Anasayfa Bitcoin Rehberi Bitcoin (BTC) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi

Bitcoin (BTC) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi

Bitcoin Rehberi

Bitcoin (BTC) Nedir? Bitcoin (BTC) Nasıl Alınır? Paribu Bitcoin Nasıl Alınır? Binance Bitcoin (BTC) Nasıl Alınır?

Bitcoin (BTC) Nedir?

Bitcoin (BTC) 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından çıkartılan dünyanın ilk kripto para birimidir. Bitcoin’in doğasında merkezi olmama yatar. Bu herhangi bir merkezi otoritenin, şirketin, bir grubun, herhangi bir aracının ya da hükumetin Bitcoin üzerinde kontrolü olmadığı anlamına gelir. Bitcoin merkezi olmadığından dolayı BTC alım ve satım işlemleri eşler arası olarak gerçekleştirilir. 

Satoshi Nakamoto’nun kendi sözleriyle Bitcoin; “Herhangi bir finansal kurumdan geçmeden Bitcoin çevrim içi olarak bir taraftan bir diğer tarafa gönderilebilir.” 

Bitcoin’den daha önce merkezi olmayan elektronik para birimleri hakkında konseptler yapılmıştır ama BTC hatırı sayılır seviyelerde dünya genelinde kullanılan ilk kripto para birimidir.

Bitcoin (BTC) Ne İşe Yarar?

Bitcoin (BTC) dünyanın ilk kripto para birimi olarak tanınmaktadır. Bu yüzden Bitcoin küresel olarak benimsenme yolunda ilerlemektedir. Bu yolda BTC hem perakende yatırımcıları hem de kurumsal yatırımcıları kendine çekmiştir. 

Bitcoin’in ilk kullanım alanı ticari işlemlerdir. Yine de Bitcoin ağı ticarete odaklanan diğer kripto para birimleri karşısından yavaş olduğundan, Bitcoin fiyatı ve piyasa değeri açısından 1. kripto para olduğundan dolayı BTC ticari işlem açısından geride kalmaktadır. 

Bitcoin ticari işlem ve para gönderme açısından yavaş olsa da bu Bitcoin’in kullanım alanını başka bir yöne aktarmaktadır. Bitcoin günümüzde en çok yatırım ve ticaret açıları ile kullanılmaktadır. Bitcoin’in bunlara ek iki adet daha kullanım alanı vardır. BTC ilk kripto para birim olduğundan dolayı dünya genelinde marketler, restoranlar ve cafeler gibi yerler Bitcoin ile satış yapmaya başlamıştır. İkinci olarak Bitcoin 2021 yılında birçok kurumsal şirketin yatırım seçeneği olmuştur. Bu daha da ilerleyerek Bitcoin “Dijital Altın” olarak görülmeye başlanmıştır.

Yukarıdaki Bitcoin kullanım alanlarına bakacak olursak bunlardan en önemlisi Bitcoin’in yatırım olarak kullanılması ya da dijital altın olarak kabul görmesidir. 

Bitcoin (BTC) Nereden Alınır?

Bitcoin demek kripto para demektir. Böylece BTC’yi tercih ettiğiniz herhangi bir kripto para borsasından alabilirsiniz. Bitcoin’i bir itibari para ya da kripto para birimi karşılığında alabilir ve satabilirsiniz.

Bitcoin (BTC) Nasıl Alınır? 

Bitcoin (BTC) satın almak istiyorsanız ilk yapmanız gereken bir kripto para birimi borsasında hesap açmanız gerekiyor. Kripto para sektörüne yeni giriş yapıyorsanız aşağıdaki listede bulunan kripto para borsalarını değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz.

  • Binance
  • Coinbase Pro
  • OKEx
  • Kraken
  • Huobi Global
  • Bitfinex

Yukarıdaki listede bulunan borsalardan ya da sizin tercih ettiğiniz herhangi bir yabanca ya da yerel borsada hesap oluşturduktan sonra Bitcoin alabilirsiniz. İlk BTC’nizi almak için ilk olarak kullanmayı seçtiğiniz borsanın desteklediği para yatırma işlemleri ile hesabınıza para yüklemeniz gerekiyor. Seçtiğiniz borsaya bağlı olarak hesabınıza Türk lirası ya da Dolar yatırabilirsiniz. Borsa hesabınıza paranız geçtikten sonra BTC/TRY, BTC/USD ve BTC/USDT sembolleri aracılığıyla ilk Bitcoin’inizi alabilirsiniz. İsterseniz ülkemizin en iyi borsalarından biri olan Paribu ve Türkiye’ye yeni gelmiş küresel borsa Binance’dan Bitcoin nasıl satın alınacağına bakalım:

Paribu Borsası Üzerinden Bitcoin Nasıl Alınır?

Türkiye’nin en ünlü kripto para birimi borsası Paribu’dan Bitcoin almak istiyor ama nasıl alacağınızı bilmiyorsanız doğru yere geldiniz. Paribu’dan Bitcoin (BTC) almak sadece 4 adımda yapılabiliyor.

Paribu, Bitcoin Satın Alma 1. Adım

Paribu’dan Bitcoin satın almadan önce Paribu hesap açmanız gerekiyor. İlk olarak https://www.paribu.com/ adresine gidin, sağ üstte bulunan “GİRİŞ YAP” sekmesine tıkladıktan sonra “Paribu’da hesap oluştur” sekmesine tıklayın. Daha sonra karşınıza hesap açma sayfası gelecektir. Aşağıdaki resimdeki yerleri doldurun ve böylece 1. adım tamamlanmış olacak.

Paribu, Bitcoin Satın Alma 2. Adım

Paribu’dan Bitcoin satın almanın ikinci adımında ana sayfanın sağ üst kısmında bulunan kullanıcı adınıza tıkladıktan sonra “Kimlik Doğrulama” sekmesine gelmektir. Buraya geçtikten sonra aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi gerekli alanları doldurun.

Bitcoin (BTC) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi

Paribu, Bitcoin Satın Alma 3. Adım

Üçüncü adımda hesabınıza para yatırmak geliyor. Paribu hesabınıza Türk lirası yatırmak için ana sayfanın sağ üst kısmında bulunan cüzdan sekmesine tıklayın. Daha sonra aşağıdaki resimde kırmızı daire ile belirtilen “Yatır” kısmına tıklayın. 

Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. Buradan TL yatır kısmında bulunan ve tercih ettiğiniz para yatırma yöntemini kullanarak Paribu’ya para yatırabilirsiniz. Paribu şu anda Fibabanka, VakıfBank, Akbank, Ziraat Bankası, Papara ve Ininal para yatırma seçeneklerini desteklemektedir.

Paribu, Bitcoin Satın Alma 4. Adım

Paribu hesabınıza para yatırdıktan sonra 2 şekilde Bitcoin (BTC) alabilirsiniz. İlk seçeneğiz “Kolay Al/Sat kısmıdır. Kırmızı ile belirtilen alana Bitcoin almak istediğiniz TL miktarını yazarak çok hızlı ve kolay bir şekilde güncel fiyatlardan Bitcoin alabilirsiniz.

İkinci seçenek için ilk yapmanız gereken Paribu ana sayfasından “Piyasalar” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Daha sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

Kırmızı alanda bulunan “Toplam (TL)” kısmındaki “+” ile belirtilen yere tıklayarak hesabınızda bulunan tüm bakiye karşılığında Bitcoin alabilirsiniz. 

Paribu’dan Türk Lirası Nasıl Çekilir?

Bitcoin ticaret işlemlerinizi tamamladıktan sonra elinize nakit para almak ya da kârınız ile bir şey almak istiyorsanız Paribu’dan banka hesabınıza para çekmeniz gerekmektedir. Paribu’dan Bitcoin satın almak gibi para çekmekte çok kolaydır. Paribu’ya nasıl para yatırılacağına dikkat ettiyseniz para çekme işlemi para yatırma işleminin tam tersidir. Ana sayfada bulunan Cüzdan sekmesine tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır. Buradan “Çek” sekmesine tıklayın ve daha sonra banka hesabınıza Türk lirası çekmek için IBAN ve çekilecek para miktarını yazın. Banka hesapları dışında parara ve ininal hesabınıza da para çekebilirsiniz. Yukarıdaki Türk lirası çekme aşamaları aşağıdaki resmindeki gibidir.

Binance Borsası Üzerinden Bitcoin (BTC) Nasıl Alınır?

Dünya genelinde en yüksek ticaret hacmine sahip kripto para birimi borsası Binance üzerinden Bitcoin (BTC) almak çok kolaydır. Bu adımda hem Binance’ın küresel platformu olan Binance ve Binance’ın Türkiye ayağı olan TR Binance borsasına bakacağız. Binance’dan Bitcoin almak sadece 4 adımdır. Aşağıdaki yöntemler hem Binance’ın küresel versiyonu hem de Türkiye versiyonunda kullanılabilir.

Binance, Bitcoin Satın Alma 1. Adım

Binance’dan Bitcoin almak için yapmanız gereken ilk şey bir hesap açmaktır. Binance’ın ana sayfasında bulunan “Hesap Oluştur” sekmesine tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki bölge çıkacaktır. Gerekli bilgileri doldurduktan sonra TRBinance hesabınız anında açılacaktır. 

Kırmızı daire içinde olan 1. alan küresel Binance hesabınızı TRBinance hesabına bağlamak içindir. Kırmızı daire içindeki 2. alan yeni bir hesap açmak içindir.

Binance, Bitcoin Satın Alma 2. Adım

Binance’dan Bitcoin (BTC) satın almak için ikinci adımda kimliğinizi doğrulamanız gerekiyor. Aşağıdaki resimdeki yerleri doldurarak bu işlemi 1 dakikadan kısa bir sürede tamamlayabilirsiniz.

Binance, Bitcoin Satın Alma 3. Adım

Binance hesabınızı doğrulandıktan sonra BTC almak için ilk olarak hesabınıza para yatırmanız gerekiyor. Ana sayfada bulunan “Cüzdan” sekmesinin üzerine gelin ve daha sonra “Yatırma” kısmına tıklayın.

Karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır. Buradan Binance’a para yatırma yöntemini seçin. Ziraat Bankası ve VakıfBank havale desteklemektedir. Bu iki bankadan birini kullanıyorsanız tercih ettiğiniz banka resminin üzerine tıklayın ve karşınıza çıkan IBAN numarasına havale yapın. Ziraat Bankası ve VakıfBank kullanmıyorsanız diğer bankalardan da EFT yöntemi aracılığıyla Binance’a para yatırabilirsiniz.

Binance, Bitcoin Satın Alma 4. Adım

Binance hesabınız para yatırdıktan sonra ana sayfada bulunan kırmızı ile işaretli “Piyasalar” kısmına tıklayın. Karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir yer gelecektir. Bu kısımda resmin altında yer alan kırmızı daire içinde tüm alımlarınızı gerçekleştireceksiniz. 

Tutar kısmında yer alan %25, %50, %75 ve %100’e tıklarsanız cüzdanınızda bulunan bakiyenin bu yüzdelikleri ile hızlı bir şekilde Bitcoin (BTC) alabilirsiniz. 

Binance’dan Türk Lirası Nasıl Çekilir?

Binance’da kripto para işlemlerinizi tamamlayıp paranızı banka adresinize çekmek istiyorsanız Binance’ın ana sayfasında yer alan Cüzdan sekmesinin üzerine gelin ve daha sonra “Çekme” seçeneğini seçin. Karşınıza aşağıdaki alan çıkacaktır. IBAN adresinizi ve çekmek istediğiniz miktarı girdikten sonra paranızı tercih ettiğiniz bir banka hesabınıza çekebilirsiniz.

Bitcoin (BTC) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi

Bitcoin (BTC) Nasıl Saklanır?

Bitcoin saklamanın 3 yöntemi vardır. Bitcoin ilk olarak kripto para borsa hesaplarında yani kripto para borsa cüzdanlarından saklanabilir. İkinci olarak Bitcoin soğuk cüzdan denilen donanım cüzdanlarında saklanabilir. En iyi kripto para donanım cüzdanları Ledger ve Trezor’dur. Üçüncü olarak Bitcoin 3. parti bir kripto para birimi cüzdanında saklanabilir. Bu yöntemlerden ilki yani kripto para borsa cüzdanları çevrim içidir ve kripto para borsanız hacklenirse paralarınız çalınabilir. İkinci yöntem çevrim dışı olduğundan dolayı ekstra güvenlik sunmaktadır.

Bitcoin (BTC) Nasıl Çalışır?

Bitcoin (BTC) blok zincir teknolojisine ile çalışmaktadır. Blok zincir teknolojisi Bitcoin’in merkeziyetsizliğinin temelini oluşturmaktadır. Ayrıca Bitcoin blok zincirinin bir diğer temelini de Bitcoin madencileri oluşturur. Bitcoin madencileri bilgisayar işletim gücü kullanarak işlemleri doğrulan ve BTC blok zincirine ekleyen kişilerdir. Bitcoin madencileri yaptıkları bu işlemler karışıklığında ödüllendirilir.

1 Bitcoin (BTC) Kaç TL?

Bitcoin’in güncel fiyatı her gün, her saat ve her dakika değişmektedir. Bu açıdan Bitcoin (BTC) gerçekten küresel bir varlıktır. Bitcoin fiyatı 1 kuruştan başlayarak milyarlarca Türk lirasına çıkmıştır. Bitcoin yukarıda bahsettiğimiz gibi küresel olduğundan dolayı fiyatlar hükumetler ve kripto para birim borsaları arasında değişim gösterebilir. Kısaca Bitcoin fiyatı bir kişinin konuma bağlı olarak değişebilir.

Bitcoin (BTC) Hemen Satıp Paraya Çevrilir mi?

Bitcoin (BTC) anında satılıp dolara, Türk lirasına ya da tercih ettiğiniz diğer itibari para birimlerine çevrilebilir. Bitcoin satıp paraya çevirmek için Bitcoin satın alma işleminin tam tersini yaparsınız. Bir borsadan Bitcoin sattıktan sonra dolara ya da Türk lirasına geçersiniz. Daha sonra banka hesabınıza bu paraları aktararak elinize nakit almış olursunuz.

Bitcoin (BTC) Aldıktan Sonra Nasıl Saklayabilirim?

Bitcoin aldıktan sonra kripto para birimlerinizi kripto para cüzdanlarında saklayabiliriz. Bitcoin (BTC) ticareti yapmaya devam edecekseniz BTC’lerinizi kripto para borsalarından saklamanız gerekir. BTC’lerinizi uzun vadeli olarak saklayacaksınız bir kripto para birimi donanım cüzdanı ya da 3. parti bir çevrim içi kripto para cüzdanı kullanabilirsiniz.

Kredi Kartı ile Bitcoin (BTC) Alabilir miyim?

Kredi kartınız ile çok kolay ve hızlı bir şekilde Bitcoin (BTC) alabilirsiniz. Dünya genelinde Bitcoin alımı en çok kredi kartları ile gerçekleştirilmektedir. Tercih ettiğiniz kripto para borsası kredi kartınızı destekliyorsa çok hızlı bir şekilde Bitcoin satın alabilirsiniz.

Bitcoin (BTC) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi

Bitcoin (BTC) Cüzdanı Nasıl Açılır?

Bitcoin saklamanın 3 yönteminden bahsetmiştik:

1. Yöntem olan kripto para borsa cüzdanı için herhangi bir ekstra adım yoktur. Bir kripto para borsasında hesap açtıysanız o borsada kripto para borsa cüzdanınız var demektir. 

2. Yöntem olan donanım cüzdanları için internetten ya da gücendiğiniz yerel satıcılardan cüzdan almanız gerekiyor. Donanım cüzdanlarının fiyatları 500 TL’den başlamaktadır. Her türlü donanım cüzdanının kutusunda kullanım kılavuzu ve başlangıç bilgileri vardır. Bu yönetmeliklere uyarak donanım cüzdanınızı kurabilirsiniz. Örneğin Ledger Nano S çok güvenlikli çip teknolojisi kullanmaktadır. Ledger Nano S’i herhangi bir bilgisayara taktığınızda 4 haneli şifrenizi girmeniz gerekir. Şifreleriniz, kişisel bilgileriniz ve diğer verileriniz hiçbir şekilde 3. partilerle paylaşılmaz. 

3. Yöntem olan çevrim için kripto para cüzdan hesabı açmak çok kolaydır. Bu işlem herhangi bir web sitesinde hesap açmak gibidir. Bu tarz en iyi cüzdanlardan birkaçı; Blockchain, Freewallet, BRD ve Electrum’dur.

Bitcoin (BTC) Geleceği

Bitcoin geleceğinden bahsetmek için ilk olarak geçmişine bakmak gerekiyor. Bitcoin (BTC) dünyaya geldiğinde sadece 1 kuruş civarından işlem gördüğünü söylemiştik. Bitcoin kısa ama rallilerle dolu tarihinde son derece dikkat edilmesi gereken yükselişlere imza atmıştır. Bitcoin’in tüm zamanlar getirisi şu anda %42.0722.53’dür. 14 yıllık kısa bir geçmiş Bitcoin’in ilerleyen yıllarda da yükseleceğini göstermektedir. Bitcoin temelleri açısından geleceğini konuşacak olursak, küresel olarak teknolojik ve sanal bir dünyaya ilerlediğimizden dolayı Bitcoin’in geleceği tamamen açıktır. 

Bitcoin (BTC) Satın Al İşlemi Güvenilir mi?

Bitcoin (BTC) satın al işlemlerinin güven derecesi tercih ettiğiniz kripto para borsasına göre değişmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz listede bulunan kripto para borsalarını seçtiyseniz yapacağınız Bitcoin (BTC) satın al işlemi güvenli olacaktır. Başka bir borsa kullanıyorsanız ve işlemlerinizi güvenliği hakkında endişeleniyorsanız borsanızı değiştirmeniz tavsiye edilir. 

Bitcoin (BTC) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(1)
  • Öznur Kurşun Öznur Kurşun bu konuda bilgilendirmeniz benim cok işime yaradı cunku her defasinda araştirdigim bir konuydu detaylandırmanız iyi olmuş tesekkurler koinbox Yanıtla