Bitcoin Haberleri

Bitcoin Caiz mi? İhsan Şenocak Açıklıyor

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, bir otoriteye bağlı olmayan dijital varlık olarak kabul edilmektedir. Kriptografi biliminden yararlanılarak üretilir ve saklanır. İlk kripto para birimi olan Bitcoin, kendisinden sora üretilen binlerce kripto paraların öncüsü olmuştur. Bitcoin, Satoshi Nakamoto takma adını kullanan kimliğini açıklamayan kişi veya grup tarafından 2008’de duyuruldu. , 2008 yılı Ekim ayında paylaşılan “Bitcoin: Kişiden Kişiye Elektronik Nakit Sistemi” yazıyla Bitcoin’in temelleri atıldı.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Peki Bitcoin nasıl üretilir? Bitcoin, Bitcoin madenciliği adı verilen yöntemle üretilir. Buna göre gelişmiş bilgisayarlarıyla Bitcoin işlemlerini blok zincirlerdeki bloklara kaydeden kişilere (madenciler) belli oranda Bitcoin ödülü verilir. İşlemlerin kaydedildiği bloklar, kendinden önceki blokların dijital bir özetini içinden barındırır. Bu kayıtların kopyası, bütün katılımcılarda bulunur ve değiştirilemez. Zira değiştirilirse, kendisinden sonra gelecek tüm bloklar geçersiz sayılır.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin (BTC) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi

Bitcoin Caiz mi? İhsan Şenocak Açıklıyor - Koinbox.Net

Madenciler, Bitcoin işlemlerini doğrulayabilmek ve bloklara kaydedebilmek için karmaşık matematiksel problemleri çözer. Bu şifreli işlemleri çözebilmek için yüksek işlemci gücüne sahip bilgisayarlar kullanılır. Bitcoin’e getirilen eleştiri, üretimi sırasında harcanan yoğun enerjidir.

İhsan Şenocak Bitcoin Açıklaması!

İlahiyatçı İhsan Şenocak Bitcoin açıklaması yapan isimlerden biri oldu. Kripto paraların güvenilir olmadığını kaydeden İhsan Şenocak, Bitcoin sorusuna bu açıdan yaklaşmak gerektiğini ifade etti. Geleneksel para birimlerinin arkasında devletin kontrolü olduğunu hatırlatan Şenocak, söz konusu para birimlerinde güvencenin esas olduğunu kaydetti. İhsan Şenocak, ani fiyat hareketlerinin güvenilir bir ortam sunmadığını belirtti ve Bitcoin için “sahte para” nitelemesi yaptı.

İhsan Şenocak Hakkındaki Youtube Yorumları

İlahiyatçı İhsan Şenocak, Bitcoin hakkındaki görüşlerini dile getirdi. Şenocak’a göre, arkasında devlet gücü bulunmayan Bitcoin’in kullanımı caiz değildir. Şenocak’ın görüşleriyle ilgili pek çok YouTube kullanıcısı yorumda bulundu.

İhsan Şenocak hakkındaki Youtube yorumlarını aşağıda verdik:

“Hocam işin teknik yönünü size anlatmamış olabilirler. Arkasında devlet olan para kaybolabilir ama bu kaybolmaz. Blokzincir teknolojisini kırabilmek için dünyadaki tüm madencilik yapılan bilgisayarların en az yarısını ele geçirmek gerek. Ama klasik banka sisteminde bir adet bilgisayarı ele geçirmek yeterli.

Burda mesele işin teknolojisi değil, parayı emanet ettiğiniz yer. Eğer parayı borsa sitesine emanet ederseniz ve o site de paranıza sahip çıkamazsa o zaman sıkıntı. Tabi parayı kendiniz sakladığınızda da şifreyi unutursanız yine kaybolur. Bugün devletler veya bankalar desteklemiyor ama yarın desteklerse durumlar değişir. Hatta bazı devletler başladı bile. İran ve Venezuela. Döviz kurundaki sıkıntılardan kurtulmak için kripto paralara destek vermeye başladılar.”

Bencede bilmiyor cunki faizle bir tutuyor ve isi diş guclerin somurusu olarak bakiyor. Oyle bakarsak altun rezervleri elinde tutan cinin yonlendirmesiyle olusan fiyat indi veya ciktisi konusundan dolayi altunda almayalim. Yani bir işe haram demek bukadar basit olmamaliydi. Daha aciklayici ve daha derin analiz sonucu ortaya konulacak delillendirmelerle konuyu baglamaliydi.”

faizle bir tutmuyor siz inanmak istemiyorsunuz daha bugüne kadar helal diyen hocaya denk gelmedim gelirsem bende giricem bu işe günahı fetvayı verenin boynuna diyanet işleri bile helal demedi.

çoğu yaşlı ekonomistler bile bitcoin’e soğuk bakıyor. Ekonomi bilmekle alakalı değil. İşin teknolojik yönünü bilmek te gerekiyor. İslam’ın hükümleri değişmez elbette. Ama hangi hüküm çerçevesinde ele alacağız? Onu bilmiyoruz. Allah ezeli ve ebedi, her şeyi bilir elbette.

İlgili içerik: Bitcoin Caiz mi? Diyanet Son Noktayı Koydu

Bitcoin Neden Haram?

Bitcoin neden haram sorusuna verilen cevapların başında, arkasında belli bir otoritenin bulunmayışı geliyor. Bitcoin üretimi sırasında harcanan yoğun enerjinin de israf olarak görüldüğünü belirtelim. Din adamları, Bitcoin ile elde edilen kazançlarda şans etkeninin önemli olduğunu ve dolayısıyla helal sayılamayacağını ifade ediyor.

Diyanete Göre Bitcoin!

Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığının görüşü özellikle önem arz ediyor. Kripto paraların ne olduğu ve işlevi, toplumun büyük çoğunluğu tarafından bilinmiyor. Diyanet’in Bitcoin ile ilgili görüşleri de genel olarak toplumda yaygın olan ön yargılarla şekillenmiş gibi görünüyor. Diyanete göre Bitcoin, haram kabul ediliyor. Günlük kullanımında yaygın olmamasının yanı sıra ani fiyat değişimleri de halk nezdinde Bitcoin’i “güvenilmez” sınıfına yerleştiriyor.

Bitcoin Caiz mi? İhsan Şenocak Açıklıyor - Koinbox.Net

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2017 yılında paylaştığı yazıda, Bitcoin ile ilgili görüşünü açıkladı. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığının sitesinde yayımlanan yazıya göre Bitcoin’in “caiz olmadığı” yönünde karar verildi. Diyanet, “bir değişim aracı olarak kabul gören ve güven veren paraların caiz olduğu” görüşünü bildirdi. Kayıplar halinde başvurulacak bir otoriteye bağlı olmayan Bitcoin’den elde edilecek kazancın, helal olamayacağı aktarıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı‘nın kripto paralarla ilgili yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin (BTC) Yükselir mi? BTC Coin Geleceği 2021

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 50 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add your own review

Rating

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün