Bitcoin Cüzdanı Nedir?

6 Dakikada Okunabilir


Bitcoin cüzdanı nedir?

Bir Bitcoin cüzdanı, bir Bitcoin kullanıcısının, kripto para birimlerine erişmek için kullanılan genel ve özel anahtarlarını barındıran bir dijital ve gerçekte olmayan cüzdandır. Bir Bitcoin cüzdanı, cüzdanın içinde gerçek bir kripto para birimi olmadığı için en iyi terim olmayabilir.

Mobil cüzdan bir kullanıcının genel veya özel anahtarlarını güvenli bir şekilde saklarsa, belirteçlere izinsiz erişerek başka bir kullanıcının hiçbir yöntemi olmamasının sağlandığı özel olarak kişinin sadece kendisinin kullanabilecek olduğu bir cüzdan adresidir. İnsanlar kripto para cüzdanlarını asla başkalarının erişemeyecek olduğu ve başkaları tarafından kullanılmasının mümkün olmadığı bir şekilde saklarlar.

Bir cüzdan düşünün ama bunun sadece dijital ortamda olduğunu ve başka kimsenin sizin böyle bir dijital cüzdanınızı göremeyecek olduğu ve başka kimse tarafından cüzdanınıza erişimin olmadığını düşünün. Evet bu artık kripto para cüzdanlarının gelişmesi ile birlikte tamamen gerçek oldu

Elbette dijital ortamın getirdiği büyük ve kötü bazı riskler var. Sokakta cüzdanımızın her cebimizden düşmesi riski varsa bunun da başkaları tarafından çalınması ve başkaları tarafından içerisindeki paraların bir an için boşaltılması mümkün olabilir. Şöyle düşünün: Fiziksel cüzdanınız banka kartınızı saklamak için kullanılabilir. Banka kartınız olmadan, başka biri fonlarınıza erişemez.

Bitcoin cüzdanları, bazılarına çekici özellikler sunan, bazıları ise farklı özellikler sunan özel biçimlerle, farklı biçimlerde gelir.

Her Bitcoin ve kripto para cüzdanı herkes için uygun olmayabilir. Bunun birçok farklı nedenleri olduğu gibi insanların kendi isteklerine göre özel olarak kripto para cüzdanları bulması mümkündür. Kripto para cüzdanlarının hepsinin kendisine has bazı özellikleri vardır. İki farklı Bitcoin cüzdanı tipi olsa da bunların birisi offline, birisi ise çevrimiçi Bitcoin cüzdanlarıdır.

Özel anahtar nedir ve nasıl çalışır?

Özel bir anahtar, bir kripto para biriminin kullanıcının dijital fonlarına erişmesine izin veren karmaşık bir şifreleme kodu parçasıdır. Özel anahtar halka açık bir adresle eşleştirilmiştir. Kripto para birimi olan herkes başka bir kullanıcının genel adresine para gönderebilir. Özel anahtar daha sonra fonlara erişmek için kullanılır. Özel anahtar olmadan bir cüzdana erişmek neredeyse imkansızdır; bu, özel anahtarı güvende tutmanın ve paylaşmamanın çok önemli olduğu anlamına gelir. Özel anahtar genellikle 51 alfanumerik karakterden oluşur. Bu kadar çok sayıdan oluşması ise, bir bilgisayar korsanının saldırmasını zorlaştırır.

Ayrıca, kriptografiyle ilgili son derece yüksek güvenlik nedeniyle, bir kullanıcı özel anahtarını kaybederse fonlar da kaybedilir, bu nedenle anahtarı yalnızca erişebileceğiniz güvenli bir yerde tutmak çok önemlidir.

En iyi Bitcoin cüzdanı hangisidir?

Çok çeşitli cüzdan türleri mevcut olduğundan, sizin için ‘en iyisini’ seçmeniz tamamen ihtiyaçlarınızın ne olduğuna bağlıdır.

Bizim size bir öneri vermemiz mümkün ancak bu vereceğimiz öneri sizin için uygun olamayabilecek olduğu için dikkatli hareket ederek kendiniz için en ama en uygun Bitcoin cüzdanını seçmeniz gerekir. Kripto para cüzdanınız ile beraber elde edecek olduğunuz özel anahtarınızı asla kaybetmemeye ve bu özel anahtarınızı saklamaya dikkat etmelisiniz.

Masaüstü cüzdanlar

Masaüstü cüzdan, bir tüccar için ideal bir depolama cüzdanlarından alternatif olarak en güzeli olabilir. Bu cüzdanlar kullanıcının Bitcoin’lerine doğrudan bilgisayarlarının masaüstünden erişmesini sağlar. Microsoft’un Windows, Linux ve Apple’ın macOS gibi bilgisayar sistemlerinin çoğu, Bitcoin cüzdanlarının masaüstünde çalışmasına izin verir.

Bilgisayarınız eğer ki sizden veya güvenmediğiniz bir kişi tarafından kullanılmakta ve güvendiğiniz kişiler ile aynı masaüstünü kullanıyorsanız herkesin kripto para cüzdanınıza sadece masaüstü üzerinden erişmesinin mümkün olacağını hatırlayarak ve bunu göz önünde bulundurarak masaüstü cüzdanları tercih etmelisiniz.

Masaüstü cüzdanların avantajları:

 • Bitcoin veya kripto para belirteçleri kolayca kullanılabilir
 • Jetonlara erişim kolaylığından dolayı yatırımcıların kullanımı caziptir.

Masaüstü cüzdanların dezavantajları:

 • Bazı cüzdanlar düğüm görevi görür ve bu nedenle büyük indirmelere ihtiyaç duyar ve güncellemeler sıklıkla gerçekleşir, bu da kotalı internet sahipleri için bazı risklere neden olabilir ve bunu engelleyebilecek olan herhangi bir cüzdan maalesef henüz bulunmamaktadır. Bazı cüzdanlar ise daha uzun aralıklarla güncelleme yayınlamaktadır ama bunlarında güvenlik ile ilgili bazı sorunları bulunuyor olabilir.

Bitcoin cüzdanı edinmek konusunda masaüstü cüzdanları tercih ederken en iyisi ve sizin için en güvenilir masaüstü cüzdanı tercih etmeye çalışın.

Mobil cüzdanlar

Masaüstü cüzdanlar bir bilgisayarın masaüstünde bulunurken, bir cep telefonu cüzdanı tahmin etmelisin cep telefonunda bulunur. Apple’ın iPhone’ları, Android ve Window’un cep telefonları her zaman kullanışlı olabilecek bir Bitcoin cüzdanı sunar. Bu, dışarıdayken kripto para birimleri kullanmak isteyen kullanıcılar veya bilgisayarlarının yanında değillerse işlem yapmak isteyen kullanıcılar için uygundur.

Mobil cüzdanların avantajları:

 • Telefonunuzda yanınıza alabileceğinizden her zaman kullanılabilir
 • Her zaman kripto para birimleri bulundurmak uygundur.
 • Hızlı ödemeler ve işlemler sunarlar
 • QR kod tarama ve yakın alan iletişimi (NFC) sunarlar

Mobil cüzdanların dezavantajları:

 • Bazı kripto para cüzdanları mobil cihazlara indirilemeyebilirler ve bu bazı sınırlı özellikler sunar.

Donanım cüzdanları

Donanım cüzdanları, yalnızca bir kullanıcının genel ve özel anahtarlarını tutmak amacıyla tasarlanan cihazlardır. Genellikle, bu cüzdanların çevrimiçi ve çevrimdışı bir sürümü vardır.

Donanım cüzdanlarının avantajları:

 • Özel anahtarlar genellikle güvenli bir şekilde saklanır ve cüzdandan düz metin olarak aktarılamaz
 • Özel anahtarlar, donanım sistemleri yoluyla savunmasız yazılımları önleyebilir
 • Güvenlik açığı bulunan yazılım cüzdanlarının aksine cüzdanlar bilgisayar virüsleri tarafından saldırıya uğramaz
 • Bu donanım cüzdanları bir flaş bellek gibi elde taşınabilir ancak donanım olarak aktif bir şekilde kullanılmasının önünde zaman zaman engeller olabilir.

Donanım cüzdanlarının dezavantajları:

 • Bir bilgisayardaki kötü amaçlı yazılım, alıcı adresini değiştirebilir ve sahibinin kripto paraları yanlış kullanıcıya göndermesine izin verebilir
 • Bilgisayar korsanlığı yazılımlarına karşı savunmasız olmalarına rağmen, diğer hatalara karşı savunmasız değillerdir.

Kağıt cüzdanlar

Bu cüzdanlar Bitcoin özel anahtarlarını saklamanın en ucuz yoludur. Kağıt cüzdan, hem halka açık adresin hem de özel anahtar QR kodlarının bir kopyasının el ile yazdırılmasını gerektirir. Kağıt cüzdan, kullanıcının veya karşı tarafın işlemin geçebilmesi için QR kodunu taraması gerektiği anlamına gelir.

Kağıt cüzdanların faydaları:

 • İnternet üzerinden saldırıya uğrama riski yoktur
 • Özel anahtarla ilgili önemli bilgilerle başka bir şirkete veya cüzdan sağlayıcısına güvenmeye gerek yoktur

Kağıt cüzdanların dezavantajları:

 • Cüzdan fiziksel olarak hasar görebilir veya çalınabilir
 • Manuel işlem çok daha az uygundur ve kağıt her an fiziksel ve doğal nedenlerden dolayı yok olabilir.

İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
322
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
322
Şaşkın
Lol Lol
40
Lol
Harika Harika
322
Harika
Korkunç Korkunç
282
Korkunç
Ali Gülle
Hayatımın büyük bir kısmını geçirdiğim İstanbul'dan hemen sonra Avrupa'ya taşınmam ile kripto para sahibi olmam aynı zamana denk geliyor. Avrupa'da kripto paraların daha fazla insana ulaşması ve daha fazla insanın bilgi sahibi olması için buradayım.
error: Kopyalama Engellendi!