Anasayfa Sektörel Bitcoin ATM Operatörü Hack'lendi: Kullanıcı Verileri Çalındı!

Bitcoin ATM Operatörü Hack'lendi: Kullanıcı Verileri Çalındı!

Sektörel

Bitcoin ATM operatörü Coin Cloud'un hack'lendiği ve çok sayıda kullanıcı verisinin çalındığı bildirildi.

Bitcoin ATM Operatörü Hack'lendi: Kullanıcı Verileri Çalındı!

İflas eden Bitcoin ATM operatörü Coin Cloud'un, henüz kimliği belirlenemeyen bir hack grubu tarafından ihlâl edildiği bildirildi.

İhlâli ilk olarak X üzerinden ifşa eden bir bilgi güvenliği araştırmacısı olan vx-underground'un raporlarına göre; tehdit aktörleri, Coin Cloud'un veri tabanını istismar ettiklerini ve yaklaşık 70.000 müşteri özçekiminin yanı sıra 300.000'den fazla kullanıcının sosyal güvenlik numaraları, isimler, adresler, doğum tarihleri, meslekler ve telefon numaraları gibi kişisel bilgilerini aldıklarını iddia ediyorlar. Tehdit aktörleri, Coin Cloud'un arka uç sisteminin kaynak kodunu da elde ettiklerini ileri sürüyorlar. 

İhlâlin ciddiyeti, erişilen müşteri verilerini gösterdiği iddia edilen redakte edilmiş görüntülerin yayınlanmasıyla vurgulanıyor. Vx-underground, iddiaların başlangıçta özel, şifreli kanallar aracılığıyla paylaşıldığını ve tehlikeye atılan veri tabanının göstergelerinin kısa süre içinde kamuya açık hale geldiğini söylüyor.

Bitcoin ATM Operatörü Hack'lendi: Kullanıcı Verileri Çalındı!

Coin Cloud, Şubat Ayında İflas Başvurusunda Bulundu

Coin Cloud'un bu siber güvenlik olayına karşı hassasiyeti, Şubat 2023'te iflas başvurusunda bulunmasının ardından geldi. ABD'de ve Brezilya'da yaklaşık 4.000 Bitcoin ATM'si işleten Coin Cloud, 2022'nin ilk dokuz ayında 40 milyon dolar zararla sonuçlanan önemli ticari ve yasal zorluklarla karşılaştı. Firmanın mali durumuna ilişkin bu gelişmeler ilk olarak Coin Cloud'un eski CEO'su Chris McAlary tarafından Wall Street Journal'a bildirildi.

Coin Cloud, ayrıca şu anda Genesis Global Holdco'ya 116 milyon dolar borcu olduğunu ve yeni finansman bulmayı ya da Bitcoin ATM işini Bölüm 11 iflas başvurusu yoluyla satmayı planladığını doğruladı.

Genesis Global Capital, Digital Currency Group'un iflas eden kredi kolunun bir yan kuruluşudur. Bloomberg'in 2022'de yayınladığı önceki raporlar; Coin Cloud'un, yeniden yapılandırma planları için Genesis'ten 100 milyon dolarlık teminatsız kredi aldığını gösteriyor.

Bu yazının yazıldığı sırada Coin Cloud, ihlâlle ilgili olarak kamuoyuna bir açıklama yapmadı. Durum, veri güvenliği ve operasyonel istikrar açısından daha geniş kripto piyasası için potansiyel etkileri ile inceleme altında kalmaya devam ediyor.

Bitcoin ATM Operatörü Hack'lendi: Kullanıcı Verileri Çalındı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
En İyi 12 Türk Bitcoin Borsası
Rehber Burak Atik
Icrypex Nedir? Icrypex Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Barimeks Nedir? Barimeks Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik