azalttı. Mayıs 2020’den bu yana BTC’nin dünyanın en önemli borsa endeksi ile yüksek korelasyon içinde olması BTC’nin sıkı bir ticaret aralığından çıkmamasının nedenlerinden biriydi. Bitcoin’in borsayla birlikte değil de ayrı olarak yükselmesi S&P500 endeksinden ayrıldığını gösteriyor.

TradingView BTC fiyat: http://tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Ecoinmetrics raporu, volatilite yükselişinin sadece korelasyonu azaltmadığını, aynı zamanda BTC’nin en azından S&P500 ile ilgili olarak ‘ilişkisiz durumunu’ telafi etmek için bir geri dönüşü başlattığını belirtti. Kripto paranın gerçekten ‘ilişkisiz’ olması için geçen yıl pozitif bir korelasyon kaydettiği ve geçen ay yeni bir ATH’ye yükselen bir varlığa; altına göre tamamen zıt yönde çalışması gerekir.

Bununla birlikte BTC ve Altın söz konusu olduğunda, birinin yükselişi diğerinin düşmesi olmayabilir. Aslında birlikte de yükselebilirler.

“Altın söz konusu olduğunda işler biraz farklı olabilir. Altın ve Bitcoin’in paralel olarak yükselmesinin ortak bir nedeni vardır.”

Tarih merkez bankaları daha fazla para basmaya veya daha fazla borç almaya başladığında sabit arzlı varlıkların artma eğiliminde olduğunu gösterir. Bu, 2008-2009 konut krizinin sonrasında görülmüştür ve şimdi de aynı şey yaşanabilir. Mart 2020’den bu yana dünyadaki gevşek para politikasıyla ilgilenen merkez bankaları ile altın, şu ana kadarki en yüksek fiyatı olan ons başına 1.950 doların üzerinde işlem görerek büyük bir artış kaydetti.

TradingView Altın fiyat: https://www.tradingview.com/symbols/XAUUSD/

Rapora göre yatırımcılar, yukarıda belirtilen teoriyi takip ediyor ve ‘sabit arzlı varlıklara bahse giriyorlar.’ Bunun nedeni ‘merkez bankalarının eylemlerine karşı korunmaktır.’ Sabit arzlı varlıklar ekonomideki kaydi para biriminin artmasıyla satın alınan hisse senetlerinin aşırı fiyatlandırılması nedeniyle ortaya çıkabilecek darbeyi hafifletme eğilimindedir ve tamda bu yüzden sabit arzlı varlıklar her geçen gün daha da önemli olur.

“Kaydi para birimlerinin değerinin düşmesine karşı kendinizi korumak için satın alabileceğiniz pek çok sabit arzlı varlık yoktur.”

İlişkisiz statüsünün artmasıyla Bitcoin güvenilir bir sığınak olduğu için değil de bu hafif para dünyasında sabit arzlı olduğundan dolayı ‘altına’ geri dönüyor.

“Ethereum’un ETH 2.0 Yolculuğu Nasıl Gidiyor ve Neler Olacak?” adlı rehberimizi okumak için: https://www.koinbox.net/ethereumun-eth-2-0-yolculugu-nasil-gidiyor/

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu