Bitcoin RehberiCoin Rehberi

Bitcoin Cüzdanı Nasıl Oluşturulur? Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır?

Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Bitcoin veya genel olarak kripto paralar için “cüzdan”, bildiğimiz, cebimizde taşıdığımız cüzdanın dijital paralar için dijital hale getirilmiş versiyonudur ve tam olarak aynı işe yararlar; paranızı saklar ve korurlar. Bu cüzdanları fiziksel (donanım) cüzdanlar veya dijital (sıcak) cüzdanlar halinde bulabilirsiniz.

Bitcoin Cüzdanı Ne İşe Yarar?

Bitcoin cüzdanları paranızı saklamak ve korumak için oluşturulmuş bir dizi rastgele koddan oluşur. Kriptografi yoluyla korunan bu cüzdan paranızı saklamanız, erişmeniz ve para yatırıp çekmeniz için kullanılır. Bu cüzdanlara sadece size özel olan ve sizin bilmeniz gereken anahtarlar vasıtasıyla erişilebilir ve başka herhangi bir şekilde kimse cüzdanınıza el süremez. Doğal olarak, bu anahtar kodlarının korunması hayati önem taşır. Ayrıca cüzdanınızı kullanarak başkalarına para gönderir ve başkalarından para alırsınız.

Bitcoin Cüzdanı Nasıl Açılır? Detaylı Anlatım

Bir Bitcoin cüzdanı oluşturmanın birden fazla yolu vardır ve bu genellikle hangi cüzdan uygulaması veya hizmetini seçtiğinize göre değişir. Bu rehber için örneğin Coinomi ve Mycelium cüzdanlarını ele alalım. Aşağıda geçen “kurtarma cümlesi” konusunda, oluşturduğunuz cümle şifresine kullandığınız cüzdanı geliştirmiş olan şirketin bile erişemeyeceğini unutmayın. Eğer cüzdanlarınıza erişiminizi kaybederseniz, paranıza veda edebilirsiniz.

Coinomi kullanarak Bitcoin Cüzdanı Oluşturmak

Uygulamayı İndirin

Basitçe telefonunuzun uygulama indirme programını kullanarak Coinomi Wallet uygulamasını indirebilirsiniz. Coinomi Wallet hem iOS hem de Android tarafından desteklenmektedir. Herhangi bir dolandırıcılık programına denk gelmemek için yayıncı firmanın “Coinomi Ltd.” olduğundan emin olun.

Coinomi

Kurtarma Yöntemi Oluşturma

Uygulamayı kurduktan sonra “Create A New Wallet” seçeneğine basarak yeni bir cüzdan oluşturmaya başlayın. İlk safhada Coinomi Wallet sizden bir kurtarma cümlesi oluşturmanızı isteyecektir. Cüzdanınıza erişiminizi kaybetmeniz durumunda bu cümle sizin cüzdanınızı ve dolayısıyla içerisindeki tüm varlıklarınızı geri kazanmanızı sağlayacaktır.

Bu kod için iki seçeneğiniz var: Secure (18 kelime) ve Paranoid (24 kelime). 24 haneli kodu seçmeniz şiddetle önerilir. Oluşturduğunuz cümleyi bir kağıda doğru şekilde yazın ve asla ama asla ekran görüntüsü almayın veya bu cümleyi bilgisayarınıza kaydetmeyin. Kağıda yazılmış şifreler doğrudan yazıldığı kağıdı çalmak dışında bir şekilde elde edilemez, dijital olarak saklanan her şey çalınabilir.

Bu noktadan sonra aşağıdaki “I have safely stored my recovery phrase” seçeneğini işaretleyerek cümlenizi güvenle sakladığınızı kabul etmeniz gerekli.

Şifrenizi Oluşturun

Kurtarma cümlenizin aksine bu şifre sizin cüzdanınıza her erişiminiz için kullanılacaktır. Üstteki alana şifrenizi girmeniz ve alttaki alana şifrenizi tekrar girerek doğrulamanız gerekmektedir.

Ekleyeceğiniz Kriptoları Seçin

Bu adımda bu cüzdanda bulunduracağınız kripto para birimlerini seçmeniz gerekiyor. Bu rehberin odağının BTC olduğunu düşünürsek Bitcoin’i seçtiğinizi varsayıyoruz. Daha sonraki adımda hizmet şartlarını kabul etmeniz gerekecek. Hizmet şartlarındaki Coinomi’nin sorumlu olmayacağı senaryoların maddelerini okumanız önerilir. Coinomi’nin faydalarından bir tanesi elinizdeki kriptonun itibari para karşılığını göstermesidir. Bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak istediğiniz itibari para birimini seçme özgürlüğüne sahipsiniz.

Cüzdana Para Gönderme

Şu adımda cüzdanınızı kurmuş ve kullanmaya hazır oluyorsunuz. Bu noktada yine sol üstteki açılır menüye basın ve Wallet (Cüzdan) ekranına giderek eklediğiniz kriptolardan birini seçin. Seçtikten sonra önünüzde bir cüzdan adresi ve alt tarafta “Send”, “Receive” ve “Balance” seçenekleri çıkacaktır. Bunlar sırasıyla “Gönder”, “Al” ve “Bakiye” anlamına gelir. “Al” ekranında yukarıda çıkan kod alım adresinizdir ve bunu kullandığınız herhangi bir borsadan cüzdanınıza para çekerken girmeniz gerekir. Eğer işleminiz eşler arası yapılacaksa bu adresi kopyalayıp satıcıya veya alıcıya göndermeniz gerekecektir.

Bir Başkasına Para Gönderme

Bir başkasına para göndermek için sol üstteki üç çizgiye basın ve “Wallet” seçeneğine giderek göndermek istediğiniz kripto türünü seçin. Daha sonra alttaki “Send” seçeneğine basarak bir adres ve miktar girmeniz gereken ekranı açın. Burada alıcının cüzdan adresini ve göndermek istediğiniz miktarı girmelisiniz. Ek olarak “Scan QR Code” seçeneğine basarak eğer elinizde adresin kare barkod hali varsa onu taratıp kodu girmekle hiç uğraşmayabilirsiniz de.

Coinomi Kullanarak Kredi Kartıyla Kripto Almak

Yine sol üstteki açılır menüye gidin ve açılır menüden “Buy Crypto” altındaki “Credit Card” seçeneğini seçin. Bu noktadan sonra yapacaklarınızın zaten karışık bir tarafı yok. Sadece almak istediğiniz kripto türünü seçmeniz ve kredi kartı bilgilerinizi girmeniz gerekiyor.

Mycelium kullanarak Bitcoin Cüzdanı Oluşturmak

Eğer yeni bir kripto paraya yatırım yapıyorsanız ve bunu cüzdanınıza eklemek istiyorsanız, kredi kartı ile kripto satın aldığınız menünün aşağısındaki “+Coin” seçeneğini seçerek hesabınızı başka kriptoları da desteklemek üzere ayarlayabilirsiniz.

Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır?

Mycelium Bitcoin hesabı açmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izlemeniz tavsiye olunur.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Michael Moro: 1.000 dolardan Bitcoin alanlar satış yapmaya başladı!

Mycelium

Uygulamayı İndirmek

Mycelium kullanarak bir BTC cüzdanı oluşturmak için önce uygulamayı AppStore veya GooglePlay kullanarak indirmeniz gerekmektedir. Daha sonra uygulamayı açın ve “New Wallet” seçeneğine basın.

Bu kadar, cüzdanınız hazır. Ancak aşağıdaki adımları kullanarak koruma seviyesini artırmanız şiddetle önerilir.

Cüzdanınızı Yedekleyin

Sağ üst köşede bulunan üç kutucuğu ve sonrada “Backup” seçeneğini seçin. Bu sayfadan tıpkı Coinomi’deki kurtarma cümlesi gibi olan ancak 12 kelimelik olan cümlenizi girmeniz gerekir. Bu cümleyi doğrulamanız gerekecek. Coinomi’de de olduğu gibi bu cümleyi bir kağıda yazın.

PIN Kodu Oluşturun

PIN kodu cüzdanınızı başkalarının kullanmasını engeller. Mycelium’u her kullanışınızda bu PIN kodunu kullanmanız gerekecektir. Sağ üst taraftan “Settings” (Ayarlar) kısmına gidin. “Set PIN Code” seçeneğine basın. Bir PIN kodu oluşturun ve bunu da bir kağıda not edin. PIN kodunuz olmadan BTC’nizi kullanamazsınız. Eğer bu kodu kaybederseniz kurtarma cümlenizi kullanmanız gerekecektir.

BTC Alma ve Gönderme

Bir ödeme almak için “Balance” sekmesinden “Receive” seçeneğine basın. Eğer “Optional Amount” seçeneğini seçerseniz istediğiniz miktardaki BTC’yi alabilirsiniz. Bu sayfadan göndericinize ister QR kodunu taratabilir isterseniz de “Share Bitcoin Adress” opsiyonunu seçerek veya adresi kopyalayıp yapıştırarak adresinizi gönderebilirsiniz. Gönderilme sonrasında yeni bakiyenizi kontrol edin, paranızın ulaşması 10 dakikaya kadar sürebilir. “Transactions” sekmesi altında işlemlerinizi takip edebilirsiniz.

Para göndermek için üç seçeneğiniz var: “Scan QR Code” seçeneği ile bir kare barkod taramak, alıcının adresini kopyalayıp yapıştırmak veya “Manual Entry” seçeneği ile adresi elle girmek. Adresi girdikten sonra “Enter Amount” yazılı yere miktarı girin. Sağ üst taraftan para birimini seçebilirsiniz. Önce “OK” sonra da “Send” seçeneğine basarak para gönderme işlemini tamamlamış olursunuz.

Bitcoin Cüzdan Çeşitleri Nelerdir?

Bitcoin ve genel olarak kripto paraların iki tür cüzdan çeşidi vardır. Bunlara Hot veya Cold Wallet denilir. Hot Wallet’lar bir şekilde internete bağlı olan cüzdanlardır. Bunlara örnek olarak borsaların kendi cüzdanları veya internete bağlı kalmak zorunda uygulamalar örnek verilebilir. Hot Wallet’lar daha güvensizdir fakat daha hızlı çalışırlar ve kullanımları daha kolaydır.

Aksine, Cold Wallet’lar Trezor veya Ledger markalarının satın almanız gereken elektronik cihazlar olan donanım cüzdanları veya erişim anahtarınızı yazdığınız kağıt olabilir. Cold Wallet’lar çok daha güvenlidir ancak kullanımı meşakkatli veya pahalıdır.

Bitcoin Cüzdanına Para Nasıl Gönderilir?

Bir Bitcoin cüzdanına para göndermek için önce bir cüzdan kurmuş olmanız gerekiyor. Bitcoin cüzdanları iki  şekilde gönderim ve alım yapabilir: QR kodu veya yazılı adres. Eğer birine para göndermek istiyorsanız önce o kişinin cüzdan adresini veya QR kodunu almanız gerekiyor.

Daha sonra cüzdanınıza giderek “Send” veya “Gönder” seçeneklerini bularak parayı göndereceğiniz kişinin adresini doğru alanlara girmeli ve göndereceğiniz miktarı seçmelisiniz. Sonrasında sadece cüzdan sisteminizin gönderme seçeneğini kullanmanız ve işleminizi takip etmeniz gerekiyor. Tüm süreç bu kadar basit ve temelinde bir havale yapmaktan hiç bir farkı yok.

Bitcoin Cüzdanından Para Nasıl Çekilir?

Bitcoin cüzdanlarınızdan doğrudan para çekemezsiniz. Öncelikle, Bitcoin bakiyenizi örneğin Binance gibi bir borsaya aktarmanız gerekli. Bunun için Binance’i öneririz çünkü hem mevcut olan en büyük borsa hem de Türkçe desteği var. Sağ üstteki “Kayıt Ol” alanından bir hesap oluşturup kimliğinizi doğrulama prosedüründen geçtikten sonra sağ üstteki “Cüzdan” alanından “Spot Cüzdanı”nı seçin.

Buradan “Yatırma” kısmına gelerek yatırım yapmak istediğiniz kripto parayı seçin. Bu rehber adına bunun BTC olduğunu varsayıyoruz. Arama kısmına “BTC” yazın ve Bitcoin’i seçin. Sağ tarafta bir QR kodu ve altında adres çıkacaktır. İkisinden herhangi birini kullanarak cüzdanınızdan Binance’e BTC’nizi aktarın. Daha sonra sol üstteki “Alım-Satım” alanına giderek BTC’nizi Dolar karşılığında istediğiniz fiyattan borsada satın ve alıcı çıkmasını bekleyin. Yeni elde ettiğiniz bakiyeniz hesabınıza ulaştıktan sonra, Binance hesabınızda kullandığınız banka hesabınıza aktarım yapın.

Dünyanın En İyi 15 Bitcoin Cüzdanı

Bitcoin cüzdanınızı seçerken üç kritere bakmanız gerekiyor: Kullanım kolaylığı, güvenlik ve uyumluluk. Sadece bir cüzdana bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Hatta her büyük yatırımınız için farklı bir cüzdan kullanmanızı önerebiliriz. BTC’niz için ayrı, ETH’niz için ayrı bir cüzdan, X kriptonuz için ayrı bir cüzdan açmak güvenlik açısından mantıklı olabilir. İşte 2020 için borsa cüzdanı, uygulama cüzdanı ve soğuk cüzdan olarak ayrılmış halde dünyanın en iyi 15 Bitcoin cüzdanı:

Web Cüzdanları

Web cüzdanları çevrimiçi olarak işleyen cüzdanlardır. Hızlı, pratik ve kullanımı kolaydır ancak en savunmasız olan cüzdan tipidir.

Coinbase

Coinbase ABD içerisindeki en büyük borsadır. Bu sebeple, sunduğu cüzdan piyasadaki en iyilerinden bir tanesi olarak görülebilir. Coinbase’in sunduğu cüzdanın kullanımı kolaydır ve yeni kullanıcılar tarafından kolayca anlaşılabilirdir. Coinbase Wallet cüzdanınızı banka hesabınıza bağlamaya olanak verir. Coinbase’in BTC’nizi korumak için tek kötü yanı, sürekli çevrimiçi olmasından dolayı hack saldırılarına açık olmasıdır.

Blockchain

Blokchain cüzdanı adını kriptoya güç veren sistemden alır. Bu cüzdan günümüzdeki en popüler çevrimiçi cüzdanlardan bir tanesidir. Blockchain cüzdanları şirketin sunucularında saklanır, yani belirli bir üçüncü taraf riski mevcuttur ancak şirket piyasadaki güvenilir kabul edilen sayılı şirketten bir tanesidir. Açık kaynaklıdır, kullanımı kolaydır, çoklu imza gibi güvenlik protokollerini destekler ve iki faktörlü doğrulamaya sahiptir ancak çevrimiçi olması bu cüzdanı da diğerlerine göre oldukça savunmasız kılar.

Freewallet

freewallet-cuzdan

Bu alanda son olarak Freewallet geliyor. Freewallet’a adını veren şey, kullanıcılar arasındaki para transferi işlemlerinin ücretsiz olmasıdır. 30 civarında desteklenen kripto birimi, bir çevrimiçi cüzdan için iyi güvenlik önlemleri ve kolay kullanımın yanı sıra Freewallet uygulama üzerinden kullanabileceğiniz kendi borsasını da sunar.

Uygulama Cüzdanları

Uygulama cüzdanları telefonunuza veya bilgisayarınıza indirdiğiniz cüzdanlardır. Bu tür cüzdanlarda güvenlik tamamen sizin elinize kalır. Yani, eğer güvenlik konusunda hata yaparsanız kimse size yardımcı olamayacaktır fakat her şeyin kontrolünde olacaksınız.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Kripto para fiyatlarındaki düşüş yatırımcıları rahatsız ediyor!

BRD

BRD, iPhone için mevcut olan en iyi cüzdanlardan bir tanesidir. Mevcut iOS cüzdanı sayısına baktığımızda bunu oldukça iyi bir başarı kabul edebiliriz. BRD uygulamasının kullanımı oldukça kolaydır ve bu sebeple kullanıcı dostudur. Aynı zamanda, BRD size kendi güvenlik anahtarlarınızı yönetme olanağı sunar. Bu sayede güvenlik faktörünüz tamamen sizin elinizde olur. Diğer yandan, bir mobil cüzdan olması sebebiyle sürekli olarak internete bağlıdır.

Infinito Wallet

Infinito Wallet hem Android hem de iOS için mevcut olan bir cüzdan uygulamasıdır. Infinito Wallet, tıpkı BRD gibi sürekli internete bağlı kalan bir uygulama değildir. Daha doğrusu, internetinizi kapatmanızla beraber Infinito Wallet sizin için bir soğuk cüzdana dönüşebilir, eğer yedek bir telefonunuz var ise, Infinito Wallet’ı teknik olarak bir Trezor veya Ledger yerine kullanabilirsiniz.

Çok dilde mevcut olan Infinito Wallet 12 kelimelik bir koruma kodu kullanır, oldukça kullanıcı dostudur ve işlem hızı oldukça yüksektir. Ancak, internete bağlı olduğunuz her an saldırılara açık olacaksınız ve elbette telefonunuz çalınırsa cüzdanınız da telefonunuzla birlikte gidecektir. Infinito’nun düzenleme altında olmayan bir cüzdan olduğunu da katarsak, güvenliği ne kadar ciddiye almanız gerektiğini anlamak zor olmayacaktır.

Samourai Wallet

Sadece Android için mevcut olan Samourai göz ardı edilemeyecek miktarda güvenlik önlemi içerir. Elbette, hala bir çevrimiçi kalma zorunluluğu riski taşıyor ve hack saldırılarına açık fakat Samourai herhangi bir saldırıyı bir hacker için zorlaştırmak adına elinden gelen her şeyi yapmış görünüyor. Kullanım rahatlığı açısından hayli kuvvetli olan Samourai aynı zamanda gizliliğinize de ciddi bir önem verir ve anonimliğinizi korumak için kullanılan sistemlere sahiptir.

Sadece Bitcoin için üretilmiş olan Samourai, bir mobil cüzdan için oldukça güvenlidir ama gerçek şu ki, internete bağlı kalan hiç bir şey “tamamen” güvenli sayılamaz. Yine de, bu kategorideki diğer seçenekler arasında Samourai en güvenlisi diyebiliriz.

Green Address

Bu seçenek, iOS kullanıcıları tarafından en çok beğenilen mobil cüzdanlardan bir tanesi. Dolandırıcılık, kopyalama ve benzer tehditlere karşı güvenilir olduğunu iddia eden bu cüzdanın en kuvvetli noktası sunduğu çok sayıdaki eklenti. Daha çok deneyimli kullanıcılar tarafından tercih edilebilecek olan bu uygulama istediğiniz özellikler doğrultusunda kişiselleştirilebilir.

Green Address’in artıları arasında kuvvetli güvenlik, kişiselleştirilebilirlik, diğer cüzdan sistemlerinize kolay entegrasyon ve eksileri arasında talebe göre değişiklik gösteren işlem ücretleri, girmek için kullanacağınız PIN kodunun siz değil sunucu tarafından oluşturulması ve sadece Bitcoin desteklemesi yer alıyor.

Bilgisayar Cüzdanları

Bu cüzdanlar bilgisayarınıza kurduğunuz programlar aracılığıyla çalışır. Aynı mobil cüzdanlar gibi, bu cüzdanlar da sıcak ve soğuk cüzdanların ortasında durur.

Electrum

Electrum piyasadaki en beğenilen BTC cüzdanlarından bir tanesidir. Her ne kadar yeni kullanıcılar için biraz kafa karıştırabilecek olsa da, Electrum son derece yüksek hızı, BTC odağı ve kripto endüstrisinde gördüğü saygı Electrum’u bilgisayar cüzdanları arasındaki tercihimiz kılıyor.

Bitcoin Armory

Bitcoin Armory, piyasa tarafından saygı gören eski programlardan bir başkası. Electrum ile aynı sorunları paylaşan Bitcoin Armory, internete SADECE işlem yaparken bağlanmak gibi orijinal bir güvenlik özelliğine sahiptir. Yani, işlem yaptığınız saniyeler haricinde cüzdanınız bir soğuk cüzdan görevi görecektir.

Ek olarak, Bitcoin Armory ile çalışmak teknik bilgi gerektirebilir. Çoğu tüccarın yazılımcı olmadığını göz önünde bulundurursak, güvenliği artırmanıza katkıda bulunabilecek bir özelliği teknik bilgi eksikliği ile kaybetmeniz eski ve güvenilir Bitcoin Armory için büyük bir eksi.

Bitcoin Core

Bitcoin Core, aslında Bitcoin’in bizzat kendi cüzdanıdır. Hala Bitcoin saklamak için önerilen başlıca seçeneklerden biri olsa da ,Bitcoin Core kullanıcı dostu olmaya oldukça uzak.

Neredeyse Bitcoin’in ta kendisi ile yaşıt olan Bitcoin Core’un eşsiz bir güvenlik seviyesi var diyebiliriz, ancak bilgisayarınızda 150 GB bir yer kaplayacağını bilmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra, Bitcoin Core karmaşık bir program, eğer güvenliğinizi çok ciddiye alıyorsanız Bitcoin Core harika bir seçim ancak meşakkatli bir seçim.

Exodus

exodus

4 yıl önce ortaya çıkmış olan Exodus hala piyasanın en popüler cüzdanlarından bir tanesi. Exodus, bünyesinde güvenilir bir borsa olan ShapeShift’e erişme ve buradan işlem yapma olanağı da sunuyor. Bu cüzdanın bir başka artısı oldukça kullanıcı dostu olması ve daha da önemlisi iyi çalışması. Sürekli donmaz, çökmez, işlemlerde hata yapmaz, hızlıdır ve teknik sorunlarıyla başınızı ağrıtmaz.

Coinomi

Coinomi 2015’te kurulmuş ve son derece popüler olan bir başka cüzdandır. Biri mobil, biri bilgisayar yazılımı konusunda uzman iki ortak tarafından kurulmuş olan Coinomi oldukça kullanıcı dostu ve daha da önemlisi güvenlidir.

Kağıt Cüzdan

Erişim anahtarlarınızı ve adreslerinizi kağıda bastırabilirsiniz. Bu adresler bir QR kodu ve bir adres kodu ile birlikte gelir ve basit bir şekilde yazdırılarak saklanır. Bu kodları okutarak doğrudan BTC gönderebilirsiniz. Bulabileceğiniz en güvenli cüzdan türü kağıt cüzdanlardır. Tek sıkıntısı olarak, kağıtların çalınmaması ve zarar görmemesi için özen göstermelisiniz. Bu cüzdanları rastgele cüzdan üreten sitelerden elde edebilirsiniz, örneğin:

  • https://bitcoinpaperwallet.com
  • https://walletgenerator.net
  • https://www.bitcoin.com/PaperWallet

Donanım Cüzdanları

Bu cüzdan türü ufak bir elektronik cihaz formatında gelir. Çoğu zaman pahalı olan bu donanım cüzdanları oldukça güvenlidir ve gönderme/alma işlemleri dışında internet bağlantısı gerektirmez.

Ledger

Ledger şirketi hemen hemen 6 yıldır piyasada mevcut ve en iyi modelleri Ledger Nano S. Bu ürün, anahtarları kendi oluşturan ve saklayan bir mikro çip tarafından kontrol edilir. Yani anahtarlarınız doğrudan cüzdanın içerisinde saklanır ve internetten korunur. Cihaz üzerindeki verilerin tamamı şifrelenir, cihaza erişim PIN kodu ile sağlanır, tüm platformlarla uyumludur, bir çok farklı kripto parayı destekler ve kullanımı kolaydır.

Yani, eğer en iyi koruma ve en büyük rahatlığa para harcamaktan çekinmiyorsanız, Ledger markası harika bir hedef. İşlemlerinizi yapmak için bir bilgisayara ihtiyaç duyacağınız unutmayın, ancak eğer bir donanım cüzdanına yatırım yapabiliyor ve kripto ticareti yapabiliyorsanız o açıdan çok sorununuz olmasa gerek.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bankalara güven azaldı, Bitcoin'e talep rekor kırıyor

Trezor

Trezor-corazon

Son olarak, donanım cüzdanı alanının öncüsü Trezor. Bu şirketin kurucularından biri olan Marek Palatinus, 2012 yılında o zamanlar toplamda 12 bin dolara tekabül eden 3,000 BTC’si çalındıktan sonra şirketi kurmuş. Aynı miktar şu anda 23 milyon dolar ediyor.

Marek’in başına gelen saldırı ise piyasadaki en güvenli soğuk cüzdanlardan bir tanesi ile sonuçlandı. Aklınıza gelebilecek ne tür koruma katmanı var ise Trezor size sağlar. Bunun yanı sıra, Trezor bilgisayarlarla uyumludur ve sayısız altcoin destekler.

Bitcoin Cüzdan Numarası Nasıl Alınır?

Bitcoin cüzdanı adresiniz zaten Bitcoin cüzdanınızı oluştururken yaratılacaktır. Yukarıda yazılan herhangi bir yöntemle bir cüzdan oluşturmuşsanız, adresiniz otomatik olarak yaratılacaktır ve size görünecektir.

Bitcoin Cüzdan Sorgulama

Bir cüzdanın kime ait olduğunu öğrenmek istiyorsanız internetten bunu sorgulayabileceğiniz çeşitli siteler mevcut. Ancak, anonimliğin kripto para endüstrisinin bir parçası olduğunu da hatırlatalım. Eğer bir kişi bir cüzdana bilerek tanımlayıcı bilgilerini eklememişse veya anonim kalmak için çaba sarfetmişse bir cüzdanın arkasındaki kişiyi bulmanız imkansız olabilir. Eğer yine de denemek istiyorsanız, Bitcoin Who’s Who? sitesinden başlayabilirsiniz.

Bitcoin Cüzdan Adresi

Bitcoin cüzdan adresi, Bitcoin için bir kripto para cüzdanı oluşturduğunuzda sizin için kullandığınız sistem tarafından oluşturulan koddur. Bu kod yazılı olarak ve QR kodu halinde ortaya çıkabilir. Bir bakıma bir e-posta adresi gibi işler. Her bir işleminiz için adresinizi yeniden oluşturabilir veya sabit bir adres kullanabilirsiniz. Tüm gönderim işlemleri karşıdaki tarafın adresini alarak ve tüm alım işlemleri karşıya adresinizi göndererek yapılır. Unutmayın, adres ve güvenlik anahtarı aynı şey değildir.

Bitcoin Cüzdanı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıda, Bitcoin cüzdanları için en sık sorulan yer almaktadır. Sizi her bir soru için ayrı ayrı cevap aramaktan kurtarmak adına derleyerek hepsini cevapladık:

Bitcoin Almak için Cüzdan Oluşturmak Zorunda mıyım?

Evet. Aksi takdirde aldığınız Bitcoin’in sizin olduğunu kanıtlayan herhangi bir şey olmayacaktır. Bitcoin fiziksel bir yapıya sahip olmadığından dolayı, paranızı adınıza saklamak için bir cüzdana ihtiyacınız var.

Bitcoin

Bitcoin Cüzdanı Tavsiyesi Alabilir miyim?

“Dünyanın En iyi 15 Bitcoin Cüzdanı” adı altında sıraladığımız seçenekler piyasanın kendi kategorilerinde öncü çözümleridir. Ancak, bunlar arasından eğer yapabiliyorsanız her zaman çevrimdışı olan çözümleri seçmenizi öneriyoruz. Eğer bir cüzdan internete bağlı ise bağlı olmayan çözümlerden her daim daha zayıftır. Bu da bizi bir sonraki sorumuza getiriyor:

Bitcoin Cüzdanımı En İyi Muhafaza Etme Yöntemi Nedir?

Bu sorunun cevabı için aslına bakarsanız bambaşka bir rehber daha yazmak kâfi. Cüzdanlarınızı korumak istiyorsanız özel erişim anahtarlarınızı, cümlelerinizi ve şifrelerinizi kimse ile paylaşmayın. Biri sizin adresinizi bilerek paranızı çalamaz ancak anahtarlarınızı kaybederseniz tüm paranız heba olur.

İki adımlı doğrulama (2FA), çevrimdışı cüzdanlar, kağıt cüzdanlar, doğrulama protokolleri, birden fazla farklı yedeklemeler, düzenli yedeklemeler, borsa hesaplarınız için tamamen özgün ve uzun şifreler kullanmak akla ilk gelen çözümler.

Bitcoin Cüzdan Adresimi Kaybettim. Ne Yapmam Lazım?

Eğer paranızı, örneğin borsalar gibi paranızı sizin için koruyan bir cüzdanda tutmuyorsanız, her zaman cüzdanınızın bir yedeklemesini almalısınız. Eğer ortada bir yedeğiniz yoksa, umarım cüzdanınız bir kurtarma cümlesi içeriyordur ve siz de bu cümleyi bir yerlere yazmışsınızdır. Eğer özel erişim anahtarlarınızı kaybederseniz ve yedeklemeniz yoksa, kimse cüzdanınızı kurtaramaz. Bir borsa yerine bir cüzdan kullanarak kendi varlıklarınızın korumasını üstlendiğinizi unutmayın.

Bitcoin Cüzdanları Ücretli midir?

Hepsi değil. Kullanabileceğiniz çoğu program gönderme ve alma için kestiği işlem ücretleri dışında bir ücret talep etmez. Ancak bir donanım cüzdanı satın almak istiyorsanız yüksek güvenlik için iyi bir harcama yapmaya hazır olmalısınız.

Bitcoin Cüzdanı Alabileceğim Siteler Hangileri?

Bütün borsalar kendi cüzdanlarını sunar, bunun dışında cüzdan almak istiyorsanız sayısız seçeneğiniz var ve azı cidden güvenli sayılır. “Dünyanın En İyi 15 Bitcoin Cüzdanı” başlığımızda donanım ve kağıt cüzdan harici başlıkların herhangi birindeki şirketlerden ücretsiz olarak cüzdan oluşturabilirsiniz.

Bitcoin Cüzdanı Açtım. Adresi Nereden Alacağım?

Eğer Bitcoin cüzdanı açtıysanız, adresiniz de zaten oluşturulmuştur. Kullandığınız uygulamada bir QR kodu veya 26-35 hane arasında sayı ve harflerden oluşan bir kod görüyorsanız, Bitcoin adresinize bakıyorsunuz demektir.

Hangi Bitcoin Cüzdanını Seçmeliyim?

Hangi cüzdanı seçeceğiniz tamamen hangi cüzdanın ihtiyaçlarınızı karşıladığına bağlıdır. Yeni mi başlıyorsunuz? Kolay kullanılan bir cüzdana öncelik verin. Teknik bilginiz var ve üstün güvenlik mi arıyorsunuz? Bilgisayar cüzdanlarını kullanın. Yatırımınız her an cebinizde olsun mu istiyorsunuz? Telefon veya donanım cüzdanlarını seçin. Ancak her zaman ilk önceliğiniz güvenlik olsun.

Bitcoin Cüzdan Adresi Kaç Haneli?

Bir Bitcoin adresi 26 ila 35 haneden, harf ve sayılardan, büyük ve küçük harflerden oluşur.

Bitcoin Cüzdanları Güvenli midir?

Bu sorunun cevabı tamamen cüzdanın kendisine bağlı. Bir kural olarak, eğer bir şirketin arkasında kim olduğuna dair şirket bilgilerine ulaşamıyorsanız o şirkete güvenilmez. Aynı şekilde, bir başka altın kural da internete bağlı olan her şeyin hacklenebileceğidir. Bu bir virüs veya fidye virüsleri gibi bir ele geçirmeye yönelik saldırı ile olabilir. Kripto dünyasında %100 güvenlik diye bir şey yoktur, ancak bu saldırganları terletmeyeceksiniz demek de değil.

Bitcoin cüzdanları her halükarda paranızı bir borsada saklamaktan daha güvenilirdir, borsalar sık sık saldırıya uğrar ama bir cüzdanı soyabilmek için ortalama bir hackerın ciddi bir çaba göstermesi gerekiyor. Genel olarak, eğer güvenilir ürünler kullanır, sıkı önlemler alır ve bariz hatalar yapmazsanız, cüzdanlar piyasada bulabileceğiniz en güvenli koruma yöntemleridir.

“2020 Yılının En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı” adlı rehberimizi okumak için: https://www.koinbox.net/2020-yilinin-en-iyi-20-bitcoin-cuzdani/

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu