Anasayfa Rehber Bitcoin Cash (BCH) Nedir?

Bitcoin Cash (BCH) Nedir?

Rehber

Bitcoin Cash nedir? BCH nedir? Nasıl ortaya çıkmıştır? Önemi nedir? Çalışma sistemi nedir? Avantajları nelerdir? İşte ayrıntılar...

Bitcoin Cash (BCH) Nedir?

BCH Nedir? 

Bitcoin Cash nedir? sorusuna şu şekilde yanıt verebiliriz: Bitcoin blockchaininden hard fork sonucu ortaya çıkan eşler arası bir elektronik nakit sistemidir. Bitcoin Cash'i "şimdiye kadar gerçekleşmiş en başarılı Bitcoin hard forku" olarak nitelendirebiliriz. Bunun aslında tartışma ortamında sahneye çıktığı ancak daha sonra piyasa değeri bakımından dünyanın ilk 10 kripto para birimi arasında yer almayı başardığı biliniyor.  

Bitcoin Cash, Bitcoin blockchaininde mevcut olan ölçeklenebilirlik problemlerinin doğrudan bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. 2017 yılında yaşanan kripto çılgınlığı esnasında Bitcoin'in işlem süresi ve ücretlerinin yeni zirvelere ulaşmasından dolayı ölçeklenebilirlik problemleri ön plana çıkmıştır. Ücretlerde ve gecikmelerde yaşanan bu artış, daha büyük işlem boyutlarından kaynaklanan aşırı ağ tıkanıklığının sonucu olmuştur.  

2017 yılında daha fazla yatırımcının Bitcoin yani BTC hakkında bilgi sahibi olmasıyla birlikte söz konusu dijital varlığın kullanımı ve değeri artmıştır. Aynı zamanda dijital altına hücuma katılmaya hevesli birçok yeni yatırımcı da piyasaya girmiştir. Bahsettiğimiz faktörler, Bitcoin ağını maksimum kapasiteye itmiştir. Bitcoin, sonuç olarak kullanımdaki artışı kaldıramamıştır. Programlama ve karanlık ağ topluluklarına hitap etmek ile halkın taleplerini karşılamak tümüyle farklı iki hikâyedir. Bitcoin'in bu görevi başarıyla tamamlamak için önemli ölçüde ölçeklenmesi gerekiyor.

Bitcoin Cash, artan blok boyutuyla birlikte bu endişelere son veriyor. Daha büyük bloklar, blok başına daha fazla işlem sığdırabiliyor. Böylece bir bütün olarak ağın saniye başına işlem (TPS) oranı artırılıyor. Genel olarak kripto varlığın günlük işlemler için bir araç olarak işlev görmesine imkân tanımak hedefleniyor. 

Birçok blok zincirinde blok boyutunu artırmak önemli bir mesele olmasa da Bitcoin destekçilerine göre çekirdek protokolü değiştirmek kabul edilemezdi. Bitcoin Core katılımcıları; 1 MB olan blok boyutunun, ağda kritik bir işleve hizmet ettiğini düşünüyorlardı. Öncelikli olarak bu, bilgisayarı ne olursa olsun herkesin ağa katılmasına imkân tanıyordu. Fakat ASIC madencilik cihazlarının ortaya çıkmasıyla birlikte argümanın günümüzde hala tartışmaya açık olduğunu söyleyebiliriz.  

Bitcoin Cash destekçileri, günlük Bitcoin kullanıcılarına gereksinim duydukları hizmetleri sunmanın en iyi yolunun "boyutu 8 MB ila 32 MB arasında artırmak" olduğunu savunuyorlardı. Daha büyük bloklar, blok başına daha fazla işlemin işlenmesine olanak sağlayabiliyor. Dolayısıyla Bitcoin kullanıcıları, ücretlerden ve gecikmelerden uzak durabilirlerdi.

İşlem hacminde yaşanan artış, Bitcoin Cash'in SegWit (Segregated Witness) protokolünü dâhil etme ihtiyacını ortadan kaldırmasına izin vermiştir. SegWit, sadece bir bloktaki bir işlemle ilgili bilgileri veya meta verileri tutuyor. Bir işlemle ilgili bütün detaylar bir blokta saklanıyor. Bunun şu anda Bitcoin'in temel kodlamasının bir parçası olduğu görülüyor. Bitcoin Cash nedir? ve BCH nedir? sorularına yanıt aradığımız yazımızda kripto para biriminin neden önemli olduğu ile devam edebiliriz.  

BCH Neden Önemlidir? 

Bitcoin Cash (BCH) Nedir?

Bitcoin Cash'in daha büyük blok boyutu, görevini yerine getirmiştir. Bitcoin Cash, geleneksel Bitcoin'e kıyasla çok daha hızlıdır. 2018 yılının Eylül ayında gerçekleştirilen bir test esnasında platform, blok başına 25,000 işlem kaydetmiştir. Bitcoin Cash önerildiği zaman Bitcoin'de blok başına ortalama işlem sayısı ise 1,000 ila 1,500 arasındaydı.  

Öte yandan, Bitcoin Cash kullanmak çok daha uygun maliyetlidir. Kullanıcılar, işlem başına sadece 0,20 ABD Doları ödüyorlar. Bitcoin blok zincirini kullananlar ise çok daha yüksek ücretler ödüyorlar. Bunun dışında Bitcoin Cash madenciliği, bazı yeni protokollerin entegrasyonu sayesinde Bitcoin madenciliğine kıyasla daha kolay bir hale gelmiştir.  

Bitcoin Cash, aynı zamanda düşüncelerini her zaman duyuran, sağlıklı bir topluluğa sahiptir.  

BCH Nerenin Kripto Parası? 

Bitcoin Cash (BCH) Nedir?

Bitcoin Cash, herhangi bir ülkenin kripto para birimi değildir. Kripto varlığın hikâyesi, Bitcoin'in ölçeklenebilirlik sorunlarının nasıl ele alınabileceğine ilişkin felsefi bir tartışma ile başlamıştır. Ölçeklenebilirlik sorunları geliştiricilerin daima karşısına çıkmıştır. 2017 yılına gelindiğinde bunun için bir şeyler yapılması gerektiği anlaşılmıştır. Bitcoin ağı, teknik kabiliyetlerine kıyasla fazla büyümüştür.  

Buna bir örnek verecek olursak 2010 yılında Bitcoin blockchainindeki bir blokun ortalama boyutu 100 KB'den azdı. 2015 yılının Ocak ayına kadar bir blokun ortalama boyutu yaklaşık 600 kat artmıştır. Doğrulanmamış işlemlerin çoğalması, ağda hasara neden olmuştur. Hem işlem süreleri hem de ücretler adeta tavan yapmıştır.

2017 yılında gönderilen gerçek Bitcoin'den daha yüksek olan çok sayıda ücret vakası ortaya çıkmıştır. Tıkanıklık esnasında işlem sürelerinin günler alabileceği fark edilmiştir. Bitcoin blok zinciri, bu durumda Satoshi Nakamoto'nun düşündüğü bir elektronik nakit sistemi olarak işlev görecek şekilde ölçeklenememiştir.  

Topluluk, bu problemin nasıl ele alınacağı konusunda bölünmüştür. Bazıları daha fazla işleme uyum sağlamak amacıyla ortalama blok boyutunu artırmayı tavsiye etmiştir. Diğerleri ise blockchaine daha fazla veri sığdırmak amacıyla protokol tarafından işlemin belirli bölümlerinin dışta bırakılmasını önermiştir. Böylece her iki önerinin de destekçileri ve rakipleri ortaya çıkmıştır.

Roger Ver gibi blokun boyutunun artırılmasını savunan kişiler, mevcut durumda Bitcoin'in hiçbir şekilde günlük işlemler için bir araç olarak işlev göremeyeceğini ileri sürmüşlerdir. Bu grup; Bitcoin'in, işlemleri Visa gibi çok uluslu kredi kartı işleme kuruluşlarıyla eşit seviyede gerçekleştirememesi halinde eşler arası elektronik nakit sistemi olarak orijinal hedefini asla yerine getiremeyeceğini dile getirmiştir.  

Dünyanın en büyük madencilik havuzu ve donanım yaratıcısı Bitmain'in tartışmaya dâhil olmasıyla birlikte Bitcoin Cash'in kullanıma sunulması neredeyse kaçınılmaz hale gelmiştir. İlk başta SegWit'e karşı çıkan Bitmain, Bitcoin topluluğunda büyük bir etkiye sahip olmuştur. Sonunda konsensüse varılamamış ve topluluk bölünmüştür. Böylece Bitcoin Cash, 2017 yılının Temmuz ayında piyasaya sürülmüştür. Yeni kripto para birimi, Bitcoin hard forkunun bir sonucu olmuştur. Bu hard fork, resmî olarak aynı yılın Ağustos ayında meydana gelmiştir.  

BCH Nasıl Çalışır? 

Bitcoin Cash (BCH) Nedir?

Bitcoin Cash nedir? sorusunu soranlar bu kripto varlığın nasıl çalıştığını da merak ediyorlardır. Bitcoin Cash, teknik seviyede Bitcoin ile tümüyle aynı şekilde çalışıyor. Her ikisinin de maksimum arzı 21 milyon tokendır. Diğer yandan, her ikisi de işlemleri doğrulamak amacıyla düğümlerden faydalanıyor ve konsensüs mekanizması olarak proof of work (PoW) yani iş kanıtı kullanıyor. PoW; madencilerin, bilişimsel gücü kullanarak işlemleri doğrulamaları ve katkılarından dolayı Bitcoin Cash token ile ödüllendirilmeleri anlamına geliyor. 

Bitcoin Cash, daha büyük bir blok boyutu sayesinde Bitcoin'e kıyasla daha hızlı çalışıyor ve daha düşük işlem ücretlerine sahip oluyor. Bitcoin Cash, tarihi boyunca blockchainindeki blokların boyutunu artırmıştır. 2018 yılında 8 MB olan boyut, 2022 yılının Haziran ayında yeniden 32 MB'a yükselmiştir. Bitcoin Cash'in, kripto para birimi ile bir fincan çay satın almak gibi küçük işlemler için çok daha uygun olduğunu görülüyor. Bu token; CashFusion ve CashShuffle gibi akıllı sözleşmelere ve uygulamalara destek veriyor. 

Belirli cüzdanları kullanan Bitcoin Cash sahipleri, CashShuffle protokolünün tadını çıkarabiliyorlar. CashShuffle, Bitcoin Cash'inizi diğer ağ katılımcıları ile karıştıran, tümüyle merkeziyetsiz bir coin karıştırma protokolüdür. Bitcoin Cash'in halka açık bir defter olduğu göz önüne alındığında işlemleriniz özel oluyor. Bu işlemlerin takip edilmesi de çok daha zor oluyor. Karıştırma işlemi, gerçek harcamalarınızı gizliyor ve zincir analiz şirketleri tarafından işlemlerinizin takip edilmesini zorlaştırıyor.

CashShuffle etkinleştirildiği zaman Bitcoin Cash cüzdanınız karıştırılmış (özel) ve karıştırılmamış coinleri takip ediyor. Arka planda ise karıştırılmamış UTXO'ları (Harcanmamış İşlem Çıktıları) sizin için sürekli karıştırıyor. Bu sayede tokenlarınızı daima hızlı ve meraklı gözlerden uzak bir şekilde harcayabiliyorsunuz. 

Fakat coin karıştırma her zaman güvenilir olmuyor. Kullanıcıların bir üçüncü taraf hizmetine güvenmeleri gerekiyor. Kriptonun otonom ya da takma adlı olması gerektiği düşünüldüğü zaman bunun biraz ironik olduğu da gözden kaçmıyor. Karıştırma, sık sık işlem gerçekleştirenler için pek de ideal olmayan bir ücrete mâl olabiliyor. Birden fazla hükûmetin, karıştırma protokollerine giren fonların genel olarak yasa dışı faaliyetler aracılığıyla elde edildiğini ileri sürerek bunları hedef aldığı biliniyor.  

CoinFusion ise işlemleri diğerleriyle karıştırmak yerine BCH Coin’inizi diğer CashFusion kullanıcılarıyla dolu tek bir büyük işleme yerleştiriyor. Daha sonra ise BCH Coin’i cüzdanınıza geri gönderiyor. CashFusion kullanmak, parayı uygun gördüğünüz şekilde harcama özgürlüğünüzü geri kazandırıyor. Projenin internet sitesinde şu ifadeler yer alıyor: "Kimsenin günlük işlemlerinin zincir analiz şirketleri tarafından takip edilmesine ihtiyacı yok, biz de bunu çözdük. CashFusion kullanan cüzdanlar, kalabalığa karışma ve meraklı bakışları uzak tutma konusunda birbirlerine yardımcı oluyorlar." 

CashShuffle ve CoinFusion, ekosistemde popüler olan iki uygulamadır. Bitcoin Cash, teknolojiyi genişletmek ve herkes için daha erişilebilir duruma getirmek amacıyla çok sayıda protokole ve diğer projelere ilham vermiştir.  

BCH Avantajları Nelerdir? 

Bitcoin Cash (BCH) Nedir?

Bitcoin Cash nedir? sorusunun yanıtında kripto para biriminin avantajlarına da mutlaka yer vermek gerekiyor. BCH Coin olarak bilinen kripto varlığın avantajlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz: 

  • Daha hızlı, daha ucuz işlemler: Bir sentten daha az işlem maliyeti ve saniyede 100'den fazla işlem işleme potansiyeli ile BCH Coin, uygun bir ödeme platformu olabilir. Visa ağı saniyede 2,000 işlem gerçekleştiriyor. Bu nedenle BCH Coin’in önünde hala uzun bir yol bulunuyor. 
  • Bitcoin'den daha ölçeklenebilir olması: BCH Coin'in daha büyük blokları, artırılmış ölçeklenebilirliğe sahip bir blok zincirine izin veriyor. Bu da kullanıcılar için daha düşük ücretler sunuyor. Dolayısıyla daha fazla işlemin yapılabilir hale geldiğini görüyoruz. Projenin internet sitesinde konu ile ilgili şu ifadeler kullanılıyor: "Ağ, gelecekteki büyük artışlara izin vermek için yapılmakta olan araştırmalarla birlikte 32 MB'a kadar blokları destekliyor."
  • Merkeziyetsiz para: Finansal sistemde bankalardan ve merkezi hükûmetlerden gelebilecek çok fazla merkezi kontrol konusunda endişelenenler için BCH Coin, merkeziyetsiz ve herhangi bir varlık tarafından kontrol edilemeyen para birimi benzeri bir sistem sunuyor. 
  • Ulaşılabilirlik: Binlerce kripto para birimi arasında BCH Coin, daha popüler olanlardan biridir. BCH Coin, daha az bilinen rakiplerinin aksine birçok büyük kripto para borsası üzerinden satın alınabilir. Güvenilir bir borsa olan Binance üzerinden BCH Coin satın alabilirsiniz. Söz konusu kripto para birimi; bunun dışında Coinbase, Bitstamp, Kraken, KuCoin ve Gemini gibi platformlarda da listelenmiş durumdadır. BCH Coin fiyatı, yazının hazırlandığı sırada 103,50 dolardan işlem görüyor. Bu nedenle tek bir Bitcoin almaya çalışmaktan daha hesaplı olduğunu ifade edebiliriz.  
Bitcoin Cash (BCH) Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)