Kripto Para Haberleri

Bitcoin Caiz mi? İsmailağa Açıklıyor

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, merkezi bir otoriteye bağlı olmaksızın işlem gören transfer edilebilen dijital bir varlıktır. Blok zinciri temelli sanal bir para birimi olarak adlandırılabilen Bitcoin, ilk kripto para birimidir. Satoshi Nakamoto tarafından 2008’de geliştirildi ve aynı yılın Ekim ayında, Bitcoin: Kişiden Kişiye Elektronik Nakit Sistemi isimli yazı yayımlandı. Burada Bitcoin’in ne olduğu ve çalışma yöntemi anlatıldı. Bitcoin’in ardından birçok kripto para birimi geliştirildi.

Bitcoin Caiz mi? İsmailağa Açıklıyor - Koinbox.Net

Bitcoin, merkezi bir sunucuya bağlı olmayan açık kaynak kodlu bir değişim aracı olarak önemli yatırımcılar tarafından kabul gördü. Bitcoin’in getirdiği yenilikçi teknoloji, yıllar içinde destek bulmasını sağladı. Öyle ki son olarak Orta Amerika’daki küçük bir ülke olan El Salvador, Bitcoin’i yasal para birimi olarak tanıyan ilk ülke oldu.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin, açık kaynak kodludur ve blok zinciri üzerinde çalışır. Blok zinciri, kontrolü kimsenin elinde olmayan dijital bir kayıt defteridir. Bu kayıt defterine dünyanın değişik bölgelerinde bulunan belirli ağ katılımcıları ulaşabilir. Bir varlıkla ilgili yapılan her türlü faaliyet, işlem havuzuna düşer. Bir ağ katılımcısı, herhangi bir veriyi karmaşık matematiksel problemleri çözerek doğrular ve ilgili blok zinciri üzerine kaydeder.

Bitcoin Caiz mi? İsmailağa Açıklıyor - Koinbox.Net

Bu işlemin doğrulanması için ağ katılımcılarının çoğunluğunu onayı şarttır. Bu kayıtların kopyası, bütün ağ katılımcılarında bulunur. Düzenlenen bir kayıt değiştirilemez, aksi halde kendisinden sonra gelen bloklar geçersiz kabul edilir.

Her blok, kendisinden önceki ve sonraki bloklara bağlıdır. Her blokta, kendisinden önceki blokun bir özetini içeren hash fonksiyonu yer alır. Böylece bloklar birbirine bağlanır ve blok zincirini oluşturur. Blok zincirlerinin bu yapısı, Bitcoin‘in geleneksel para birimlerinden neden daha güvenli olduğunu anlatır. Zira geleneksel bir para biriminin güvenliği, merkezi bir sunucunun elindedir.

İsmailağa Bitcoin Açıklaması

İsmailağa Bitcoin açıklaması yapan dini çevrelerden biri oldu. İsmailağa cemaatine göre Bitcoin alışverişlerinde insanların aldatılma ihtimali bir hayli fazladır. Fazla değeri olmayan Bitcoin’in, insanlara yüksek fiyatlardan satıldığını öne süren İsmailağa, burada olası ciddi zararların söz konusu olabileceğini bildirmiştir.

Bitcoin’in gerçek bir değere dayanmadığını kaydeden İsmailağa, şu anki değerinin “Bitcoin’e olan güven” üzerinden şekillendiğini ifade etmiştir. Dolayısıyla İsmailağa cemaatine göre Bitcoin’in itibarı ortadan kalkarsa değeri de düşecektir.

Bu açıklamaya getirilen eleştiri, geleneksel para birimlerinin değerinin de talep üzerinden belirlenmesidir. Dolayısıyla kripto para olsun veya olmasın bütün para birimleri, onlara duyulan güven üzerinden inşa edilir.

Bitcoin Caiz mi İsmailağa!

İsmailağa cemaati, Bitcoin benzeri kripto paraların Hanefi mezhebine göre mekruh olduğunu açıklamıştır. Açıklamaya göre şu an Bitcoin dahil tüm kripto paraların kullanımı caiz değildir. Ancak sonraki yıllarda devlet kontrollü bir kripto paranın piyasaya sürülmesi halinde, bu varlıkların caiz olarak kabul edilebilir.

İsmailağa cemaatine göre şu an Bitcoin‘in değerinin sadece arz-talebe bağlı olması ve manipülasyonlara açık olması, bu varlığın kullanımını mekruh kılan etmenlerden biridir. Mekruh, dinen kesin olarak yasaklanmayan ancak kaçınılması gereken davranışları ifade eder.

Bitcoin Ekşi Sözlük Yorumları

Bitcoin Ekşi Sözlük yorumlarından bazılarını, yapıldığı yıllara göre aşağıda derledik.

son iki haftadir paritesi 6-8 dolar arasinda seyreden, bugun 8.35 olmus para birimimiz. ote yandan “difikulti” de katlanarak artmakta, ah keske eskiden girisseymisim dedirtmekte. bu kadar ekran kartini daha sonra nereye sokucam diye sordurtmakta. (2011)

 

“gelecekten gelen edit:
ben bu entry’yi yazdığımda bitcoin 13 dolarmış. vay anam serhat. insan gider 2 tane alır arkadaş. laf çok da işte icraat yok.” (2012)

 

şu anda stabil olmayan ama ilerde dünyanın düzenini değiştirecek olan buluş. gittikçe yayılmaya başladı. (2013)

 

“bitcoin artık küçük yatırımcı için ciddi kazançlar sağlayan bir yatırım enstrümanı değil, çünkü çok şişti” (2017)
yıl sonu itibariyle 100.000 doları geçeceğini düşündüğüm, 47.500 dolardan oldukça yüklü alım yaptığım değer saklama aracı.(2021)

 

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 50 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add your own review

Rating

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün