Bitcoin Haberleri

Bitcoin Caiz mi? Nihat Hatipoğlu Açıklıyor

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, merkezi bir sunucu ve otoriteden bağımsız olan dijital varlıktır. İlk kripto para birimi olan Bitcoin, Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bir kişi ya da grup tarafından 2008 yılında oluşturuldu. 2008’de yayımlanan “Bitcoin: Kişiden Kişiye Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı yazıda, Bitcoin’in ne olduğu anlatıldı. İlk kripto para olarak tarihe geçen Bitcoin’in hesaplar arasındaki ilk transferi, bu yazıdan aylar sonra 12 Ocak 2009’da gerçekleştirildi.

Bitcoin Neden Farklı?

Geleneksel paralarla karşılaştırıldığında en çok Bitcoin neden farklı? sorusu gündeme geliyor. Bitcoin de dahil diğer kripto paralar, belli bir sunucuya ve otoriteye bağlı değildir. Geleneksel paralar gibi tek bir merkezden kontrol edilemeyen Bitcoin, daha yüksek güvenliğe sahiptir. Bitcoin’in maksimum arzı da 21,000,000 adette sabittir. Bu sınırlı arz sebebiyle, Bitcoin fiyatında büyük yükselişler görülebilmektedir.

Bitcoin Caiz mi? Nihat Hatipoğlu Açıklıyor - Koinbox.Net

İlgili içerik: Bitcoin ve Kripto Paralar Helal mi?

Bitcoin’in merkezi bir otorite tarafından kontrol edilememesi, Merkez Bankası gibi kurumlar tarafından etkilenmemesini sağlıyor. Öte yandan Elon Musk gibi milyarder yatırımcıların açıklamaları, Bitcoin fiyatı üzerinde ciddi değişimlere sebep olabiliyor. Yeni bir yatırım alanı olan kripto piyasalarının, geleneksel para birimlerine kıyasla sosyal medya üzerinden yapılan spekülasyonlara daha açık olduğu ifade ediliyor.

Bitcoin Caiz mi? Nihat Hatipoğlu Açıklıyor - Koinbox.Net

Nihat Hatipoğlu Bitcoin açıklaması!

Gaziantep İslam, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Kurucu Rektörü olan Nihat Hatipoğlu‘nun Bitcoin açıklaması, diğer din alimlerinden farklılık arz ediyor. Nihat Hatipoğlu, diğer din adamları gibi “kesinlikle caiz değildir.” şeklinde bir açıklama yapmadı. Bitcoin’in “caiz olmadığını” söyleyemeyeceğini de dile getiren Nihat Hatipoğlu, bununla birlikte “caiz olduğunu” da söyleyemeyeceğini dile getirdi.

Bitcoin fiyatında ciddi hareketlenmeler görülebildiğini kaydeden Hatipoğlu, dikkatli olmak gerektiğini bildirdi. İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu, Bitcoin’in caiz olup olmadığıyla ilgili her ne kadar net bir yanıt vermese de “uzak durulması gerektiği” tavsiyesinde bulundu.

Diyanet Bitcoin Açıklaması!

Diyanet İşleri Bakanlığı, Bitcoin ile ilgili açıklamasını 2017 yılında yaptı. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığının sitesinde paylaşılan yazıda “bir değişim aracı olarak kabul gören ve güven veren paraların caiz olduğu” söylendi. Ani fiyat değişimlerinin görüldüğü Bitcoin gibi kripto paraların güvenilir olmadığı ifade edildi. Arkasında başvurulacak bir otoritenin bulunmadığı için Bitcoin’in caiz olmadığı aktarıldı. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Din Adamlarından Bitcoin Açıklaması!

Din adamlarından Bitcoin açıklaması yapanların çoğunluğu, genel olarak Bitcoin’in caiz olmadığı yönünde görüş bildirdi. Bazı din adamlarının yaptığı Bitcoin açıklamalarına bakalım.

İlgili içerik: Bitcoin Caiz mi? Diyanet Son Noktayı Koydu

Cübbeli Ahmet Hoca Bitcoin Açıklaması

Cübbeli Ahmet Hoca, piyasalar tarafından kabul gören varlıkların para olarak kabul edilebileceğini söyledi. Bitcoin‘in değişim aracı olarak kullanılamadığını kaydeden Cübbeli Ahmet Hoca, Bitcoin’in gerçekte bir değerinin bulunmadığını belirtti. Cübbeli Ahmet Hoca, arkasında bir devlet gücü olmayan Bitcoin’in caiz olmadığını dile getirdi.

İhsan Şenocak Bitcoin Açıklaması

İlahiyatçı İhsan Şenocak Bitcoin açıklamasında, İslamiyet’e göre aslında sadece altın ve gümüşün para olarak kabul edildiğini söyledi. Kâğıt paranın da esasında sadece bir değişim aracı olduğunu kaydeden Şenocak, buna rağmen arkasında devletin güvencesi olduğunu ifade etti. Şenocak, bir kurumun güvencesine dayanmayan Bitcoin’in caiz olmadığını aktardı.

Caner Taslaman Bitcoin Açıklaması

Caner Taslaman Bitcoin açıklamasında diğer din adamlarından farklı bir söylemde bulundu. Kuran-ı Kerim’in açıkça haram olarak saymadığı hiçbir şeyin haram kabul edilemeyeceğini belirten Caner Taslaman, Bitcoin’in caiz olduğunu söyledi.

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 50 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add your own review

Rating

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün