Coin Rehberi

İşte Bitcoin Boğa Rallisini Bozabilecek 7 Faktör

Devam eden Bitcoin rallisi spot ve türev borsalardaki tüccarlar için kazançlıdır, ancak lider kripto paranın fiyat hareketini etkileyebilecek birkaç faktör var. Bu makalede, dikkat edilmesi gereken faktörlere bakacağız. Bitcoin’in 24 saatlik fiyat hareketine bakıldığında bu oran %0,50’den az ve haftalık olarak fiyat değişimi de %1,8 oldu. Oynaklıkta ani bir düşüş BTC fiyat hareketinin yönünü değiştirebilir.

Bloomberg Intelligence Kıdemli Emtia Stratejisti Mike McGlone:

“Bitcoin fiyatının son 10 yıldır yaptığı takdir aşamasını geçmesi için tamamen beklenmedik bir şey yapması gerekiyor. Talep ve benimseme metrikleri Bitcoin’in sabit arzının işine yaramaya devam ediyor.”

Mike McGlone, BTC konusunda oldukça yükseliş yanlısı olduğunu açıkladı. Talep ve benimseme metrikler, son çeyrekte kripto paranın lehine olmuştur. Tahmin yükseliş yönündedir ve BTC 12.400 doların üzerinde yeni bir zirveye ulaşana kadar yükselişine devam edebilir. Bu hafta mütevazı aksilikler oldu, ancak genel olarak BTC olumlu ivmesini korudu ve yörünge yükselmeye devam ediyor. Soru şu ki, ne ters gidebilir?

Bitcoin Talep ve Benimseme Metrikleri

Şu anda kaydi para/kripto para borsalarında Bitcoin talebi, yeni alıcılar ve borsa tüccarları tarafından yönlendiriliyor. Metrikler, kripto paralardan kripto para borsalarına yeterli likidite olduğunu gösteriyor ama sadece talep bunun karşılığını verebildiği sürece metrikler BTC’nin lehine kalmaya devam edebilir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin'i Tercih Etmek için 5 Neden

Bitcoin Boğa Ralli

Chainalysis’in yukarıdaki grafiğine göre, borsalara BTC girişi 22 Temmuz 2020’den bugüne kadar neredeyse her gün arka arkaya değişti. En yüksek seviye 27 Temmuz 2020’de 1,25 milyar dolar olarak ve en düşük seviye 9 Ağustos 2020’de 500 milyon doların altı olarak ölçüldü. Çok değişken bir BTC giriş oranında talep arzı karşılamayabilir ve dolayısıyla bu oynaklıkta bir düşüşe yol açabilir.

Bitcoin ve Altın Korelasyonunda Azalma

Altın fiyatı, fiyat artış döngüleri ve fiyat düşüşlerine neden olan oynaklığa sahiptir, ancak Bitcoin’in oynaklığı altından daha yüksektir. Bu nedenle, iki varlık arasında bir yıllık dönemde zayıf bir korelasyon vardır. Şu anda, korelasyon yüksektir ve son birkaç hafta için bu oran %50’nin üzerinde kalmıştır; her iki varlığın fiyatı da istikrarlı bir şekilde artıyor. Ancak altın fiyatları istikrarlı olabilir ve düzeltme yapabilir ve bu, ikisi arasındaki korelasyonda düşüşe neden olabilir.

Bitcoin Boğa Ralli

Ek olarak mevcut korelasyon, tüccarların küresel piyasalardaki kargaşa ve belirsizliğe verdiği bir tepki olabilir ve dolarda ki düşüş, uzun bir süreliğine korelasyonu sıfıra veya negatife bile indirebilir. Bu gerçekleştiğinde, Bitcoin’in fiyatı kötü şöhretli ‘dijital altın’ iddialarına yanıt olarak yükselmeyebilir.

Artan Piyasa Değeri ve Defi

Defi’nin (merkezi olmayan finans) piyasa değeri geçtiğimiz 90 gün içinde istikrarlı bir şekilde arttı ve şu anda %21,26 seviyesinde.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Blok Zincir Teknolojisi Neden Karmaşık Gelmemelidir?

Bitcoin Boğa Ralli

TradingView Altın fiyat: http://tradingview.com/symbols/XAUUSD/

Defi’nin popülaritesi ve yükselişi, pazar hakimiyetini istikrarlı bir şekilde artırıyor ve tüccarların Defi ve Ethereum’a ilgisi yüksek olsa da birçok günlük BTC tüccarı, DeFi’nin oldukça likit ve değişken piyasasında hızlı bir kazanç elde etme umuduyla kısa vadede Bitcoin’den yatırımlarını geri çekebilir.

Artan Bitcoin Açık Pozisyonları

Aşağıda ki tabloya göre, Bitcoin opsiyon ticaretinde ki açık pozisyonlar rekor düzeyde yüksek seviyelere doğru tırmanıyor. Bu kısa vadede elverişli olabilir, ancak uzun vadede bu yükseliş fiyat hareketine ters etki edebilir.

Bitcoin Boğa Ralli

https://defipulse.com

27 Temmuz 2020’den bu yana açık pozisyonlar arka arkaya 3 kez 2 milyar doları geçti. BTC opsiyon sözleşmelerinde bulunan fazla açık pozisyon miktarı beklenti ve ilgiyi gösteriyor, ancak tüccarlar long pozisyonlarının süresi bitmeden önce kapatmakta tamamen özgürlerdir. Bu nedenle, açık pozisyonların hacmindeki bir düşüş BTC fiyatında kırmızı bir bayrak oluşturabilir.

Bitcoin Opsiyon Hacminde Azalma

Yüksek BTC opsiyon hacimleri bu dönemde BTC’ye olan ilginin arttığını gösteriyor. Yüksek bir hacim, yüksek bir ilgiyi gösterir ve benzer şekilde BTC opsiyon hacmindeki bir düşüş BTC fiyatında bir düşüşe tekabül eder.

Bitcoin Boğa Ralli

TradingView BTC fiyat: http://tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Alış Opsiyonların Artması Bir Düşüşü Tetikleyebilir

BTC opsiyon ticaretinde açık pozisyonlar rekor seviyelere ulaştı ve toplam ödenmemiş sözleşme sayısı arttı, ancak bu trend sürdürülemeyebilir. Geçtiğimiz hafta, yükseliş yanlısı alış pozisyonlarına karşın düşüş yanlısı satış pozisyonları birbirine yaklaştı ve tüccarlar alış opsiyonları ile piyasayı dolduruyor.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin, 2019 Satışının %45'inden Fazlasını Sadece 7 Haftada Geri Topladı

Bitcoin Boğa Ralli

Skew BTC vadeli işlem grafikleri: http://skew.com/dashboard/bitcoin-futures

%13’lük düşüş yanlısı alış pozisyonlarına karşı %45’lik yükseliş yanlısı satışlar kısaca Bitcoin’in fiyatının düşeceğine dair bir spekülasyondur ve bu daha uzun bir süre devam ederse bir düşüş hareketi gelebilir.

Kurumsal Yatırımcılardan Geri Adım Gelebilir

Bitcoin Boğa Ralli

Kurumsal ve perakende yatırımcıların ortak ilgisi nedeniyle Bitcoin’in talebi sürekli olarak daha da artıyor. Agresif perakende satın alma ve spekülatif ilgi ile birleştiğinde BTC rallisini 11.571 dolara yükseltti. Kurumsal ilgiye en çok katkıda bulunan unsurlardan biri, çeşitli tüccarlara etkileyici kazançlar ve cezbedici ihtimaller sunan türev piyasasıdır. Bu, spot piyasanın likiditesinin kaynağına ve bunun türevlere ve diğer mevcut yatırım ürünlerine nasıl bağlı olduğuna işaret eder. Türev piyasasında risk yönetimi potansiyeli daha yüksektir ve burada kurumsal ilgi düşerse, bir geri çekilme olabilir.

Finansal belirsizlik ve dolarda ki düşüş, kurumsal yatırımcıları alternatif yatırımlara yönlendiriyor ve BTC, burada paylaşılan nedenlerden bağımsız olarak bir büyüme hareketine devam edebilir. Ancak, tedbirli davranmak her zaman daha iyidir.

“Bitcoin Fiyat Boşlukları Nelerdir?” adlı rehberimizi okumak için: https://www.koinbox.net/bitcoin-fiyat-bosluklari-nelerdir/

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

Osman Kolat

Osman Kolat, 1987 Ankara doğumludur. Ekonomi, kripto paralar, fintech üzerine çalışmalar yapmaktadır. Aynı zamanda ekonomi okur yazarlığı yanı sıra, mevcut ekonomik düzeni daha iyi anlayabilmek ve okuyucularına aktarabilmek adına akademik çalışmalar yürütmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu