Anasayfa Bitcoin Bitcoin Destekçisi Aday Başkan Oldu: BTC Böyle Tepki Verdi!

Bitcoin Destekçisi Aday Başkan Oldu: BTC Böyle Tepki Verdi!

Bitcoin

Arjantin'de devlet başkanlığı seçimini Bitcoin destekçisi Javier Milei kazandı. Bunun üzerine BTC fiyatında hızlı bir sıçrama yaşandı.

Bitcoin Destekçisi Aday Başkan Oldu: BTC Böyle Tepki Verdi!

Bloomberg verilerine göre, Arjantin'de 19 Kasım'da yapılan ikinci tur devlet başkanlığı seçimlerini kesin bir zaferle kazanan Bitcoin destekçisi ve aşırı sağcı popülist aday Javier Milei, oyların yüzde 55'inden fazlasını alarak yaklaşık 3 milyon oyluk önemli bir farkla zafere ulaştı.

Milei, bir "aldatmaca" ve politikacıların halka enflasyonist vergiler koyması için bir araç olarak eleştirdiği ülkenin merkez bankasına karşı güçlü bir duruş sergiledi.

Söz konusu ismin devlet başkanı olarak seçilmesi üzerine Bitcoin fiyatı hızlı bir sıçrama yaparak yüzde 2 değer kazandı ve 37.200 dolar seviyesini geçti.

Bitcoin Destekçisi Aday Başkan Oldu: BTC Böyle Tepki Verdi!

Milei, Merkez Bankasını Kapatmak İstiyor

Ülke, uzun süreli bir enflasyon kriziyle boğuşurken Milei'nin merkez bankasının rolüne karşı sesli muhalefeti seçmenler arasında yankı buldu.

Arjantin pesosu, son 12 ay içinde yıllık enflasyonda yüzde 140 gibi şaşırtıcı bir artışa tanık oldu. Milei, Bitcoin'i çok önemli bir hareket olarak görüyor ve paranın özel sektöre geri dönmesini savunuyor.

Milei'nin Bitcoin yanlısı duruşuna rağmen söz konusu ismin Arjantin'de Bitcoin'i ulusal para haline getirmeyi planladığına dair bir gösterge yok. Milei, 10 Aralık'ta görevi devralmaya hazırlanıyor.

Buna karşılık mevcut ekonomi bakanı olan rakibi Sergio Massa'nın finansal ortamla ilgili karşıt görüşleri var. Massa, Ekim ayında Arjantin'in süregelen enflasyon krizine çözüm olarak bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatma sözü verdi ve ülkenin siyasi ortamındaki bakış açısı farklılıklarını ortaya koydu. 

Massa Ekim ayındaki başkanlık seçimlerinin ilk turunu kazanmış olsa da bu zafer, başkanlığı kesin olarak kazanmasına yetmedi. Bu da ikinci turun yapılmasına neden oldu. Milei, daha önce de Ağustos ayında Arjantin'de yapılan ön seçimlerde diğer önde gelen adaylara karşı zafer kazanmış ve başarılı bir başkanlık adaylığı için zemin hazırlamıştı.

Kaynak: Cryptonews

Bitcoin Destekçisi Aday Başkan Oldu: BTC Böyle Tepki Verdi! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar