Kripto Para Haberleri

Bitcoin Caiz mi? Fatih Kalender Açıklıyor

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, merkezi bir sunucu veya otoriteden bağlı olmayan dijital paradır. Bitcoin (BTC), kendisinden sonra gelen kripto para birimlerinin ilki olmuştur. Satoshi Nakamoto takma ismini kullanan kişi veya grup, Bitcoin’i 2008 yılında geliştirdi. Aynı yıl Ekim ayında “Bitcoin: Kişiden Kişiye Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı yazıyı yayımlayan Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in tanımını yaptı ve işlevlerini anlattı.

12 Ocak 2009 tarihi ise Bitcoin’in ilk defa bir hesaba transfer edildiği tarih oldu. Nakomoto’nun bilgisayar programcısı Hal Finney‘e 50 Bitcoin göndermesi, yeni bir dönemin başlangıcı oldu.

Bitcoin Caiz mi? Fatih Kalender Açıklıyor - Koinbox.Net

Bitcoin’in Farkı Ne?

Peki Bitcoin’in geleneksel paralardan farkı ne? Bitcoin, belli bir sunucuya ve otoriteye bağlı olmadan işlev görür. Geleneksel paralar bir merkezi sunucuya bağlıyken Bitcoin, dağıtık bir dijital kayıt defteri olan blok zincirinde (blockchain) işlev görür. Bu sistemin neden daha güvenli olduğunu aşağıda anlattık.

Bitcoin’in maksimum arzı ise 21,000,000 adettir. Bu sınırlı arz, Bitcoin fiyatının bu kadar yükselebilmesindeki temel etken olarak görülmektedir.

Blok Zinciri (Blockchain) Nedir?

Peki sıklıkla hakkında konuşulan blok zinciri (blockchain) nedir? Kısaca bahsedelim. Blok zinciri, kripto para işlemlerinin ve her türlü bilgilerinin tutulduğu bir dijital kayıt defteri ya da dağıtık veri tabanı olarak adlandırılabilir. Kripto para transferleri de dahil her türlü işlem, doğrulandıktan sonra bloklara kaydedilir. Bu doğrulayıcılar, karmaşık problemleri çözen madencilerdir. Yapılan her işlem kaydının kopyası, diğer madencilere gönderilir. Doğrulandıktan sonra bu işlemler, bloklara kaydedilir.

Bitcoin Caiz mi? Fatih Kalender Açıklıyor - Koinbox.Net

Her blokta, kendisinden önceki blokun dijital özeti anlamına gelebilecek hash fonksiyonu yer alır. Böylece bloklar birbirine bağlanarak blok zincirini meydana getirir. Kötü niyetli bir saldırıda herhangi bir bloktaki bilgilerin değiştiğini varsayalım. Böyle bir durumda bu bloktan sonra gelecek her blokta yer alan hash fonksiyonu da geçersiz hale gelecektir.

Blok Zinciri Güvenliği

Blok zinciri güvenliği, ağın yapısı gereği dağıtık olmasıyla sağlanır. Bir blok zincirinde yer alan bütün bilgiler ve işlemler, diğer madencilerin ağlarına da dağıtılır. Merkezi bir sunucu bulunmadığı için yapılacak siber saldırılarda kullanıcı bilgilerinin ve hesabının ele geçirilmesi neredeyse imkansızdır. Söz konusu blok zincirindeki bilgiler, karmaşık şifreleme yöntemleriyle kaydedilir.

Başarılı bir saldırı gerçekleştirebilmek için bütün ağın işlem gücünün yarısından fazlası gerekir. Bu da devasa ölçekte bir işlemci gücü gerektirir. Bunun gibi durumlara yüzde 51 saldırısı adı verilmiştir. Geleneksel veri tabanı sistemlerinde, bilgileri ele geçirebilmek için merkezi sunucuya saldırı yapmak yeterli olabilmektedir. Blok zincirinde ise bilgiler dağıtık olduğu için güvenlik üst düzeydedir.

Dine Göre Bitcoin

Peki dine göre Bitcoin nasıl algılanmaktadır? Cübbeli Ahmet Hoca, Necmettin Nursaçan, Abdülaziz Bayındır ve İhsan Şenocak gibi din adamlarına göre Bitcoin kullanımı dine göre caiz değildir.

Bu din adamlarının görüşüne göre Bitcoin, şu sebepler yüzünden caiz görülmemektedir:

  • Arkasında bir devlet gücünün ve güvencesinin olmayışı,
  • Gerçek hayatta var olan bir değere dayanmaması,
  • Fiyatının spekülasyonlarla ciddi şekilde etkilenmesi.

Fatih Kalender Bitcoin!

İsmailağa cemaatine mensup fıkıh alimi Fatih Kalender’e göre Bitcoin kullanımı dinen caiz değildir. Bu durumun gerekçesini, genel olarak yukarıda verdiğimiz sebeplere dayanarak açıklamıştır. Fatih Kalender’e göre, arkasında devlet gücü bulunmaması ve güvence veren bir kuruma dayanmaması nedeniyle Bitcoin kullanımı caiz değildir. Fatih Kalender, Bitcoin’den kazanılacak gelirin helal olmadığını kaydetmiştir.

Fatih Kalender Youtube Yorumları

Fatih Kalender‘in Bitcoin açıklamasına gelen Youtube yorumlarından bazılarını aşağıda verdik.

emre karakoyun
Hocam kriptolara caiz değil deniliyor ya arkasında devlet yok diye peki dolarada caiz deniliyor arkasında devlet var diye hani peki bu devlet yıllarca müslümanları öldürdü nasıl olacak bu iş caiz oluyor diğer olmuyor !!!

 

Hey vek
NE ALAKA DEVLET YOKYA BÖYLE SAÇMA BİŞİ DUYMADIM DAHA ÖNCEDEN KAR VEYA ZARAR VARSA HELALDİR DİYOLARDI ŞİMDİ DEVLET ÇIKTI BAŞIMIZA 😀

 

Tolga Korkusuz
benim anlamadığım birçok nokta var. bilen biri, BİLEN BİRİ AMA, cevaplarsa sevinirim.
1-altının arkasında da devlet yok, ayrıca bir para biriminin arkasında devlet olmalı diye hangi dini referansı kullanıyorsunuz (ayet ve hadis gibi)?
2- İsrail şekelinin arkasında devlet var. O çok nefret edilen ülkeni para birimi helal mi o zaman?

 

Can Okan Demir
arkasında devlet yoksa caiz degıldı dıyor el salvador resmı para bırımı yapımaya hazırlanıyor oyle olursa caız olucakmı ?

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 50 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add your own review

Rating

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün