Bitcoin Haberleri

Bitcoin Caiz mi? Nureddin Yıldız Açıklıyor

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, merkezi bir otoriteye bağlı olmadan transfer edilebilen sanal bir değişim aracıdır. Sanal bir para birimi olarak da adlandırılabilir. İlk kripto para birimi olan Bitcoin, Satoshi Nakamoto takma adını kullanan kişi ya da grup tarafından 2008’de geliştirildi. 2008 yılı Ekim ayında yayımlanan Bitcoin: Kişiden Kişiye Elektronik Nakit Sistemi isimli yazıyla Bitcoin’in çalışma yöntemi anlatıldı. İlk kripto para olan Bitcoin, 3 Ocak 2009’da piyasaya sürüldü.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin (BTC) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi

Bitcoin, merkezi bir sunucusu bulunmayan açık kaynak kodlu bir para birimi olarak önemli şirketler tarafından kabul görmüştür. Dev yatırımcılar tarafından desteklenen Bitcoin, ilk defa bir ülke tarafından da yasal kabul edildi. Orta Amerika’daki küçük bir ülke olan El Salvador, Bitcoin’i resmi olarak tanıyan ilk ülke olarak tarihe geçti. Gelecekte Bitcoin’i resmi olarak tanıyan ülke sayısının artacağı tahmin ediliyor.

Bitcoin Caiz mi? Nureddin Yıldız Açıklıyor - Koinbox.Net

Bitcoin Haram mı Tartışmaları

Kripto paraların tüm dünya gibi Türkiye’de de gündeme oturmasıyla, Bitcoin haram mı tartışmaları yoğunluk kazandı. Bu konuyla ilgili olarak dini mercilerin birbirine benzer görüşleri bulunuyor. Bununla birlikte Nihat Hatipoğlu, Caner Taslaman ve Selman Okumuş gibi din adamlarının görüşlerinin daha farklı olduğu göze çarpıyor.

  • Nihat Hatipoğlu‘na göre Bitcoin’e haram ya da helal denilemez. Bununla birlikte Hatipoğlu, yine de kripto paralardan uzak durulması gerektiğini belirtiyor.
  • Caner Taslaman, Kuran’da haram ilan edilmeyen bir şeye haram demenin yanlış olduğunu belirtiyor. Taslaman’a göre kripto paralar haram değil.
  • Kuran okuma şampiyonu Selman Okumuş ise dijitalleşmenin önüne geçilemeyeceğini düşünüyor. Selman Okumuş’a göre, geleneksel paralar da tıpkı kripto paralar gibi sanaldır ve bu paraların büyük kısmının fiziki varlığı yoktur.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin (BTC) Yükselir mi? BTC Coin Geleceği 2021

Bitcoin’e Karşı Çıkan Din Adamları

Abdülaziz Bayındır, Necmettin Nursaçan, Cübbeli Ahmet Hoca, Servet Bayındır, İhsan Şenocak ve Fatih Kalender gibi din adamları ise “kripto paralar haramdır.” görüşünü savunuyor. Bu isimlere göre kripto paralar, aldatmaya uygun bir zemin hazırlıyor. Kripto paraların caiz olmadığını savunan bu din adamları, arkasında devlet gibi bir otorite bulunmayan bu varlıkların güvenilir olamayacağını ifade ediyor.

Nureddin Yıldız Bitcoin Açıklaması!

Din adamı ve yazar Nureddin Yıldız Bitcoin açıklaması yapan isimlerden biri oldu. Nureddin Yıldız, çoğunluğun görüşüne benzer olarak Bitcoin’in haram olduğunu dile getirdi. Kripto paraların, kumar çağrışımları yaptığını kaydeden Nureddin Yıldız, bu paralarda emeğin değil de şans faktörünün ön plana çıktığını belirtti.

Nureddin Yıldız Bitcoin açıklamasında, kripto paralara sonsuza kadar sırt dönmediklerini de sözlerine ekledi. Kripto paralarda aldatma durumunun yaygın olduğunu aktaran Nureddin Yıldız, “Kripto paranın ne olduğu tam olarak açıklanır ve bu aldatma faktörü ortadan kalkarsa inşallah ilerde ‘caizdir’ diyebiliriz.” diye konuştu.

Geleneksel paraların da fani dünyanın bir ürünü olduğunu aktaran Nureddin Yıldız, “Paraya tapınmayı terk edip Allah’a dönmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı. Yıldız, sanal para ya da fiziksel para fark etmeksizin “faniye tapılmaması gerektiğini” söyledi.

İlgili içerik: Bitcoin Caiz mi? Diyanet Son Noktayı Koydu

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 150 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add your own review

Rating

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün