Kripto Para Haberleri

Bitcoin Caiz mi? Cübbeli Ahmet Hoca Açıklıyor

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, merkezi bir sunucuya ya da otoriteye bağlı olmayan dijital para birimidir. Bitcoin’den sonra binlerce değişik kripto para birimi üretilmiştir. Bunlardan en ünlüleri Ethereum, Cardano, Ripple ve Litecoin gibi kripto paralardır. İlk kripto para birimi olan Bitcoin, Satoshi Nakamoto takma adını kullanan kişi ya da grup tarafından 2008’de duyuruldu. “Bitcoin: Kişiden Kişiye Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı yazı, 2008 yılı Ekim ayında paylaşıldı. Bu yazıda Bitcoin’in çalışma prensipleri anlatıldı. teknoloji dünyasında devrim yapan Bitcoin, 3 Ocak 2009’da piyasaya sürüldü.

Bitcoin Caiz mi? Cübbeli Ahmet Hoca Açıklıyor - Koinbox.Net

Bitcoin ve Din Tartışmaları

Kripto paraların dijital bir değişim aracı olarak piyasaya sürülmesiyle Bitcoin ve din tartışmaları da başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı, arkasında herhangi bir otorite bulunmaması sebebiyle kripto paraları saadet zincirlerine benzetti ve “Kripto para kullanımı caiz değildir.” hükmünü verdi.

Necmettin Nursaçan, İhsan Şenocak, Nureddin Yıldız, Fatih Kalender ve Abdülaziz Bayındır gibi din adamları da kripto paralara karşı çıktı. Bu isimlerin “kripto para kullanımı caiz değildir.” şeklindeki görüşlerinin temelini ise bir otoriteye bağlı olmaması, hızlı değişen fiyat hareketleri ve fiziki varlığının bulunmaması gibi sebepler oluşturdu.

Bitcoin Caiz mi? Cübbeli Ahmet Hoca Açıklıyor - Koinbox.Net

İlgili içerik: Bitcoin Caiz mi? Diyanet Son Noktayı Koydu

Cübbeli Ahmet Hoca Bitcoin Açıklaması!

Bitcoin caiz mi sorusuna cevap veren Cübbeli Ahmet Hoca, kâğıt paraların da İslamiyet’e göre para olarak kabul edilmediğini ifade etti. İslamiyet’e göre, helal kılınan paraların altın ve gümüşten üretildiğini belirten Cübbeli Ahmet Hoca, zaman içinde soyut varlıkların da para olarak kabul edilmeye başlandığını aktardı. Bunun, fıkıh alimlerinin görüşü olduğunu söyleyen Cübbeli Ahmet Hoca, Bitcoin ile ilgili görüşünü dile getirdi.

Cübbeli Ahmet Hoca, piyasalar tarafından değişim aracı olarak kabul gören varlıkların, para olarak kullanılabileceğini belirtti. Bitcoin‘in devlet tarafından kontrol edilemediğini kaydeden Cübbeli Ahmet Hoca, kripto para sahiplerinin başvuracakları bir otoritenin bulunmadığını hatırlattı. Bu durumda kayıp yaşayabilecek kişilerin tamamen mağdur olacağını söyleyen Cübbeli Ahmet Hoca, Bitcoin’in caiz olmadığını ifade etti.

İlgili içerik: Bitcoin ve Kripto Paralar Helal mi?

Bitcoin ile Geleneksel Paraların Farkı!

Bitcoin ile geleneksel paraların farkı, merkezi bir otoriteye bağlı olup olmamak üzerinden anlatılabilir. Türk lirası, dolar ve euro gibi para birimleri, Merkez Bankası gibi otoritelere bağlıdır. Devletler, bu para birimleri üzerinden piyasayı değişik şekillerde etkileyebilir.

Bitcoin ise belli bir sunucuya ya da Merkez Bankası gibi bir otoriteye bağlı değildir. Bitcoin işlemleri blok zincirlere kaydedilir ve bu bloklardaki bilgiler tek bir otorite tarafından kontrol edilemez. Bitcoin işlemlerinin doğrulanarak bloklara kaydedilmesi için yeterli sayıda katılımcı tarafından onaylanması gerekir. Bitcoin işlemlerinde sahtecilik yapılamaz, zira bütün işlem kayıtları herkesin defterinde bulunur.

Bitcoin ile Geleneksel Paraların Benzer Yanı

Bitcoin ile geleneksel paraların benzer yanı ise her ikisinin de dijital varlık olarak işlev görmesidir. Geleneksel paralar, fiziki varlıklar halinde de vardır. Ancak paraların büyük kısmı fiziki olarak üretilmemiştir, sanal bir şekilde hesaplar arasında aktarılır. Bitcoin de zaten dijital bir değişim aracı olarak kabul edilmektedir.

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 100 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add your own review

Rating

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün