Anasayfa Rehber Bitcoin ATM: Kolay ve Hızlı Kripto Para Alışverişi

Bitcoin ATM: Kolay ve Hızlı Kripto Para Alışverişi

Rehber

Bitcoin ATM nedir? Kolay ve hızlı kripto para alışverişinin anahtarı olan ATM'lerin çalışma sistemi, avantajları, güvenlik endişeleri ve daha fazlası burada...

Bitcoin ATM: Kolay ve Hızlı Kripto Para Alışverişi

Bitcoin (BTC) satın almadan önce genellikle ilk olarak bir kripto para borsasında hesap açmanız ve varlıklarınızı depolamak için bir kripto cüzdanı indirmeniz ya da satın almanız gerektiği ifade ediliyor. Fakat Bitcoin satın almanın başka bir elverişli yöntemi daha bulunuyor. Bu yöntemde, herhangi bir kripto para borsası kullanımına ve hatta bilgisayar kullanımına bile gerek olmuyor.

Bitcoin ATM'lerini kullanan insanlar, nakit paralarını ya da banka kartlarını yerleştirerek bazı adımları yerine getirmelerinin ardından BTC satın alma fırsatı elde edebiliyorlar. Bitcoin ATM'leri sektörün gelişen bir parçası olurken bunlardan birini kullanma fikrinin hala çok sayıda insan için tezat oluşturduğunu söyleyebiliriz.

Tümüyle dijital para olan Bitcoin'in, normal koşullarda fiziksel para veren bir ATM tarafından nasıl dağıtılabildiği merak konusu haline gelmiştir. Rehberimizde bu sorunun yanıtını mercek altına alıyoruz.

Bitcoin ATM Nedir?

Bitcoin ATM, müşterilerin nakit para ya da banka kartı kullanımı ile Bitcoin (ve arada diğer kripto para birimleri) satın almalarına imkân tanıyor. Burada ATM ifadesi kafanızı biraz karıştırabilir. Bitcoin ATM'leri ile banka ATM'leri aynı şey değildir.

Banka ATM'leri; müşterilerin, hesaplarında yer alan fonları yönetmelerine olanak sağlıyor. Müşterilerin BTC alımları ve kimi zaman da satımları gerçekleştirebileceği basit araçlar olarak nitelendirilen Bitcoin ATM'leri ise söz konusu müşterilerin bunu gerçekleştirmek için herhangi bir hesap açmalarını zorunlu kılmıyor.

Bitcoin ATM'leri ile müşteriler, kendi satın aldıkları BTC'leri saklama seçeneğine sahip oluyorlar. Bu müşteriler; varlıklarını, tercih ettikleri bir kripto para cüzdanına doğrudan bağlayabiliyorlar.

Diğer yandan, Binance gibi bir merkezi kripto para borsası kullandığınızı düşünelim. Bu durumda platformun sağladığı "para yatırma" adresinize kripto paralarınızın gönderilmesini de seçebilirsiniz. Böylece kripto paralarınızın, Binance tarafından sizin adınıza saklanmasını mümkün kılabilirsiniz.  

Bitcoin ATM: Kolay ve Hızlı Kripto Para Alışverişi

Bitcoin ATM Nasıl Kullanılır?

Bitcoin ATM'leri, genel olarak bir QR koduna sahip oluyor. Söz konusu QR kodu ile ATM'nin desteklediği belirli bir kripto para cüzdanını indirmeniz talep ediliyor. Çok sayıda kripto para cüzdanından birini tercih edebilirsiniz.

İlk olarak kripto para cüzdanını indirmeli ve istenen bütün kurulum talimatlarını yerine getirmelisiniz. Yeni oluşturulmuş kripto para cüzdanı tarafından eşsiz bir Bitcoin adresi yaratılıyor. Bu; işlemin onaylanmasının ve yerine getirilmesinin ardından Bitcoin ATM'sinin, satın aldığınız kripto paraları göndereceği bir adrestir.

Ekrandaki talimatları dikkatli bir şekilde takip etmeniz ve uygulamanız yeterli olacaktır. Bu makineler, önceden ATM kullanmış olan tüm insanlar için sezgisel bir tecrübe olacak şekilde hayata geçirilmiştir.

Bitcoin ATM'leri, yaşadığınız ülkeye ve bulunduğunuz konuma göre kısmen değişiklik gösterebiliyor. Bazı makineler, Müşterinizi Tanıyın (KYC) prosedürünün tamamlanmasının ardından alım işlemlerine izin verebiliyor. Bununla birlikte minimum alım tutarları ve maksimum alım tutarları farklı olabiliyor.

Kripto para cüzdanınızın kurulumunu gerçekleştirdikten ve gelen işlemler için cüzdan adresinizin yerini keşfettikten sonra hem satın almak istediğiniz tutarı hem de cüzdan adresinizi girin. Bu, genel olarak QR kodunun telefon ekranında taranması ile otomatik bir şekilde yapılıyor. Manuel olarak yazmanız önerilmiyor çünkü bu, hataları beraberinde getirerek fonlarınızın sonsuza dek kaybolmasına yol açabiliyor.

İşlem, genellikle hemen hemen 10 dakika içerisinde tamamlanabiliyor fakat bir saat içerisinde de tamamlandığı durumlar da olabiliyor.

Bitcoin ATM: Kolay ve Hızlı Kripto Para Alışverişi

Bitcoin ATM'leri Nerede Bulunur?

Yazının hazırlandığı sırada dünya çapında kurulu 34.516 Bitcoin ATM'si bulunuyor. 75 ülkede yer alan kripto ATM'lerinin büyük çoğunluğunun Kuzey Amerika'da olduğu fark ediliyor. Yalnızca ABD'de 29.557 tane Bitcoin ATM'si yer alıyor. Kanada'da 2.699, Avustralya'da 437, İspanya'da 282, Polonya'da 257 ve El Salvador'da ise 212 tane Bitcoin ATM'si kurulu durumda.

Bir havalimanı terminalinde, benzin istasyonunda, kafede ya da bazı özel mağazalarda Bitcoin ATM'si ile karşılaşabilirsiniz. Bitcoin ATM'lerinin konumları ve talep ettikleri ücretler hakkında bilgilerin paylaşıldığı çeşitli web siteleri var.

Popüler web sitelerinden biri olan "coinatmradar.com" ile yakınlarınızda yer alan Bitcoin ATM'lerini bulabilirsiniz. Söz konusu web sitesine göre, Türkiye'de 18 tane Bitcoin ATM'si var. İstanbul'da 12 tane, İzmir'de 2 tane, Antalya'da 2 tane, Ankara'da 1 tane ve Bursa'da 1 tane Bitcoin ATM'sinin yer aldığı görülüyor.

Bitcoin ATM Ücretleri Nelerdir?

Bitcoin ATM'leri, bir işlem değerinin yüzdesine dayalı bir ücret talep ediyor. Bu konuda ücretlerin oldukça yüksek olduğu aşikar. Bitcoin ATM'lerinin çoğunluğu, Bitcoin satın almak için yüzde 9 ila yüzde 12 arasında bir ücret alıyor. 

Yine de yüzde 4 kadar düşük ve yüzde 20 kadar yüksek ücretler ile karşılaşabilirsiniz. Çok sayıda kripto para borsası ise BTC gibi son derece likit para birimlerindeki işlemlerde yüzde 1.5'ten daha düşük ücret talep ediyor.

Bitcoin ATM: Kolay ve Hızlı Kripto Para Alışverişi

Bitcoin ATM'lerinin Avantajları

Bitcoin ATM'si kullanmanın çeşitli avantajları vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

  • Bitcoin ya da farklı bir kripto para birimi satın almak için geleneksel bir finans kurumunun kontrolünden geçmeniz gerekmiyor. Bu; bankacılık hizmetlerini kullanmayanların, merkeziyetsiz finansa (DeFi) erişim sağlamalarına ve itibari para birimlerini kripto para birimlerine dönüştürmelerine imkân tanıyor.
  • Herhangi bir Bitcoin ATM'sinden BTC satın almak; genel olarak bir bankaya para yatırmaktan, bu fonları bir kripto para borsasına transfer etmekten ve daha sonra BTC satın almaktan daha hızlıdır.
  • Çoğu Bitcoin ATM'si; kullanıcıların KYC bilgilerini, banka bilgilerini ya da özel anahtarlarını saklamıyor. Bu nedenle güvenliği tehlikeye atmayan Bitcoin ATM'leri, merkezi bir kripto para borsasından daha fazla gizlilik sunabiliyor.
  • Bitcoin ATM'si, aynı zamanda teknolojiyi yakından takip etmeyen kişiler için kriptoya harika bir giriş kapısı olarak kabul ediliyor.

Bitcoin ATM: Kolay ve Hızlı Kripto Para Alışverişi

Bitcoin ATM'lerine İlişkin Güvenlik Endişeleri

Bitcoin ATM'lerinin kullanımı ile ilgili iki tür dolandırıcılık ön plana çıkıyor. İlkinde dolandırıcılar; genel olarak eBay gibi sitelerde satılık eşyaların reklamını yapıyorlar. Bu ürünler, normal piyasa fiyatına göre kayda değer bir indirim ile fiyatlandırılıyor. Böylece potansiyel alıcıların irtibat kurmaları sağlanıyor. 

Dolandırıcılar, bu fiyatların korunması için kurbanlardan kripto para yoluyla alım yapmalarını talep ediyorlar. Bu şekilde kurbanların bir Bitcoin ATM'sine para yatırmaları ve kriptoyu dolandırıcıların cüzdan adresine yollamaları sağlanıyor. 

İşlemlerin tamamlanması üzerine dolandırıcılar kayıplara karşılıyor. Blockchain tabanlı ödemelerin önemli ölçüde düzensiz bir doğaya sahip olması ve geri alınamaz olması sebebiyle bu yöntemin dolandırıcılar arasında yaygın olduğunu ifade edebiliriz.

Bir diğer dolandırıcılık türünde ise dolandırıcıların hedefinde iş arayan kişiler oluyor. Dolandırıcılar, kurbanlara bir deneme çalışması teklif ediyorlar. 

Bu deneme; dolandırıcılar tarafından bir kişinin banka hesabına para gönderilmesini, bu kişinin parayı çekerek bir Bitcoin ATM'sinde BTC'ye dönüştürmesini ve son olarak da kripto parayı dolandırıcıların adresine transfer etmesini içeriyor.

Kurbanın hesabına gönderilen para, çalıntı bir hesaptan kaynaklandığı için kısa bir süre sonra geri çevriliyor. Bu da kurbanın hesabında eksi bakiye kalmasına neden oluyor.

Bitcoin ATM: Kolay ve Hızlı Kripto Para Alışverişi

Bitcoin ATM'lerinin Geleceği

Bitcoin ATM'lerinin geleceğinin parlak olduğunu vurgulayabiliriz. Kripto para birimlerinin giderek daha fazla benimsenmesi ve elverişli takas seçeneklerine yönelik talebin artmasıyla beraber Bitcoin ATM'lerinin de sayısı artmaya başlamıştır. İşlem yapma şeklimizde bir paradigma değişikliğini temsil eden Bitcoin ATM'leri, daha kapsayıcı bir finansal ekosisteme doğru bir sıçrama tahtası işlevini görebilir.

Bitcoin ATM'si, nakit parayı kripto paraya dönüştürebilmeniz için kolay bir yol sunuyor. Geleneksel finans kuruluşlarını pas geçebilen Bitcoin ATM'si, kripto para ve DeFi dünyasını hemen hemen herkes için erişilebilir hale getirebiliyor. 

Bitcoin ATM'lerinin yolculuğu, teknolojik yeniliğin bir kanıtı olmasının yanı finansal sistemlerimizi nasıl yeniden tasarlayıp şekillendirebileceğimizin ilham verici bir örneğidir. Siz de yaşadığınız yerdeki Bitcoin ATM'lerine göz atarak bu yolculuğun bir parçası haline gelebilirsiniz.

Bitcoin ATM: Kolay ve Hızlı Kripto Para Alışverişi içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)