Kripto Para Haberleri

Bitcoin Caiz mi? Sorularla İslamiyet Açıklıyor

Bitcoin Ne Demek?

Bitcoin, merkezi bir sunucuya ve otoriteye bağlı olmayan dijital varlıktır. İlk kripto para birimi olan Bitcoin’i geliştiren kişi, Satoshi Nakamoto takma ismini kullanan kişi veya gruptur. Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i “Bitcoin: Kişiden Kişiye Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı yazıyla 2008’de duyurdu. Nakamoto bu yazıda, Bitcoin’i tanıttı ve çalışma prensiplerini anlattı. Nakamoto’nun 12 Ocak 2009‘da Hal Finney’e 50 Bitcoin (BTC) göndermesi, tarihteki ilk kripto para transferi oldu.

Bitcoin‘in maksimum arzının 21,000,000 adet olduğu duyurulmuştur. Bu da bu adetten fazla Bitcoin üretilemeyeceği anlamına gelir. Bu sınırlı arz, Bitcoin fiyatının nasıl bu kadar yükselebildiğini bize anlatır. Öte yandan Bitcoin üretimi için işlemci gücü yüksek bilgisayarlarda devasa miktarda enerji harcanmaktadır. Bu da Bitcoin fiyatının yüksek olmasındaki etkenlerden biridir.

Bitcoin Caiz mi? Sorularla İslamiyet Açıklıyor - Koinbox.Net

Bitcoin Güvenli mi?

Kripto paraların yaygınlaşmasından sonra Bitcoin güvenli mi sorusu, insanların en çok merak ettiği konu başlıklarından biri oldu. Bitcoin ile ilgili bilgi sahibi olmayan insanların genel görüşü, Bitcoin’in güvenilir olmadığı yönünde. Bitcoin’in arkasındaki teknolojiyi bilmeyen bu kişilere göre, Bitcoin bir nevi ponzi şeması gibi. Türkiye’de bilinen tanımıyla Saadet zinciri… Peki Bitcoin gerçekten güvenli mi? Gelin bu soruyu kısaca cevaplayalım.

Bitcoin Caiz mi? Sorularla İslamiyet Açıklıyor - Koinbox.Net

Bitcoin Neden Güvenli?

Bitcoin işlemleri, dağıtık bir dijital defter olan blok zinciri üzerine kaydedilir ve burada saklanır. Blok zinciri, bir nevi merkezi bir sunucuya bağlı olmayan veri tabanıdır. Yapılan işlemleri doğrulayan madenciler (miner), bu işlemleri bloklara kaydeder ve belirli oranda Bitcoin kazanır. Söz konusu işlem kayıtları, bütün madencilerin ağında bulunduğu için sahtecilik yapılamaz. Dolayısıyla Bitcoin neden güvenli? sorusunun cevabını blok zinciri sisteminde aramak gerekir.

Her blokta, kendisinden önceki blokun bir özeti sayılabilecek bir algoritma olan hash fonksiyonu yer alır. Böylece bloklar birbirine eklemlenerek blok zincirini oluşturur. Birinin kötü niyetli davrandığını ve bloklardan birinin içindeki kayıtları değiştirmek istediğini varsayalım. Böyle bir durumda bu bloktan sonra gelecek bütün bloklar geçersiz sayılacaktır. Böylece blok zinciri güvenliği sağlanmış oluyor.

Bitcoin Caiz mi? Sorularla İslamiyet Açıklıyor - Koinbox.Net

Sorularla İslamiyete Göre Bitcoin!

Sorularla İslamiyet adlı dini yorum platformu, Bitcoin yorumu yapan taraflardan biri oldu. Sorularla İslamiyet’in YouTube kanalında Bitcoin’in caiz olup olmadığıyla ilgili açıklama yapıldı.

Sorularla İslamiyete göre Bitcoin, aşağıdaki sebepler yüzünden dinen caiz değildir:

  • Yüksek oranda aldatma ve aldanma riski taşır.
  • Ne olduğu konusunda belirsizlikler vardır ve yasal dayanağı yoktur.
  • Haksız zenginleşmeye sebep olmaktadır.
  • Kara para aklama işlemlerinde kullanılmaktadır.
  • Bitcoin, miras yoluyla bir başkasına geçmez.

Sorularla İslamiyet Youtube Yorumları!

Sorularla İslamiyet platformunun yaptığı Bitcoin açıklamasına çeşitli tepkiler geldi. Biz de Sorularla İslamiyet Youtube yorumlarından bazılarına aşağıda yer verdik.

Kerem Taştan
“Dünyadaki merkez bankaları ve bir çok devlet dijital paralara geçmeye hazırlandıkları bir dönemde; hiç bir ilmi derinliği olmayan bir fetva vermenizi gerçekten anlayamadık.
Dijital paralara ISO20022 düzenlemesi gelmiş olması ve bu standartlara uyumlu dijital paraların devletler tarafından kullanıma açılmasından da muhtemelen haberiniz yok.
Dünya ekonomik forumu “Davos” ta da bu sene konu dijital paralardı. Muhtemelen bunu da takip etmemişsiniz.”

 

Abdullah Yıldırım
“Elhamdülillah bunu izledikten sonra bıraktım ama babamı bir türlü ikna edemedim dualarınızı bekliyorum.”

 

Burhan Ergün
“altında gümüşte dolarda tl de olan manipülasyon konuşulmuyor millet bitcoine takmış kafayı. Tabi ki bankaların soygunculuğunu faizini atlamayalım.”

 

See You
“üretiminde hiçbir belirsizlik yok. Maksimum arzı, bu yarılanma döngüsünde günde kaç tane üretilebileceği, hangi tarihte üretimin yarıya ineceği VS tamamen net. Asıl belirsizlik itibari parada. Matbaanın ne kadar para basacağı, maksimum arzı vs belli değil. Dolayısıyla cebimdeki kağıt paranın seneye ne kadar değer kaybedeceğini kestiremiyorum.”

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 50 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add your own review

Rating

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün