Bitcoin Rehberi

Bitcoin Caiz mi? Diyanet Son Noktayı Koydu

Bitcoin Nedir?

Bitcoin yenilikçi bir ödeme ağı ve yeni bir tür paradır. Bitcoin eşler arası teknolojiyi kullanarak merkezi otoriteleri ya da bankaları aradan çıkartır. Ticari işlemler ve Bitcoin ihracı Bitcoin ağı tarafından ortaklaşa bir şekilde halledilir. Bitcoin açık kaynaklı bir sistemdir, tasarımı tamamen kamuya açıktır, hiç kimse Bitcoin ağına sahiplik çıkmaz ya Bitcoin ağını kontrol edemez. Bitcoin ağına herkes katılabilir. Bitcoin’in birçok özelliği sayesinde Bitcoin eski ve yeni ödeme sistemlerine uyarlanabilir.

Bitcoin Oynamak Caiz mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı açıklamalara göre, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraları yatırım amaçlı kullanmak caizdir. Para, devlet tarafından basılan ve ülke içinde mübadele aracı olarak kullanılır. Para, üzerinde rakamsal değerinin yazılı kağıt ya da metal nesnedir.

Sanal para ya da kripto paralar ise; arkasında herhangi bir merkezi finansal kurum olmayan ve kullanıcılar arasında doğrudan ticari alışverişlerde kullanıldığı için şifrelenmiş para birimidir. Diyanet İşleri kısaca bir para biriminin para hükmünde olması için bu paranın değerini ya devlet otoritesinden almalı olduğunu ya da altın gibi bir değere sahip olması gerektiğini söylemiştir.

Bitcoin Caiz mi? Diyanet Son Noktayı Koydu

Sanal Para Alıp Satmak Caiz mi?

Sanal para ya da kripto para, merkezi bir finansal kurum tarafından çıkartılmayan ve kullanıcıların birbirleri arasında ticari alışverişlerde kullandığı şifrelenmiş paradır. Diyanet İşlerinin yukarıdaki açıklamalarına göre kripto paralar hükumetler tarafından çıkarılmadığı ya da hükumetler tarafından kullanılmadığı için bu paralar alıp satmak caizdir. Buna ek olarak kripto paraların çok hızlı bir şekilde değer kazanıp kaybetmeye meyilli olduklarından dolayı daha çok kara para aklama amaçlı yasa dışı yollarda kullanıldığı ve düşünülmektedir. Kripto paraların devletin denetimi ve gözetiminden uzak olmasından dolayı sanal paraların alım satımını yapmak şu aşamada dinen uygun değildir.

Hisse Senedi Almak Caiz mi?

Ünlü İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu’na göre, borsalarda yer alan helal bir ticari şirketin ortağı olmak ve bu şirketin hisse senetlerini almak dinen caiz değildir. Yine de Nihat Hatipoğlu, borsalarda hisseleri kilitleyecek ve sahte satışlara neden olacak işlemlerin dinen uygun olmadığını ve bunların sadece dolandırıcılık amaçlı olduğunu söylemiştir.

5 Ünlü İlahiyatçının Bitcoin Hakkında Yorumları

Ünlü ilahiyatçı ve yazar Hayrettin Karaman, Bitcoin ve kripto paraların caiz olup olmadığını açıklamıştır. Hayrettin Karaman:

“Kripto paraların bankaları ve diğer merkezi otoriteleri aradan çıkarması olumlu bir özelliktir. Buna rağmen Bitcoin ve kripto paralar şifreli olduklarından dolayı yüksek oradan kara para aklama işlemlerinde kullanılırlar ve bu yüzden kripto paraların bu yönü gayet olumsuzdur.”

Cübbeli Ahmet Hoca ise Bitcoin’in “Yahudi oyunu” söylemiştir ve cemaatini Bitcoin’in geçersiz olduğundan parasız kalacakları konusunda uyarmıştır.

Konuyla ilgili açıklamalarına devam eden Cübbeli Ahmet Hoca:

“Ocak’ta 10 dolara almışlar, şimdi 1 milyon dolar olmuş, şimdi de caiz midir diye soruyorlar. Ne olduğunu anlamadık ki caiz olup olmadığını söyleyelim. Elimizde tuttuğumuz bir şey de yok. Hayali her şey. Yahudiler, paraları milletten toplayacak, sonra Bitcoin’in geçersiz yapacak. O zaman ne yapacaksın Cübbeli hocaya mı geleceksin? Elinle dokunduğun para senindir, eline almadığın para diye bir şey yoktur! Bunların hepsi Yahudi oyunu…”

İlahiyat Profesörü Hamdi Döndüren ise Bitcoin gibi kripto paraların kumar sınıfına girdiğini ifade ederek, caiz olmadığını söyledi.

İlahiyat profesörü Hakkı Şah Yasdıman:

“1400 sene evvel gelmiş ve o günün şartlarına göre inmiş olan o metinlerin daha sonra ortaya çıkan birtakım gelişmelerle örtüşmesi bakımından yeni yorumlamalara ihtiyaç oluyor. Gündemde çokça konuşulan Bitcoin ne Kur’an’da var ne sünnette var ne icmâ’da var ne kıyas da var.”

Bitcoin üzerine ne yapmamız gerekiyor sorusu sorulduğunda Hakkı Şah Yasdıman:

“Dolayısıyla zaman geçtikçe yeni gelişmeler oluyor ve bunlara da İslam topluluğunun kafa yorması gerekiyor. Yeni yüzyılların anlayışına Kur’an’ın bakış açısını tespit edip bunu yeni bir şekilde, aslı idrakine sunacak şekilde yorumlara ihtiyacımız var.”

Sakarya Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi (İSEFAM) Müdürü Doç. Dr. Süleyman Kaya daha önce, kripto paralara yönelik bilgi eksikliği yüzünden olumsuz fetvalar verildiğini söyledi.

“Kripto para kullanımını onaylamayan fetvaların düşünmediği birkaç nokta var. Her bir kripto para kendi içinde ayrı olarak değerlendirilmelidir…”

Kripto paraların İslam hukuku açısından geçerliliği açıklayan Doç. Dr. Süleyman Kaya, bu paralar hakkında bazı devletlerin resmi olarak fetva verdiğini ve bu konuda yetkililerin ise bir belirsizlikte olduğunu söyledi.

“Açıklamalarını araştırdığımız üç resmi fetva kurulunun üçü de benzer gerekçelerle kripto para kullanımının caiz olmadığını söylemiştir. Ancak sivil olarak yapılan açıklamalarda cevazı yönünde fetva verenler de mevcuttur.”

Diyanetten Bitcoin Açıklaması

Diyanet, “Bitcoin caiz midir” sorusuna cevaben kripto paraların yüksek oranda değer kazanıp kaybedebildiğini, spekülasyonlara açık olduğunu ve kara para aklamak için kullanıldığı için kripto para kullanımının günümüzde dinen uygun olmadığını söylemiştir.

Bitcoin Caiz mi? Diyanet Son Noktayı Koydu

Cübbeli Ahmet Hoca’nın Bitcoin Açıklaması

Cübbeli Ahmet Hoca, Bitcoin hakkında konuşurken Bitcoin’in ne olduğunu anlamadığını ve bu yüzden caiz olup olmadığını söylemeyeceğini söyledi.

Kripto Para Alım ve Satımı Caiz mi 2020?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın geçtiğimiz yıllarda yaptığı Bitcoin ve kripto para açıklamaları günümüzde hala geçerlidir. Diyanet’e göre Bitcoin ve kripto paralar herhangi bir otorite tarafından çıkartılmadığı ya da denetlenmediği için bunlar bir para birimi olarak düşünülemez ve kripto paraların alım ve satımını yapmak caizdir. İlerleyen yıllardan Türkiye hükumeti bir şekilde Bitcoin ve kripto paraların denetçisi olursa kripto para alım satımı yapmak Diyanet’in açıklamalarına göre caiz olmayacaktır.

“Bitcoin Boğa Sezonu Nedir? Ne Zaman Başlar?” adlı rehberimizi okumak için: https://www.koinbox.net/bitcoin-boga-sezonu-nedir-ne-zaman-baslar/

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu